Voorbeeld samenwerkingskontrakt Zoals U in het voorgaande hebt kunnen lezen is bij samenwerking een kontrakt noodzakelijk. Het hier volgende samenwerkingskontrakt is bedoeld als voorbeeld hoe een en ander op schrift gesteld kan worden. Dit wil niet zeggen dat deze kon- traktvorm passend is voor iedere samenwerkingsvorm en dus, afhan kelijk van de omstandigheden, op bepaalde punten gewijzigd zal moe ten (kunnen) worden. De in dit voor beeld gebruikte vorm is goedge keurd door de subsidie-verlenende instanties. Gaarne zijn de E.S.V.-ers van de ZLM bereid U op basis van dit kontrakt voorlichting hierover te verstrekken. De ondergetekenden: te te te te enz. hierna te noemen kontraktanten: verklaren hierbij te zijn overeengekomen om met ingang van 1 januari 1974 hun werktuigen, arbeid, kennis en vlijt gezamenlijk te exploiteren op het gebied van aardappe len, suikerbieten en uien. ZETEL EN DOEL Artikel 1 De samenwerking is gevestigd te en heeft ten doel om hun werktuigen, arbeid, kennis en vlijt t.b.v. de aardappelen-, uien- en bietenteelt gezamen lijk zo rationeel mogelijk te exploiteren. Elke kontraktant draagt de lasten en geniet de baten van de gronden, die tot zijn bedrijf behoren. DUUR EN OPZEGGING Artikel 2 1. Deze overeenkomst eindigt 31 december 1979 en wordt daarna, zonder tijdige opzegging, telkens een jaar verlengd; 2. Opzegging door een kontraktant dient te geschieden bij aangetekend schrijven aan de mede-kontraktant en wel voor daarna tenminste 6 maanden voor het einde van het lopende boekjaar; 3. De berekening van het aandeel van de opzeggende kontraktant in de gezamenlijke eigendom en de finan ciële afwikkeling zal dan geschieden overeenkomstig de wijze waarop dit in artikel 7 geregeld is; 4. Bij het overlijden van één der kontraktanten zullen de rechten en de verplichtingen overgaan op de erf genamen; 5. In het geval dat een kontraktant komt te overlijden en de erfgena(a)m(en) deze overeenkomst niet wens- (t)(en) voort te zetten, zal (zullen) deze gerechtigd zijn de overeenkomst binnen zes maanden na het overlijden op te zeggen, waarna de samenwerking met de betreffende erfgena(a)m(en) zal worden be ëindigd aan het einde van het boekjaar, waarin de opzegging is geschied; 6. De berekening van het aandeel van de overleden kontraktant in de gezamenlijke eigendom en de finan ciële afwikkeling daarvan, zal alsdan geschieden over eenkomstig het bepaalde in artikel 7. INBRENG Artikel 3 DE BOEKHOUDING Artikel 4 1. Het boekjaar van deze samenwerking zal lopen van 1 januari t/m 31 december; 2. De boekhouding zal zodanig worden ingericht dat een gedetailleerd inzicht wordt verkregen in de kosten en baten van de exploitatie van de samenwerking; 3. Binnen twee maanden na het einde van het boekjaar zal rekening en verantwoording worden afgelegd van het gevoerde beheer; 4. De administratie voortvloeiende uit de aanschaf en het gebruik van de in deze overeenkomst bedoelde machines met toebehoren zal worden opgedragen aan kontraktant DE EXPLOITATIE Artikel 5 1. Het gebruik van arbeidskrachten, machines zal door kontraktanten in onderling overleg worden geregeld; 2. Wanneer arbeidskrachten en/of machines gelijktijdig door meerdere kontraktanten moeten worden gebruikt, dan geschiedt de toewijzing aan kontraktanten bij toerbeurt. Kontraktanten beslissen alsdan in onderling overleg omtrent het tijdstip van aanvang en de beëindiging van de werkzaamheden; 3. Het is kontraktanten niet toegestaan machines te ver huren noch hiermede bij of voor derden te werken; 4. Wanneer een kontraktant in enig jaar over een gro tere oppervlakte grond of gewas beschikt, zal hij na verkregen toestemming van zijn mede kontraktant, voor deze meerdere oppervlakte over de benodigde arbeid en machines kunnen beschikken; 5. Voor het gezamenlijk rooien van de suikerbieten is een werktuigenkombinatie opgericht met personen i.v.m. de meest ekonomische bedrijfsvoe ring, en is door deze kombinatie een kontrakt gesloten met de loonwerker waar kontraktanten in mee partici peren voorgedeelte; 6. Indien noodzakelijk voor de bedrijfsvoering zal voor gezamenlijke rekening een beroep gedaan worden op de loonwerker, een machinering of werktuigencoöpe ratie; 7. Omtrent het gebruik van de gebouwen met inbegrip van de huisvesting van de machine(s) beslissen de kontraktanten in onderling overleg. FAILLISSEMENT, SURCÉANCE VAN BETALING EN ONDER CURATELESTELLING Artikel 6 1. Bij faillissement, surcéance van betaling en onder cu ratelestelling van een der kontraktanten, zal deze over eenkomst met de betreffende kontraktant onmiddellijk beëindigd worden; 2. De berekening van het aandeel en de financiële af wikkeling daarvan zal geschieden overeenkomstig de wijze, zoals dit is omschreven in artikel 7 van deze overeenkomst. FINANCIËLE AFWIKKELING BIJ BEËINDIGING Artikel 7 1. Bij opheffing van de samenwerking zullen alle geza menlijke machinerieën, werktuigen en gereedschap pen op de reële handelswaarde worden getaxeerd door 'drie deskundigen, te benoemen één door ieder der comparanten en de derde door de beide aldus benoemden, terwijl indien een der partijen na door de wederpartij te zijn aangemaand, gedurende een week in gebreke blijft in de aanwijzing van een deskundige, alle drie deskundigen op verzoek van de meest ge rede partij zullen worden aangewezen door de Kan tonrechter te Middelburg; 2. Zodra de taxatie aan ieder der partijen bekend is, zal ieder der partijen binnen een week aan de andere partij schriftelijk opgeven welke zaken hij tegen taxatieprijs wenst over te nemen. Indien beide partijen op een stuk reflecteren zal door loting worden beslist aan wie het zal worden toege wezen. Indien beide partijen op meerdere stukken tezamen reflekteren, zal door loting worden uitge maakt, wie van de partijen de eerste keuze heeft. Zodra deze eerste keuze is uitgebracht mag de we derpartij de volgende keuze doen en daarna weer de gene, die het eerst gekozen heeft en zo vervolgens tot alles is toegewezen. Blijft er een stuk over (dus als op een oneven aantal zaken door beide partijen wordt gereflekteerd) dan zal door het lot beslist wor den aan wie het laatste stuk zal worden toegewezen. Reflekteert geen der partijen op een bepaald stuk, dan zal dit voor gezamenlijke rekening worden verkocht en als partijen het over de verkoop niet eens kunnen worden zal het betreffende stuk publiek verkocht wor den. De afrekening omtrent overname en verkoop zal moeten plaatshebben binnen één maand na de over name of verkoop. HET BEHEER Artikel E 1. De kontraktant, die de machine(s) doet bemannen, houdt toezicht op de machine(s) en beslist zonder na der overleg tussen de kontraktanten over het laten verrichten van kleine reparaties en onderhoudswerk zaamheden; 2. Omtrent het laten verrichten van reparaties en onder- hóudswerkzaamhedèn, waarvan de geraamde kosten liggen boven de zal de goedkeu ring vereist zijn van alle kontraktanten, alvorens tot reparatie wordt overgegaan; 3. Tijdens de winterstalling van de machines zullen deze worden schoongemaakt, nagezien en gerepareerd door één of meer der kontraktanten, welke aangewe zen worden in onderling overleg. Een en ander tegen vergoeding van gemaakte kosten; 4. Indien één of meer machines verouderd (hetzij tech nisch of economisch) zullen zijn en dientengevolge door kontraktanten wordt besloten tot vervanging van de machine(s) door (een) nieuwe, zullen de kontrak tanten op basis van hun aandeel participeren in de inruilwaarde van de oude machines; 5. leder van de kontraktanten zal vervolgens participe ren in de aanschaffingsprijs van de nieuwe machines in een verhouding, die men alsdan onderling vaststelt. Deze verhouding zal dan in het vervolg gelden als aandeel in de betreffende machine(s). OVERIGE AFSPRAKEN Artikel 9 1. De exploitatie en de verdeling van de jaarlijkse kos ten van de in gezamenlijk eigendom zijnde machines, arbeid en overige kosten zal worden berekend op ba sis van de oppervlakte van de gezaaide en geoogste ha. 2. De verrekening van de in gebruik en genot ingebrach te machines zal plaatsvinden per ha en per manuur waarbij de normen voor het verrekenen van werk zaamheden op de Land- en Tuinbouwbedrijven in de IJsselmeerpolders als richtlijn geldt. Voor de man uren geldt het C.A.O.-loon. 3. Indien onder bepaalde omstandigheden of op bepaal de percelen extra personeel voor de bemanning van de machines of de ontvangplaats van de produkten nodig blijkt, dient dit bij toerbeurt door de, krachtens artikel 1. tot deze machines gerechtigde kontraktan ten beschikbaar te worden gesteld. Deze extra kosten komen voor rekening van de kontraktant op wiens per ceel wordt gewerkt. GESCHILLEN Artikel 10 Indien geschillen optreden over zaken de samenwer king betreffende zal aan een onpartijdige deskundige een bindende uitspraak worden gevraagd. Bij geen overeenstemming over de aanwijzing van de deskundige zal de Kantonrechter te Middelburg een week na het verzoek een deskundige aanwijzen. Door de kontraktanten worden ingebracht: 1. Alle beschikbare arbeid, kennis en vlijt van de onder nemers) en de arbeidskrachten; 2. Telkenjare zal door de kontraktanten gezamenlijk en met wederzijdse inspraak een bouwplan worden vast gesteld dat gericht is op een optimale benutting van de in het samenwerkingsverband aanwezige kapaciteit van arbeid en machines; 3. In eigendom de werktuigen en gereedschappen, zoals omschreven in de aan deze overeenkomst gevoegde inventarislijst, die ieder jaar opnieuw bijgewerkt en aangevuld zal worden van die werktuigen en gereed schappen, die voor gezamenlijke rekening zullen wor den geëxploiteerd op de bedrijven, en in gebruik en genot van iedere deelnemer afzonderlijk die werktui gen zoals omschreven in de aan deze overeenkomst gevoegde inventarislijst; 4 Het gebruik van de bedrijfsgebouwen, dat voor zover nodig in overleg zal worden geregeld. VOORBEELDEN Inventarislijst machines van kontraktanten in gezamen lijk eigendom t.b.v. de teelt van aardappelen en suiker bieten 1 trekker 1 kipwagen 1 transporteur 1 tweeschar-ploeg 1 kunstmeststrooier Beroep op loonwerkerkontrakt 6 jaar 10/180 bietenrooier 8/180 bietenrooier 1 aardappelrooier (2-rijig) 1 stortbak 1 boxenvuller 1 aardappelplanter (4 rijen) In gebruik en genot ingebracht 1 rotorkopegge 1 aanaardgarnituur 1 bietendunner B 1 trekker 1 kipwagen 1 transporteur 1 kunstmeststrooier 1 tweeschar-ploeg 1 sproeimachine C 1 trekker 1 kipwagen 1 transporteur 1 tweeschar-ploeg 1 kunstmeststrooier 11/180 bietenrooier

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8