'Milgo'E Methoden van inkuilen 'Milgo' E is het meest ideale gewas beschermingsmiddel, omdat het een uitstekende bestrijding geeft speciale uitvloeiers voor een optimale bevochtiging van het blad bevat snel door de plant wordt opgenomen en daardoor minder risico geeft bij regen na toepassing zacht voor het gewas is en daardoor de planten niet beschadigt. In een vroeg stadium kan meeldauw uw gerstopbrengst sterk aantasten. Bestrijdt meeldauw vanaf het begin met 'Milgo' E. In tarwe is meeldauw pas in een laat groeistadium van invloed op de opbrengst. Toch brengt ook hier 'Milgo' E uitkomst. Omdat u tot het verschijnen van de eerste aren de meeldauw aktief kunt bestrijden met 'Milgo' E. ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010)14 01 22 Nadere inlichtingen bij 15 Ing. J. J. die Gier CR.A. - Tiel Het doel van het inkuilen Is gras zodanig te conserveren dat het een bepaalde tijd houdbaar is. Er kunnen verschil lende methoden worden toegepast zoals maaikneuzen, warm of koud inkuilen, inkuilen met toevoegmiddelen en voordro gen. Maaikneuzen en warm of koud inkuilen wordt bijna niet meer toegepast. Voordrogen van gras heeft algemeen ingang gevonden. Inkuilen met toevoegmiddelen wordt uitgevoerd wanneer de omstandigheden voor een goede conservering onvoldoen de zijn. VOORDROOGMETHODE Het voordrogen is gebaseerd op het feit diat bij 40 pet ds en meer de concurrentie tussen de micro-organismen ruim in het voordeel van de melkzuurbacteriën uitvalt. In gras dat homogeen is voorgedroogd tot 40 45 pet dirogestof ko men boterzuur- en rottingsbacteriën nauwelijks meer tot ontwikkeling. Een hoger drogestofgehalte bevordert de kans van slagen, maar verlengt de veldperiode, waardoor het weerrisico toeneemt. Ook kunnen wij bij een lange veld periode, bijv. bij ongunstig weer, ondanks een hoog droge stofgehalte van het gras nog hoge iNH:!-fracties voorkomen. Deze ammoniak kan dan een gevolg zijn van eiwitafbraak gedurende de veldperiode. SCHUDDEN De veldperiode dient zo kort mogelijk te zijn. Om dit te bevorderen is het gewenst het gras onder droge omstandig heden te maaien en daarna direct te schudden, de eerste dag liefst tweemaal. Hierdoor wordt snel het noodzakelijke dro gestofgehalte -bereikt, terwijl de verliezen aan koolhydraten (vooral suikers) op het veld beperkt blijven. Veel schudden is ook gewenst voor een gelijkmatige droging. Vochtige plukken geven aanleiding tot slechte plekken in de kuil. VASTRIJDEN Voor het verkrijgen van een kwalitatief goed produkt en van een goede pakking in de kuil is het nodig in een jong stadium te maaien. Vanaf de eerste wacht is het raadzaam het gras goed vast te rijden met een zware trekker op dub- bellucht en voorzien van, een veildgheidscabine Om, de temperatuur in de kuil laag te houden, verdient het aanbeveling de kuil in één dag, hoogstens twee dagen af te werken en direct lucht- en waterdicht af te sluiten. AFDEKKEN VAN DE KUIL Het afdekken van de kuilen geschiedt met plastic, al dan niet in combinatie met zand. 'Bij gebruik van plastic en zand wordt het bewaarrfsioo beperkt. De zijkanten van de kuil moeten dan schuin worden opgezet, anders blijft het zand- dek moeilijk op die zijkanten liggen. De kuil dient bovenop rond te worden afgewerkt. Als plasticzeil kan PE 0,15 min worden gebruikt. Het plasticzeil moet voldoende breed zijn om aan de zijkanten van dé kuil goed vastgelegd, of plm. 10 tot 15 cm diep ingegraven te worden. Wanneer geen zand! wordt gebruikt is het raadzaam uit te gaan van 2 plasticzeilen, waarbij het bovenste zeil dient ter bescherming van het onderste. Het onderste zeil kan een PE zeil 0.15 mm zijn. Voor het -bovenste zeil kunnen zowel PVC- als PE-zeilen worden gebruikt. Het gebruik van één zeil verhoogt het bewaar risico. Doorzichtig (transpa rant) plastic is minder geschikt voor afdekking met alleen plastic. Wanneer als afdekking alleen plastic wordt gebruikt is het risico van beschadiging groter. Er zal daarom perio diek (minstens 2 x per week) controle op het plastic moeten worden uitgeoefend en zonodig, beschadigingen moeten wor den hersteld. Om het plastic tegen wind te -beschermen kan triveraband met aan de uiteinden zakken zand of autobanden dwars over de kuil worden gelegd. INKUILEN MET TOEVOEGMIDDELEN Toevoegmiddelen dienen ter bevordering van het inkuil- proces en zijn dus nodig wanneer de omstandigheden voor een goede conservering onvoldoende zijn. Wanneer bij het voordrogen het drogestofgehalte van het gras duidelijk be neden de 40 pet blijft is een toevoeging gewenst. Het effect van toevoegen op het inkuilresultaat is vooral afhankelijk van de gebruikte hoeveelheid) en de verdeling ervan door het gras. Op de kuil toevoegen is gezieri de huidige mechanisatie en het arbeidsaanbod geen haalbare zaak. Op het veld toe voegen is daarom de aangewezen weg. LandbouwzouL Bij gebruik van landbouwzout is het strooien met een kunstmeststrooier over het gesohudde ge was, wanneer het nog enigszins vochtig is (dauwnat), een goede methode. Er is dan dé meeste kans op een goede hech ting van het zout. (Dan nog gaat plm. 50 pet van het zout verloren. Bij toevoeging over een winddroog gewas kunnen de verliezen aan zout opkxpen tot 70 80 pet. Bij toevoeging van zout over het geschudde gewas is plm. 500 kg per ha nodig. 'Hierbij is rekening gehouden met plan. 50 pet verliezen, een ba opbrengst van 1520 ton en een drogestofgehalte van het gras van 20 25 pet. Toevoegen van zout over het zwad of over de wiers geeft een minder goede verdeling. Een voordeel van zout is dat het goedkoop en makkelijk strooibaar is. ANDERE MIDDELEN Andere toevoegmiddelen zijn de zuren en suikerhoudende middelen. Mierenzuur is een middel dat alleen met speciale apparatuur op een maaikneuzer of veldhakselaar toe te pas sen is. Suikerhoudende middelen (o.a. melasse) zijn nogal duur en moeilijk te verwerken. Zout is daarom het aantrekkelijkste middel, alleen: het toevoegen zal een noodmaatregel zijn, toe te passen onder minder gunstige omstandigheden, om een goede conserve ring te bevorderen. Het draagt dan bij tot een verbetering van de ruwvoer- kwaliteit en een verkorting van de veldperiode. VELDPERIODE DIENT ZO KORT MOGELIJK TE ZUN Onder normale weersomstandigheden is voordrogen van gras tot minstens 40 pet drogestof een aantrekkelijke inkuil- metbode. Veel schudden verkort die veldperiode. Wanneer de weersomstandigheden minder gunstig zijn kan beter een toevoegmiddel (zout) worden gebruikt dan de veldperiode onnodig te lang te maken. Iedere dag dat het gras te lang op het veld ligt betekent dat een groeidag voor de volgende weidesnede verloren gaat, maar ook dat het gras kwalitatief minder yfordt. Uiteraard is het inkuilen van „regennat" gras en „regennat" verwelkt gras niet aan te -raden. Meeldauw in gerst en tarwe

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15