Meeldauw en gele roest pikken MEER dan een graantje mee. Stop dat met Calixin. BASF De aardappelmarkt Weer zo'n uitgedokterd BASF-produkt! 15 (Vervolg van pag. 6) Resultaten die onbevredigend zijn vooral indien in aan merking wordt genomen de hoge kosten en verliezen die zich bij het oogsten hebben voorgedaan en het naar verhouding grote kwantum dat tegen lagere prijzen voor veevoeder en aan de zetmeelindustrie is afgezet. Voor een marktprodukt met vrije prijsvorming moeten de financiële uitkomsten in relatie tot die van vorige jaren wor den beoordeeld. En uit het marktprijsverloop van de laatste vier jaar, blijkt dat de marktprijzen dit afzetseizoen lager zijn dan in de vorige 2 jaar! Kleiaardappelen in gids per 100 kg oogst 1974 oogst 1973 oogst 1972 oogst 1971 augustus 13,55 17,75 16,25 11,40 september 10,20 18,— 18,40 10,15 oktober 16,— 21,25 21,30 10,90 november 21,10 19,35 22,30 10,— december 17 18,55 24,75 9,65 januari 12,20 16,95 27,— 9,35 februari 11,65 14,— 25,15 9,- maart 12,50 13,05 32,70 9,30 Gewogen gemiddelde 9,95 t/m maart 1,5,— 17,15 23,— april 13,50 39,40 10,30 Gemiddelde t/m april r 16,65 24,60 10,— DE EXPORT |^E uitvoer van consumptie- en industrieaardappelen beeft een rustig tempo. De laatste tijd) is de vraag toegenomen met name in West-Duitsland maar door de ho gere prijzen is het exporttempo nauwelijks hoger geworden. De stand van de uitvoer tot 1 mei was dit jaar lager dan in de voorgaande 4 jaren. Uitvoer tot 1 mei oogst 1974 oogst 1973 oogst 1972 oogst 1971 oogst 1970 hoeveelheid x 1.000 ton 483 639 787 577 528 waarde x milj. gids. 100 142 246 82 86 exportprijs in gids. per 100 kg 20,80 22,20 31,20 14,30 16,40 De uitvoerwaarde totaal en per 100 kg steekt minder oh- gunstig af en is beter dan van de oogsten 1971 en 1972. De uitvoer naar West-Duitslandi was tot 1 mei rond 190.000 ton lager dan vorig jaar. Van deze oogst is tot 1 mei 55 naar West-Duitsland gegaan. Van de vorige oogst was dit 70 De export naar Italië is dit seizoen van grote betekenis geweest. Ook in mei is de export naar dit land nog van be tekenis maar in de 2de helft van deze maand loopt ze snel terug. De buitenlandse markten worden in deze tijd van het jaar gekenmerkt door de geleidelijke overgang van oude naar nieuwe aardappelen. Hoe snel deze overgang zich voltrekt hangt af van de omvang van de aanvoeren uit het Middel landse Zeegebied inclusief Italië en vooral van de tijd, waar op de vroege aardappelen in landen als West-Duitsland, Frankrijk en België in noemenswaardige mate beschikbaar komen. Wanneer dit het geval zal zijn wordt mede bepaald door de groeiomstandigheden. Tot nog toe is er in geheel Europa duidelijk sprake van een verlating, maar de ervaring leert, dat deze groeiachterstand snel kan worden ingelopen. Zolang onvoldoende vroege aardappelen beschikbaar zijn, zullen de oude consumptieaardappelen, zij het in af neme mie mate, gevraagd blijven. Het komt erop neer, dat de markt voor oude aardappelen in belangrijke mate wordt beïnvloed door de groeiomstandigheden voor de nieuwe aardappelen. In West-Duitsland zijn de prijzen van nog redelijke kwali teiten, waarvan het aanbod overigens niet groot meer is, duidelijk aangetrokken. Hierdoor is ook de vraag naar Ne derlandse consumptieaardappelen beter geworden. Tot half mei is 45.000 ton vroege aardappelen, voornamelijk uit Italië, ingevoerd tegen ruim 50.000 ton in dezelfde periode van vorig jaar. De vraag naar oude aardappelen voor de industrie zal lan ger aanhouden dan die voor gewone consumptie. Verwacht wordt, dat het areaal vroege consumptieaardappelen weinig zal afwijken van dat van vorig jaar. Noemenswaardige aan voeren van de nieuwe oogst wordlen later verwacht dan nor maal. Meeldauw in gerst kan u wel 1000 kg per ha aan opbrengst kosten, gele roest in tarwe zelfs 2000 kg. Die schimmelziekten blokkeren de voedselaanmaak, waardoor u minder korrels en kleinere korrels oogst. Meeldauw komt vooral voor in tarwe, gerst en haver op zand-, dal- en lössgronden en op rivierklei. In de zeekleigebieden kan gele roest in tarwe zeer veel schade veroorzaken. Calixin is het curatieve middel met de brede werking. Voor het beschermen van tarwe: Calixin mengen met Maneb of Bavistin M. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel.: 085-71 71 71. opbrengst van een laat gemaaid perceel kan dan wel hoog zijn, maar de voederwaarde is dan meestal zeer laag. Verder is ook de hergroei zeer slecht. Ook worden nog steeds percelen te kort gemaaid. De machine dient goed afgesteld te worden en er mag niet korter gemaaid wordei> dan 4 5 cm. Om de veldperiode zo kort mogelijk te houden dient het gras direct na het maaien geschud te worden. Dit laatste elke dag één of twee keer te herhalen. Bij het inkuilen als voordroogkuil dient de kuil goed vastgereden te worden. Na het kuilen dient de kuil onmiddellijk goed afgedekt te worden met plastic van minstens 0,15 mm dik en een gronddek van 25—30 cm. Om luchttoetreding te voorkomen dient het plastic naast de kuil ingegraven te worden. Wordt geen gronddek toégepast dan moet het plastic minstens 0,2 mm dik zijn. Beter is nog twee lagen plastic. Bij pakjeskuil dienen de pakjes goed aangesloten te zijn, daar anders bij het openen van de kuil gemakkelijk lucht kan binnendringen tus sen de openingen in de kuil en daardoor de broeikansen toe zullen memen. Controleer regelmatig uw kuilen of het plastic nog goed is. HOOIWINNING Voor de hooiwinning dient ook vroeg gemaaid te worden. Ook dient na het maaien het gras direct en regelmatig goed geschud te worden. Door het hooi in de schuur te ventileren met een goede ventilator kan de veldperiode met één of tweee dagen ver kort worden; en kan groei voorkomen worden. De kwaliteit van het hooi kan hierdoor bevorderd worden. De capaciteit van de ventilator moet voldoende groot zijn. In een tias moet deze bij een tegendruk van 45 mm waterkolom 40 m3 lucht per uur per m3 hooi zijn. BEWEIDEN Om de hoogste opbrengst van het grasland te kunnen behalen dient alle aandacht aan het grasland geschonken te worden. Door toepassen van dagrantsoenbe- of om- weiding om de twee tot vier dagen kan voorkomen worden dat het vee in te lang gras ingeschaard wordt. De beste lengte van het gras bij inscharen is 1015 cm. Door een goed omweidingssysteem toe te passen kunt U de hoogste opbrengst per ha be halen en krijgen de onkruiden geen kansi om te ontwikkelen. GRASLANDVERZORGING Na elke keer malen en/of beweiden dient zo snel mogelijk een N-bemesting gegeven te worden. Voor beweiding 4050 kg zuiver N per ha, en voor maaien 100130 kg zuiver N per ha. Op sommige percelen grasland komt nog veel onkruid voor. Dit onkruid wordt slecht door het vee opgenomen en het verdringt de grassen. Een goede beweiding is de ibeste onkruidbestrijding. Bestrijd het onkruid tijdig (bij het begin van de bloei). Aikkerdistel kort voor de bloei met 4 liter MGPA 25 per ha. Boterbloemen begin van de bloei met, 4 liter MCPA 25 per 'ha. Paardebloemen begin vah de bloei met 23 liter 2,4,D-amine. Ridderzuring kort voor het doorschieten van de bloemstengel met 6 liter MCPP per ha. Brandnetels kuinnen pleksgewijs bestreden worden bij een lengte van 20 cm met 3 liter 2,4-5 T ester per ha. Op die percelen waarop veel moeraspaardestaart (kattestaart) voorkomt kan een week voordat het vee in de weide toegelaten wordt, gespoten worden met 1 liter MCPA 25 per ha. Bosvorming dient vermeden te worden door een goede beweiding en afwisselend te maaien; en door het goed spreiden van de mestflatten met een weidesleep. Mocht er door omstandigheden toch nog bosvorming voorkomen, maai de bossen dan tijdig en niet te kort af. Het overtollige gras dient van het perceel verwijderd te worden daar anders het ondergras kan verstikken. In een diroge periode dient U voorzichtig te zijn met het slepen van de mestflatten. Het gras kan dah te sterk bevuild worden, zodat het vee het gras slecht wil opnemen. KALVERWEIDE Om gezonde kalveren op te fokken dient U extra aandacht te besteden aan het gras land. Met de toenemende veebezetting per ha grasland nemen de besmettingskansen toe. Door het gras te maaien, wordt het grootste gedeelte van de larven van de maag- darmwormen afgevoerd. Beter is geen besmet vee te laten weiden bij de kalveren. Besmetting 'kan groten deels voorkomen worden door de kalveren regelmatig om te weiden na het maaien (etgroen). Verder zorgen voor goed drinkwater en voldoende krachtvoer. In het na jaar tijdig opstallen. AARDAPPELEN ALS VEEVOER Doordat er nog veel aardappelen dit voorjaar gerooid zijn is de kans groot dat er verschillende partijen niet meer benut kunnen worden voor directe consumptie. Daar het (bijvoeren op de weide van grote hoeveelheden aardappelen minder geschikt is, kan men erover denken deze partijen in te kuilen. De beste manier van conservering is het stomen. Daar er weinig stoommachines zijin is ieder hiervoor niet in de gelegenheid. Men kan aardappelen ook rauw inkuilen door toevoeging van 4 5 landbouwzout toe te voegen. Het perssap dient afgevoerd te kunnen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15