or Ledenraad op excursie in het werkgebied Kring Schouwen-Duiveland 5 JrSZli i Gezicht op alternatieve „Zeelandhuizen" gebaseerd op het aloude shelter-idee van het bedrijf. De heer De Vrieze zorgde voor de vrolijke noot bij het vertellen over de opzet te Ouwerkerk. ZEELANDHUIS B.V. TE OUWERKERK De Salvator-hoeve ligt aan een kreek, die is ontstaan bij de watersnood in 1953. In het kader van de herver kaveling is daaromheen een beplanting aangebracht om zodoende aan de recreatie dienstbaar te zijn. Het bedrijf was 42 ha groot en 100% akkerbouw. Inmiddels is 13 ha bestemd voor recreatie. Gegegeven de ontwikkeling naar de behoefte aan recreatiewoningen en de gunstige ligging van een gedeelte van de gronden van de Salva tor-hoeve voor dit doel heeft de heer Romeyn initiatie ven ontwikkeld om te komen tot de inrichting van terrei nen voor de bouw van recreatiewoningen. Daartoe moesten vele en velerlei barrières worden ge nomen als: planologische goedkeuring bij diverse over heden; inrichting van terreinen en het ontwerpen van aan te bieden woningen. Bieten zaaien (12 en 6 rijige mach.) 98 met Temic 180 ha Aardappelen poten (twee vierrijige mach.) 80 ha Gewasbescherming (2 mach.) 3500 ha Combinen granen (3 combines) 200 ha Combinen graszaad, erwten, bonen, zaden 120 uren Uien plukken (3 mach. systeem van Rumpt) 80 ha (eventueel opladen en vervoeren) Bieten rooien (3 rijig Frans systeem) 210 ha In 1975 zal worden begonnen met het 2 fasen bieten- rooisysteem. In overleg met het Waterschap is een sys teem opgezet om restanten uit spuitkarren en spoelwater van het schoonmaken van de karren op te slaan en te ver werken. Andere veel voorkomende werkzaamheden zijn: Frai- sen (aardappelland; slechte structuur); Drains doorspui- Tot 1 januari 1975 waren er nog twee personeelsleden in dienst. Het zaaien van suikerbieten is voor oogst 1975 gebeurd door de loonwerker. Alle machinale werkzaam heden worden met eigen materiaal uitgevoerd. Overwo gen wordt de suikerbietenoogst 1975 te laten rooien door de loonwerker. Aardappelen worden soms te velde ver kocht. Het bouwplan ziet er voor oogst 1975 als volgt uit: 40 ha verhuurd: (zilveruien 26 ha, aardappelen 16 ha, lucerne 13 ha en gladioien 8 ha); 16 ha suikerbieten; 21 ha aardappelen; 28 ha wintertarwe (met vliegtuig ge zaaid); 23 ha gerst; 5 ha rood zwenkgras; 15 ha bijge- huurd; voor aardappelen 8 ha en voor gerst 7 ha. De opbrengsten schommelen rond de gemiddelden van Schouwen of zijn iets hoger. Teneinde daartoe een voldoende deskundigheid in te brengen werd in 1970 opgericht Zeelandhuis B.V. door drie aandeelhouders: n.l P. J. Roos B.V. te Rotterdam, bouw- en aannemingsbedrijf; R. T. Kroon, accountant en M. K. Romeyn te Ouwerkerk. Er werden 2 projecten ter hand genomen, n.l. de Sal vator-hoeve te Ouwerkerk (140 bungalows op 13 ha) en Scharendijke (60 bungalows). In 1973 kwam een verbreding van de draagkracht tot stand toen Cebeco Handelsraad te Rotterdam en Cebeco Zuid West te Zierikzee 50 van de aandelen in handen kregen, nadat het geplaatste aandelen-kapitaal werd ver dubbeld. Inmiddels is een nieuw project te Scharendijke van 90 bungalows in uitvoering. Vanuit de werkmaatschappij Zeelandhuis B.V. is een beleggingsmaatschappij ontstaan, Gronddeel B.V., die zich voornamelijk toelegt op projecten in geheel Neder land voor de middellange termijn. De aandelen zijn in handen van Cebeco Handelsraad en Roos Holding B.V. beiden te Rotterdam. Vanuit deze maatschappij zijn enkele deel-B.V.'s ontstaan: Recreatie Maatschappij Stellepas B.V. te Heinkenszand en stacara vanterrein B.V. Staatse Duinen te Huybergen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid voor boeren grondeigenaren om met daartoe gunstig gelegen gronden deel te nemen in een doel-b.v. samen met Gronddeel B.V. DE COÖPERATIEVE VERENIGING TOT EXPLOITATIE VAN LANDBOUWWERKTUIGEN EN MACHINES „NIEUWERKERK" TE NIEUWERKERK De vereniging is in 1947 opgericht als sproeivereni- ging. Het aantal leden van de vereniging is thans 65. De gemiddeldde bedrijfsgrootte ligt tussen de 1214 ha. De leden van de vereniging zijn verplicht om de werkzaam heden, die zij door derden willen laten doen, op te dra gen aan de vereniging. Gewerkt wordt met 4 vaste personeelsleden. Tijdens oogstpieken wordt een aantal losse arbeidskrachten aan getrokken. Meewerkende zoons op wat minder grote be drijven verlenen vaak de helpende hand. Ook voor deze vereniging is 1974 een slecht jaar ge weest, omdat minder werk werd gedaan, de kosten extra opliepen en de vaste lasten doorgingen. De liquiditeit en de rentabiliteit leden onder deze ontwikkeling en in te genstelling tot de loonwerkers met een persoonlijke on derneming kon de vereniging geen beroep doen op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Dit wordt als een on billijke situatie beschouwd. Dat ook de vereniging met een steun van de R.Z. ge diend zou zijn, blijkt uit de volgende cijfers: Balans totaal per 31121974 f 790.000, Balans werktuigen „631.000, Kapitaal/algemene reserve 12.000,: Voordelig saldo 1974 88, Afschrijving werktuigen 1974 49.000, Investering werktuigen 1975 80.000, Van de verrichte of te verrichten werkzaamheden geeft het volgende een globaal beeld. Ter aanvulling op hetgeen in het kort verslag van de ledenraadsvergadering over de door de kring Schou wen-Duiveland der ZLM werd opgemerkt volgen hier nog enkele gegevens over de bedrijven die tijdens de excur sie bezocht zijn. De heer M. K. Romeyn geeft met als achtergrond een maaidorser en zeilboot zijn toelichting op zijn recreatie- aktiviteiten. ten; Maaien (gras, graszaad, weg- en slootkanten, erwten en bonen); Persen van hooi en stro - loopt terug: Stro hak- selen - neemt toe; Aardappelen rooien (2 Amac rooiers van 2 rijen) veel voor bedrijven met kleinere oppervlakte aardappelen en Ploegen en wat wagenwerk. BOERDERIJ LUCHTENBURG W. P. de Vrieze, Haamstede. Boerderij Luchtenburg is sinds 1887 in eigendom van de familie De Vrieze. Tot 1965 was de leiding in handen van Gebr. De Vrieze en sinds 1974 wordt het bedrijf ge ëxploiteerd door twee neefs W. P. en M. P. de Vrieze. De kadastrale grootte is 133 ha en nagenoeg geheel als bouwland in gebruik. Van de totale oppervlakte is 120 ha eigendom van de familie De Vrieze, de rest wordt gepacht 13 ha). De grondsoort is lichte zavel met een afslibbaarheid van ongeveer 20 De grond is gemakkelijk bewerk baar, bevat door de vele oude weilanden veel humus en heeft een hoog- kalkgehalte. Na de herverkaveling die voor Luchtenburg in 1958 gereed kwam, bestaat de ver kaveling uit 11 percelen, waarvan de grootste 20,2 ha is en de kleinste 4,8 ha. Ongeveer 10 ha is grond varï mindere kwaliteit. De arbeidsbezetting bestaat sinds 1 maart 1975 uit 1 personeelslid voor 3 dagen in de week. In drukke perio den komt hij 5 dagen per week. Bezoek werd gebracht aan Van Beveren B.V. (Zingstra) ©en ultra modern aardappelsorteer- en verwerkingsbe drijf, waaraan reeds verschillende malen in ons blad aan dacht is besteed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5