BOERENPRIJZEN EN AFZETMOGELIJKHEDEN ,A«P maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant zlm land- en tuinbouwblad VRIJDAG 30 MEI 197E 33e Jaargang - No. 328c autogordels'' vast en zeker „Weet Uw Wetje" - Er ie de bekende 1 novemberwet die degene die hem „om" heeft strafbaar stelt. Nu, op 1 juni a.s. treedt een wet in werking waarbij juist het „NIET OM" hebben een strafbaar feit wordt! In personen- en combiauto's, waarvoor na 1 januari 1971 een kentekenbewijs is afgegeven is op de voorzitplaatsen het dragen van autogordels verplicht Zie ook onze rubriek „Autoaktualiteiten" op pagina 4. ONS COMMENTAAR IN gesprekken over prijsaanpassingen voor de ge garandeerde produkten, komt nogal eens de me ning naar voren dat verhoging van interventie- of richt- prijsniveau's in sommige situaties geen zin heeft omdat de markt voor deze produkten de verhoging toch niet kan verwerken. Het enige wat men dan zou bereiken is slechts dat de „papieren" prijzen nog verder van de boerenprijzen ko men af te liggen. Tarwe, vlees en soms melk worden dan meestal als voorbeeld gegeven. Het is inderdaad juist dat voor deze produkten het ver schil tussen papieren E.G.-prijs en boerenprijs niet on aanzienlijk is. De vraag is daarbij wel of dit nu aan de „markt" ligt of aan bepaalde maatregelen die door de E.G. of nationaal zijn genomen. Veelal zullen beide fak- toren wel een rol spelen. Toch is dit één van de proble men waarmee het landbouwbeleid te maken heeft. Immers het is duidelijk dat de huidige inkomensterug gang in de grond van de zaak wordt veroorzaakt door het achterblijven van de boerenprijzen bij de kostenstij ging. Weliswaar is het juist dat ons fiscaal en sociaal kli maat een extra inkomensdruk met zich meebrengt en op korte termijn aanpassing behoeft. Ook is een effektiever struktuurbeleid waarvan alle levensvatbare bedrijven kun nen profiteren dringend noodzakelijk. Niettemin zal een beter fiscaal, sociaal en structureel beleid alleen nooit in staat zijn het inkomen en de con tinuïteit van het zelfstandige boerenbedrijf te verzeke ren, als de opbrengstprijzen voor de boer niet blijven meegroeien met zijn kostenstijgingen. VRAAG EN AANBOD TN de landbouwpolitieke arena draait vandaag de dag alles zowat om de vaststelling van de Brus selse prijzen en het daarmee verbonden marktbeleid. De ontevredenheid met dit E.G.-beleid van de laatste jaren is enerzijds een gevolg van het feit dat de vast gestelde prijzen konstant te schriel zijn verhoogd, terwijl anderzijds de (markt)maatregelen, die ervoor moeten zorgen dat de vastgestelde prijzen ook werkelijk inhoud voor de boer en tuinder zelf krijgen, volstrekt onvol doende waren en zijn. Toch blijven wij van mening dat het voor onze land en tuinbouw ea essentieel belang blijft dat de (papie ren) prijsniveau's voldoende worden verhoogd in combi natie met een beter werkend marktbeheer. Zelfs al zou den deze vertragingen niet onmiddellijk in de boeren prijs tot uiting komen, op wat langere termijn kan het effekt niet uitblijven. Past men de garantieprijsniveau's niet aan omdat de markt misschien op dat moment on voldoende ruimte biedt, dan keert men immers in feite min of meer terug naar de vrije prijsvorming. De tweede faktor die de hoogte van de boerenprijzen bepaalt is uiteraard de vraag- en aanbodsituatie op de markt voor landbouwprodukten. Dat geldt in beperkte mate voor de garantieprodukten, maar volledig voor de vrije produk ten. Waar de vraag naar landbouwprodukten in onze wes terse welvaartsmaatschappij slechts zeer weinig door de prijs wordt beïnvloed en dus vrij constant is, terwijl het aanbod nogal sterk kan fluktueren, schommelt de boe- In dit nummer o.m.: De jaarvergadering van de Z.H.V. Pagina 3 Uit de praktijk Pagina 5/6 Demonstratie aardappelpootmachines Pagina 7 De sarrvenwerkings- subsidieregeling Pagina 9 ■Sfcr Resultaten vlasmechanisatiekernen Pagina 10 De toekomst van de melkveehouderij Pagina 11 De maand juni op het Z.W. landbouwbedrijf Pagina 12/13 Tuinbouwcie ZLM vergaderde Pagina 17 Voor de vrouw Pagina 21 ren-prijs uiteraard vaak zeer sterk. Iedere producent van vlees, eieren, groenten, fruit, aardappelen etc. weet er over mee te praten. Niettemin vertonen de prijzen voor deze vrije produk ten gemiddeld door de jaren heen toch een zekere stij ging. Voor de periode 1965 t/m 1974 zelfs ongeveer even veel (of weinig!) als voor de marktordeningsprodukten. De klemmende vraag voor de komende jaren is nu of de prijzen van deze vrije produkten gemiddeld genomen zullen blijven meestijgen met de kostenverhogingen. AFZET VERRUIMEN 1A7IJ hebben al vaker betoogd dat het boerenprijsni- veau voor de garantieprodukten op de prijsvor ming van de vrije produkten van invloed is. Immers rela tief betere prijzen voor garantieprodukten zal de produk- tieomvang van de vrije produkten ongetwijfeld onder druk zetten. Daardoor ontstaat dan minder aanbod en bij een konstante vraag een betere prijs. Overigens is dit natuurlijk wel een zaak van meerdere jaren. Wij dachten evenwel dat er naast een goed funk- tionerend markt- en prijsbeleid in Brussel ook nog een andere mogelijkheid is om de boerenprijs gunstig te be ïnvloeden. Dat is door de vraag te vergroten en nieuwe vraag naar onze produkten te scheppen. De land- en tuinbouw heeft vandaag de dag miljarden geïnvesteerd in haar produktie-apparaat. Voor het cre- eren van voldoende afzetmogelijkheden van de aldus geproduceerde produkten heeft men, een enkele uitzon dering daar gelaten, nooit veel geld en moeite overge had. Vanuit de steeds sterker geconcentreerde afzetor ganisaties zelf wordt weliswaar de laatste tijd, vooral in de zuivelsektor, wat meer aan afzetbevordering gedaan. Wie evienwel de zo nu en dan via radio en t.v. getoonde reclame heeft gezien, zal toch vaak moeten konstateren dat nog veel te veel getracht wordt voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten. Aan de andere kant geloven wij dat het hier ook een zaak betreft die elke boer en tuinder zelf direkt aangaat. Het is immers in de eerste plaats een boerenbelang dat er meer vraag komt. Wij vinden dan ook dat voor de georganiseerde land bouw zelf hier nog een belangrijk werkterrein braak ligt. Wat tot nu toe, ondermeer via de produktschappen, aan vraagverruiming wordt gedaan is volstrekt ontoereikend. In feite kan dat nu ook niet omdat de wijze van finan cieren via ondernemer bestemmingsheffingen fout is. Het duidelijkste voorbeeld zijn daarvan wel de peulvruchten. Zeer gezond voedsel, waar potentieel zeker een grote markt voor is, als die maar ontsloten wordt. Uitbreiding van de afzetmogelijkheden hiervan zou voor de hele ak- kerbouwsektor gunstig kunnen werken. Maar als men afzetbevordering moet plegen op kosten van alleen de enkele peulvruchtentelers die er nu (nog) zijn, komt er financieel natuurlijk nooit voldoende ruimte. Kortom, wij zijn van mening dat èn de afzetorganisa ties én de landbouworganisaties zich in de komende tijd meer daadwerkelijke inspanning moeten getroosten om niet alleen via Den Haag en Brussel, maar ook recht streeks via de markt de boerenprijzen gunstig te beïn vloeden. Het is wel zeker dat ook hier de kost nog altijd voor de baat uitgaat. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1