Opening nieuwe vestiging zaandteelt en zaadhandel Barenbrug Oosterhout (Gld.) Samengaan Cebeco-Handelsraad met Van Engelen Zaden B.V. Zaaizaden AKKERBOU W-NIEUWS i *J*OT 'de jongeren zou ik willen zeggen: „Stap niet automatisch in mijn voetsporen, maar bewandel een eigen weg in een eigen tijd. Veel verantwoordelijk heid en zelfstandigheid heb ik gegeven, het is niet be schaamd geworden. Gezonde dochterondernemingen staan in de ons omringende landen, het is veelal jullie werk! Een dankwoord mede namens het gehele bedrijf is hier zeker op zijn plaats". Mocht echter het klimaat voor een ondernemer in Ne derland te drukkend worden dan is mijn welgemeend ad vies: verdwijn korrekt maar op tijd! Aldus de direkteur J. J. Barenbrug van Barenbrug Holland B.V. in zijn dank woord tijdens de officiële opening van de nieuwe bedrijfs gebouwen in Oosterhout (Gld.), gelegen even ten westen van de autoweg ArnhemNijmegen, afslag Oosterhout- Bemmel. IN mei 1904, nu ruim 70 jaar geleden, werd te Arnhem de firma Barenbrug - Burgers en Co. opgericht die ca. 30 jaar later voortgezet werd als Barenbrug's Zaad- handel. Voor- en tegenspoed, de jaren 1418, de crisis jaren en de tweede wereldoorlog heeft het bedrijf vanzelfsprekend gekend. Na de bevrijding moest geheel opnieuw begonnen en opgebouwd worden van alles wat verloren was gegaan. Het kweek- en selectiewerk, dat in 1937 was gestart en dat jaren vergt, werd grondig aangepakt met bevre digende resultaten. In 1952 werden de vleugels uitgesla gen met de stichting van een dochteronderneming in België nu gevestigd in Gembloux. Een onlangs met de firma Maes in Kortrijk gesloten verbintenis heeft van deze dochteronderneming één der grootste zaadhuizen van België gemaakt. In 1966 volgde de vestiging van een dochteronderneming te Hamburg, een bedrijf dat het vorig jaar gemoderniseerd en ver groot werd. In Luxemburg werd in 1967 een bekend zaad- bedrijf overgenomen nu eveneens een dochteronderne ming. En in de zeventiger jaren volgen de 4e dochter onderneming de „Barenza-Hoeve" een proefboerderij van 90 ha in de Flevopolder en een 50 deelname in het zodenbedrijf Heidemij. Barenbrug B.V. Ook de nodige tegenslag werd ondervonden, daarop wees de heer Barenbrug in zijn toespraak. Nadat de ves tiging te Arnhem t.b.v. een school en enkele tientallen woningen in de expansiemogelijkheden werd gedwars boomd moest elders getracht worden een goed heenko men te zoeken. Vier jaren lang is er over vestigingen daar en in an dere gemeenten zonder resultaat gekoehandeld. In Wolf- heze, waar de veredelingsvelden van Barenbrug liggen, werd grond gekocht op advies van dezelfde instantie die echter in weerwil van de medewerking van de ge meente na jaren van aarzeling en inspraak tenslotte de vereiste toestemming onthield! Ik zeg het nu heel bescheiden, aldus de heer Baren brug, maar ik hoop dat U begrijpt wat wij toen hebben gedacht! Vier jaren verloren tijd U mag bij U zelf eens nagaan op hoeveel dat o.a. aan gestegen bouwkos ten neerkomt. Ik moet eerlijk zijn: wij hebben met ons allen heel ern stig overwogen de hoofdzetel van Barenbrug Holland B.V. toen maar naar België te verplaatsen! Het is het betrekkelijk onverwachte kontakt geweest met het aktieve College van Burgemeester en Wethou ders van de Gemeente Valburg en de volledige en snelle medewerking van dit College, dat besloten werd toch nog de vestiging van Arnhem naar Oosterhout in de Betuw- se Gemeente Valburg te verleggen. Bij het in de grond slaan van de eerste heipaal op dit terrein in oktober 1973 heb ik gezegd: „Het is een hele onderneming om in deze tijd ondernemer te zijn". Die mening staat nog recht overeind. Het is er sinds 1973 zeker niet beter op geworden! Voor- en tegenspoed zijn nu eenmaal inherent aan het bedrijfsleven. Ook nu weer staan wij voor een ernstige periode in de graszaad-industrie. Voor een groot deel als gevolg van onjuist genomen maatregelen van de Brus selse autoriteiten komt er thans een te grote produktie van graszaden op ons af, waardoor voorraden gevormd worden die stellig niet alle hun onmiddellijke afzet zul len kunnen vinden. Dat is jammer. Subsidiëring is zin loos, als ze tot onverwerkbare voorraadvorming leidt! Aldus de heer Barenbrug. Na diepgaand overleg hebben Cebeco-Handelsraad te Rotterdam en Van Engelen Zaden B.V. te Vlijmen (Nrd- Br.) overeenstemming bereikt over het aangaan van een nauwe samenwerking. Deze samenwerking betreft het kweken, de teelt en de bewerking van zaden van grassen en andere groenvoedergewassen, alsmede de handel in deze produkten. Beide ondernemingen houden zich hiermee reeds vele jaren bezig en zuLen nu hun activiteiten op dit gebied zo veel mogelijk bundelen. De overeenkomst houdt onder meer in, dat de aandelen van Van Engelen Zaden B.V. in het bezit zullen komen van Cebeco-Handelsraad. Van Engelen Zaden B.V. zal voor de teelt van en de handel in zaden van groenvoedergewassen in binnen- en buitenland als afzonderlijke onderneming onder de hui dige directie worden voortgezet. De veredelingsbedr'ijven en zaaizaadbewerkingsinrich- tingen van beide ondernemingen zullen volledig worden geïntegreerd. Doel van deze samenwerking is om voor beide partners te komen tot grotere specialisatie en ra tionalisatie alsook tot een versterking en expansie van •hun gezamenlijke positie op genoemde terreinen. Voor alsnog zal dit samengaan van beide ondernemingen voor de telers geen wezenlijke veranderingen tot gevolg heb ben. Beide partijen hopen tot aanzienlijke kostenbespa ring te kunnen komen en anderzijds de service aan de telers zo optimaal mogelijk te doen zijn! DU Pont de Nemours (Nederland) brengt via Aagru- nol B.V. te Groningen momenteel een nieuw kant en klaar fungicide-mengsei van carbendazim en maneb, „Delsan" M genaamd, op de markt ter bestrijding van ziekten, -blad en aarziekten bij tarwe, uien, bloembollen en pootaardappelen. Onderzoek, in 1974 door geheel Nederland verricht, heeft aangetoond dat het nieuwe mengsel een even doel matig bestrijdingsmiddel is voor dezelfde uitgebreide reeks ziekten als de tank-mix gebaseerd op „Benlate", die vroeger werd toegepast. Bovendien heeft het nieuwe mengsel het voordeel van een gemakkelijkere verwer king en het absoluut niet giftig zijn. Tegen afrijpingsziekten van tarwe wordt een éénma lige bespuiting met „Delsan" M met een dosering van ZV2 kg per ha aanbevolen, in de periode vanaf het in de aar komen tot vlak vóór d ebloei, uiterlijk begin bloei. Onder de gematigde ziekte-omstandigheden van het jaar 1974 werd op de proefpercelen een gemiddelde opbrengst- vermeerdering van ongeveer 7 t.o.v. de onbehandelde kontrole-percelen geconstateerd. De aanbevolen behandeling tegen uienziekten zoals Botrytis allii en Botrytis squamosa bestaat uit het ten hoogste tweemaal bespuiten met het nieuwe Du Pont produkt, bij voorkeur als de infektiekansen het grootst zijn, n.l. in de zeer regenrijke perioden. De dosering is bepaald op 2,5 kg per ha. Voor tulpen en andere bloembollengewassen worden 2 of 3 bespuitingen rond de bloei met een dosering van 2 kg per ha aangeraden. Voor het ontsmetten van aardappelpootgoed bijv. tegen rhizoctonia wordt een dosering van 200 gram „Delsan" M vooi* 100 kg pootgoed aanbevolen. De prijs van „Del san" M komt op 26,52 per kg in 5-kg verpakking. DE MARKTSITUATIE GRASZADEN „TAADTEELTRERICHT" mei 1975 van Cebeco-Han- delsraad gaat in op de achtergronden van de flau we stemming op de graszaadmarkt. Onder meer als re denen worden genoemd: het ongunstige weer herfst 1974, waardoor veel ge kocht zaad niet kon worden gezaaid; algemene recessie, waardoor vele werken niet wor den uitgevoerd; tienduizenden ha ruilverkaveling wachten op realise- ring; overproduktie, in het bijzonder van Engels raaigras, uitlopervormend roodzwenkgras en tot op zekere hoogte ook veldbeemdgras. druk op het prijspeil door de lage koers van de dol lar, waardoor Denemarken met zijn 75 export het lagere prijspeil wel moest volgen. Als Deense prijzen worden vermeld: Engels raaigras - laat bloeiend 119,vroeg bloeiend 106,—; Italiaans raaigras 121.—; Beemdlangbloem ƒ154,Veldbeemd plm. 146 en Roodzwenkgras uitlopervormend f 90,Prij zen die weliswaar niet direkt gelden voor onze Ne derlandse rassen die nog altijd de voorkeur genie ten, maar die toch het prijsniveau ook bij ons be- invloeden. (Zie verder pag. 12) Met een bedrijfshal van 175 x 75 m, met o.m. 5 schoningsinstallaties met een capaciteit van 2.000 kg schoon graszaad, een ruim kantoor, een laboratorium en kantine beschikt Barenbrug over een modern bedrijfsgebouw waarbij ruime aandacht is besteed. Aan de flexabiliteit van de systemen, zodat aanpassing aan mogelijk nieuwe ontwikkehngen in ontvangst en verwerking op gemakkelijke wijze gerealiseerd kunnen worden. Het interne transport en opslag vindt plaats in kisten van ca. 1.000 kg schoon zaad en pallets, zakken worden niet meer toe gepast. Z.K.H. Prins Bernhard tijdens het verrichten van de of ficiële opening. BARENBRUG'S AKTIVITEITEN ET een binnenlandse produktie van 4000 ha kon- traktteelt begeleid door een staf van 10 landbouw kundigen en een zaadproduktie in het buitenland o.m. in Denemarken West- en Oost-Duitsland, België, Enge land, Canada en U.S.A. heeft Barenbrug zich tot een in ternationaal georiënteerd bedrijf ontplooid. 75 van de produktie is bestemd voor export naar alle delen van de wereld. Op de Nederlandse markt opereert Barenbrug op de markt van gazon- en rekreatiegrassen en op die van wei de- en landbouwzaden. In de Nederlandse beschrijvende rassenlijst voor land bouwgewassen zijn 29 rassen vermeld, gekweekt door Barenbrug Holland B.V. Het betreft rassen van voeder grassen, gazon- en sportveldgrassen en enkele klavers en stoppelknollen. In onderzoek zijn 20 grasrassen, 1 ras stoppelknollen en 1 ras van bladramenas. Vrijwel alle rassen zijn ook op diverse 'buitenalndse rassenlijsten opgenomen. Alle rassen die door Barenbrug zijn ontwikkeld krij gen de rasnaam beginnend met de letters BAR. Tot de meest bekende rassen behoren o.a.: Barenza - engels raaigras diploid; Barvestra - engels raaigras tetraploid en Baron - veldbeemdgras. Mengsels van zaden komen op de markt onder de „familie-naam" Barenza. Voorbeel den hiervan zijn: Barenza Royal (Siergazon), Barenza Solide (speelgazon), Barenza Sport (sportveldmengsels) en als laatste ontwikkeling Barenza Flora Veld- boeket. een mengsel van tientallen bloem-, gras- en kla verzaden. Daarnaast brengt Barenbrug in Nederland rol- zoden op de markt, eveneens onder de naam Barenza. Dit produkt neemt de laatste jaren een grote vlucht, zo wel in de particuliere sector als bij grote projecten. Ten slotte is Barenbrug ook op de mark van meststoffen actief. Zij vertegenwoordigt het Duitse Ruhrstickstoff concern in Nederland met de hele lijn Park gazon- en speciale meststoffen. BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4