Kort verslag Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant gehouden op 15 april 1975 14 Weer zo'n uitgedokterd BASF-produkt! OPENBARE DISTRICTSVERGADERINGEN De Raad besprak „het"ontwerp commentaar", dat door een kleine commissie was samengesteld en ter vergade ring was uitgereikt. De Raad was van mening, dat gewe zen zou moeten worden op de betekenis van het produkt en de positieve bijdrage van de landbouw in het beta- lingsoversclhiot. Voorts werd gesteld, dat de mest niet meer een probleem vormt zoals vroeger, maai1 dat deze duidelijk een funktie heeft gekregen. Onderzoek zou moei ten worden verricht naar de lozing van spoel- en schrob- water om te komen tot schone lozing. •Tenslotte werd erop aangedrongen in het ontwerp op te nemen, dat verplaatsing van bedrijven met intensieve veehouderij meft financiële steun mogelijk moet wor den gemaakt en dat die steun dan ook wat moet inhou den. De Raad ging hiermede unaniem akkoord en besloot het „ontwerp commentaar" op enkele punten aan te vul len ejn goed te keuren en de Landelijke Raad aan te bieden. De Relatienota. De Relatienota, die tegelijk is verschenen met de nota Nationale Landschapsparken werd toegelicht door Ir. C. Lambregts van de Landinrichting. Deze laatste nota handelt zuiver over landbouwgrond waarbij hiet uit gangspunt is de natuurlandschappelijke gebieden te bei- houden. Als oplossing wordt in de nota voorgesteld om 100.000 ha te verwelven en op 100.000 ha het gebruik aan te passen en aan de agrariër een funktie te geven tegen vergoeding voor onderhoud, beheer, aanpassing bedrijfsvoering op onrendabele investeringen en zwaar dere eisen met betrekking tot bouwen. Om de grondmobiliteit niet te verstoren zal dat ge leidelijk aan dienen te geschieden. Voorts zal het zaak zijn attent te zijn bij het afsluiten van beheersovereen komsten met de agrariërs, omdat in de vergoedingsre geling geen sprake is van produktiviteit, de geleden in komens- en vermogensschade niet als basis wordt ge hanteerd en hist punt van de indexering ontbreekt. Juri dische zekerheden dienen te worden ingebouwd voordat met de individuele agrariër wordt onderhandeld. Dit probleem wordt in de Relatienota reeds vastgesteld. Ge wezen werd op het feit, dat het een planologische kern beslissing is een aantal gebieden aan te wijzen als na tionaal park. De Relatienota zal in de proefgebieden van groot be lang zijn. Voorzichtigheid zal geboden zijn, omdat zich problemen zullen gaan vooordoen van bestuurlijke aard, terwijl nog onvoldoende duidelijk is over welk instru mentarium kan worden beschikt. De redenering, dat het nogal meevalt en het om 10 van de cultuurgrond gaat die beschikbaar is, wordt door de Raad niet gedeeld en zeker niet als het per provincie wordt berekend. De Raad acht dit voor de landbouw een ernstige zaak. In de Nota is het areaal cultuurgrond niet exact om schreven en er wordt in gemist wat Nederland nodig heeft om de voedselproduktie/voorziening voor eigen land veilig te stellen. De Nota is wat prematuur ge steld en gericht op het ruimtelijk gebruik. De struktuur- visie zal duidelijkheid kunnen verschaffen in de maat schappelijke opbouw. Besloten werd de nota's in een werkgroep verder te bespreken. De Brabantse Mestbank. De Raad nam met voldoening kennis van de resul taten van de mestbank. Gebleken is, dat de mestbank, die begin 1974 is gestart, goed werk heeft verricht en tevens een voorlichtende funktie heeft vervuld, die ze ker behouden moet blijven. Het jaarverslag 1974 en het exploitatie-overzicht werden unaniem goedgekeurd. De PC W-Regeling. Tot 15 aprij 1975 werden in Brabant reeds 4274 aan vragen ontvangen, 887 werden inmiddels toegezegd en 79 afgewezen. Door afrijpingsziekten in tarwe houdt u „geen korreTmeerover. Bavistin M zorgt voor volle aren. Schimmel op aar en vlagblad gaat ten koste van uw oogst. Aarziekten als kafjesbruin, aarmeeldauw en fusarium, en bladziekten zoals bladseptoria en bruine roest treden op in heel Nederland. In proeven en in de praktijk is bewezen dat Bavistin M voor een mééropbrengst zorgt van gemiddeld 500 kg per ha. En dat is wél even de moeite waard. Bavistin M is vervaardigd volgens een uitgedokterde formule: een kant-en-klaar produkt, gemakkelijk verspuitbaar. Bavistin M heefteen brede werking. Toepassing bij voorkeur tijdens het begin van de bloei van de tarwe. Waterschap Axeler Ambacht Ingelanden worden hierbij uitgenodigd tot het bijwonen van op de hieronder vermelde data en plaatsen: Districten I en II: maandag 26 mei 1975, N.M. 2.00 uur in Verenigingsgebouw "De Rank", Zaagstraat te Zaamslag. Het gebied omvat de voormalige polders: District I: Lievens, Nieuw-Koegors, Nieuw-Othene (ten westen van het afwateringskanaal). Noord bij Neuzen, Ser- Lippens, Zeven-Trinités, Zaamslag(ten westen van de Otheense Kreek), Zuid- Kats - St. Anna en Sparks, Koegors c.a., Oude Zevenaar, Vlooswijk en de niet tot enige polder of enig waterschap behoord hebbende gronden en wateren in de gemeente Terneuzen. District II: Aan- en Genderdijke, Eendragt, Groote - Huissens, Hellegat, Kleine- Huissens, Kreke, Margaretha, Nieuw- Othene (ten oosten van het afwateringskanaal), Van-Lijnden, Willem III en Zaamslag (ten oosten van de Otheense Kreek). District III: woensdag 28 mei 1975, n.m. 2.00 uur in het Cultureel Centrum "De Halle", J. F. Kennedyplein 2 te Axel. Het gebied omvat de voormalige polders: Beoosten-Blij-benoorden, Beoosten-en-bewesten-blij, Buth, Canisvliet(ged.), Capelle, Catharina, Noord-bij- Axel, Oude Egjantier, Visschers en de niet tot enige polder of enig ewaterschap behoord hebbende gronden en wateren in de gemeente Axel Districten IV en V: donderdag 29 mei 1975, n.m. 7.00 uur in Café "Gemeentehuis" te Zuiddorpe. Het gebied omvat de voormalige polders: District IV: Canisvliet (ged.) Dekkers, Smids- Koegorsschorre .c.a., St. Anthonie, Autriche, Nieuwe-bij-Sas van Gent (oostdeel), Nieuw- Papeschor, Papeschor, Poel en de Axelsevlakte. District V: Moerbeke, Nieuw-beoosten-Blij-bezuiden, Nieuwe- Karnemelk, Oud-beoosten-Blij-bezuiden,Overslag, Rieden c.a., Varempé, Zuiddorpe-Noorddeel, Zuiddorpe-Zuiddeel en Moerspui (Ned. gedeelte). De bijeenkomsten zullen in het bijzonder in het teken staan van de nieuwe aan de waterschappen opgedragen taak, de waterzuivering. De vanwege de Zeeuwse Waterschapsbond in verband met de voorlichting vervaardigde band-dia serie "Zuiver water- Zeeuwse noodzaak" zal worden vetoond. Er is voorts ruimschoots gelegenheid inlichtingen over waterschapszaken te verkrijgen. Axel, mei 1975 Het Dagelijks bestuur van ht waterschap Axeler Ambacht P. van Hoeve, dijkgraaf J. W. Kusee, griffier

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 14