Jaarvergadering van de ZHV «Zuid en Noord" TJ'T ons ter beschikking staande summiere ge gevens is niet op te maken wat het bestuur dien aangaande denkt voor te gaan stellen. Op het „Land- bouwhuis" ging het „gerucht" dat er over 1974 van een premieterugbetaling van 5 sprake zou zijn. Anderzijds hoorden we dat het bestuur voor zal stellen het leeuwen deel van het batig saldo wederom aan de egalisatie reserve toe te voegen. Daardoor zou met een bedrag aan eigen reserve van 3.403.805,en egalisatiereserve van ƒ2.666.118,de reservepositie van de Z.H.V. op ruim 6 miljoen gulden worden gebracht waardoor deze meer dan 45% van het premieinkomen 1974 zou gaan bedra gen! Wij zijn bijzonder benieuwd naar de voorstellen en de toelichting die ter vergadering gegeven zullen wor den! JAARREKENING 1974 - RUIM 2 MILJOEN BATIG SALDO I TOEVALLIGERWIJZE kwamen we er dinsdag om ca. half vijf 's middags achter dat het bestuur van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „Zuid en Noord" te Goes (Z.H.V.) voor de volgende week en wel reeds op a.s. maandag 2 juni a.s. een algemene verga dering heeft uitgeschreven. Informatie bij de direktie leerde ons dat men het van die zijde niet meer nodig oordeelde het landbouwblad omtrent deze vergadering te informeren. Dit alhoewel toch enkele duizenden ZLM-leden en -begunstigers via de afd. verzekeringen der ZLM collectief bij de Z.H.V. verzekerd zijn. En in tegenstelling tot de individuele le den ontvangen deze collectief verzekerden zelf geen uit nodiging maar verloopt de publiciteit ter besparing van de kosten via ons blad. Ook is deze gang van zaken in tegenstelling tot hetgeen vorige jaren gebruikelijk was toen de redaktie de agenda met bijbehorende stukken wel tijdig ter publikatie werd toegezonden. Dit jaar voor het eerst konden we, na hierover getele foneerd te hebben, persoonlijk de agenda enz. pas om kwart voor vijf dinsdagmiddaq op het Z.H.V.-kantoor op halen en in ontvangst nemen Ons werd daarbij, niet zoals gewoonlijk, een volledig jaarverslag ter beschikking gesteld maar een beknopt en zeer summier kort jaarverslag, met de mededeling dat het volledig verslag nu alleen maar aan bestuursleden en ledenraad werd verstrekt! Zelfs onze afd. verzekerin gen der ZLM, die toch een zeer nauwe binding met de Z.H.V. heeft, blijkt niet in aanmerking te komen om een volledig jaarverslag te „mogen" ontvangen Op informatie via ons blad schijnt de direktie van de Z.H.V. blijkbaar geen prijs (meer) te stellen! Men zal van die kant wellicht naar voren brengen dat bijv. het finan cieel verslag voor de leden op het kantoor te Goes ter inzage ligt en er dus daar desgewenst kennis van kan nemen. In de praktijk is dat natuurlijk een dooddoenertje want wie komt van uit de provincie speciaal voor zoiets naar Goes! Boer en tuinder hebben momenteel wel ande re zorgen aan het hoofd T)E gang van zaken zoals die nu heeft plaatsgevon- den is voor ons volkomen onbegrijpelijk, onzorg vuldig, in strijd met de verenigingsgedachte en met de goede gewoonte in het landbouwblad de Z.H.V.-leden die via de ZLM collectief verzekerd zijn te informeren over de gang van zaken en deze tenminste tijdig op de hoogte te stellen als er een vergadering gehouden zal worden Van tijdig op de hoogte stellen is nu al geen sprake meer. En de direktie van de Z.H.V. weet uit ervaring met vorige publikaties, toen nog wel medewerking van het landbouwblad op prijs werd gesteld (open dag enz.) dat, copy die pas dinsdagmiddag om 5 uur ter beschik king wordt gesteld de redaktie voor grote problemen stelt. Dit is voorheen reeds verschillende malen bespro ken en toen was daar begrip voor. Een en ander moet gereed gemaakt worden voor publikatie, op de drukkerij gezet worden, maar ook moet de nodige plaatsruimte ervoor beschikbaar zijn. In dit geval waren we nu ge noodzaakt de indeling en opmaak van het blad gedeel telijk te moeten omgooien! Allemaal nodeloos extra werk en moeite dat voorkomen had kunnen worden indien men de moeite had willen nemen ons tijdig te informeren. Dit werd blijkbaar niet nodig dan wel niet gewenst geacht JJET is ons niet duidelijk geworden wat de redenen daartoe zijn geweest. De enige verklaring die wij redelijkerwijs kunnen bedenken zou wellicht kunnen zijn dat naar aanleiding van bespreking van vorige jaarversla gen in ons blad wel eens een kritische kanttekening is geplaatst over het door de direktie en meerderheid van het bestuur gevoerde premiebeleid. Want als we van het summiere en korte jaarverslag 1974 kennis nemen dan kan de Z.H.V. op een bijzonder gunstig boekjaar terugzien. Een voordelig saldo werd maar liefst behaald van ƒ2.081.946 Nog gunstiger dan in 1973 toen het voordelig saldo, als we ons dat goed herinneren, ruim 1,5 miljoen gul den bedroeg! Toen werd gesteld dat dit bedrag op de egalisatiereserve werd geboekt en zou dienen om tot ma tiging van een premieverhoging te komen. Uit de resul taten over 1974 blijkt dat de sombere voorspellingen over de te verwachten kostenstijgingen wederom behoor lijk zijn meegevallen en het voordelig saldo vele honderd duizenden guldens hoger ligt dan in 1973. Vandaar dat ons inziens te concluderen valt dat van de toegezegde redelijke matiging van de premieverhoging onvoldoende sprake is geweest. Wij wachten dan ook met belangstelling de behande ling van punt 5c van de agenda af waarin de bekrachti ging van de toegepaste verdeling van het voordelig saldo 1974 door de Algemene Vergadering moet worden goed gekeurd. Ook zullen wij met belangstelling kennis nemen van punt 8 van de agenda, waarin machtiging aan de verga dering wordt gevraagd om enkele verzekeringsvoorwaar- den in gunstige zin aan te passen en/of te wijzigen. Wat dit voorstel inhoudt (bijv. premieverlaging) is eveneens on bekend en moet daarvoor de vergadering afgewacht wor den om daarin klaarheid te krijgen. TENSLOTTE enkele gegevens uit het verkorte jaar verslag 1974, dat zoals we reeds schreven finan cieel bijzonder gunstig is verlopen. De positieve resul taten worden o.m. toegeschreven aan de hoge opbrengst der beleggingen Qaarpremies enz. brachten door de hoge rentestand ruim 1,2 miljoen gulden aan interest op!), kor tere opname-duur, procentuele verjonging van het ver zekeringsbestand en de verhoudingsgewijs lage alge mene beheerskosten. Deze bedroegen over 1974 slechts 5.784 van de premie tegen 5.807 in 1973 en 6.183 in 1972. Een verdere daling van de algemene kosten door de in 1974 ingevoerde geautomatiseerde (computer) ad ministratie heeft dus niettegenstaande de moeilijkheden daarmee in de aanloopperiode deze kosten nog verder kunnen drukken. Het aantal verzekerden, kostprijs 2e en 3e klas, steeg van 26.201 in 1973 tot 30.755 in 1974 en die voor poliklinische verzekering van 24.608 tot 29.508. De gemiddelde verpleegprijs per dag steeg voor de 3e klas van ƒ104,15 in 1973 tot ƒ124,38 in 1974. Voor de 2e klas waren deze bedragen per dag resp. 136,69 tot ƒ170,33 en de gemiddelde kosten per lid voor poli klinische verzekering van 75,98 tot ƒ91,78. De balans positie van de Z.H.V. is gunstig. De vaste eigendommen zijn voor een waarde van 506.163 opgenomen en de bedrijfsuitrusting voor het symbolische bedrag van 1, ALGEMENE VERGADERING Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „Zuid en Noord" te Goes op maandag 2 juni 1975 des avonds 8 uur in de „Prins van Oranje", Nieuwstraat te Goes. AGENDA: 1. Opening door de voorzitter. 2. Vaststelling van de notulen van de Algemene Vergadering van 27 mei 1974. 3. Benoeming van een kommissie voor de notu len. 4. Mededelingen. 5. a. Jaarverslag van de secretaris; zie hiervoor het voorwoord in het jaaroverzicht. b. Toelichting door de direkteur op de finan ciële resultaten over het boekjaar 1974 en verslag van de kontrole-kommissie. c. Bekrachtiging van de toegepaste verdeling van het voordelig saldo 1974. d. Voorstel van het bestuur de rekening over 1974 goed te keuren en het bestuur déchar ge te verlenen voor het gevoerde beheer. 6. Bestuursverkiezing: a. Aftredend en terstond herkiesbaar zijn de leden: W. L. Blindenbach te Haamstede, G. Krekelberg te Goes, A. P. van Mourik te Middelburg en J. O. van Rossum te Halste ren. b. In verband met het overlijden van mw. M. Renesvan Geer is een vakature in het be stuur ontstaan. Het bestuur zal, gehoord het advies van de ledenraad, de voordracht ter vergadering kenbaar maken. 7. Verkiezing van de leden voor de ledenraad: a. Aftredend en terstond herkiesbaar zijn: 1. P. Blok te Nieuwdorp, J. Bom te Willemstad, N. de Kater te Wissenkerke, J. J. van Ker- vinck te Krabbendijke ,en C. G. van Wes ten te Middelburg. b. Voorzien moet worden in de volgende va- katures: 1. J. Hengsdijk - bedankt 2. J. A. Remijnse - bedankt 3. G. Bernard - overleden 4. Mogelijke vakature, indien één van de leden van de ledenraad in het bestuur gekozen wordt. 8. Bepaalde ontwikkelingen zullen aanleiding geven om enkele verzekeringsvoorwaarden (in gunstige zin) uiterlijk 1 januari 1976 aan te pas sen en/of te wijzigen. Het bestuur vraagt machtiging daartoe het ver zekeringsreglement te mogen herzien. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. N.B. Amendementen op bovengenoemde voor stellen alsmede vragen voor de rondvraag s.v.p. zo mogelijk voor 31 mei a.s. te zendien aan het kantoor: 's-Heer Elsdorpweg 12 te Goes (tel. 01100—13610). Namens het bestuur, W. L. BLINDENBACH, voorzitter. L. ANDERSON, secretaris. Op depositorekeningen staat ruim 7.7 miljoen gulden, Zoals het jaarverslag terecht konstateert: „Het resultaat 1974 overtreft alle verwachtingen"! Wij moeten het hier bij laten, we hadden geen tijd meer! Wij realiseren ons dat de animo van de zijde van de Z.H.V. verzekerden om een Algemene Vergadering bij te wonen bijzonder gering is. De opkomst was dan ook altijd bijzonder slecht. Misschien dat dit a.s. maandag anders zal zijn I DE L./BI. 1N de achterliggende weken heeft een groot deel van de Nederlandse jeugd zich bezig moeten houden met het maken van examenvraagstukken. Wij hebben daarover in de krant kunnen lezen, en als het daarbij kon blijven zijn wij er slechts zijdelings bij betrokken. Dat is met de schrijver van dit artikel ook het geval, want de periode dat hij er zelf of in zijn gezin mee te maken had ligt achter hem. Dat betekent nietdat hij zich de spanningen die examen doen meebrengt niet meer kan herinneren. Zowel de examen-dagen als de tijd van wachten op de uitslag staan hem nog levendig voor de geest. In dit opzicht is er, dacht hij niets ver anderd! Ook niet hierin, dat als iemand voor zijn examen slaagt, zij of hij weer verder moet. Verder studeren of gaan werken. Het zijn allebei tegenwoordig niet zulke eenvoudige zaken. Wie een diploma heeft behaald ziet, door plaatsgebrek bij een aantal opleidingsinstituten, in een niet zo klein aantal gevallen, de deur in de ge wenste studierichting gesloten. Dat geldt zowel voor universiteiten en hogescholen als voor het middelbaar en hoger beroepsonderwijsDan zit men er nog wel mee, dat het op school gekozen vakken-pakket de keuze van verdere studie beperkt. Tfr IE wil gaan werken komt, eveneens niet zo zel- den, in deze tijd niet aan de slag. In de vraag naar de oorzaken van deze situatie kun nen wij ons in deze rubriek nu niet verdiepen. Voor de jongeren liggen de problemen er wel. Zij zijn voor velen levensgroot. In de agrarische wereld en die van de middenstand komen hier nog problemen bij. Men moet nu beslissin gen gaan nemen die de bedrijfsopvolging in de toekomst raken. De tijd dat het vanzelf sprak dat een zoon zijn vader in het bedrijf opvolgde, ligt ver achter ons. Nog verder zn wij af van de periode dat, als er meer zoons waren, zij allemaal de bedrijfstak kozen waar vaders bedrijf ook toehoorde. Als men nu voor zichzelf tot de konklusie komt, dat men b.v. niet in de land- en tuinbouw de kost zal kun nen verdienen, is de vraag wat men dan moet gaan doen veel moeilijker te beantwoorden dan een paar jaar ge leden, omdat de praktische mogelijkheden beperkter zijn. In het begin van dit artikeltje hebben wij daarop al gewezen. Wij vinden dit een ernstige zaak. De leertijd van de mens is de jeugd. Als men dan de kans niet krijgt is dit een handicap voor later. Wij bedoe len niet, dat men op oudere leeftijd niets meer leren kan, maar dan gaat het toch moeilijker. V an het in de jeugd gelegde fundament hangt het gebouw van de toe komst voor een deel ook af! PR zal in de toekomst, naar onze mening, toch steeds vraag blijven naar geschoolde krachten. Met name zal dit het geval zijn op administratief gebied. De computer heeft op het administratieve terrein veel routinewerk in de administratieve sector van de mens overgenomen. Dit proces zal zich nog wel voortzetten. Het denkwerk, het advieswerk, dat alleen door scholing gedaan kan worden zal juist daardoor aan betekenis winnen. Dat men in de administratieve wereld in ons land ook met de tijd meegaat is ook gebleken, doordat de or ganisatie die op dit terrein werken aan de Overheid alle medewerking hebben verleend om te komen tot een wettelijke regeling van de accountants-functie voor het midden- en kleinbedrijf. Deze regeling is vervat in de Wet op de Accountants-administratie-consulenten, die in maart 1974 in werking is getreden. Deze wet voorziet in de bescherming van de titel accountant en accountants-administratieconsulent. Na 1 maart 1979 mag men zich geen accountant meer noemen als men niet is ingeschreven als registeraccountant of accountant-administratie-consulent. Bovendien zijn er beroepsregels vastgesteld. De examens voor registeraccountant zijn er al lang. Voor accountant-administratieconsulent is dit jaar het eerste examen afgenomen. De studie in deze richting kan nog door avondstudie gebeuren. Geen gemakkelijke opga ve in deze tijd van auto's en t.v.-toestellen. Wel iets, voor wie aanleg in deze richting heeft, de mogelijkheden op dit gebied te bekijken en te benutten! PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 3