BASF Rustige stemming fruitmarkt Het glastuinbouwbeleid DINGEN VAN DE WEEK Weerzo'n uitgedokterd BASF-produkt! V QP het moment dat ^ve dit overzicht schrijven is er v nog steeds geen antwoord op de vraag of en zo ja op welke wijze er binnen de regering en de volksverte genwoordiging overeenstemming gevonden zal worden over wat men noemt het vraagstuk van de vermogens- aanwasdelmg. Deze week dinsdag zou er binnen de re gering verder worden gezocht naar een oplossing voor deze zaak. We hebben begrepen dat er over deze aan gelegenheid vrij grote meningsverschillen bestaan, wel ke men moet zien als een voldoen aan bepaalde toezeg gingen aan de vakbeweging ten aanzien van een andere verdeling van de winsten van de onderneming. De CD A.-bewindslieden in het kabinet Den Uyl hadden aanvankelijk ook verschillende meningen hierover, maar deze hebben een compromis gevonden. Er zijn naar ver luidt thans nog groepen welke regeringsverantwoorde lijkheid dragen en niets voelen voor een compromis in dezen dat het afromen van winsten afhankelijk doet zijn van het meer of minder stijgen van de lonen. Binnen onze sektor zullen we niet zo gauw te maken krijgen met het vraagstuk van de vermogensaanwasde- ling. Wij maken helaas ove^ het algemeen geen grote winsten. Dit wil echter niet zeggen dat het geen zaak is die ook ons aangaat, want het gaat om het onderne mersklimaat in ons land en nauw daarmee verwant is het totale economische klimaat. We hebben er als tuinders alle belang bij dat er een gezond klimaat huist onder de ondernemers. Helaas zijn er de laatste jaren steeds meer tekenen die er op wijzen dat het belang hiervan niet algemeen wordt ingezien. Steeds opnieuw wordt gezocht naar mogelijkheden om het resultaat van het ondernemer-zijn verder aan te tasten. Er is een strijd aan de gang voor een andere ver deling van het inkomen in Nederland. We zullen de laatste zijn om te beweren dat de medewerkers op de bedrijven geen recht hebben op een goed in komen en een levensstandaard die afgestemd is op wat landelijk gezien mogelijk is. We zullen echter ook nimmer mogen vergeten dat men in zijn ijver hiervoor te ver kan gaan en het ondernemer-zijn kan er de aantrekkelijkheid door verliezen. Er zijn op het ogenblik in ons land genoeg problemen rond de ongeveer 200.000 werklozen waar tegen over staat dat velen van ons ervaren dat ze geen geschikte medewerker kunnen aantrekken wan neer dat noodzakelijk is. Wanneer er al te grote aanslagen komen op het vrije ondernemerschap kan dat zeer zeker een verdere verslechtering van de werkgelegenheid met zich meebrengen. Dat ziet onze minister van Economische Zaken kennelijk ook en daarom is er van zijn kant het verzet tegen een te ver gaande afroming van de winsten van de onderneming. UflJ zijn benieuwd hoe dit alles af zal lopen. Het meest gewenst zal zijn dat er een oplos sing komt, want we zien nog niet direkt hoe er onder de huidige omstandigheden binnen Neder land een nieuwe regering gevormd zou moeten worden. Hopelijk zal de stabiliserende invloed van nuch ter denkende mensen in Nederland nog een rol blijven spelen. Hopelijk zal men ook in Den Haag gaan inzien dat men niet straffeloos kan blijven voortgaan met het plegen van aanslagen op het bedrijfsleven welke uiteindelijk moet zorgen voor het verdienen van de nationaal te verdelen koek. Op het ogenblik slaat Nederland in het internatio naal handelsverkeer nog altijd geen slechte rol en hebben we te maken met ene harde gulden, maar de president van de Nederlandscjhie Bank, een uiterst deskundig en nuchter man, heeft het Ne derlandse volk de vorige week in het jaarverslag van zijn Bank nog eens voorgehouden dat we voor een groot deel wat die hardheid van de valuta be- Op de fruitveilingen was vorige week sprake van een vrij rustige stemming. De ondertoon van de markt was over het geheel genomen niet on gunstig, maar grote prijsverschillen in vergelij king met de voorgaande week deden zich toch niet voor. De export loopt ook iets moeilijker nu de prijs van de Golden Delicious in ons land be langrijk is opgetrokken. Ze zijn nu niet meer goedkoper voor de buitenlandse importeur dan de Franse Golden en ook de prijs van sommige varië teiten appelen van het zuidelijk halfrond nadert die van de Golden bij aankomstF in het buiten land. Dat maakt de concurrentie groter en de han del wat moeilijker. Toch konden de prijzen zich goed handhaven en er was zelfs in de tweede helft van de week, toen het aanbod wat minder werd, de neiging tot ho gere noteringen. Er komt bij als belangrijke po sitieve faktor dat er een goede kwaliteit appelen wordt aangeboden. De zwakste partijen zijn het eerst geruimd en dat is een goede zaak want te leurstellingen over de kwaliteit komen thans vrij wel niet voor. Op de voorverkoopveilingen van Golden Deli cious vorige week vrijdag in Kapelle-Terneuzen was een aanbod van 45 ton voor levering midden deze week. De navolgende prijzen werden betaald: II 70-80 mm 87-88 ct; II 65-70 mm 83-84 ct; II 60- 65 mm 72^84 ct. Voor Conference werd toen op de voorverkoopveiling betaald: II 65-70 mm 1,07II 60-65 mm 94 ct; II 55-60 mm 85 ct; II 50-55 mm 64 ct; II 55-65 mm 91 ct. Over het algemeen liep de kwaliteit van de Conference iets terug. Het is dui delijk dat het hard tijd wordt dat er een eind komt aan het aanvoerseizoen van deze peer. Tot in het oneindige bewaren is onmogelijk, het blijkt dit jaar wel heel duidelijk. Winston is er ook nog steeds te koop. De prijs hiervan trok iets aan, wat wil zeggen dat de klasse I in de grote maten tussen 1,15 en 1,20 per kg deed en de maat 65-70 mm op ruim 1 gulden per kg kwam. Het aanbod van kasaardbeien werd geleidelijk iets groter. Er was voortdurend een goede vraag. Vrijdag werd voor de klasse I in doosjes van 20C gr. gemiddeld rond ƒ1,50 per doosje betaald. terft drijiven op het aardgas. In elk geval hebben we dat en het is belangrijk, maar voor het béboud en de uitbreiding van de werkgelegenheid zal meer noodzake lijk zijn dan dat. gINNEN de fruittelerskringen is op het ogenblik weer heel wat te doen over het kwijtschelden van een deel van de overbruggingskredieten voor de fruitteelt welke in 1969 en 1970 werden verstrekt. Zoals bekend is een deel van dit krediet in de jaren 1970 tot en met 1973 kwijtgescholden. Deze kwijtschel ding vormde voor de ondernemer inkomen in het jaar waarin deze werd ontvangen. Althans zo is het door de meeste belastinginspecties behandeld! Er is al veel over gesproken dat dit geen billijke zaak tè en er zijn her haaldelijk berichten naar voren gekomen dat het ook niet de bedoeling zou zijn dat hiervan belasting werd be taald. In de praktijk hebben veel fruittelers deze be lasting echter1 moeten afdragen. De N.F.O., welke hier over kontakt had met het Ministerie van Financiën, kreeg te horen dat hierover geen moeilijkheden zouden zijn en daarom is thans een enquête ingesteld naar de mate waarop belastingbetaling over de kwijtgescholden bedragen van de overbruggingsuitkering heeft plaats gevonden. Het is bekend dat in ons gebied de meeste telers wel belasting hebben moeten betalen over deze be dragen. Wanneer er streken zijn in het land waar dit niet is gebeurd, dan is het zonder meer nodig en billijk dat hierop wordt tereuggekomen en dat onder meer ook de Zeeuwse en Westbrabantse tuinders de teveel betaal de belasting alsnog terug krijgen! We nemen aan dat nader bekeken zal worden wat hieraan gedaan kan worden en op welke manier er ge werkt dient te worden om de behandeling te verkrijgen welke men toekomt. Het is een zaak die reeds lang loopt. Hier ligt zeker ook voor onze organisatie een taak om er een duidelijke uitspraak over te bewerk stelligen! „Ik wil er geen twijfel over laten bestaan, dat ik binnen de grenzen van het redelijke en rechtvaardige op de bres blijft staan voor de belangen van de Neder landse g.astuinder in de Gemeenschap. Tegelijkertijd wil ik al het mogelijke doen om te komen tot politieke oplossingen in communautair kader", aldus minister mr. A. van der Stee, in zijn verklaring tijdens de jongste zitting van de E.E.G.-Eaad van Landbouwministers op 26 en 29 aprii jl. in Brussel in reactie op de kritiek die opnieuw werd ge.everd op de aardgasprijzen voor de Ne derlandse glastuinders. De bewindsman verklaarde voorts positief te staan tegenover het voorgestelde actieprogramma van de VOORTZETTING SUBSIDIE OP OLIE; PREMIE VOOR AFBRAAK GLAS Europese Commissie met o.m. een afbraakpremie voor kassen. Hij achtte het van essentieel belang te komen tot sanering van deze bedrijfstak. Een dergelijk beleid alleen in Nederland te voeren (zoals momenteel ge beurt via het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw) meende hij moeilijk verenigbaar met de be ginselen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid alsook met de belangen van de Nederlandse tuinbouw. De bewindsman stond ook positief tegenover het be sluit van de Commissie om onder bepaalde voorwaarden een verlenging toe te staan van de nationale steun, die sinds de energiecrisis aan de glastuinbouw en de vis serij is verleend. Meeldauw en gele roest pikken MEER dan een graantje mee. Stop dat met CaGxin. Meeldauw in gerst kan u wel 1000 kg per ha aan opbrengst kosten, gele roest in tarwe zelfs 2000 kg. Die schimmelziekten blokkeren de voedselaanmaak, waardoor u minder korrels en kleinere korrels oogst. Meeldauw komt vooral voor in tarwe, gerst en haver op zand-, dal- en lössgronden en op rivierklei. In de zeekleigebieden kan gele roest in tarwe zeer veel schade veroorzaken. Calixin is het curatieve middel met de brede werking. Voor het beschermen van tarwe: Calixin mengen met Maneb of Bavistin M. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel.: 085-71 71 71. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13