WÊÊÊ 9 UIT DE PRAKTIJK Stilte voor de storm! Een bescheiden buitje regen zou zeer welkom zijn! De aardappelmarkt Wat is er momenteel op de proefboerderij „Rusthoeve" te zien? KORTE WENKEN CAK Zeoenber9en 6 met dit werktuig, om het overstelpende areaal dat ze dit jaar moesten frezen op tijd klaar te krijgen. Ondanks de neerslag die we af en toe hebben gehad is de werking van de Pyramin in de bieten niet al te best en door deze situatie staat in veel percelen veel klein onkruid. Rijenbespuiting met Betanal wordt in onze streek nu veel toegepast. Hier en daar ziet men al flink wat aardappelopslag te voorschijn komen, na de zachte winter was dit te ver- Met de opkomstproblemen van vorig jaar nog in ons geheugen, zijn we op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND dit jaar bijzonder tevreden over de opkomst van onze gewassen. Gezien de slechte struktuur van het voorjaar waren de verwachtingen dienaangaande niet erg hoop vol gestemd. Met af en toe een buitje en redelijke tem peraturen heeft de natuur voor optimale kiemomstandig- heden gezorgd. Doordat zeer laat gezaaid is kunnen wor den, hebben de gewassen t.o.v. andere jaren nog wel een flinke achterstand voor de tijd van het jaar, en dit blijft voor een maximale opbrengst natu rlijk fataal, maar met een goede volle stand kunnen de minimale verwach tingen toch nog naar boven uitvallen. Men weet het nooit? Over de stand van diverse percelen graszaad en win tertarwe zijn we minder tevreden. Hoge verwachtingen zullen we niet meer mogen koesteren van deze gewas sen. Het natte najaar heeft duidelijk bij deze gewassen zijn sporen achtergelaten. Het is duidelijk aan de kleur te zien, dat op de meeste percelen wintertarwe een flin ke overbemesting niet overbodig is. Gezien de ontwikke ling zullen we dit jaar in mei niet veel tarwe-aren te zien krijgen. Gezien de struktuur van de ondergrond is het te ver wachten geweest dat het met de ruggenopbouw van de aaardappelen niet probleemloos zou verlopen. De rijen- frezen zijn op veel bedrijven ingezet moeten worden, om een enigszins aanvaardbare rug te vormen. We hoorden dat bij enkele loonwerkers dag en nacht gereden werd HEsnNMii i t wachten Daar dit chemisch niet aan te pakken is, zal het voor veel bedrijven een extra belasting betekenen om met handwerk dit lastig opslag te verwijderen. Ook hoefblad en distels komen ondanks een goede be strijding uitgevoerd op diverse bedrijven vorig jaar meer voor dan eigenlijk zou moeten zijn. De sterke vervuiling van de dijken zou ons inziens daar best eens debet aan kunnen zijn! Wanneer we de economische problemen even op zij zetten, en we willen het mooie van ons beroep zien, dan is deze tijd van het jaar, nu de gewassen weer op zijn mooist gaan worden, één van de positiefste faktoren om werkzaam te zijn in onze bedrijfstak. Maar we zijn door het jachtige werken en ook doordat per arbeidskracht een groot prestatievermogen geleverd moet worden, niet meer geneigd om ook aan het mooie in ons bedrijf aandacht te schenken. Het is niet alleen de welvaart die in onze bedrijfstak ontbreekt! Ook door het steeds maar meer hooi op de vork te moeten nemen, gaat ook het welzijn, het gelukkig en met genoegen werken in zijn bedrijf met sprongen achteruit. Bij de één komt dit doordat hij zijn laatste werknemers heeft moeten bedanken en bij een ander door de steeds hoger opgevoerde intensivering van zijn bedrijfsvoering, waardoor er geen tijd meer „om te le ven" overblijft! Doordat óók de uitgaven de pan uit blijven rijzen iedere keer als een rekening van kunstmest of bestrij dingsmiddelen binnenkomt, worden we opgeschrikt door de gestegen prijzen kunnen we een sfeer van onrust, ongenoegen en wantrouwen proeven over de welvaart en het welzijn in onze bedrijfstak. Een sfeer, die na de be trekkelijke stilte van .afgelopen maanden wel eens zou kunnen losbarsten in een grote storm! Het zal elders wel net eender zijn als in de WEST HOEK: we verlangen hard naar een bui regen! Terwijl we dit schrijven 'begint het echt weer wel erg droog te worden. Niet dat we over de groei nu zo ontevreden zijn, maar we hebben toch nog wel wat in te halen met de gewassen. Ook het onkruid doet goed zijn best en de wer king van de bodemherbiciden is praktisch nihil geweest. Er kan natuurlijk altijd nog een nawerking komen wan neer de grond goed nat zou worden. Wanneer het onkruid echter te groot is geworden, kunnen we dat wel verge ten. Het beeld in de polders is intussen flink veranderd. De groene kleur domineert weer en het hele landschap maakt een mooie indruk. Rond Stadse markt (bedoeld wordt hier de Paardenmarkt van Willemstad, die vroeger altijd op de 2e dinsdag in juni werd gehouden) moesten de bieten op één staan. We hebben ook wel eens jaren gehad, dat rond die tijd de bieten het veld bijna vol had den. Het lijkt er op, dat we de bieten rond de 10e juni ook wel op maat zullen hebben. Eerlijk gezegd: we doen er maar niet te veel meer aan en het onkruid vonden we belangrijker. Al met al zijn het drukke weken voor de boer. We hebben het al geschreven: een buitje zou heer lijk zijn. Maar laat het echt bij een 20 mm blijven. Wan neer er op deze tijd van het jaar een regenperiode komt, denk erom dat het onkruid dan zijn best zou kunnen gaan doen. Ook het kanten maaien vraagt op deze tijd de aandacht. Niet al te vroeg want dan gaat het nog weer' teveel uitlopen; ook niet te laat, want dan komt het zaad weer op het land terecht. Het graszaad staat in het algemeen niet zwaar. Wan neer er ergens aan te zien is dat er deze winter veel stikstof is uitgespoeld, dan is het daaraan wei te zien. Wellicht moeten we van deze „praktische proef" toch wel gebruik maken. Een goede overbemesting op bieten en aardappelen is zeker aan te bevelen! Terwijl velen in ons land zich gaan opmaken voor de vakantie of reeds met vakantie zijn, gaat de boer zijn gang. Hij moet nu zijn slag slaan en het zijn kostbare weken, die goed gebruikt moeten worden. yjOORNAMELIJK als gevolg van de abnormale oogstom- standigheden is de marktsituatie van aardappelen dit afzetseizoen bijzonder ondoorzichtig geweest. Niet alleen in ons land maar eveneens in andere landen is dit het geval. Een beeld van de prijs schommelingen gedurende het afzet seizoen oogst 1974 geeft het volgende beeld voor klei Bintje op de Rotterdamse Beurs af produktiegebied in gids per 100 kg. Bintje Bintje Bintje 35/opw. 35/50 50/opw. 9 september 1974 13,50 13,— 13,— 20 september 10,25 9,50 9,75 21 oktober 15,— 14,— 14,— 11 november 22,— 21, 21,— 2 december 19,— 17, 19,— 23 december 16,75 14,25 17,25 13 januari 1975 13,75 13, 13,— 3 februari 11- 10, 10,75 24 februari 12,— 11,75 11,75 17 maart 12,— 11,40 12,25 7 april 15, 16,— 15,50 28 april 16,75 15,50 15,75 12 mei 20.— 20,— 19,— 20 mei 18, 18, 17,50 Proefvelden „Rusthoeve". De termijnmarkt liet voor Bintje 40/opwaarts ongeveer hetzelfde verloop zien als de groothandelsnoteringen. Intus sen worden op de termijnmarkt zaken gedaan van oogst 1975 waarvan de start hoger is dan vorige jaren. Dit onder in vloed van het te verwachten geringere areaal consumptie aardappelen. De geldontwaarding speelt uiteraard eveneens een rol. De gemiddelde Termijnmarktnoteringen van die eerste vier weken van mei waren voor Bintje 40/opw. in gids per 100 kg. lste week mei 2de week 3de week oogst 1975 19,90 20,30 20,25 oogst 1974 17,25 17,45 17,65 oogst 1973 18,10 17,10 oogst 1972 16,35 16,95 oogst 1971 16,15 15,85 15,65 oogst 1970 16,70 16,85 De voorlopige telersprijzen die met behulp van in de pro- duktiegebieden door de Stulm verzamelde gegevens zijn 'be rekend, geven het volgende beeld (af bedrijf gesorteerd in gids/100 kg). kleiaardappelen klei-Bintje zand-Bintje 4deweek 1830 16,30 16,10 15,60 17,35 augustus 13,55 13,25 9,75 september 10,20 9,85 9,70 oktober 16,— 1530 12,45 november 21,10 20,20 13,15 december 17,— 16,45 11,40 januari 12,20 11,70 9,50 februari 11,65 11,15 9,10 maart 12,50 12,10 8,50 Gew. gem. t/m maart 15,— 14,40 11,25 (Zie verder pag. 15) Ook dit jaar vindt in Zeeland een uitgebreid onderzoek plaats naar tal van aiktuele zaken waarmee de boer té maken heeft. Zaken die in meer of mindere mate invloed kunnen hebben op het inkomen van de ondernemer en waarvoor door middel van proeven een oplossing gezocht wordt. Deze proefnemingen (ongeveer 60 in totaal) worden vrij wel geheel op de proefboerderij „Rusthoeve" uitgevoerd. Voor sommigen moest in verband met passende proef om standigheden een plaats buiten het bedrijf worden gezocht. Deze concentratie betekent niet alleen een arbeidsbesparing bij de uitvoering van het werk, doch biedit tevens aan de bezoekers de mogelijkheid in korte tijd veel te zien. Vanzelfsprekend zijn niet alle proeven het gehele groéi- seizoen voor een bezoek interessant. Zo staan op dit moment de aardappelen nog niet boven en veel ziektebestrijdings- proefvelden wachten op het verschijnen van het ziektebeeld. Anderzijds is het voor een aantal proeven nu en in de eerst volgende weken de juiste tijd om kennis te nemen van de resultaten. Genoemd kan worden bijvoorbeeld het onkruid- bestrijdingsonderzoek met nieuwe middelen en middelen- combiraties op wintertarwe, suikerbieten, veldbeemd- en roodzwenkgras voor zaadteelt en erwten. Ook de kweekbe- strijding in de herfst van 1974 toont het effect nu duidelijk. Daarnaast zijn de proefvelden met stikstofhoeveelheden en deling van deze giften op wintertarwe nu zeer de moeite waard om kennis te nemeri van de invloed op uitstoeling en groei. Vooral als dit getoond wordt bij verschillende zaai- zaadhoeveelheden op twee proeven met wintertarwe en zo- mergerst. De suikerbieten gezaaid na verschillende voorjaarsgrond bewerkingen en bij enkele zaaidiepten tonen hun reactie in de opkomst en de proef met een aantal plantafstanden is de moeite waard om gezien te worden. Om de teelt van blauwmaanzaad wat bedrijfszekerder en toegankelijker te maken wordt een proef genomen met pre- cisiezaad van ingehuld zaad. Het resultaat is te zien en zal in de eerstvolgende weken wel duidelijker worden. G. J. BOM, •Proefstation voor de Akkerbouw. AKKERBOUW DE MEESTE KUNSTMEST is weer gestrooid. Zorg er nu ook voor dat alle lege zakken van uw land en uit uw sloten verdwijnen. Plastik is prima geschikt voor verpakkingsmateriaal, maar laat het niet slingeren. Houdt het milieu schoon. VELE PERCELEN GRAAN vertonen struktuurplek- ken. Het heeft echt geen zin om deze plekken opnieuw met een graangewas in te zaaien. Zorg wel dat deze plek ken onkruidvrij blijven of zaai er een gr oenbemesting- gewas b.v. gras in. SOMS IS NA 25 JAAR nog te merken dat bouwland vroeger grasland was. „Oude kracht" noemen we dat. Is deze oude kracht op, zorg dan voor nieuwe kracht. Organische bemesting b.v. aangekocht via de mestbank of groenbemesting, geven deze nieuwe kracht. DE EUROPESE BOER op de veilige toer. Dit is de nieuwe slazin van de veiligheidsinspektië. Werk er aan mee via veiligheidskabines, afschermng van draaiende delen en pas op met chemische bestrijdingsmiddelen. Houd U aan de voorschriften. OOK IN DE TOEKOMST zullen er mensen nodig zijn die boer worden. Dat zal echter niet zo eenvoudig zijn! Kies tijdig voor een goede opleiding en probeer een zo ruim mogelijkevooropleiding te krijgen. Denk niet te te gauw dat leer ik thuis wel. VEEHOUDERIJ OP VERSCHILLENDE BEDRIJVEN is de veestapel flink uitgebreid. Dit betekent dat voor de winter meer voer nodig is dan voorheen. Wacht niet tot de herfst met ruwvoer aankopen. Reeds nu is het raadzaam kon takten te leggen voor aankoop van hooi- of kuilgras op stam, snijmais koop te velde of levering van voeraard- appelen, bietenblad en bostel. KUILVOERHOPEN worden als regel afgedekt met plastik en een grondlaagje. Plastik is kwetsbaar als de grond er plaatselijk is afgeschoven. Daarom moet U één tot twee weken na het kuilen de kuilhopen kontroleren waar nodig het gronddek bijwerken. ALS U KALVEREN in groepen opfokt, komen er soms één of twee achterblijvers in zo'n groep voor. Plaats deze achterblijvers dan terug naar een groep jongere dieren. Waarschijnlijk zal het kalf het dan beter doen, omdat het niet verdrongen wordt en meer krachtvoer kan opnemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6