HOOFDBESTUUR 9Czfcx> VERGADERDE maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Landbouw- Economische bericht 1975 Pagina 3 Wat valt onder de bijdrageregeling verbetering Agrarische bedrijfsgebouwen Pagina 4 Jaarverslag O.V.M. 1974 Pagina 5-6-7 Mechanisatie- en ander nieuws Pagina 9-10 Uitslag prijsvraag bestrijding aardappelopslag Pagina 11 naars/gebruikers komt daar nog eens 7 a 10 duizend gul den. bij, alleen door een werktijd van om en nabij de 3100 uren kan nog een redelijk inkomen worden behaald. Om tot de nulsituatie te komen moet de melkprijs 10 a 15% extra verhoogd worden. Dit percentage komt over een met de berekende verandering in de opbrengsten/ kosten verhouding vanaf 1970. De conclusie uit de beide L.E.I.-calculaties kon naar de mening van de vergadering dan ook niet anders zijn dan dat zonder aanvullende maatrege len de inkomensontwikkeling verder zal verslechte ren „Er is voldoende aanleiding om een nieuwe Brusselse prijsronde te bepleiten. Met name de prijzen van de garantie-produkten zijn 10 a 15% te laag". Daarnaast was de vergadering van mening dat er een dringende noodzaak aanwezig is om op fiscaal en sociaal gebied de lastendruk voor het landbouwbedrijfsleven te verlichten. GESPREK KABINET I-IET door het Landbouwschap aangevraagde gesprek met het kabinet over een voorgestelde interim-re geling zou uiteindelijk op 6 mei*) plaatsvinden. De heer Luteijn was van mening dat dit met het oog op de rijks begroting wel wat aan de late kant is. Deze datum is overigens alweer opgeschoven in verhand met het kabinetsberaad over de moeilijkheden over de Vermogens Aanwas De ling!) NATIONAAL BELEID IN aansluiting op zijn woord van welkom op vrijdag 2 mei j.l. gehouden vergadering van het hoofdbe stuur van de ZLM in hotel „De Korenbeurs" te Goes, ging voorzitter Ir. D. Luteijn wat dieper in op de (ver)late voor jaarswerkzaamheden. „Als het weer nu mee blijft zitten is het niet te laat, al is het zeer moeilijk werkten/ door de slechte struktuur van de grond". Naast de problemen bij de voorbereidingen voor de nieuwe oogst blijven voor de akkerbouw en de melkvee houderij de financiële vooruitzichten letterlijk en figuur lijk een poel van zorgen. Nog dagelijks namelijk onder vinden zeer veel bedrijven de gevolgen van de water overlast. Het aantal vragen voor de rijksgroepsregeling zelfstandigen houdt nog steeds aan en nadert nu, alleen al voor Zeeland, de 500 Ir. Luteijn legde er nog eens de nadruk op dat die genen die in de komende tijd alsnog in moeilijkheden komen nog tot medio oktober gebruik kunnen maken van de versoepelde R.Z.-regeling. VOORCALCULATIE L.E.I. 70ALS reeds in het vorig nummer werd gemeld heeft de L.E.I.-akkerbouwvoorcalculatie 1975/76 aanlei ding gegeven tot nader overleg met het LE.I. Een ge sprek dat plaats vond op maandag 24 april tussen ver tegenwoordigers van het L.E.I., de Hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap, de 3 Zuid-Westelijke Landbouw Organisaties en de opstellers van de Beve- landse rapporten. Een belangrijke conclusie van dit gesprek was dat het L.E.I. er steeds duidelijker naar streeft de rapporten bij de praktijk te laten aansluiten. Niettemin zijn er nog wel degelijk verschillen te konstateren. In de eerste plaats is daar de gemiddelde bedrijfsgroot te van 42 ha, die niet representatief voor het Zuid-Wes ten is. Daarbij komt de vertekening door het veelvuldig weigeren van medewerking van de door het L.E.I. gese- lekteerde bedrijven. In de tweede plaats is de waardering van de grond en gebouwien op pachtbasis onjuist, omdat meer dan de helft van de boeren in het Zuid-Westen eigenaar/gebruiker is. Dit resulteert in een kostenpost van 375,per ha die onvoldoende in de cijferopstel ling van het L.E.I. naar buiten komt. In de derde plaats dient de door het L.E.I. berekende beloning voor be drijfsleiding ad f 9.300,per bedrijf als kostenpost te wordien opgenomen. Tenslotte zijn de door het L.E.I. ge hanteerde rentepercentage va». 71/2 te laag en wordt geen inzicht gegeven in de kostenontwikkeling per pro- dukt Het L.E.I. heeft toegezegd op korte termijn te onder zoeken of en hoe deze verschillen verwerkt kunnen wor den. Zoals de L.E.I.-voorcalculaties er nu uitzien blijken de kosten in de akkerbouwsektor na aftrek van de pro- duktiviteitsstijging over de laatste 6 jaar met 12 a 13% meer te zijn gestegen dan de prijzen der garantie-produk ten. De prijsbesluiten van februari 1975 zitten daar in. Voor tarwe komt daar nog bij dat de werkelijke telersprijs oor spronkelijk steeds ruim f 1,boven interventieniveau lag en nu f 1,a f 1,50 eronder. MELKVEEHOUDERIJ TN de melkveehouderij komt de L.E.I.-calculatie 1975/ 76 op pachtbasis en inclusief de prijsverhoging voor 1975, voor alle bedrijfstypen tot een negatief over schot van 12 tot 27 duizend gulden per bedrijf. Voor eige- T~)E voorzitter plaatste enkele kanttekeningen bij de zijns inziens zeer onbevredigende gang van zaken rondom de uitvoering van het nationale struktuur- en marktbeleid en sprak van een „zigzaggend overheidsbe leid". Een voorbeeld is het zeer laat bekendmaken van de slachtpremie-regeling 1 mei31 maart. „Nu ook de hoogte van de premies volstrekt onvoldoende is vraag je je wel eens hardop af of de wensen van het bedrijfs leven nu volkomen genegeerd worden", aldus Ir. Luteijn. De regeling verbetering agrarische bedrijfsgebouwen noemde hij zeer ingewikkeld. Vooral de maximum inves- teringsgrens van f 75.000,was voor hem onbegrijpe lijk. Het opschorten van de aanvraag mogelijkheid voor de subsidie op particuliere cultuurtechnische werken bete kent dat de afspraak op dit punt met het bedrijfsleven niet wordt nagekomen. „We moeten hier ten scherpste tegen protesteren". Tot slot noemde de ZLM-voorzitter het uitblijven van de definitieve subsidieregeling voor be- drijfsverzorgingsdiensten: „Het gevolg van interne touw trekkerij iussen Min. van Landbouw en Financiën. Al met al wordt het voor de georganiseerde landbouw steeds moeilijker om nog redelijk overleg met de rege ring te voeren en aan de uitvoering van besluiten onze medewerking te verlenen, aldus de heer Luteijn. OOSTERSCHELDE KT AAR aanleiding van het deze week openbaar ge- worden advies van de Cie. Compartimentering Oosterschelde, was vergadering van mening dat van land- bouwzijde onder geen beding met een extra kanaal, of dat nu bij Waarde of Krabbendijke ligt, akkoord gegaan kan worden. „Alleen een eventuele verbreding van de bestaande doorvaart is in deze acceptabel". AKKERBOUW T^E heer A. J. G. DOELEMAN gaf de vergadering een overzicht betreffende de stand van zaken over de veldwerkzaamheden. Dankzij het drogere weer der laat- (Zie verder pagina 2) zlm VRIJDAG 9 MEI 1975 63e Jaargarg - No. 32Ó0 land- en tuinbouwblad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1