TUÏNBOUW- KLANKEN Waar is de grens van steeds groter en groter? Waar blijft de zomer Zeer weinig peren in België Appelmarkt bleef lui DINGEN VAN DE WEEK 17 i Wanneer deze THOOLSE tuinbouwklanken gelezen zullen worden, zijn wij reeds in de maand juni aange- iland, maar nu deze regels op 31 mei geschreven worden, is er nog geen sprake van een zomers weertype. Na de vrij vlotte opkomst der diverse gewassen, groeit het voor de tijd van ',t jaar uiterst langzaam. Gewassen op de zwaardere grond krijgen door de droogte en te lage temperaturen al een flinke achterstand te incasseren, wat vooral bij de aardappelteelt goed tot uiting komt. Bij de vroeg gepote aardappelen wordt ook te weinig loof gevormd, zodat dit de aanslag in de grond, het ge was niet ten goede komt. Niettemin zullen toch) enkeie op lichte opdrachtige grond, vroeg gepote aardappelen in de tweede helft van juni gerooid kunnen worden. Het gros van de telers zullen echter zeker een halve maand later dan gewoonlijk met de oogst kunnen be ginnen, hetgeen ook geldt voor de koude glasteeilten. Niet alle onkruidbespuitingen in de open -grond, heb ben tot tevredenheid gewerkt, en vooral wanneer op een wat grofliggend zaaibed, niet gerold werd, is er op verschillende percelen een flinke opkomst van zaad onkruiden. De enige goede zijde van de trage groei is wed, dat door middel van de mechanische onkruidbestrij- ding, toch nog resultaten geboekt kunnen worden. De loonspuitbedrijven krijgen echter ieder jaar méér werk. Nauwelijks is de onkruidbestrijding wat in rustiger ba nen, of er moet weer gespoten worden tegen de ver schillende insekten en/of schimmelziekten. De kleinere telers doen gedeeltelijk hun bespuitingen met de rug- en motorspuit, zolang ze het zelf kunnen versieren. Naar wij vernamen zit de aardbei-mijt dit jaar óók in sommige voilegrondsaardbeipercelen, zodat, wanneer dit niet vlug wordt ontdekt, de eerste vruchtzetting ver loren gaat. Met een alsnog toegepaste bespuiting tracht men de produktie wat te redden, maar nog steeds komt men in de verschillende teelten voor minder fraaie ver rassingen te staan. Wanneer het schadebeeld zichtbaar wordt, is het kwaad al geschiedt, en dit veroorzaakt al tijd produktieverlies! Om bij alles preventieve bespui tingen uit te voeren, wordt tegenwoordig óók een steeds duurdere zaalfe. want om op ieder slakje zout te leg gen, gaat ook beslist onkosten verzwarend werken. Nogthans moet er op gewezen worden dat men steeds op zijn hoede moet zijn om opkomende schade verwek kers een slag vóór te blijven, terwijl vermeden moet worden dat men onnodig al'les door dik en dun spuit. Dat is niet goed voor de portemonnai, maar ook niet be vorderlijk voor een goed leefmilieu. Tevens houdt dit in, dat iedere ondernemer verplicht is enige kennis op te doen van de verwekkers van de ziekten en plagen, die aan zijn produktie knagen of verzieken. Dat dit geregeld door, aan vernieuwde inzichten onderhevig is, zal door iedere teler voor lief genomen moeten worden, om een verantwoorde produktie te behouden. Gelukkig is het bijzondere droge weertype van de laatste weken ook op WALCHEREN maandag omges.agen en is er de nodige regen gevallen, waar de gewassen zozeer behoefte aan hadden. Wel blijft het voor de tijd van het jaar koud en guur weer en liggen de tempera turen bijzonder laag. Na een kleine inzinking onder andere voor de massaal aangevoerde kasandijvie, is er een flink herstel inge treden, zodat voor degenen die dat produkt aanvoeren er een redelijke prijste verwachten is. Gezien de bijna dagelijks optredende prijsverhogingen van onze grond stoffen, is dit ook wel dringend nodig! Een in 't vak vergrijsde collega zei reeds vroeger, dus toen de absur de kostprijsverhogende factoren nog niet zo stringent waren als anno 1975, het moet, wil men goede prijzen hebben, zó koud blijven tot de langste dag, zó koud, dat men zijn winterjas nog aan moet doen. Dus ook toen reeds gold: koud en schraal weer met amper normale aanvoer; goede prijzen! Met interesse lazen we h-et verslag van onze tuinbouw- commissie. We schrokken wel van de kostprijsbereke ning van een goed verzorgde appel n.l. 75 ct/kg. En wat we niet wisten is -het minimum aantal uren dat een vrouw mee moet werken in het bedrijf van haar man, n.l. 2000 werkuren, om een maximale belastingaf trek te kunnen krijgen. We waren van mening dat dit lager was. Daar we zelf nog immer onder deze maximale aftrek lagen, was dit ons ontgaan. Wel vinden we het meer dan absurd!! Zo ook het gedram, we weten helaas geen betere uit drukking om fatsoenlijk te blijven, om tot steeds grotere bedrijven te komen. In onze bekendenkring is ons een geval -bekend van een „progressief (ook weer zo'n fraai Volgens de voorlopige berichten zal de pere-oogst in België erg klein zijn. Wellicht nog kleiner dan in Zee land, want onze zuiderburen klagen zelfs nog over de Conference. Het verhaal is overigens bekend en een her haling van hetgeen in ons gebied werd meegemaakt. Eerst zag het er goed uit, maar geleidelijk zijn bijna alle peer tjes verdwenen. Een uitgesproken misoogst bij Hardy. Weinig Triomphe dé Viënne, ook waar met gibberella werd gespoten. De D. du Cornice blijft ruien, voorzover er nog wat over is. De Durondeau, een België een be- De wat zwakkere stemming op de appelmarkt, waar van sinds begin mei sprake is, heeft zich sindsdien ge handhaafd en de vorige week ging er gemiddeld weer iets van de prijzen af, vooral voor de mindere kwalitei ten en de kleine maten Golden Delicious. De andere ras sen spelen thans geen rol meer in het aanvoerpatroon. Ook de peren zijn er thanst uit verdwenen. De laatste partijen Conference hielden zich goed wat de prijs be treft. Er werd tussen 1,en 1,15 per kg voor betaald. De kwaiiteit viel echter in veel gevallen tegen, vooral voor de partijen welke in voorraadkisten werden be waard en kennelijk wat ruw waren geplukt. Elen gebro ken steel in het najaar geeft in de -meeste gevallen van af april een rotte vrucht, zo is dit jaar wel gebleken. De restanten van de Winston oogst werden verkocht voor ƒ1,10 tot ƒ1,20 voor de grote en middelmaten klasse I kwaiiteit. Voor wat ons gebied t>etreft zal in de komende weken het aanbod van Golden Delicious enkel nog van beteke nis zijn op het veilpunt Terneuzen van de centrale vei ling Kapelle-Terneuzen. Deze vei.ing heeft namelijk be- s.oten de Golden Delicious welke er nog is aan te voe ren in het koelhuis in Terneuzen en aldaar te veilen op woensdagmiddag om half drie. Tot dusver werd ihet fruit modewoord om de waarheid te verdoezelen) boerenge zin. Enkele flinke zonen die het bedrijf overnamen te gen een wel hoge, doch geen absurde prijs. Door on- dernemers.ust bezield en voorgelicht, maar immer uit breiden, 100 koeien varkens kippen, enz. Momen teel overspannen in ziekenhuis! De vrouwen runnen nu huisgezin en bedrijf, met assistentie natuurlijk! Maar is dit nu de methode?? Vele kleine zelfstandig boeren met 8115 koeien, moeten volgend jaar over demelk- tank. Hyper modern, maar onze wat oudere buurman van 50 zegt: met mijn 12 koeien en mijn land heb ik het goed en ben tevreden; straks loop ik mee in de demon stratie!! Nogmaals is dit nu zo aanlokkelijk? Zo groot dat men het niet af kan Een man er bij, als men hem al kan krijgen, is onbetaalbaar. Het zal ailemaal wel klop pen op papier, maar ook in onze tuinbouw zijn we aan de grens van het optimale. Vooral mentaal wordt het o.i. zelfmoord om steeds maar opgejut te worden tot groter en groter! Gelukkig zijn er nog die tevreden zijn in de Land en Tuinbouw en er een redelijk bestaan in hebben. De onzekere prijzen de risico's afhankelijk van k i- matologische omstandigheden waar men machteloos te- genoven staat. Èen wat langere en ongeregelde werktijd, men weet het in onze beroepen en men aanvaardt be wust een zeker aantal risico's, maar eens is er een eind aan 't kunnen en later ook aan 't willen! Hopeniijk zal men dit van hogerhand ook eens in willen zien en niet immer drammen en drammen naar in theorie haalbare, doch in de praktijk onhaalbare, uitbreidingen en ver grotingen. Een machine stopt bij overbelasting, maar 'n mens heeft pas erg in overbelasting, als 't effe te laat is! langrijk ras, heeft te weinig gebloeid. De Conference valt ook tegen, mede door sterke rui. De klacht is verder dat vooral jonge bomen slecht dragen, waarbij voor jong dan moet worden gelezen: bomen jonger dan 810 jaar. Aan gezien ook Zuid Frankrijk een relatief kleine pereproduk- tie verwacht, lijkt het of peren schaars zullen zijn dit jaar. De vruchtzetting van de appels laat zich in België goed aanzien, ook van de Golden. Maar ook daar laat de Goud- reinette het zitten: voorlopige raming 4050 van nor maal. Tevens de bekende problemen met kanker. A. v. O. van deze veiling uitsluitend geveild op het veiilpunt Ka pelle. Op de eerste veildag in Terneuzen, vorige week woensdag, viel de prijsvorming tegen, waarmee overi gens wel het landelijke beeld werd gevolgd. Voor de beste partijen in de klasse I kwaliteit werd rond 85 cent per kg betaald, maar door hagel en vrucht verruwing is er veel klasse II 'kwaliteit en hiervoor werd gemiddeld niet meer dan 75 tot 80 cent per kg be taald voor wat betreft de grote maten; 6570 cent voor de maat 65-70 mm en rond 50 cent voor de maat 60-65 mm. Dat is aanzienfijk minder dan enkele weken geleden werd betaald en er is dus zonder meer sprake van een teleurstellende prijsontwikkeling, welke wordt veroor zaakt door het zeer moeizaam gaan van de export. Toen de prijzen oo de veilingen waren gestegen tot 85 a 95 cent per kg betekende dit het niet meer concurrerend zijn op de buitenlandse markten ten opzichte van b.v. Frankrijk, maar ook niet meer ten opzichte van veel ap pelen van de nieuwe oogst. Toen de export wegviel kon het binnenland de prijs niet op peil houden. Opmerkelijk was dat vorige week de goed geel gekleurde partijen duurder werden dan de groene, een verschijnsel dat we dit seizoen nog niet hebben meegemaakt en kwam door het niet aanwezig zijn van vraag voor export. Kasaard-beien handhaafden zich goed op ongeveer 1,- per doosje van 200 gram inhoud en kasframbozen stegen tot 5,60 per doos met 200 gram inhoud. T^RIE van de vier fruitveilingen van Zeeland (Krab- berïdijke, Kapelle en Goes) hielden vorige week hun jaarvergadering en de vierde (Terneuzen) bracht haar agenda met toelichtingen uit voor de op 16 juni te houden jaarvergadering. Het is interessant om kennis te nemen van de versla gen van deze jaarvergaderingen zoals ze in de pers zijn verschenen. Wanneer we alles wat daar naar voren kwam op een rijtje zetten dan valt in de eerste plaats op dat alle fruitveilingen in 1974 goed hebben geboerd. Zeer spectaculair is wel de winstontwikkeling bij de veilingen die samen werken in de combinatie Kapelle Terneuzen. Na afschrijvingen bij beide veilingen geza menlijk tot een bedrag van 734.000,resteert een netto-winst van in totaal 355.000,zijnde ƒ195.000, bij de veiling in Kapelle en ƒ160.000,bij de veiling in Terneuzen. De twee veilingen welke samenwerken in de combina tie GoesKrabbendijke hadden samen een netto-winst van ƒ63.000,te weten ƒ40.000,bij de veiling te Goes en 23.000,bij de veiling in Krabbendijke. Deze twee veilingen schreven samen bijna een gelijk bedrag af op het bezit van hun verenigingen als de combinatie KapelleTerneuzen, namelijk ƒ740.000,» Een zeer gunstige ontwikkeling dus waarbij opmerke lijk is dat bij alle veilingen naar voren kwam dat deze gunstige ontwikkeling voor een belangrijk deel werd be reikt door het samenwerken in een groter verband. De voorzitter van de veiling te Goes sprak van een voor treffelijke samenwerking van zijn veiling met de veiling in Krabbendijke en de voorzitter van de veiling in Krab bendijke sprak over de goede contacten en de gunstige financiële resultaten welke de samenwerking met Goes heeft opgeleverd. De voorzitter van de veiling in Kapelle noemde het sa menwerken in de topcoöperatie met Terneuzen een suc ces dat in belangrijke mate heeft bijgedragen tot het gun stige financiële resultaat. Allemaal positieve geluiden! TOEN we dit lazen vroegen we ons af hoeveel gro ter de voordelen zouden zijn wanneer deze twee topcoöperaties elkaar zouden kunnen vinden in een sa menwerkingsverband. Wanneer we zien wat er te bereiken valt wanneer twee veilingen reeds gaan samenwerken dan moeten de voor delen van een nog grotere samenwerking toch wel erg groot zijn. Dan spreken we nog maar niet over de toe passing van.de zgn. 3-2-1 %-regeling welke zou beteke nen dat de Zeeuwse fruittelers minstens 2 miljoen gul den extra zouden ontvangen uit de E.E.G.-fondsen en waarvoor men niet in aanmerking komt zo lang er geen volledige samenwerking is. Over deze samenwerking wordt door de Zeeuwse vei lingbestuurders overigens ook nog steeds nagedacht zo bleek ook uit de kranteverslagen want voorzitter Valkier van de veiling te Goes maakte melding van het feit dat per 1 april j.l. de administratie van de vier fruitveilingen centraal wordt gevoerd via de computer te Goes en hij sprak de hoop uit dat dit mag leiden tot een nauwere samenwerking ussen de Zeeuwse veilingen. Voorzitter Leys van de veiling Kapelle zei na het noe men van da grote voordelen van de samenwerking tus sen Kapelle en Terneuzen: het besluit tot samenwerking is goed geweest, maar het mag zeker niet het einde zijn. Het is hard nodig dat er een grotere bundeling bij de af zet komt. Het aantal ondernemers in de tuinbouw zal verder terug lopen en ook het aantal inkopers mindert nog steeds. Het zijn volgens de heer Leys allemaal zaken die op de fruittelers aankomen en waarop een antwoord gegeven zal moeten worden. Daarom staat het volgens de Kapelse veilingvoorzitter vast dat er een nog grotere bundeling bij de fruitafzet moet komen, leder die er an ders over denkt sluit volgens hem zijn ogen voor de reali teit. ALLEMAAL zeer positieve geluiden dus en met be- langstelling zien we de verdere ontwikkeling rond dit alles tegemoet. Dat er na het gunstige jaar 1974 ook nog de nodige zorgen zijn rond de veilingen kwam ook duidelijk naar voren op de jaarvergaderingen. De kosten stijgingen zijn op deze arbeidsintensieve bedrijven enorm groot. In GoesKrabbendijke werd sterk de nadruk ge legd op de zorgen die er zijn rond het sorteer- en pak- station van de veilingen. Bij beide veilingen gaf dit on derdeel een negatief resultaat. Bij de combinatie Kapelle Terneuzen werd er dit jaar voor het eerst sinds vele jaren een winst behaald door deze afdelingen. Er was een optimale benutting van de aanwezige sorteercapaci- teit, vooral door de samenwerking tussen de twee vei lingen. We zijn deze week wat uitvoerig ingegaan op deze zaken rond de afzetorganisaties van fruit in Zee land omdat deze van grote betekenis zijn voor de tuin bouw in dit gebied. Voor vele miljoenen guldens produkt wordt via deze veilingen verkocht en de teler heeft er alle belang bij dat er sprake is van een gezonde ontwikkeling, aangepast aan de eisen van de tijd. De veilingen zijn geboren als eisen van de tijd. Ze zullen zich voortdurend aan moeten passen omdat de tijd ook niet stil staat en wanneer dat gebeurt zullen ze voor elke teler van grote betekenis blijven. Alleen dan hebben ze trouwens ook bestaanrecht. Gelukkig geven de besturen en direkties van de veilingen er blijk van dat ze dit verstaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17