Ledenraad vergaderde 4 (Vervolg van pagina 1) STRUCTUURBELEID ^AINISTER VAN DER STEE heeft in enige recente in terviews laten doorschemeren het meeste te ver wachten van een aanpassing van het struktuurbeleid. De voorzitter was het daar volstrekt niet mee eens. Wel is het waar dat aan de struktuur van de land- en tuinbouw bedrijven nog heel wat te verbeteren is. Daarvoor heeft de landbouw het volgende pakket samengesteld: verruiming van de rentesubsidie-mogelijkheden, een aanvullende kapitaalssubsidieregeling, een oplossing voor de knelpunten in de sfeer van de energiebesparing en milieuvoorzieningen, de invoering van beëindiging op termijn, voortzetting van het ruilverkavelingsprogramma met 40/50.000 ha per jaar. DISCUSSIE LEDENRAAD T^E discussie betrof vooral het n?rkt- en prijsbeleid. Vooral de uitgangspunten van het L.E.I. werden door de Ledenraad hierbij aangevochten. ,,Het L.E.I. gaat uit van 100 opbrengst maar in het Zuid-Westen is maxi maal 85% mogelijk" en ,,Het L.E.I. gaat uit van een reële opbrengststijging die er niet meer in zit" zo was er te horen. Zeer fundamenteel vond de vergadering dat met het huidige landbouwbeleid de boer ten aanzien van andere groeperingen duidelijk gediscrimineerd wordt. De eisen die het Landbouwschap op fiscaal en sociaal terrein naar voren heeft gebracht moeten, vond de ver gadering, door het lange uitstel van kabinetszijde eigen lijk weer aangepast worden omdat ze voor een deel reeds achterhaald zijn. In ieder geval moet de zelfstandigen-af trek van dien aard worden dat de continuïteit gewaar borgd wordt. De Ledenraad kwam aan het einde van de beraadsla ging tot de conclusie dat t.a.v. het markt- en prijsbeleid een tussentijdse prijsaanpassing beslist noodzakelijk is. Maar dat is niet genoeg. Ook in het overleg op 3 junf moesten daadwerkelijke resultaten geboekt worden. OVERZICHT AKKERBOUW T^E heer A. J. G. Doeleman vertelde de Ledenraad van de ZLM in zijn akkerbouwoverzicht dat de ontwikkeling van de gewassen ver achter ligt. Alleen gunstige weersomstandigheden, met op tijd een buitje regen, kunnen de resultaten wat gunstiger beïnvloeden". Vooral in de graanpercelen wordt door de aanhoudende droogte de slechte struktuur van de grond zichtbaar. Op veel bedrijven wordt gekampt met aardappelopslag wat zeer veel handwerk kost. Sprekend over de prijzen moet de heer Doeleman constateren dat de prijs van de aardappels over het hele seizoen bezien teleurstellend is geweest. Daarbij kwam dan nog een achterblijvende export. Voor de peulvruch ten wist hij geen bijzondere lichtpunten aan te wijzen en wat de granen betreft zal in het komende seizoen de interventietarwe boven de markt blijven hangen. ,,Bij de tarwe blijft denaturatie een bittere noodzaak". Hoe snel bepaalde situaties kunnen veranderen liet de heer Doeleman zien aan de suikerprijs die binnen enkele maanden van een zeer hoog niveau nu de drempelprijs dicht nadert. De heer Doeleman drong er bij de verga dering op aan aandacht te besteden aan de kwaliteits eisen van de aardappels nu er overleg gaande is in de toekomst meer te doen aan kwaliteitsuitbetalingen. „Al leen bij voldoende export is een gunstige prijsontwikke ling mogelijk". Daarbij komt dat in Duitsland veel aan kwaliteitsverbetering gedaan wordt zodat de concurren tie op de Duitse markt groter zal worden. De heer Doeleman besloot zijn overzicht met de hoop uit te spreken dat zijn sombere verwachtingen niet be waarheid zullen worden zodat hoge exploitatiekosten door de opbrengsten gedekt zullen worden. De laatste cijfers wijzen uit dat: 90.000 ton in de A-interventie is aangebo den en 170.000 ton de B-interventie, waarvan =fc 50.000 ton Franse tarwe; deze zijn door de meelfabrieken aan geboden. Voorzitter Luteijn gaf, naar aanleiding van de voort durende moeilijkheden rond de tarwe, als zijn mening dat bm te demonstreren hoe hopeloos de situatie is alle tarwe eigenlijk massaal in de A-interventie aangeboden had moeten worden. „Deze demonstratie kost de boer wel geld maar zou op termijn zijn waarde wel eens kunnen bewijzen". TUINBOUWOVERZICHT QVER het geheel genomen is de situatie in de tuin bouw van dien aard dat deze niet voor alle be drijfstakken overdeeld gunstig genoemd kan worden", aldus de heer M. J. Goud in zijn tuinbouwoverzicht. De uientelers hadden te kampen met grote bewaarverliezen. De opbrengst van de groente van de volle grond stelde teleur en de groente onder glas vertoonde een teleur stellend prijsverloop. Gelukkig zijn er door verminderd aanbod een paar prijsuitschieters geweest. De komkom mers hebben het goed gedaan over een langere periode. In de bollensektor is na veel extra kosten en moeite het eindprodukt toch nog tegen bevredigende prijzen af gezet. Na dit overzicht in vogelvlucht van de groente- sektor kon de heer Goud de situatie rondom het fruit wat optimistischer beoordelen. Hij waarschuwde echter voor een explosief kostenverloop in deze bedrijfstak. De verwachtingen voor de komende oogst zijn echter matig wat de peren betreft. Bij de appels is het vooral de Goudreinette die door kankeraantasting zorgen baart. Bij het kleinfruit staat eigenlijk alleen de frambozen er slecht voor. Sprekend over de inkomensverwerving en de voort zetting van het bedrijf in de toekomst vroeg de heer Goud de aandacht voor de verbetering van de positie van de in het bedrijf meewerkende gehuwde vrouw en voor de indexering van de afschrijvingen. „Dat moet er komen", zo besloot de heer Goud. VEEHOUDERIJ T^E heer J. M. van Heijst begon zijn veehouderij-over zicht met te wijzen op de goede grasgroei waar door enerzijds de neiging ontstaat minder gebruiksvee af te zetten en anderzijds er meer vraag is omdat men gras (als voedsel) over heeft. Het gevolg hiervan is dat de prijzen goed zijn. Dat geldt overigens ook voor goede melk- en kalfkoeien. De heer Van Heijst wees vervolgens op de iets terughoudende vraag op de slachtveemarkt. De grossierskoeien brengen evenwel, door export naar België, goede prijzen op en wel 60,per 100 kg le vend gewicht. Het aflaten lopen van de slachtpremie noemde de heer Van Heijst een onbegrijpelijke zaak". Juist in de tijd van het grootste aanbod is een ondersteuning het meest op zijn plaats". Meer waardering had de heer Van Heijst voor de beslissing van de minister om de interventie mogelijkheid voor 2e soort koeien mogelijk te maken, iets waar in het verleden al meerdere malen op aange drongen is. De bodem die hierdoor in de markt komt te liggen noemde de heer Van Heijst echter te laag n.l. ƒ4,75 en ƒ5,per kg geslacht gewicht. Nu sinds 1 maart de bedrijven die meer dan 10.000 var kens slachten een classificatie verplichting hebben, om de kwaliteit te bevorderen, moet er ook eenheid in het systeem van classificeren gebracht worden. „Anders kun je nog niet vergelijken", aldus de heer Van Heijst. De zwakke positie van de Amerikaanse dollar speelt vooral de hammenexport parten. „Trouwens de gehele vleeswarenindustrie ziet er niet florissant uit, doordat niet op volle capaciteit gedraaid kan worden". Dat is no dig om te kunnen concurreren met de partnerlanden. Op de biggenmarkt gaat het weer wat beter. De grote, biggensterfte tengevolge van TGE is sterk afgenomen. Deze ziekte heeft handen vol geld gekost. De zuivelmarkt laat veel te wensen over. De heer Van Heijst wees op de hoge melkaanvoer. Alleen de boter geeft weinig zorgen maar de prijsverhoging in septem ber doet het ergste weer vrezen. De situatie rondom de magere melkpoeder lijkt hopeloos. De overheid moet hier nationaal de subsidie verhogen. Ook de afzet van kaas blijft, ondanks de vrijwillige beperking, moeizaam verlopen. De heer Van Heijst geloofde dan ook dat de vastgestelde richtprijs niet gehaald zal worden wan neer de vrijwillige beperking opgeheven wordt. REKENING, LEDEN, VOORLICHTING J^E algemeen-secretaris^ de heer A. Korteweg, gaf aan de Ledenraad een korte toelichting bij de re kening over 1974. Het resultaat geeft hoop dat de con tributie het komende jaar niet verhoogd hoeft te wor den. „Maar zeker is dat nog niet". Het ledental van de ZLM is nagenoeg gelijk gebleven. Hoewel het aantal le den/grondgebruikers iets is afgenomen is het hectaren- niveau daarentegen toegenomen. Veel waardering had de Ledenraad voor het werk van de voorlichting. Ondanks de moeilijke omstandigheden en het grote aantal R.Z.- aanvragen is de heer Markusse met zijn staf erin ge slaagd het gewone werk normaal doorgang te laten vin den. DE INSTELLINGEN VAN DE ZLM I-IET Administratie- en Adviesbureau van de ZLM heeft, samen met de C.B.T.B., nu ook een vesti ging in Zierikzee. Voor de boer op Schouwen-Duiveland is het prettig niet meer van „Goes" of de zitdagen af hankelijk te zijn. Ook de Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLM bleek aan stabiliteit te hebben gewonnen. Mede in verband met de gemeentelijke onroerend goed belasting werd door het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau bij monde van zijn voorzitter, de heer W. Koster, de ver wachting uitgesproken dat 1975 een fors herstel te zien zal geven. Het onderwijs van de ZLM geeft weinig problemen. Die er zijn zullen door het bestuur ter bestemde plaatse aangekaart worden. DE NAAM VAN DE ZLM {"^EZIEN de moeilijkheden die zich in de praktijk steeds voordoen met de zeer lange officiële naam van de ZLM heeft de kring Oost- en Midden-Brabant voorgesteld de naam te wijzigen in Zuidelijke Landbouw Maatschap pij. De Ledenraad adviseerde dit voorstel over te ne men. Het bestuur zal dit advies voorleggen aan het Hoofdbestuur. De Algemene Ledenvergadering kan dan de definitieve beslissing nemen. C.A.O.-OVERLEG T}E heer M. C. J. Kosten, die voor de ZLM het lande- lijk loonoverleg voert, gaf de Raad. een overzicht van de situatie op dit moment. Hoewel de werkgevers reeds 3,9 netto-stijging hebben geboden is er nog steeds geen overeenstemming bereikt. De onderhande lingen verlopen zeer moeizaam. EXCURSIE "^ADAT de voorzitter ir. Luteijn de aanwezigen dank had gezegd voor hun inbreng in de vergadering vertrok het gezelschap naar de Salvatorhoeve te Ouwer- kerk, waar de lunch werd aangeboden door Zeelandhuis B.V. De heer M. K. Romeijn .eigenaar van de hoeve en ex-boer, informeerde het gezelschap over de aktiviteiten van Zeelandhuis B.V. op recreatiegebied. Daarna was er een rondleiding over het project Salvatorhoeve. Het bestuur van de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM had voor het gezelschap een excursie georgani seerd door hun gebied. Onder deskundige leiding van de kringbestuursleden vertrok de Ledenraad per bus via het gebouw van de Coöp. Vereniging Exploitatie Land bouwwerktuigen bij Nieuwerkerk naar Brouwershaven. Daar werd een bezoek gebracht aan „Van Beveren B.V." (Zingstra) aardappelhandel te Brouwershaven. Vandaar ging de rit verder via Scharendijke, Renesse, Brug-Sluis naar het bedrijf van de heer W. de Vrieze te Haamstede, de boerderij Luchtenburg. De heer De Vrieze gaf, op een hem eigen wijze, een uiteenzetting over zijn bedrijfs voering. Van de Luchtenburg vertrok het gezelschap voor de laatste etappe naar Zierikzee waar het diner werd ge bruikt. ZLM-voorzitter Luteijn maakte van de gelegenheid gebruik om in de persoon van kringvoorzitter A. J. G. Doeleman zijn waardering uit te spreken over de geslaag de excursie. OGGEL. NIEUWE VOORZITTER COPA VOORGESTELD Op zijn rondreis door diverse landen heeft Sir Henry Plumb, de nieuwe voorzitter van de internationale boeren- organisatie COPA, nu ook Nederland bezocht. De heer Plumb heeft besprekingen gevoerd met minister Van der Stee, enkele parlementsleden en de voorzitters van de centrale landbouworganisaties. Op een persconferen tie in het Haagse perscentrum Nieuwspoort sprak Sir Henry Plumb zich uit voor het in de EEG blijven van Engeland. „Dat is een zaak van gezond verstand". Ove rigens was de COPA-voorzitter van mening dat de Engel se boer nog veel van zijn Nederlandse collega's zou kun nen leren met name op het gebied van de bedrijfsvoe ring! MELKTANKS VERPLICHT Tijdens een naar aanleiding van de jaarvergadering van de Coöperatieve Melk Centrale (CMC) gehouden pers conferentie in het Internationaal Perscentrum Nieuws poort te Den Haag heeft CMC-voorzitter A. van Leeuwen op een vraag of er een verplichting voor melktank zal worden ingevoerd, geantwoord dat die mogelijkheid in de toekomst niet uitgesloten moet worden. Tot nu toe werkt 3040 van de CMC-leveranciers met tanks. Binnen 5 jaar zal dat 8090 zijn. De beslissing om voor de resterende 1020% de melktank verplicht te stellen hangt nauw samen met de kosten voor het op halen en verwerk van de bussenmelk. De heer Van Leeu wen zei zich er van bewust te zijn dat door de melktanks verplicht te stellen vooral de kleinere bedrijven gedu peerd zullen worden. Mogelijk kunnen nieuwe technische vindingen ook voor deze bedrijven een oplossing bieden. Desgevraagd deelde drs. C. Timmers, direkteur van de CMC mede, dat het kostenverschil tussen bus en tank ca. ƒ1,50ƒ2,per 100 kg bedraagt. Op de vraag of Nederland, gezien de markt van de eindprodukten, aan de top van zijn melkkoeien-bestand is gekomen gaven de voorzitter en de direkteur van de CMC als hun mening dat dit een probleem is dat niet los is te denken van de bereidheid van alle anderen, die met de produktie en verwerking van melk te maken heb ben, om hun beleid op elkaar af te stemmen. „Je kunt niet alleen achter blijven, omdat je dan je eigen (concurren tie) positie verzwakt". De heren Timmers en Van Leeu wen waren overigens van mening dat als iedere boer zijn produktie met b.v. 5 zou verminderen, hun inko men mogelijk met een veelvoud daarvan zou stijgen. „Maar dan moet iedereen meedoen en dat zien we voor lopig niet zitten!"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4