P.J.G.N.-NIEUWS UITNODIGING ALGEMENE VERGADERING PJZ Kort verslag toneel-evaluatie-middag, gehouden op 5 april j.l. te Rilland-Bath Persephone herleeft 19 Het D.B. van de P.J.Z. nodigt haar leden uit voor de Algemene Vergadering annex Openbare H.B.-vergadering op vrijdag 16 mei in „De Koorenbeura" te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.45 uur. AGENDA: 1. Opening door voorzitter Iz. Haartsen. Overzicht van het afgelopen P.J.Z.-jaar. 2. Notulen van de h.b.-vergadering d.d. 1-4- 5. Nieuws uit de afdelingen (aktiviteiten, problemen, het beleid). 6. Verkiezing voorzitter (aftredend, herkiesbaar). 7. Rondvraag. -1975 (bij lagen ook ter plekke aanwezig). 3. Mededelingen en ingekomen stukken (bijlagen ter plekke aanwezig). 4. Financieel jaarverslag 1974. Begroting 1975 (bijlagen worden uitgereikt). PAUZE (±21.00 uur). 8. Theo Lorier, sekretaris van de Zeeuwse C.P.J. ver telt over het reilen en zeilen van de C.P.J. 9. Korte filmimpressie, diskussie, informatie. 10. Sluiting 22.30 uur). c. Verder blijkt, dat toneelspelen ook iets doet bij de speler zelf: je durven uiten, je zelf durven geven, over een angstdrempel heenstappen, leren in de huid van een ander te kruipenkortomzelf toneelspelen is vormend voor je persoonlijkheid. Aanwezig 5 afdelingen (van de acht)! 3 regisseurs 2 N.C.A.-mensen. I. Het praatgedeelte Behandeld en doorgesproken zijn: A. De enquête. B. Het werkplan voor 't volgend seizoen (n.a.v. de enquête) 4|f TVa.v. het systeem werd gesteld dat het wedstrijd kompetitie)-element blijft maar dat er minder op punten geteld gaat worden, dus een rangorde waar bij het schoolse puntensysteem meer op de achter grond komt te staan en het woordrapport meer naar voren gehaald gaat worden. T.a.v. de kundigheid van de jury is gesteld dat de taak van de jury is primair het beoordelen, waarbij de afdeling het recht heeft om te weten, waarop dan ge let wordt. sekundair meehelpen aan een stukje kwaliteitsver betering, maar dat is in eerste instantie de taak van de N.C.A.-adviseur. De beoordelende taak van de jury dient zo goed en eerlijk mogelijk door de jury uitgevoerd te worden! Dus de volgorde bepalen en zo goed mogelijk be oordelen óp een menselijke, genuanceerde en toch nieuwsgierigheids-prikkelende manier. Txv. die N.C.A.-a/óviseurs (N.C.A. Nederlands Centrum v.Amateurtoneel)die zijn er voor om in geschakeld te worden om het amateurtoneel een stukje kwaliteit aan te reiken. Let welniet om er professioneel toneel van te ma ken maar om er goede amateurs van te ma ken, omdat er al zo veel slechte amateur- toneelgroepen zijn die het toneelspelen tot een aanfluiting maken (denk eens aan de voetbalvereniging die een toneelstuk speelt lachen, gieren, brullen als alles de mist in gaat). a. Toneelspelen is leuk en gezellig om te doen voor de groep spelers zelf en voor het publiek; verder is het leuk om het in b. wedstrijdverband te doen (iedere afdeling die aan het Juweel-gebeuren meedoet speelt dus ook om eventueel een hogere plaats te bereiken). Persephone, de vereniging van leerlingen en oud-leer lingen van de Hogere Landbouwschool te Dordrecht, heeft vorig jaar opgehouden te bestaan. Het bleek niet meer mogelijk beide groepen bijeen te houden in één vereniging. Een werkgroep van afgestudeerden beijvert zich momenteel om te komen tot een heropriching van Persephone, maar nu als vereniging van uitsluitend oud studenten. Op 31 mei a.s. vindt in het gebouw van de H.L.S. te Dordrecht een bijeenkomst plaats van de werk groep met een aantal afgestudeerden, waartoe van elk jaar van afstuderen één persoon is uitgenodigd. In die bijeenkomst zullen voorbereidingen worden getroffen voor een oprichtingsvergadering in het najaar van 1975. In de loop van dit jaar worden alle afgestudeerden per soonlijk uitgenodigd om aanwezig te zijn op die oprich tingsvergadering, voorzover hun adres bekend is. Iedere afgestudeerde, die meent dat zijn huidige adres niet bekend is bij de administratie van de H.L.S., wordt verzocht dit bij de school adres: Groenezoom 400) te mel den. De werkgroep hoopt en vertrouwt dat zeer velen het initiatief ondersteunen en (weer) lid worden van een herleefd Persephone. Wel, waarom zouden al deze dingen (a, b en c) niet optimaal en zo intensief mogelijk beleefd kunnen worden door o.a. een goede regisseur en een deskun dig adviseur. Wat is daarop tegen? In elk geval zijn afd. Fijnaart, West Zeeuws-Vlaan deren en Goes vóór het inschakelen van een adviseur. Afd. Zevenbergen heeft er nog moeite mee, omdat het misschien er dan op gaat lijken dat een regisseur en plein-publiek op z'n vingers wordt getikt; en dat is niet leuk. Echter de adviseur kan op verschillende manieren ingeschakeld worden. Afdeling Fijnaart vond tenslotte een groot voordeel van een adviseur, dat de regisseur meer vrijheid, mo biliteit, soepelheid leert krijgen. T.a.v. de nabespreking: Vier van de acht afdelingen hebben een nabespreking aangevraagd. Dat betekent voor de jury wel, dat zoiets goed voor bereid dient te worden en voor de afdelingen geldt: zo snel mogelijk vers-in-het-geheugen-liggend) aanvragen. Omdat de rapporten nogal kort en wat oppervlakkig zijn, geven ze wel aanleiding tot prikkelende nieuws gierigheid om er verder op hi te gaan bij een nabe spreking. Dus het rapport is een eerste aanzet voor een nabe spreking! T.a.v. de kriteria. De te spelen afdelingen hebben recht op om precies te weten langs welke richtlijnen en kriteria de toneeljury beoordeelt, afwelwaar let ten ze op Daarvoor zullen in de zomer alle afdelingen een pa pier krijgen waarop staat waar de toneeljury zoal op let. Tav. de Toneelkursos. Besloten wordt 2 kursussen te houden, Eén in Zee land (Goes) en één in Brabant (Bergen op Zoom). VOLKSHOGESCHOOL BERGEN Van 2025 mei in Bergen en van 1318 oktober in Vlotho (Weser - Duitsland) worden studieweken geor ganiseerd met als thema: industriële samenleving, demo cratisering en emancipatie van de vrouw. Dit gebeurt in samenwerking met een Duitse organisatie. Enige kennis van de Duitse taal is gewenst. Inlichtingen en opgave bij de Volkshogeschool Bergen, postbus 94, Bergen (N.-H.), telefoon 022084541. VOLKSHOGESCHOOL „ALLARDSOOG" BAKKEVEEN Gedurende de zomermaanden organiseert „Allards- oog" enige kursussen met een vrije inschrijving. Voor plattelands jongeren zijn daarvan de belangrijkste: kursus voor jongeren die meer dan landbouw en platte land af willen weten; kursus over emancipatie (Jaar van de vrouw); kursus voor gezinnen die met doofheid gekonfronteerd zijn; tweedaagse bijeenkomst over bestuurstechniek (22 en 23 augustus); oriëntatiedagen rond het thema „vormingswerk en ge zondheidszorg". Inlichtingen over data kosten, pro gramma bij Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakke- veen, telefoon 05169241. KERN EN KEUR Deze maand zijn twee nummers op de markt versche nen: nr. Ill over „ontmoeting en seks"j nr. 112 over „ont moeting, gedrag van jongens en meisjes". Geschikte ge spreksstof, tevens spelmateriaal, over ontmoetingsgele genheden, voorbehoedmiddelen, homofilie, rol van jon gens en meisjes, abortus, en op kamers wonen. Nr. 113 wordt een heel bijzonder mei-nummer over het reilen en zeilen van drie plattelandsjongerenafdeling. Nr. 114 verschijnt in juni bevat allerlei wetens waardigheden over het peilen van behoeften bij leden. Nr. 115 gaat over diskussie- en vergadertechniek. OOST-EURO PA-REIZEN Reizen naar Polen, Bulgarije, DDR en CSSR. D.m.v. gesprekken met mensen van musea, bedrijven, kollek- tieve boerderijen e.d. deze landen beter leren kennen in een niet-koude-oorlog-sfeer. Inlichtingen N.C.S.V. Woud- schoten, Zeist, telefoon 03439226. Een soortgelijk reis programma wordt ook georganiseerd naar DDR en USSR door de J.K.V.-reisdienst, postbus 5, Hoenderloo, tele foon 05768258 b.g.g. 0576031241. Voor jongeren van 1535 jaar. De kursus bestaat uit 6 tot 8 avonden, waarbij één onderwerp wordt behandeld. Periode: eind augustus en de maand september. Organisatie: P.J.Z.-sekretariaat i.s.m. het N.C.A. T.a.v. de repertoire-keuze: ook krijgt iedere afdeling een repertoire-lijst, die het N.C.A. speciaal over de plattelandsjongeren heeft samengesteld (Zo rond augustus, juli). Tenslotte kan nog gezegd worden dat het N.C.A. voor het komende toneelseizoen speciaal tijd voor de P.J.Z. heeft vrijgemaakt. Het plattelandsjongerenwerk wordt dus als zodanig erkend bij het N.C.A. H. Het Doe-gedeelte Op een er5 leuke en interesse-opwekkende-manier hebben Ad van Noort en Gerard Bayens (N.C.A.-Zee- land) alvast een voorproefje gegeven van de te starten toneelkursus. We hebben wat geoefend in ekspressie door woord en gebaar, ons over een bepaalde angst-drempel heengezet en scènes geoefend zoals: flauwvallen, vechten, liefkozen. 's Avonds was er het optreden van de haast professio nele, zeer spitse, originele kabaretgroep: „Ut Slimme Gras". MEVROUW M. M. KOLE— ZWEEDIJK 25 JAAR BIJ HET HUISHOUD- ONDERWIJS VAN DE ZLM /IP 1 mei was het 25 jaar geleden, dat mevrouw Kole toen nog mejuffrouw Zweedijk haar onderwijs loopbaan in Zeeland begon. Haar werd toentertijd een tijdelijke onvolledige werk kring aangeboden in Schoondijke met kans\ op een volle dige betrekking per 1 september. Dat werd een gecombi neerde baan in Kruiningen en Tholen. Weer een jaar later loerden Kruiningen en Axel ge combineerd en op 1 aug. 1952 werd mejuffrouw Zwee- dijk direktrice van de pas opgerichte school in Axel. In verband met haar huwelijk werd zij overeenkom stig de toen geldende voorschriften op 1 augustus 1955 eervol ontslagen, maar onmiddellijk tijdelijk herbenoemd. Na de geboorte van de eerste baby een zoon ver wisselde mevrouw Kole de direktrice-status voor die van lerares. In 1961 verhuisde het gezin Kole inmiddels uitgebreid met een dochter naar Krabbendijke en gfag mevrouw Kole weer in Kruiningen lesgeven. v^' DEZE feiten loerden door de heer A. J. G. Doeleman voorzitter van de onderwijscommissie gememo reerd tijdens een informele bijeenkomst in de Huishoud school te Kruiningen. Hij vestigde er onder meer de aandacht op hoe groot het aanpassingsvermogen van mevrouw Kole is geweest gedurende de jaren, dat zij in dienst van de ZLM werk zaam was. Onder haar leiding werden alle voorbereidin gen getroffen voor de bouw van de nieuwe school in Axel, maar de school werd eerst onder haar opvolgster voltooid en officieel geopend. Zonder moeite werd zij weer lerares op haar „eigen" school. De aanstellingen wis selden elkaar telkens af en waren al naar de omstandig heden vast of tijdelijk. Algemeen bekend is de toewijding, waarmee mevrouw Kole a.s. leraressen gedurende hun stage-tijd begeleidt. De heer Doeleman sprak namens het bestuur van de ZLM zijn grote waardering uit voor alle voor het onderwijs verrichte werkzaamheden en bood haar als tastbaar blijk hiervan een electrische frituurpan aan. f/ERVOLGENS werd het woord gevoerd door mevrouw Weststrate-Buteijn namens de commissie van Toe zicht, alle collega's en het concierge-echtpaar, in een bij zonder geestige act geinspireerd op de naam van de jul i- laresse en tenslotte door mevrouw A. Wartena-Poppinca namens de oud-collega's. Allen lieten hun woorden vergezeld gaan van cadeau:c of bloemen. Mevrouw Kole kreeg het laatst het woord. Zij dankte alle aanwezigen voor de tot haar gesproken woorden, maar meer nog voor de goede samenwerking en de pret tige omgang. Zij besloot op een voor haar typerende wij ze: „Mijn vrije morgen duurde erg lang ik ben blij, dat ik weer naar school kan". A.v.d. LEEDEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19