.....EEN BEGRIP VOOR OPRAAP PERSEN mb-trac meer veiligheid door OECD beproefde veiligheidscabine CEBECO-HANDELSRAAD Het struktuurrapport van de N.A.K. WELGER maakt Uw keus gemakkelijk lage onderhoudskosten voor elk bedrijf een geschikte pers lange levensduur met capaciteiten variërend van 10 tot 22 ton/uur eenvoudige bediening Dus. ook voor Uw bedrijf een Weiger pers. bedrijfszeker in^ DEGIN 1973 werd door het beciuur van de N.A.K. een onafhankelijke struktuurcommissie ingesteld die werd gevraagd in een rapport een visie te geven betreffende de dienstverlening die in de komende jaren van de keuringsinstelling wordt verwacht en daarbij te betrekken de financieel-economische grondslagen die nodig zouden zijn om deze dienstverlening uit te voeren. Voorzitter werd de heer G. H. E. M. van Waes, leden waren dr. C. H. J. van Beukering, A. Biesheuvel, ir. But ler, drs. Van Kempen, E. G. J. Luttmer, ir. Meyer, R. van der Torn, ing. W. A. de Vries en rapporteur ir. J. H. Brust direkteur van de N.A.K. Na een studietijd van ca 1V2 jaar kwam het eindrapport van deze commissie gereed. Na bespreking in het N.A.K.-bestuur werd dit aan de besturen van de regionale keuringsdiensten en aan de organisaties, waarop de N.A.K. is gebouwd toegezonden. Na oriënterende besprekingen werd e.e.a. wederom in het N.A.K.-bestuur behandeld n.l. op 10 december 1974 en 18 februari 1975. Aan de orde kwam daarbij o.m. in hoe verre bepaalde conclusies uit het rapport zouden kun nen worden toegepast voor oogstjaar 1975/76 in het bij zonder wat de tariefstelling betreft. Op 3 maart j.l. wer den door het bestuur bepaalde besluiten genomen. Zo werden de tarieven boekjaar 197576 vastgesteld als mede besloten voor dat jaar tot een aanvulling van het interne systeem van afdrachten te komen die de regio nale keuringsdiensten aan de Centrale N.A.K. doen en waaraan een zgn. „bestemmingsheffing" werd toege voegd. Een en ander ontlenen we aan de N.A.K. Mede delingen, 31e jaargang no. 2 en 3. Deze heffing is be stemd voor een speciale regeling binnen het kader van de financiële verhoudingen tussen N.A.K. en keurings diensten. GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-8110 EEN ANDER KEURINGSSYSTEEM? N.A.K. mededelingen noemen enkele belangrijke pun ten uit het rapport ojm. betreffende de keuringskos ten. Een zaak die ook in het bedrijfsleven de nodige aan dacht heeft! De commissie heeft het zeer belangrijk gevonden na te gaan of er een ander keuringssysteem mogelijk is dan wat de N.A.K. al van het begin af heeft toegepast. Moeten wer kelijk alle percelen en alle partijen gekeurd wordien? Zou niet met steekproeven kunnen worden volstaan? Dan zouden immers de keuringskosten belangrijk kunnen worden ver laagd. Of toch niet? De commissie heeft dit voor alle gewassengroepen uitvoe rig nagegaan. Zij is daarbij tot de overtuiging gekomen dat beslist niet kan worden afgestapt van het huidige systeem van keuring van het basispootgoed (S, SE en E) en van het basiszaad, in verband met de hoge eisen die aan dit uitgangs materiaal worden gesteld. Voor de klassen A, B en C van het pootgoed en voor het gecertificeerde zaaizaad heeft de commissie overwogen of de keuringsdiensten geheel of voor een deel zouden kunnen afzien van veldkeuring. Daarbij is zij gestuit op belangrijke bezwaren die zowel de teohniek als de kosten betreffen. Wanneer de veldkeuring geheel of voor een belangrijk deel wegvalt, zal de keuringsdienst op uitgebreide schaal na- controles moeten toepassen. Zaaizaad en pootgoed zijn niet te vergelijken met industriële produkten. Het is reproduktie- materiaal en door nacontrole zou moeten worden nagegaan of de partijen aan alle eisen voldoen. Bij pootgoed zijn er grote bezwaren tegen een belangrijke uitbreiding van de huidige nacontrole. Bovendien isimen met de huidige metho- d eken nog lang niet zo ver dat daarmee alle verscholen ziekten en gebreken kunnen worden aangetoond. Bij zaaizaden is een nacontrole maar weinig effectief. Deze moet gebeuren door uitzaai van monsters en het resultaat van deze beproeving kan meestal niet eerder beschikbaar ko men dan nadat het zaaizaad al lang is afgeleverd of wellicht reeds is uitgezaaid. Een keuringssysteem waarbij de bedrijven zelf geheel of voor een belangrijk deel de keuringswerkzaamheden ver richten, vond de commissie ook geen goed alternatief. In haar rapport wijst de commissie op het gevaar van keuring door diegenen die commercieel bij deze keuring zijn betrok ken. De resultaten kunnen dan immers in zekere mate gaan afhangen van vraag en aanbod. Bij een willige markt kan dat leiden tot vermindering van de kwaliteit van het Neder landse produkt. (Zie verder pag. 10) Dat betekent een cabine 1. in geheel stalen uitvoering 2. afgeveerd op het chassis 3. met verwarming en luchtverversing en geheel geruisarm Dat betekent voor de gebruiker 1. maximale veiligheid voor bestuurder en bijrijder, ook indien de trekker zou kantelen 2. minder vermoeidheid, dus betere prestaties 3. minder ziektekansen, geen beschadiging aan gehoororganen, meer plezier in het werk importeur voor Nederland INFORMATIEBON Wilt U mij vrijblijvend informeren Naam over mb-trac Bezoek vertegenwoordiger «ares O Demonstratie Plaats Technische bijzonderheden Priis en levermogelijkheden Telefoonnummer (A.u.b. aankruisen wat gewenst wordt) Soort bedrijf Indien U meer wilt weten, knipt U dan de door U ingevulde informatiebon uit en stuur deze in een ongefrankeerde enveloppe aan Hoegen Dijkhof Handelmij. B.V. Machtiging nr. 95 Doetinchem HOEGEN DIJKHOF HANDELMIJ. B.V. Noordweegse 15 's Heer Arendskerke Tel. 01106 - 1502/1592

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8