Vóór 30 juni olietanks vol! Bijdrageregeling aardgasaansluitingen voor verspreid liggende bedrijven Appelen werden weer wat duurder DINGEN VAN DE WEEK WAT. Op 30 juni 1975 loopt de bestaande olievoorschotrege- ling af. Er zal op dat moment nog geen nieuwe regeling zijn. Het is dus van groot belang om te bezien of het niet verstandig is om de olietank vóór die datum geheel vol te gooien. Het liefst met een kop er bovenop. Het kan wei eens tot omstreeks 1 oktober as. duren, voordat een nieuwe regeling tot stand gekomen is. De bestaande olievoorschotregeling houdt in 60,per 1000 kg zware olie en per 1000 liter HBO of petroleum. AFGELEVERDE HOEVEELHEID Met betrekking tot de einddatum is de afgeleverde hoe veelheid bepalend. Dit gebeurt op basis van afleverings bonnen. Mits de leverantie dus heeft plaats gevonden vóór 30 juni, wordt deze hoeveelheid in de huidige rege ling meegenomen. Het mag genoeg bekend worden ver ondersteld, dat het in het belang van iedere tuinder is om zo snel mogelijk na afloop van die datum een aan vraag voor het voorschot en de accijnsrestitutie in te dienen. NOG GEEN NIEUWE REGELING Per 1 juli as. zal er nog geen nieuwe regeling zijn. Dit houdt verband met de eisen die de Europese Commissie heeft gesteld ten aanzien van de prijsrelatie tussen olie en aardgas. Het zou namelijk kunnen leiden tot een prijs aanpassing van de aardgasprijzen op 1 juli en daarvoor staat niemand te dringen. De oliestoker kan een voorraadvormen die in de mees te gevallen gezien het lage verbruik in de zomer voldoende is om het twee a drie maanden uit te houden. Indien dit niet het geval is, kan men nog enkele nood voorzieningen treffen, mits men de olie maar vóór 30 juni geleverd krijgt. Er is nog een reden voor de oliestoker om er verstan dig aan te doen vóór 30 juni een zo groot mogelijke voorraad aan te leggen. Het voorschot en de accijns restitutie samen zullen méér bedragen na 1 juli as. Bij dit laatste is natuurlijk ook de prijsontwikkeling in de komende maanden van belang. Voor de zware olie zit er dan misschien nog een kleine prijsverlaging per 1 augus tus of 1 september in. Voor de lichte olie zal het even tueel een kleine prijsverhoging zijn. PRIJSVERGELIJKING Bij de bestaande regeling waren voorschot en accijns restitutie voor zware olie ƒ70,50 en voor petroleum en lichte olie 84,50 per 1000 kg resp. 1000 liter. Bij overi gens ongewijzigde prijzen en andere elementen zullen deze voorschottien inclusief accijnsrestitutie bij toepas sing van de nieuwe richtlijnen ongeveer komen te liggen op 47,voor zware olie en op 45,tot 55,voor HBO, resp. petroleum. Hoewel men rekening moet houden met een stukje rente bij de opslag van olie, weegt dit niet op tegen een verlaging van ruim 20,per ton bij zware olie en 30,— per 1000 liter bij petroleum of HBO. Slechts een aanzienlijke marktprijsdaling kan dit verschil overbrug gen. Het is niet aan te nemen, dat dit op korte termijn gebeurt. ir U. GELING Landbouwschap Het Ontwikkelings- en Saneringsfcnds voor de Land bouw heeft in april 1974 een bijdrageregeling ter be vordering van de aansluitingen van verspreid liggende glastuinbouwbedrijven op het aardgasnet ingesteld. De aanvragen voor deze regeling moeten vóór 1 juli a.s. worden ingediend. De aansluiting op het aardgasnet moet vóór 1 januari 1977 tot stand gekomen zijn. Deze regeling vervalt thans. De datum 1 juli nadert en iedereen, die ook maar een beetje hoop heeft om nog te kunnen omschakelen, zal nu een aanvrage moe ten doen. Het verplicht tot niets en men behoudt zeker tot 1 januari 1977 aanspraak op een bijdrage. WAT BEHELST DE REGELING? De regeling is bedoeld als tegemoetkoming in de soms zeer hoge aanlegkosten van een aardigasleiding naar het bedrijf. Zoals aan iedere regeling zijn ook hieraan enkele voorwaarden verbonden. De belangrijk ste zijn: de ondernemer moet zijn hoofdberoep in de land bouw hebben op het moment van indiening van de aanvraag mag nog niet met het werk begonnen zijn het bedrijf moet perspectief biedend zijn er dient een aansluitplan te komen het verbruik aan aardgas moet meer dan 30.000 m3 per jaar zijn de aansluiting moet vóór 1 januari 1977 tot stand gekomen zijn de aanvraag moet vergezeld gaan van een prijsop gave van het gasdistributiebedrijf. De aanvragen moeten bij de -hoofdingenieur-directeur voor de Bedrijfsontwikkeling in de desbetreffende pro vincie worden ingediend. De districtsbureauhouders be schikken over de nodige formulieren. De hoogte van de bijdrage is afhankelijk van de aan legkosten en bedraagt 50 met een maximum van 12.500,De bijdrage wordt alleen verleend voor zo ver de aanlegkosten de 7.500,te boven gaan. HET GEBRUIK VAN DE REGELING Er is van de regeling niet zo heel veel gebruik ge maakt en van de beschikbare 7,5 miljoen zullen er dan ook nog wel een paar miljoen overblijven. Bij de totstandkoming van de regeling en ook later heeft het Landbouwschap gepleit voor een verlaging van de drempel van 7.500,Deze drempel en de te grote formele procedure hebben er mede toe bijgedra gen, dat -het aantal aanmeldingen achtergebleven is bij de verwachtingen. LANDBOUWSCHAP PLEIT VOOR VOORTZETTING Ondanks deze problemen met de regeling heeft het Landbouwschap gepleit voor een voorlopige voortzet ting van de regeling. De meerderheid van het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds heeft zo'n voorstel niet willen volgen. De redenen waarom het Landbouwschap deze rege ling noig enige tijd zou willen voortzetten, zijn de vol gende: het toekomstig aardgasprijsbeleid in relatie met de olieprijs zal uitmaken of er nog belangstelling voor omschakeling zal zijn door de regeling nu te stoppen, wordt een aantal ad ministratieve aanvragen uitgelokt, die misschien geen zin hebben dan wel dat er aanvragen achterwege blijven bij gebrek aan vertrouwen in bet aardgas prijsbeleid Op de fruitveilingen neemt het aanbod van appelen nu af. In Goes werd vorige week de laatste fruitveiling van dit seizoen gehouden en dat gebeurde ook in Fij naart. In Krabbendijke en Kapel le-Biezelinge zullen ook in de komende week nog wel wat appelen te koop zijn, maar hier mindert het toch ook flink. Terneuzen blijft voorlopig nog .het grootste aanbod houden. Vorige week woensdag was er een aanbod van 150 ton Gol den Delicious, waarvan 100 ton stond aangevoerd in het koelhuis en van daaruit werd verkocht, terwijl 50 ton in voorverkoop op monster werd verkocht. De prijzen waren belangrijk beter dan in de voorgaande week. Klasse i Golden Delicious van goede kwaliteit deed al gemeen voor de grote maten tussen 90 en 95 cent per kg en de maat 6570 mm klasse I werd verkocht voor 75 tot 80 cent, terwijl de maat 6065 mm tussen 65 en 70 cent per kg deed. De klasse II was gemiddeld onge veer 5 cent per kg goedkoper dan de klasse I kwaliteit, althans voor wat betreft het betere deel van deze kwa liteitsklasse. Mindere kwaliteiten noteerden belangrijk lager. Het verschil tussen zeer -goed fruit en mindere reeds meer dan een half jaar geleden heeft de mi nister van Landbouw en Visserij een toezegging ge daan om een tijdelijke cumulatieve regeling voor de zware oliestook in het leven te roepen. Op deze re geling wordt nog steeds gewacht. Hierbij was een extra bijdrage van 1.500,voorzien. een volkomen ondoorzichtigheid van het ontheffin genbeleid voor de oaestokers in verband met de milieu-eisen, die het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne oplegt. De beide ministers (Landbouw en Volksgezondheid) hebben nog on langs verklaard hierover nader overleg te zullen voeren dat voor het komende stookseizoen tot dui delijkheid zou leiden. SNEL AANVRAGEN Vóór 1 juli a.s. kan men dus nog aanvragen. Dit aan vragen verplicht tot niets. Men behoudt gedurende an derhalf jaar tot 1 januari 1977 zijn rechten. Wachten op de vaststelling van het aardgasprijsbe leid is er niet bij. Dit zal pas na 1 juli a.s. bekend zijn. Wachten op de reeds maanden toegezegde extra premie bij omschakeling van zware olie naar aardgas is er niet bij. Wachten op duidelijkheid ten aanzien van het mi lieubeleid en eventuele ontheffingsmogelijkheden is er niet bij. ir U. GELING Landbouwschap kwaliteit is de laatste weken groter geworden dan in de maanden maart en april. Winston in Krabbendijke werd ook duur betaald en deed tot 1,35 per kg. Het aanbod van kasaardbeien loopt terug en hiervoor in de plaats komen de aardbeien welke zijn geteeld on der plastiekkappen. Over het algemeen is het gewas aan de lichte kant, iets wat trouwens ook geldt voor de vollegrondsaardbeien. De prijs van deze aardbeien lag eind vorige week rond ƒ1,25 per doosje met 200 gram inhoud en voor de aardbeien los in de 2 kg krat werd tussen ƒ4,en 5,per kg betaald. In Kapelle-Biezelinge zijn geregeld kasfram'bozen te koop. Vooral de Bejgen hebben hiervoor interesse en betalen tussen ƒ4,en ƒ5,per doosje met 200 gram inhoud. Een speciaal geplukte partij kasframbozen met dop deed zelfs 7,20 per doosje! Kas rode bessen wer den midden vorige week verkocht voor rond 2,30 per doosje met 150 gram inhoud. NGELAND blijft in de E.E.G. Sinds eind vorige week hebben we hierover zekerheid. Het referendum dat over deze zaak werd gehouden toonde overduidelijk aan dat de meerderheid van het Engelse volk van mening is dat in een groter verband moet worden samengegaan en er werd ja gezegd tegen de E.E.G Binnen de E.E.G. is dit Engelse besluit met vreugde begroet. Het werd algemeen een zeer belangrijke zaak genoemd. We dachten dat dit ook geldt voor onze be drijfstak. Met name voor de fruitteelt zijn er op de Engel se markt aanzienlijk grotere kansen gekomen vanaf het moment dat dit land toetrad tot de E.E.G. De concurren tie van Frankrijk die altijd een belangrijke rol in dit land heeft gespeeld wat de fruitvoorziening betreft, is groot gebleven, maar er kwamen kansen voor het Nederland se produkt en deze zullen er zonder twijfel in de toe komst in toenemende mate zijn nu dit land deel blijft uit maken van de economische gemeenschap waartoe ook ons land behoort. Het is een groot land met grote mogelijkheden, al gaat het de laatste jaren wat moeilijk binnen het economisch bestel. Voor de Nederlandse tuinbouwexport is het een niet te verwaarlozen afnemer en we mogen er van uit gaan dat de wat gunstiger perspectieven welke zich de» laatste jaren voordeden, verder uitgebreid zullen worden. Voor wat de fruitteelt betreft zullen we fn Engeland alleen kansen hebben nu en in de toekomst met appelen die niet te groot zijn en de kleur hebben die aangepast is aan de eisen van het land. Dat wil zeggen dat Gol den Delicious groen moet zijn. De laatste jaren zien we de grote waarde van groene Golden Delicious voor het opbouwen van een exportmarkt. Het is verstandig dat in gedachten te houden bij de maatregelen welke men in deze weken neemt om de grootte van de oogst in het ko mende najaar te bepalen. We willen niet beweren dat we er naar toe moeten dat we van hef ras Golden Delicious enkele de maat 6070 mm telen en dan grasgroen. We willen er wel op wijzen dat bij export de beste kansen zijn weggelegd voor een groen produkt en dat wil vooral zeggen een produkt dat op een betrekkelijk vroeg tijdstip' is geplukt. In Zuid-West Nederland, waar ook de peren een belangrijke rol spelen, kan het gemakkelijk gebeu ren dat men wat later begint met de pluk van Golden Delicious dan wenselijk zou zijn. Nu dit jaar de pere- oogst minder groot wordt, kan deze reden om later de plukken, wellicht een kleinere rol spelen. ■\A7"E wijzen nog eens op deze zaken omdat ze van steeds grotere betekenis worden wanneer we in de winter en het voorjaar onze Golden Delicious moeten verkopen op de buitenlandse markten. We hebben er reeds meerdere keren op gewezen. Het is echter een zaak welke dermate belangrijk is, dat we er steeds op nieuw op terug moeten komen. We hebben in Neder land teveel Golden voor de eigen markt. Er moet export plaats vinden om de prijs te ontvangen welke men nodig heeft om teler te blijven. Daarom zullen we als telers er steeds opnieuw voor moeten zorgen dat we die kwa liteiten aanbieden welke op de buitenlandse markten verkocht kunnen worden. Het is beslist niet zo dal men in het buitenland maar moeten nemen wat wij hebben aan te bieden. Als we vanuit deze gedachte leven zul len anderen wel fruit leveren. Hierop opnieuw een keer de aandacht vestigen leek ons een nuttige zaak nu we staan voor het nieuwe hardfruitseizoen en er beslissin gen genomen moeten worden voor de komende oogst wat vruchtdunning etc. betreft. die komende oogst aangaat moeten we voor ons gebied in de eerste plaats melding maken van de nog steeds voortgaande rui van de peren. Het gevolg zal zijn dat de perenoogst 1975 in Zuidwest Nederland aanzienlijk kleiner wordt dan het vorig jaar. Hoeveel klei ner is moeilijk aan te geven. In de oudere fruitgebieden is men optimistischer dan in de jonge gebieden. De oude bomen zullen als regel meer vruchten overhouden dan de jonge. Toch staat vast dat er van een grote produktie van peren op geen enkel bedrijf sprake zal zijn. Vorige week hebt u in dit blad kunnen lezen dat ook België een kleine perenoogst verwacht en in Frankrijk zal de produktie evenmin groot worden. We kunnen nu enkel maar hopen op zodanige prijzen dat de geldelijke opbrengst er niet op achteruit zal gaan in vergelijking met het vorig jaar. Dat moet mogelijk zijn want verschil lende rassen hebben in 1974 beslist te weinig geld per kilo opgebracht. Zeker geldt dat voor Beurré Hardy en toch ook voor Doyenné du Cornice. OK bij de komende appeloogst zijn er evenals bij de peren grote verschillen. Het is mogelijk een voor het gehele gebied geldende lijn aan te geven. Af hankelijk van de plaats waar men de zaak bekijkt spreekt men van een grote appeloogst tot een tegenvallende produktie. Soms laat zelf de Golden Delicious het wat afweten. Met name plaatselijk in Oost Zuid-Beveland lijkt dit het geval te zijn. Op veel andere bedrijven spuit men met carbaryl om de overtollige vruchten er af te krijgen. Op veel bedrijven valt de Goudreinette tegen. In Zeeuws- Vlaanderen- zijn verschillende telers best tevreden over dit ras. We houden het als geheel voor zuidwest-Nederland nog steeds op een goede oogst van appelen maar het kan best gebeuren dat een bepaalde streek of bedrijf wat ongunstiger zit en men hierdoor er wat minder op timistisch tegen aan kijkt. Samenvattend is het zo dat er aanzienlijk minder pe ren gaan komen en waarschijnlijk toch wel wat meer ap pels dan het vorig jaar in ons gebied.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13