TUINBOUW- KLANKEN Meevallende opkomst der gewassen Klein verbruik aardgas Golden Delicious opnieuw duurder DINGEN VAN DE WEEK 13 REGELING 1974 EN 1975 JYE gang van zaken met de klein verbruikregeling aardgas voor de tuinbouw wekt bij velen verwar ring en wrevel. Wat is er aan de hand? Het gaat hierby zowel om de regeling voor 1974 als om de uitvoering van de overeenkomst over 1975. Voor 1974 werd een reductie op het aardgastarief ge geven van 2 cent per m3 voor het verbruik tussen de 30.000 en 170.000 m3. Deze reductie moest achteraf uit betaald worden, omdat niet bekend was welke bedrij ven hiervoor in aanmerking kwamen. In de loop van 1974 is getracht via een vragenlijst welke aan alle tuin ders is verzonden, te achterhalen wat en hoeveel men stookte. Deze enquete is een mislukking geworden, mede doordat nauwelijks 50 der geadresseerden de vragen lijst terugzond. Waarom de overheid, die de enque te uitvoerde, niet alles op alles gezet heeft om de ant woorden binnen te krijgen is niet bekend. De regionale gasbedrijven en de Gasunie hadden voor de uitvoering van de regeling de eis gesteld, dat een verklaring van de overheid noodzakelijk was voor ieder die voor de rege ling in aanmerking zou komen. Toen de enquete mislukte, hebben de overheid, de gasbedrijven en de Gasunie 'besloten dat de regionale gasbedrijven na afloop van het jaar een lijst zouden op stellen van alle tuinbouwbedrijven, waarvan zij dachten dat ze in aanmerking zouden komen. Deze lijsten zou de overheid controleren. De uitvoering hiervan is in volle gang. Doordat de opgave van de gasbedrijven enige tijd in beslag nam, valt de controle net in de allerdrukste maand bij de dis trictsbureauhouders, die met de uitvoering belast zijn. Pas eind mei zal deze controle geheel klaar kunnen zijn, indien alle gasbedrijven tenminste hun opgaven hebben gedaan. De uitbetaling van de regeling 1974 zal dan in juni en juli kunnen plaatsvinden. De regeling in 1975 is een geheel andere dan in 1974. Er wordt geen overheidsbijdrage meer gegeven op de gasprijs voor de kleinverbruiker. De kleinverbruiker betaalt de vastgestelde prijs en daarmee uit. Door de staffeling in de tarieven evenwel is het wederom nodig om de kleinverbruikers te kennen met een verbruik boven de 30.000 m3, omdat dan een ander tarief gaat functioneren. Hier duikt weer hetzelfde probleem op. In de administratie van de gasbedrijven is deze groep niet apart gerangschikt. Hiertoe moet dan ook weer een verklaring dienen, dat de man de energie gebruikt voor Na de late start met het zaaien en poten, is de THOOL- SE aandacht de laatste tijd weer sterk gericht hoe of de opkomst van het gezaaide uit zal vallen. Met de schrik van voorjaar 1974 nog in de benen, waren de telers er dit jaar, met zijn niet zo 'beste grondstruktuur, niet zo erg gerust op. Gelukkig hebben velen er terdege reke ning mee gehouden om géén diepere grondbewerking toe te passen dan nodig was. Voor fijnere zaden is dit al vlug diep genoeg, en hoofdzaak is dan om enkele centimeters fijne grond, zo vlak mogelijk te maken. Voor de aardappelteelt ligt dit moeilijker, daar men dan ge noodzaakt is tot een diepere bewerking. Meestal is dit in twee keer gedaan, éérst gelijk-maken, en vervolgens met de schudeg, toch niet dieper te gaan dan toelaatbaar was voor de diepere grondlagen. Tijdens deze bewer kingen hébben wij gelukkig vast drogend weer gehad, zodat er geen vers bewerkte grond verregend is, wat zéér belangerijk is. Dit jaar heeft de Cam'bridgerol, en ook nog wel de gladde rollen, veel dienst gedaan om het opstijgende vocht bij het zaad te brengen. Juist bijtijds zijn er (op tijd!)geregeld enkele buitjes regen gevallen, die net genoeg waren om het soms nog droogliggende zaad te doen ontkiemen. De temperatuur die begin mei ir U. GEDING Landbouwschap de bevordering van het groeiproces van tuinbouwpro- dukten. Het ligt in de bedoeling dat dezelfde verklaring voor de regeling 1974 gaat dienen als basis voor 1975. Dit bete kent helaas ook, dat de uitwerking pas eind mei klaar is. De uitvoering kan dan in de zomermaanden plaats vinden. De tuinder, die hiervoor in aanmerking komt, zal dan creditnota's krijgen. Een apart probleem is nog, dat op de lijst van 1974 een groep bedrijven zal ontbreken, namelijk zij die laat in 1974 of pas begin 1975 zijn aangesloten en buiten de regeling van 1974 vallen. Deze bedrijven zullen zich la ter kunnen melden via een aanmeldingsprocedure die zal worden opengesteld. Het is begrijpelijk dat vele bedrijfsgenoten de gang van zaken slecht kunnen begrijpen, omdat de toch al niet rooskleurige positie van vele bedrijven verder onder druk gezet wordt. Bovendien geven deze bedrijven aan derden krediet en dan ook nog zonder rente! Wat te laag was' in de twe«ie week aardig nÏÏSm71?1' ien mfn n nu rusti€ vaststellen dat de M teeewogXVerl0°Pt' Wa' Jaar geleden ni* De slechtste opkomst is dit jaar, bij een gewas waar van men het niet zou verwachten, de laatgezaaide zo- mergerst. Zoals vanouds doet men dat met de kromtand- egge, en laat men het wat grofkluiterig liggen. Op per celen die men niet spoedig ge-Cambridged heeft, verloopt de opkomst sterk onregelmatig, waarby echter de op merking gemaakt moet worden, dat dit gewas meestal met op de mooiste percelen gezaaid is, om de welbe- icende reden. Het is dan ook ieder jaar van het grootste belang om doelbewust, de juiste grondbewerking uit te voeren, die de betreffende teelt nodig heeft om tot een zo goed mogelijk zaaibed te komen. In deze tijd van het jaar, houden meestal de Zeeuwse land- en tuinbouwvei lingen hun jaarvergaderingen, zodat de stand van zaken weer eens doorgelicht kan worden. Veel van deze vereni gingen zullen over het afgelopen veel bewogen boekjaar niet met tevredenheid kunnen terugzien Nét zoals iedere vrije onderneming, zyn ook deze óók onderhevig aan ups en downs. Minder goede jaren kun nen gewisseld worden met betere, en het verenigingsbe stuur is gemachtigd en verplicht om het veilingschap door dik en dun een zo regelmatig mogelyke vaart pro beren te houden. Wanneer een veiling voor een zekere streek een nog steeds onmisbare rol goed vervuld, dan moeten de leden ééndrachtig er ook wat voor over heb ben om dit financieel elk jaar rond te zetten. Toch is er dit jaar een eind gekomen aan één van de vier Thoolse veilingen wegens, laten we zeggen, te kleine omzetten, in verhouding tot de gemaakte kosten. Voor een deel zullen de aanvoerders van deze veiling hun produkten kunnen verhandelen via een der andere Thoolse veilingen, terwijl anderen zullen moeten om schakelen naar andere, voor hen niet erg aantrekkelijke, afzetmethoden. Iedere veilingvereniging moet zich ter dege bewust zijn, dat door bedrijf saneringen er steeds minder leden overblijven die automatisch voor een .gro tere som garant moeten staan. Noodgedwongen zullen er in de toekomst nog meerdere veilingen moeten ver dwijnen, maar zolang de veilinggedachte bij de Thoolse leden leeft, zolang zal er, al was het dan maar één vei ling, recht hebben op een bestaan, ten bate van de aan gesloten leden! Op de twee centrale veilingen van Zeeland werd de Golden Delicious de vorige week opnieuw wat duurder betaald. Dat gold dan voor de grote maten. Bij Goes- Krabbendijke liep de prijs van 0,95 tot iets boven ƒ1, per kg voor de klasse I 7080 mm en bij Kapelle-Ter- neuzen werd gemiddeld eenzelfde prijs 'betaald. Bij een voorverkoopveiling bij laatstgenoemde veiling van klas se II Golden Delicious werd voor de maat 7080 mm 92 .cent per kg betaald. Er is vooral vraag voor Frankrijk naar deze grote maten zowel klasse I als klasse II kwa liteit. Er staat tegenover dat de vraag voor Engeland en Scandinavië naar de kleinere maten er niet meer is voor de igeei gekleurde partijen en hiervoor werd gemiddeld wat minder betaald. De klasse I 6570 mm kwam iets boven 80 cent per kg en de klasse II noteerde een vrijwel gelijke prijs wat gemiddeld ongeveer 5 cent per kg min der was dan de week daarvoor. Voor de maat 6065 mm werd rond 65 cent per kg 'betaald voor de klasse I en rond 60 cent voor de klasse II. Er zijn nog wel exportkansen voor deze kleine maten, maar dan moeten ze beslist groen zijn. Er zijn stroppen behaald door exporteurs die gelere partijen naar Enge land en Scandinavië hebben verladen. (Hiervoor is beslfSt geen markt in deze landen. Winston is er in ons gebied ook nog steeds te koop. Bij Goes-Krabbendijke liep de prijs van de beste partijen in de grote maten tot 1,30 per kg en voor de klasse I 65 70 mm werd tot 1,10 per kg betaald. De klasse II was ruim 10 cent per kg goedkoper en hiermede was het prijsverschil tussen klasse I en klasse II voor de Win ston veel groter dan voor de Golden Delicious. Conference is er nog steeds te koop. Bij Goes-Krab- bendijke werd nog klasse I aangeboden, waarbij een prijs van ƒ1,15 tot ƒ1,20 per kg werd betaald voor de grote maten en rond 1,10 voor de maat 6065 mm, ter wijl de maat 5560 mm rond 1,per kg deed. Op een voorverkoopveiling in Kapelle-Terneuzen werd voor de maat 55>65 mm klasse II 1,103 per kg betaald. Het aanbod van kasaardbeien werd iets groter. Tegen de Pinksterdagen kon de prijs wat aantrekken en kwam in het midden van de vorige week gemiddeld op 1,25 per doos met 200 gram inhoud. I-JEBT u vorige week donderdag ook in de rij gestaan op het gemeentehuis voor het afhalen van een for mulier tot het verkrijgen van een bijdrage in de kosten van onderhoud van uw woning? U was dan niet alleen, want duizenden formulieren schijnen er afgehaald te zijn. De regering heeft 80 miljoen gulden beschikbaar gesteld zgn. om de werkloosheid in de bduw te bestrijden en dat zou dan kunnen gebeuren door subsidie op onderhoud van woningen te geven. Er was bekend gemaakt dat ge handeld zou worden volgens het principe „Wie het eerst komt, het eerst maalt". Al gauw was duidelijk dat dit helemaal ondoenlijk zou zijn en daarop is dan ook terug gekomen. Er zal nu een loting plaats vinden. Maar hoe dat precies in zijn werk zal gaan is (nog) niet bekend! Het gaat ons niet om een beschrijving van deze rege ling waarvoor zoveel belangstelling bestaat. Het gaat ons wel om het feit dat we niet goed begrijpen waarom de regering niet een veel handiger en betere oplossing heeft gekozen voor dit onderdeel van de werkgelegenheidsbe- vordering. Er zijn veel werklozen in de bouw. Er zouden er velen aan het werk kunnen wanneer weer werd geko men tot het aftrekbaar maken van de kosten van onder houd van woningen voor de belastingen. Enige jaren ge leden zijn die afgeschaft. Het gevolg is geweest dat de bouw veel minder werk kreeg in deze sektor. Wat daar in moet gebeuren vindt voor een belangrijk deel buiten om de officiële kanalen plaats. Zonder enige twijfel zouden vele arbeiders weer aan het werk kunnen wanneer degene die een werk aan zijn woning heeft, fiscale aftrek krijgt wanneer hij het laat doen door officieel erkende aannemers. De regering zal wel haar redenen hebben om deze maatregel, waarvoor al zoveel is gepleit, niet toe te passen. Voor de leek is het echter een onbegrijpelijke zaak zoals er overigens voor ons meer onbegrijpelijk is in de regeringspolitiek! T^E krant bracht vorige week het bericht dat er bin- nen afzienbare tijd definitief begonnen gaat wor den met de werkzaamheden in het ruilverkavelingsgebied Kapelle-Wemeldinge. Er is daar nog al wat stagnatie ont staan tengevolge van het feit dat er verandering kwam in de plannen rond de Oosterschelde. Toen het vraag stuk van al dan niet afsluiten in discussie kwam had dat o.m. konsekwenties voor de afwatering in dit ruilverka velingsgebied. Met lede ogen zagen vooral de fruittelers aan dat er zo weinig voortgang in zat want degenen die fruitteler willen blijven in het gebied Kapelle-Wemeldinge konden niet verder vanwege het niet bekend zijn van vaste gegevens. Ondertussen zijn in de afgelopen weken de wenszit- tingen gehouden en naar van de zijde van de uitvoeren de instanties is medegedeeld zal getracht worden op zo kort mogelijke termijn te komen tot het aangeven "van oplossingen voor degenen die fruitteler willen blijven en opnieuw willen gaan inplanten. Deze groep van dikwijls jonge en energieke ondernemers voelde het als een zwa re belasting 'dat men niet vooruit kon. Er zijn echter vol doende aanwijzingen dat hierin verandering gaat komen en dat zal zonder twijfel in dit gebied met vreugde wor den begroet want niets is meer funest voor een onder nemer dan onzekerheid! Zeker geldt dat voor een fruit teler die, wanneer hij wil blijven voortbestaan, voortdu rend moet blijven rooien en planten. Het rooien gaf de laatste paar jaar geen problemen, maar wel het planten. Gelukkig blijkt uit alles dat de plaatselijke commissie ruilverkaveling en de verantwoordelijke ambtenaren alle begrip hebben voor deze situatie. Het bericht dat er thans op volle kracht verder wordt gegaan en de periode van stagnatie voorbij is, is dan ook van grote betekenis voor dit oude tuinbouwcentrum waar steeds weer opnieuw naar voren komt dat er goede ondernemers wonen die zorgen voor een stuk welvaart in deze streek. Zij zijn waard om verder geholpen te worden! Zeer belangrijk zal daarom zijn dat op korte termijn de resultaten van de wenszittingen verder worden uitgewerkt. Er is reeds teveel tijd verloren gegaan. T TIT de afzetberichten van de fruitveilingen blijkt dat het goed gaat met de prijsontwikkeling van appe len. Vooral de Golden Delicious doet het best en dat is een gelukkig feit na zovele jaren waarin deze appel veel te weinig opbracht. Opmerkelijk is dit seizoen opnieuw de grote vraag naar groene partijen. Over het algemeen zijn 'deze belangrijk duurder betaald geworden dan de gele partijen. Wanneer Golden Delicious wordt geëxpor teerd moeten we met een groene appel komen. In het buitenland wil men beslist geen gele vrucht van dit ras. Het roept herinneringen op aan oud en versleten, een indruk welke is gevestigd door partijtjes gele Franse Golden die werkelijk niet meer te genieten zijn. We kun nen nog zoveel vertellen dat onze gele Golden lekker is, de consument in het buitenland wil er niet aan! Ook in ons land verlegt zich overigens 'de voorkeur voor Gol den. Vroeger moest alles geel zijn maar vooral de jeugd vraagt thans ook hier een groene appel. Het leek ons nuttig daarop nog eens nadrukkelijk de aandacht te ves tigen nu de vruchtzetting voor de nieuwe oogst plaats vindt. Het streven moet er beslist niet meer op gericht zijn om enkel grote en gele Golden te telen. We willen niet pleiten voor het telen van in hoofdzaak kleine vruch ten. Wel voor een groen produkt. Dat is niet alleen een kwestie van pluktijd. Ook het al dan niet toepassen van bepaalde gewasbeschermingsmiddelen kan in deze van invloed zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13