EREGALERIJ Zitdagen Jaarverslag 1974 Centrale Rabobank 9C*n LAND- EN TUINBOUWBLAD OVERLEG KABINET - LANDBOUWSCHAP 3 JUNI AS. Tijdens het kabinetsberaad op 23 mei j.l. is beslo ten dat het overleg tussen een regeringsdelegatie en het Landbouwschap inzake de voorstellen ter verbe tering van de inkomenssituatie in de landbouw op 3 juni te 9.00 uur op het departement van landbouw zal plaatsvinden. In de regeringsdelegatie onder leiding van landbouwminister Van der Stee zullen voorts zit ting hebben diens ambtgenoten van financiën (dr. W. F. Duisenberg) en sociale zaken (drs. J. Boersma). ALGEMENE VERGADERING CENTRALE RABOBANK (j)p 5 juni a s. wordt in de Ireneha] van de Kon. Ned. Jaar- beiers aan de Croeselaan te Utrecht de algemene vergade- van de Coöp. Centrale Raiffeisen-Boerenleehbank g.a. den. Aanvang ochtendgedeelte 10.30 uur. agenda vermeldt o.m. openingstoespraak door de voor zitter van de Raad van Bestuur de heer C. G. A. Mertens, en j een inleiding van dr. A. J. Verhage over aktuele zaken, 's Middags spreekt de minister van financiën Dr. W. F. Dui senberg over „De ruimte voor het begrotingsbeleid". MEJ, J. K. LA GASSE - 25 JAAR BIJ ZLM HUISHOUDONDERWIJS Jarenlang valt er weinig te vieren en dan ineens volgen de jubilea elkaar met een zekere regelmaat op. Dit keer viel deze eer te beurt aan mej. La Gasse - lerares aan de ZLM Huishoudschool te Zierikzee die haar 25-jarig ambtsjubileum vierde. Tijdens een bijeenkomst, waarbij direktie, leerkrachten en enkele afgevaardigden van het bestuur aanwezig waren, werd dit heuglijke feit in „ge sloten" kring herdacht. Voorzitter van de ZLM onder wijscommissie, de heer A. J. G. Doeleman, schetste daarbij de op 15 mei 1950 bij het ZLM huishoudonder- wijs begonnen loopbaan van mej. La Gasse, eerst te Schoondijke daarna Meliskerke, daarna een volledige baan, zij het gecombineerd, te Tholen, Terneuzen en Meliskerke. Na weer in Schoondijke werkzaam te zijn geweest volgde in 1957 tenslotte de benoeming aan de Huishoudschool te Zierikzee. Van vele kanten werden woorden van waardering tot de jubilaresse gesproken, onderstreept door het overhandigen van cadeaux. In haar danhwoord onderstreepte mej. La Gasse de pretti ge samenwerking die zij steeds ondervonden had. ADMl N J IB EN ZLM GOES HULST: maandag 2 juni in „The Clipper". WESTKAiFELLE: maandag 2 juni in „Kasteel v. Ba tavia", van 9.15—12.30 uur. OOSTBURG: woensdag 4 juni in .café „De Windt". ZIERIKZEE: donderdag 5 juni in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 5 juni in hotel „De Een dracht", van 14 uur. I1HOLEN: zaterdag 7] ijuni in hotel „Hof van Holland", van 10.3013 uur. Hetgeen sinds het begin van de vijftiger jaren niet meer bij de Centrale Rabobank is voorgekomen is in 1974 het geval geweest n.l. dat de tegoeden op spaarreke ning een negatief inlegoverschot vertoonden. De over boekingen van spaartegoeden naar bankdeposito's, die medio 1973 begonnen duurden vrijwel onverminderd voort. Oorzaak hiervan is de zeer hoge rente die gedurende vrijwel het gehele verslagjaar op bankdepositorekenin gen werd vergoed. Want in het bedrijfsgebeuren stegen de totaal toevertrouwde middelen met ƒ3821 (2868) mil joen of 14 (12) tot ƒ30935 (27114) miljoen. Dit mid delenbestand kan als volgt over de onderdelen van de organisatie worden verdeeldaangesloten banken 29130 (26163) miljoen, centrale bank 1493 (824) miljoen en gelieerde hypotheekbanken ƒ312 (127) miljoen. Het ba lanstotaal kwam uit op 37355 (31759) miljoen. De baten beliepen ƒ1295 (1045) miljoen, de lasten ƒ903 (729) miljoen. Voor toevoeging aan de voorziening voor bedrijfsrisico's werd 101 (73) miljoen aangewend. Voor belasting werd 143 (112) miljoen gereserveerd, waarna de winst uitkwam op ƒ148 (131) miljoen. Het aantal vestigingen is gestegen van 3130 tot 3155; het aantal personeelsleden van 18.552 tot 19.795; het aan tal leden van 795.000 tot 830.000; het aantal spaarrekenin gen van 6.460.000 tot 6.720.000. Het aantal privérekenin- gen vertoonde een stijging van 1.765.000 tot 1.925.000; overige rekeningen-courant van 401.000 tot 404.000. Het aantal verstrekte leningen beliep 720.000 tegen 682.000. De verschuiving In de ge administreerde tegoeden blijkt duidelijk uit deze schematische voorstelling van de procentuele verde ling van de middelengroei over 1972 en 1974. Uit het jaarverslag 1974 van Centrale Rabobank blijkt tevens dat de rente subsidieregelingen een sti mulerende invloed hebben uitgeoefend op de investe- ringsanimo en daarmede op vraag naar krediet. Weliswaar vertoonde het aantal ingediende aanvra gen in het kader van deze regelingen een duidelijk dalende tendens, maar het aantal goedgekeurde aan vragen lag op hetzelfde ni veau als in 1973 en het subsidiabele leningsbedrag vertoonde een forse stij ging. Naar raming hebben de Rabobanken voor ruim 400 miljoen aan leningen in het kader van de rente subsidieregelingen ver strekt in 1974, een aanmer kelijke toeneming in ver gelijking met 1973. Met name in de veehou derij sektor was daardoor sprake van een blijvende grote vraag naar nieuwe leningen .met als doel de bouw van ligboxenstallen en het verrichten van daarmee samenhangende investeringsdrang in de veredelingssektoren in de voorafgaande jaren was toegenomen, gaven de ongunstige prijsbewegingen in het afgelopen jaar aanleiding tot een belangrijke mati ging van dè investeringen bij de hierbedoelde bedrijven. De vraag naar nieuwe vaste leningen vanuit de tuin bouwsectoren nam eveneens in sterke mate toe. Vooral met uitbreiding, verbetering en ombouw op aardgas van de glastuinbouw waren aanzienlijke bedragen gemoeid. Aan vaste leningen werd door de Rabobanken 5977 miljoen verstrekt. De aflossingen kwamen uit op 3784 miljoen, zodat er een toeneming te konstateren was van ƒ2193 miljoen. Van de verstrekte leningen had ƒ2162 miljoen of 36 van het totaal betrekking op de agra rische sektor en 988 miljoen of 17 op de niet-agra- rische bedrijven. De overige groepen namen met 2827 miljoen tezamen 47 voor hun rekening. Het totaal der verstrekte leningen was voor 2522 miljoen of 42 bestemd voor bedrijfsdoeleinden, voor 2422 of 41 voor woningen, 471 miljoen of 8 voor herfinanciering en voor ƒ562 miljoen of 9 voor diversen. De verstrekking van persoonlijke leningen lag 14 boven het niveau van 1973, nieuwe persoonlijke lenin gen werden gegeven tot een bedrag van 178 miljoen Gestegen grondstoffenprijzen, grote voorraadposities en hoge debiteurenfinanciering hielden de behoefte aan re kening-courantkrediet bij de grote ararische coöperaties op een hoog niveau. De bijzonder ongunstige prijsont wikkeling voor veel agrarische sektoren, de oogstproble- men, alsmede de gestegen stookkosten in de tuinbouw leidden tot een verhoudingsgewijs krappe liquidieitsposi- tie van deze bedrijven en daarmee tot een relatief hoog benuttingspercentage van de toegestane kredietmaxima. De recente grote investeringen in een aantal agrarische sektoren hadden voorts een sterke toeneming van de be- behoefte aan bedrijfskapitaal tot gevolg. Ook in het niet- agrarische midden- en kleinbedrijf leidden de ongun stige konjunkturele ontwikkelingen tot een gestegen kre dietbehoefte. De uiteindelijke stijging van het opgeno men rekening-courantkrediet met 552 (666) miljoen was ook het verslagjaar bijzonder groot! BESTEMMINGSPLANNEN Terneuzen. Vanaf 23 mei Kgt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde herziening van het bestemmingsplan „Zuid". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G-S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Zierikzee. Vanaf 23 mei ligt gedurende een maand ter in zage de herziening van het bestemmingsplan „Zieritkzee West II". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente- raadt hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde ter mijn bezwaren indienen bij G.S. Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredaktie: Ing. J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (Tel. 01100 - 15010, huis 01185 - 1422.) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink B.V. - Axel en drukkerij Van de Sande B.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B.V., Nassaustraat 1, Postbus 16, Axel, Telefoon 01155-2020 Telex 55230, Postgiro 2069912 Lieshout Vanaf 16 mei ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerphestemmingsplan „Kom Lieshout 2e wij ziging". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwa ren worden ingediend bij de gemeenteraad. Domburg. Vanaf 27 mei liggen gedurende een maand ter inzage de herzieningen van de bestemmingsplannen „Roos- jesweg" en „Halve Maan". Gedurende bovengenoemde ter mijn kunnen tajl die zich tijdig met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend, bezwaren indienen biji G.S. Klundert. Vanaf 27 mei ligt gedurende een maand ter in zage het bestemmingsplan „Industrieterrein Moerdijk". Ge durende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Roosendaal en Nispen. Vanaf 27 mei ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Tijde lijk Woonwagencentrum Klein Goor". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende bovengenoemde termijn 'be zwaren indienen bij GiS. Eindhoven. Vahaf 28 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „II Ges tel se ontgin ning". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Nuenen. Vanaf 27 mei ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemimingsplan „Rekreatiegebied Eno- de". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij1 de gemeenteraad. Oploo - St. Anthonis en Ledeacker. Vanaf 27 mei ligt ge durende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmings plan „Oploo-Oost". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goed keuring door G.S. kunnen gedurende bovengenoemde ter mijn beroep instellen bij de Kroon. Veldhoven. Vanaf 27 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan ,,'t Look-herziening II". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. RADIO Dinsdag 3 juni a.s., Hilversum 12.30—12.40 uur: „Oor zaken van het wisselend beeld op de tomatenmarkt", een vraaggesprek met de heer L. Gijsberts, adj.-dir. C.B. Den Haag. Vrijdag 5 juni a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Een bijdrage tot de discussie rond legbaterijen'', een vraagge sprek met Prof. Dr. P. Sevenster, medewerker van het zoö logisch laboratorium van die Rijks Unrversiteit te Leiden en Prof. Drs. J. de Veer van het L.E.1. TENTOONSTELLINGS-AGENDA'S 30 juni3 juli: Royal Show te Landen. 16 juli: Veetentoonstelling Oostburg. 2021 september. Werktuigendagen te Oudenaarde. 2225 oktober: Vakbeurs „Hout '75" - Ahoyhal te Rotter dam. SOLLICITATIE LID PACHTKAMER KANTONGERECHT TILBURG In de pachtkamer van het kantongerecht te Tilburg is te vervullen de vacature van eerste lid (pachter). Rekening houdende met de mogelijkheid, dat één der plaatsvervangers in de vacante plaats van lid wordt benoemd, kan tevens wor den gesolliciteerd naar een eventuele vacature van plaats vervanger van het eerste lid (pachter) van die pachtkamer. Sollicitanten voor genoemde vacatures wordt verzocht een tot HM. die Koningin gericht rekest, 'binnen 30 dagen na 26 mei, aan het Gallege van GjS. van de provincie Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch in te zenden. DERDE LANDEN RESTITUTIE VOOR FOKRUNDEREN ZUIVER RAS Het reeds eerder aangekondigde voornemen van de mi nister van landbouw mr. Ai. van der Stee, voor zgn. fokrun- deren van zuiver ras een subsidie te verlenen bij uitvoer naar landen buiten de Europese Gemeenschap, wordt per 1 juni a.s. gerealiseerd. Dit blijkt uit een beschikking, gepubli ceerd in de Nederlandse Staatscourant van 27 mei 1975. Er is een restituatiebedirag vastgesteld ter hoogte van de voor gebruiksvee geldende derde-landen restitutie, die van 1 juni af 140,81 per 100 kg levend gewicht bedraagt. De uitvoer restitutie voor fokdieren van zuiver ras komt ten bate van de nationale middelen (Landbouw Egalisatiefonds). Het Pro- duktschap voor Vee en Vlees is met de uitvoering van deze restitutieregeling belast. Het begrip fokdieren van zuiver ras wordt bepaald door de fokwaarde en voor wat de vrouwelijke runderen aan gaat tevens de gebruikswaarde van het dier. De grens waarden voor de onderscheidene categorieën runderen waar op de restitutieregöLing van toepassing is, zal in tabellen worden vervat, die het Produktschap aan de exporteurs ter beschikking stelt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 2