Demonstratie aardappelpootmachines Mazienaveen hoge kapaciteit is haalbaar met weinig personeel. Snel 7 *0 WOOR veel telers van consumptie- en fabrieksaard- appelen zijn de nieuwe ontwikkelingen zowel van rr-i pootmachines als vulmethoden bijzonder interessant. Een en gemakkelijk vullen vanuit kip- of loswagens blijkt goed mogelijk. Het geheel kan leiden tot een aanzienlijke ver hoging van de arbeidsproduktiviteit hetgeen in het altijd weer drukke voorjaar van praktisch belang is. Voor de verwerking van voorgekiemd pootgoed zijn interessante ontwikkelingen tot stand gekomen. Met min of meer spe ciale pootmachines kan de kiembeschadiging tot een mi nimum worden beperkt terwijl tevens grote en minder fraai gevormde poters kunnen worden verwerkt. Ing. J. T. ANDRINGA I.M.A.G. - Wageningen ÜEN interessante demonstratie met 13 aardappelpootmachines en diverse vulmethoden werd de vorige maand op 22 april j.l. op het landbouwbedrijf van de Mij. ..Klazienaveen" gehouden. Normaal kon spreken vooral aan in het voorjaar waar bij dikwijls sprake is van een klein aantal werkbare dagen. Bovendien kan een een manswerkmethode van belang zijn, voor al als tegelijkertijd ook ander werk moet worden verricht. De meeste nieuwe pootmachines wor den gekenmerkt door een dubbele rij bak jes of lepels per rij en een centrale voor- raadbak terwijl een korrektor veelal tot het verleden behoort. Een dubbele rij poot- bakjes legt de basis voor een hogere poot- snelheid waardoor het aantal te verwer ken poters per minuut aanzienlijk groter kan zijn. Hierdoor kan ook de rijsnelheid toenemen. Uiteraard zal ook zonder kor rektor het aantal missers en dubbelen be perkt moeten blijven. In de praktijk blijkt dit vaak wel mee te vallen. Wel blijven de meeste systemen meer of minder ge voelig voor de vorm en de sortering van het pootgoed. De pootsystemen met kleine poot bakjes werken het beste met nauw gesorteerd, rond pootgoed. Het Cramer- systeem met grote lepels blijkt meestal minder gevoelig. Voor het verwerken van klein en grof pootgoed zijn vrijwel steeds ombouwdelen en/of stelmogelijkheden aanwezig. Speciaal voor voorgekiemd pootgoed zijn twee machines ontwikkeld n.l. de Structural en de Cramer M.D. Deze beide tweerijige machines kunnen uiteraard ook niet voorgekiemd materiaal verwerken. De Structural werkt met een snaren- Vullen pootmachine vanuit kipwagen. Nieuwe tweerijige Gruse met centrale voorraadbak en centrale aandrijving. Hassia GLK met voorraadbak per twee rijen. Gruse VL 15 met dubbellucht op rijenafstand voor een grotere stabiliteit. De hoog gebouwde Lerebours machine werd gevuld met behulp van een transpor teur die via een schuif uit de kipwagen werd gevoed. worden verwacht dat op deze datum het zaai- en pootwerk geheel of grotendeels gebeurd was. Dit jaar bleek dit helaas niet het geval, men was, verlaat door de natte weersomstandigheden, juist druk bezig met deze werkzaamheden. Het gevolg was o m. dat een bezoek aan deze demonstra tie voor velen niet mogelijk was. Toch wa ren er nog ruim 1000 bezoekers. Dit wijst op een levendige belangstelling voor de nieuwe ontwikkelingen op dit gebied. SNELLE ONTWIKKELING NIEUWE POOTMACHINES MA een lange periode met weinig of geen veranderingen aan pootmachi nes, zijn vrijwel alle bekende fabrieken overgegaan tot het ontwikkelen en ma ken van nieuwe typen en systemen. Doel daarvan is om te komen tot een hogere capaciteit, met minder mensen te kunnen werken en om pootgoedverwerking in los se vorm mogelijk te maken. Deze punten Verschillende trekkers voor vierrijige pootmachines werkten met dubbellucht op rijenafstand; hier voor een Hassia GLB in getrokken uitvoering. De Cramer MD 2 is een tweerijer met vier "Jen pootbakjes per element en een regel baar toe voer systeem in de voorraadbak- ken. systeem terwijl de Cramer MD vier rijen pootbakjes per rij heeft met een toevoer systeem onder in de voorraadbakken. H,et voor deze machines beschikbare mooi voorgekiemde" pootgoed werd goed ver werkt. TWEE- EN VIERRIJIGE POOTMACHINES IN de op pag. 9 opgenomen tabel zijn de deelnemende pootmachines vermeld. Hieruit blijkt dat er 6 twee- en 7 vier rijige machines hebben gewerkt. Binnen de groep tweerijers brengen Gruse en Hassia een type met controle voorraad bak. Dit zijn interessante machines, uit gerust met twee rijen pootbakjes per rij en centrale aandrijving. De centrale bak maakt het vullen gemakkelijk, ook met losgestort pootgoed. Door de vrij grote bakinhoud kan met een vulling een gro tere lengte worden gepoot (lange perce len). (Zie verder pagina 9)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 7