BASF FRUITTEELTNOTITIES Weer zo'n uitgedokterd BASF-produkt! 19 WEL EN WEE BIJ DE PEREN ■J'OEN het weer een paar weken geleden omsloeg, leek het of de wonderen de wereld nog niet uit waren. De vroegbloeiende peren zaten maandenlang tegen volle bloei aan en wie de miezige bloempjes zag in sneeuw, regen en kou had in gedachten de pereoogst 1975 al grotendeels af geschreven. Doch met de zon veranderde het beeld op slag. De bijna uitgeblcude Precocc cm Bonne Louise kwam nog met wat goede bloemen voor de dag, de al weken bloeiende Confe rence had nog heel wat reservebloemen achter de hand en bij Cornice, Lucas (anders vroeg, nu laat!), Legipont, enz. moest de bloei nog op gang komen. Het wonderlijke was dat er met de zon plotseling een overvloed van peertjes te voorschijn kwam! De schaars bloeiende Hardy kwam met hele tressen te voorschijn, terwijl de bloemblaadjes nog vol op aanwezig waren. Trouwens, ook bij diverse andere peren zag men vaak vruchtjes, getooid met bloemblaadjes. Het leek of de vruchtzetting in een weergaloos tempo tot stand kwam. Menigeen verwachtte na de grote oogst van 1974 een even grote oogst in 1975. Thans is er wat bezinning. De rui is ook opmerkelijk snel ingetreden en het is nu de vraag wat er b.v. bij de Bonne Louise en Hardy over zal blijven. Het is nog te vroeg om te beoordelen. Over enkele weken weten we meer. Gezien de sombere vooruitzichten in februari valt de huidige situa tie echter nog altijd mee. DE GOU DREINETTE |>E appels hebben goed bloeiweer. Met zorg wordt echter naar de Goudreinette gekeken. Als dit geschreven wordt is de bloei al ongeveer 1012 dagen aan de gang en we zijn aan de nabloei op het jonge hout toe. Maar er zijn nog weinig vruchtjes te zien. De vroegste bloemen had den al gezet moeten zijn, dus het lijkt of er iets fout zit. Hopelijk gaat het met de latere bloesem beter, maar de Goudreinette is altijd een grillig ras geweest. Ook hierbij afwachten dus, hoewel het opmerkelijk is dat bij de belang rijk later bloeiende Golderi de eerste vruchtjes al te zien zijn. Speciaal in de Goudreinette is de kanker een enorm pro bleem. Bij jonge bomen blijft er van de jonge twijgen soms niet veel over. Tijdig uitknippen lijkt dringend nodig, want onder de bast door groeit de kankerzwam naar het oudere hout. De natte winter wordt door velen als hoofdoorzaak ge zien. Zelf zijn we geneigd het natte najaar als bron van de narigheid te zien. Steeds is de aantasting terug te voeren tot infectie van een knop; eventueel per twijg soms tot meerdere knoppen. Het is bekend dat veel kankerinfectie optreeedt bij de bladval. Er is dan gedurende enige tijd een klein wond je, waar de sporen| sporen hun kans krijgen. Bij; erg nat weer, zoals vorig najaar is de kans op infektie extra groot, terwijl de bestrijding vrijwel onmogelijk was door het soppige ter rein. Wel slachtoffer van de natte winter is op veel plaatsen de framboos. Niet alleen de Malling Promise kan slecht tegen „natte voeten", maar o.a. ook de Schöneman. Prettig is uiteraard dat de afzet van de Golden Delicious zo vlot verloopt tegen oplopende prijzen. Kwaliteit en houd baarheid vallen in 't algemeen enorm mée, mede gezien dat er vaak op 't eind van het seizoen wat weinig tegen gloeos- porium kon worden gespoten en de appels overwegend nat moesten worden geplukt. Het lijkt of de Golden weer in de achting van de consument is geslagen. Wellicht omdat er nu eens geen versleten appel wordt aangeboden, maar een frisse, lichtgroene, knappende vrucht? BLADVAL BIJ GOLDEN DELICIOUS De bladval bij! Golden Delicious is een nog onopgelost pro bleem. Het ene jaar staan de bomen bijna kaal, het andere jaar blijft het blad aan de bomen, zoals men dat graag ziet, zander dat men weet waarom. In België is ai een aantal Jaren een werkgroep bezig om de oorzaken van de bladval op te sporen en ook om na te gaan in hoeverre de bladval nadelig is voor de kwaliteit en groei der vruchten. De nadelen vielen in zoverre mee, dat geen verband werd waargenomen tussen het optreden van ruwschilligheid en bladval, terwijl tevens bleek dat laat optredende bladval weinig invloed had op de diktegroei van de appels. Ter voorkoming van bladval wordt in het Belgische orgaan „Ons Fruitteeltblad" het volgende geadviseerd: Men moet een beheerste groei nastreven. Geen te hoge N (stikstof)-giften geven. Een evenwichtige Ca (Calcium)-toestand in de bodem trachten te bereiken. Alle factoren welke van belang zijn voor een goede wa terhuishouding van de bodem in acht nemen. Groeistoornissen van de bomen vermijden. Het al of niet optreden van bladval bij Golden Delicious zal vooral tot uiting komen na schommelende klimatolo gische omstandigheden, aan de kweker van te trachten deze invloeden zo goed mogelijk op te vangen. A v. O. LANDBOUWSCHAP WENST REGELING VOOR SNIJBLOEMENINVOER UIT DERDE LANDEN Het Landbouwschap vreest omvangrijke markt verstoringen in de bloementeelt, als er geen maat regelen worden getroffen die voorwaarden stellen aan de invoer van bloemen uit landen buiten de Europese Gemeenschap. In de op 7 mei j.l. gehouden openbare vergade ring van het Landbouwschap is uitvoerig gespro ken over de situatie in de sierteeltsector en de te treffen maatregelen aan de grens. Daarbij werd duidelijk gesteld, dat het niet gaat om een stopzet ten van de import uit derde landen die onder be paalde voorwaarden de produktie in de Gemeen schap kan aanvullen. Het derde landenbeleid voor bloemen is al ge ruime tijd in de EG in discussie, doch de zaak wordt nu bijzonder aktueel omdat de Europese Minister raad een akkoord met 46 landen uit de Afrikaanse en Caraïbische gebieden heeft gesloten, waarbij het invoerrecht op snijbloemen op nul gesteld wordt. Ook andere landen gaan nu een verlaging van de invoerrechten verlangen. De situatie op de sierteeltmarkt wordt op het ogenblik gekenmerkt door een snelle groei van de import. Mede hierdoor ontstaat een grote druk op het prijspeil. Het gevolg is dat de inkomensontwik keling zich onmogelijk kan aanpassen aan verge lijkbare groepen in en buiten de agrarische samen leving. Bij een onverminderde toename van de in voer is het gevaar van een marktverstoring levens groot aanwezig. Volgens het Landbouwschap zal deze marktverstoring niet direct zichtbaar zijn in de vorm van „doordraai", maar wel in verder dalende prijzen gedurende de winterperiode. De maatregelen zullen in eerste instantie gericht moeten zijn op rozen en anjers gedurende de pe riode vanaf november tot eind mei. Er zal een mini mum prijzenstelsel moeten komen. Als het prijs niveau in de Gemeenschap daalt tot onder de van tevoren vastgestelde minimumprijs dan moeten de importprodukten belast worden met een heffing. Het Landbouwschap bepleit verder maatregelen die ontduiking van de invoerrechten onmogelijk maken. Voorts wordt gewezen op de noodzaak van een goede in- en uitvoerstatistiek. Tijdens het maandelijkse gesprek dat op woens dag 7 mei tussen de minister van Landbouw en Landbouwschap plaats vond is ook deze kwestie aan de orde geweest. De minister achtte een hef fing bij import-landen onaanvaardbaar en onder kent daarin zelfs monopolistische tendenzen. Met het oog op dreigende handelsverstoringen pleitte hij voor een voorzichtig beleid. Hij bleek wel bereid met het Landbouwschap te onderzoeken of andere instrumenten in het kader van een te ontwerpen derde landenbeleid voor de sierteelt mogelijk zijn. HEFFINGSVERORDENING CHAMPIGNONS 1975 VASTGESTELD Op verzoek van de Coöperatieve Nederlandse Champignon Kwekersvereniging G.A. heeft het be stuur van het Landbouwschap besloten tot vaststel ling van een Heffingsverordening champignons 1975. De opbrengst van de heffing is bestemd als bij drage van het bedrijfsleven in het tekort van het Proefstation voor de Champignoncultuur. Het Land bouwschap heeft deze bijdrage voor 1975 vastge steld op ƒ840.000,De heffing bedraagt ƒ1,30 per m2 voor de teeltoppervlakte tot 1.000 m2, 1, per m2 voor de teeltoppervlakte van 1.000 m2 tot 2.000 m2 en 0,75 per m2 voor de teeltoppervlakte vanaf 2.000 m2. Meeldauw en gele roest pidcen MEER dan een graantje mee. Stop dat met Calixin, Meeldauw in gerst kan u wel 1000 kg per ha aan opbrengst kosten, gele roest in tarwe zelfs 2000 kg. Die schimmelziekten blokkeren de voedselaanmaak, waardoor u minder korrels en kleinere korrels oogst. Meeldauw komt vooral voor in tarwe, gerst en haver op zand-, dal- en lössgronden en op rivierklei. In de zeekleigebieden kan gele roest in tarwe zeer veel schade veroorzaken. Calixin is het curatieve middel met de brede werking. Voor het beschermen van tarwe: Calixin mengen met Maneb of Bavistin M. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel.: 085 - 71 71 71.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19