Schoffelwerktuigen - Nuttig en nodig Wel doelmatig gebruiken Gewestelijke Raad voor Zeeland vergaderde 13 Er bestaat een hernieuwde belangstelling voor schoffel machines. Dit komt o.a. doordat verschillende onkruiden en opslag van aardappelen moeilijk of niet chemisch zijn te bestrijden, door laat tot ontwikkeling komende onkruiden en door een streven naar het gebruik van minder chemische middelen (rijenbespuiting) en kostenbesparing. Aldus ing. J. T. Andringa van het Consulentschap voor Werktuigen en Arbeid in „Landbouwmechanisatie" van april j.l. ONKRUIDBESTRIJD1NG EN GROND BEWERKEN Het sortiment chemische middelen voor de onkruidbe- strijding is groot. In vrijwel alle gewassen kan het onkruid daarmee bestreden wordea In sommige „gevoelige" gewas sen lukt het echter niet steeds. Bepaalde wortelonkruiden zijn berucht o.a. in bieten. Kweekgras en aardappelopslag komen vaak op uitgebreide schaal voor. Als teler van akkerbouwgewassen zal men veel al een schoffelmachine ter beschikking moeten hebben of kunnen krijgen (loonbedrijven) om alle mogelijkheden te kunnen benutten. De bewerking schoffelen heeft tot doel om onkruid te be strijden en/of de grond tussen de rijen los te maken. Soms kan op schoon land een bewerking zinvol zijn, bijvoorbeeld nadat de grond verslempt of erg dichtgeslagen is. In een dergelijke situatie kan de luchttoetreding in het gedrang komen. Oppervlakkig losmaken is dan veelal nuttig. Deze omstandigheden kunnen vooral voorkomen tijdens de begin- ontwikkeling van gewassen die op relatief grote rijafstanden worden geteeld zoals bieten en mais. NIET VAKER SCHOFFELEN DAN NODIG Als alle of nagenoeg alle onkruiden met chemische midde len zijn verwijderd, komt de vraag of schoffelen wel nodig en nuttig is. In verschillende gevallen, waarbij dan sprake is van een goede structuur, wordt terecht getwijfeld aan het nut van schoffelen. In die situatie betekent het in feite alleen bewerken van grond. En daarmee wordt dikwijls meer kwaad dan goed gedaan .Na een volveldsbehandeling met een bodiemherbicide wordt de toplaag verbroken en vermengd waardoor spoedig nieuwe onkruiden tot ontwikkeling kunnen komen. Ook als geen chemisch middel is toegepast zal een 'bewer king een nieuw kiembed voor onkruidzaden kunnen beteke nen. Bovendien wordt door schoffelen dikwijls wortelbescha diging veroorzaakt. Over het algemeen moet men het schof felen niet overdrijven, niet in aantal keren en ook niet in de breedte en de diepte. UITVOERING Goed schoffelen betekent ondiep werken. Daarvoor zijn scherpe messen nodig. Schoffelmachines stammen uit de tijd toen alle onkruid dat bleef staan in handwerk verwij derd moest worden. Het streven was er op gericht om zoveel mogelijk met de machines te doen. Dit betekende o.m. zo breed mogelijk en dus zo dicht mo gelijk langs de rijen werken. Tegenwoordig wordt machinaal schoffelen meer gezien als een aanvulling op de chemische onkruidbestrijding. In een gewas suikerbieten is het bijv na volvelds- en/of rijenbespuiting ongewenst en vaak onnodig om dicht langs de rijen te werken. Zowel aan de apparatuur als aan de (nauwkeurige) 'besturing worden dan minder hoge eisen ge steld. Bovendien is het tijdstip van uitvoering later waar door minder of geen behoefte bestaat aan bladbeschermers en/of speciaal gevormde schoffelmessen. Vaak zal kunnen worden volstaan met ganzevoetmessen; één of meer naast elkaar en afgestemd op de breedte van de te bewerken strook. Voor lachte, droge (zand) gronden is vaak een meer spitse schoffel nodig dan op kleigrond om schuiven te voor komen. Maar altijd: scherpe schoffels! Op lichte gronden wordt die laatste schoffelbewerking in bieten wel gecom bineerd met licht aanaarden. De laat gekiemde, kleine on kruiden in de rij worden daardoor bestreden. SCHOFFELEN EN RUENBESPUITING COMBINEREN? De vraag of schoffelen en rijenbespuiting in één werkgang kan worden uitgevoerd is wat moeilijk te beantwoorden. Uit technisch oogpunt zijn er geen problemen. De moeilijkheid ligt vooral bij het tijdstip van uitvoering. Een combinatie van rijenspuiten en schoffelen is alleen zinvol indien het tijdstip voor beide behandelingen geschikt is. In de praktijk is dat vaak niet het geval; men kan het beste een keuze maken. Voorop de trekker gebouwde schoffelbalk met sporenwissers achter de wieden; eenmansmethode. Hier is een twaalfrijig garnituur voorop een (vrij zware) trekker gebouwd. Het schoffelen wordt gecombineerd met rijenspuiten. Indien genoemde bewerkingen wel tegelijkertijd worden uitgevoerd, zal het te bespuiten onkruid vooral niet door grond bedekt moeten worden. Dit betekent dat de spuit- doppen voor de schoffels of tussen bladbeschermers gemon teerd moeten worden. Bij langzaam rijden en nauwkeurig afgestelde bladbeschermers en/of zijmessen met een op staande kant, kan de spuitdop desgewenst achter de schof fels werken. Omdat het gunstige tijdstip van schoffelen en spuiten echter meestal niet gelijk ligt zullen de bewerkingen vaak afzonderlijk worden uitgevoerd. SCHOFFELMACHINES Voor het schoffelen worden algemeen garnituren aan een trekker gebruikt In principe kunnen deze op drie plaatsen worden bevestigd n.l. voor, achter of onder een trekker of werktuigtrekker. Het streven naar eenmansbediemng met behoud van redelijk zicht op het werk heeft geleid tot ver schillende constructies voorop de trekker. Uiteraard is aanbouw aan de hef inrichting uiterst gemak kelijk maar het maakt een tweemansbedtiening nodig. Op hellende terreinen is dit echter 90ms de enige mogelijkheid om goed te schoffelen. Op vlak land verdient de voorop ge bouwde schoffelbalk veelal de voorkeur. Dit geldt vooral voor de meest gangbare werkbreedte van ca. 3 m. Achter de wielen worden dan sporenwissers gemonteerd. Als de werk breedte toeneemt, wordt ook het gewicht groter en de op bouw voorop de trekker moeilijker, zeker bij lichte trekkers. Met bepaalde trekkermodellen (o.a. met vier evengrote, aangedreven wielen) zijn meer mogelijkheden. Datzelfde geldt soms indien ook aan de voorzijde een hef inrichting aanwezig is of een hulpstuk voor bevestiging van diverse werktuigen (o.a. Multifrontlift van Schmotzer). Een andere uitvoering is die van v. d. Zwaan te Nieuw Vennep die een 6 m schoffelgarnituur achter de trekker monteert en dan, met behulp vani afstandsbediening, met de trekker achterwaarts rijdt. Nu er steeds meer bieten twaalf rijig worden gezaaid is het uiteraard goed mogelijk om een zelfde aantal rijen per werkgang te schoffelen. Voor grote loonbedrijven kan dit zeker interessant zijn. Een aanbouwschoffelmachine betekent meestal een twee mansmethode. Op hellende terreinen kan dit nodig zijn. Bij het systeem v. d. Zwaan is de twaalfrijige schoffelmachi ne achter de trekker bevestigd en wordt (met een aparte besturing) met de trekker achterwaarts gereden. Het Steketee schoffelgarnituur is voorzien van een soort kooirol waardoor de losgemaakte grond verkruimeld en min of meer van het mes wordt verwijderd. Het nut en het effect zal mede afhankelijk zijn van grond, gewas en onkruid. De voorop gebouwde garnituren worden thans meestal met een hydraulische cylinder in en aiit het werk gesteld; de sporen wissers kunnen aan de hefmrichting worden bevestigd. Schoffelmachines kunnen nodig en nuttig zijn, maar moe ten steeds doelmatig worden gebruikt In het kader van de onkruidbestrijding dienen ze vaak als aanvulling op de wer king en beperking van chemische middelen. Ook bij de af wezigheid van onkruid kan een bewerking tussen de rijen gewenst zijn. Gewasbeschadiging (wortels) moet worden ver meden. Goed werk is pas mogelijk na een goede, ondiepe, afstelling en indien de schoffels scherp zijn. Op onkruidvrije percelen met een goede structuurtoestand kan schoffelen dikwijls zonder bezwaar achterwege blijven. COMPARTIMENTERING OOSTERSCHELDE BEHEERSOVEREENKOMSTEN RELATIENOTA LANDBOUW - NATUUR - EN LANDSCHAPSBEHOUD JN de op maandag 12 mei j.l. gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap onder voorzitterschap van ir. D. Luteijn behan delde de raad de varianten behorende bij de nota comparti mentering Oosterschelde en sprak als zijn mening uit, dat voor de landbouw slechts aanvaardbaar is de voorgestelde oplossing middels verbreding van het kanaal door Zuid- Beveland. Deze oplossing is naar het oordeel van de raad niet alleen uit landbouwoogpunt de meest gewenste, maar is ook plano logisch aantrekkelijk en houdt in hoge mate rekening met de belangen van de visserij en het milieu. De varianten waar bij Oost Zuid-Beveland door een nieuw kanaal wordt door sneden werden, als zijnde volledig in strijd met de belangen van de landbouw, afgewezen. Het standpunt van de raad zal ter kennis worden gebracht van de Provinciale Staten van Zeeland. Uiteraard blijft de landbouw van mening, dat de Ooster schelde, uit het oogpunt van veiligheid, moet worden afge sloten binnen de in de Deltawet genoemde termijn. BEHEERSOVEREENKOMSTEN ^E raad gaf zijn goedkeuring aan de ontwerp-beheers overeenkomsten voor het heggelandschap en het gan- zengebied in de Goese Poel. Invoering van deze overeenkom sten heeft tot doel de nadelen voor de betrokken landbou wers, verbonden aan het instandhouden van de betreffende gebieden, op te heffen, middels financiële tegemoetkomingen van de zijde van de overheid. Bij de BEHEERSVERGOEDING HEGGENLANDSCHAP van de Poel betreft dit o.m. vergoeding voor gepleegd onder houd aan de hebben, voor opbrengstderving zowel het zgn. landverlies als rand schade en de slechtere bewerkbaarheid van de percelen door de aanwezigheid van heggen. Op basis van bepaalde uitgangspunten en uiteenlopende situaties zijn gemiddelden voor de te vergoeden kosten berekend. Een vertrouwenscommissie past de richtlijnen toe. De vergoe ding zal door indexering jaarlijks worden aangepast aan de wijziging van de koopkracht van de gulden Ln de „beheers overeenkomst" worden de rechten en plichten van de par tijen (in dit geval Staatsbosbeheer en eigenaar-gebruiker vastgelegd. In de BEHEERSVERGOEDING GANZENGEBIED in de Poel is het uitgangspunt dat de boer in dit gebied een ar beidsinkomen moet behouden dat vergelijkbaar is met dat vain zijn buurman in de verkavelde Poel. De toe te keimen vergoeding wordt gebaseerd op „meer"- en minderheden in het ganzengebied t.o.v. daarbuiten. Meerkosten zijn bijv. de noodzakelijke extra aankoop van veevoeder ter kompensatie van de verminderde ruwvoederprodukten als gevolg van de hogere grondwaterstand. Minderkosten zijn bijv. kosten die niet gemaakt behoeven te worden om het hogere graslandop- brengstniveau te verkrijgen bijv. drainagekosten, lagere be- mestings- en oogstkosten. Ook deze vergoeding wordt ge ïndexeerd en de rechten en plichten in een overeenkomst vastgelegd. Zodra de overeenkomsten ook door het Ministerie van Landbouw zijn goedgekeurd zullen de betrokken belangheb benden worden uitgenodigd voor een voorlichtingsvergade ring teneinde volledig geïnformeerd te worden over de mo gelijkheden. Ook zal in het Landbouwblad dan nader -aan een en ander o.m. aan de hoogte van de vergoedingen aan dacht worden besteed. RELATIENOTA EN NOTA'S NATIONALE PARKEN EN LANDSCHAPSPARKEN De betreffende nota's werden uitvoerig besproken en na der toegelicht door enkele deskundigen van het Landbouw schap. De raad stelde zidh op het standpunt dat enkel de relatienota voor Zeeland van belang moet worden geacht, daar deze nota mogelijkheden biedt om in voorkomende ge vallen tot een bevredigende oplossing te geraken in de pro blematiek natuurbescherming-land bouw. Aan landschaps parken heeft onze provincie, naar de mening van de raad, geen enkele behoefte!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13