Aardappelen als onkruid, resultaten van het onderzoek Nieuwe landbouwtrekker-serie van International Harvester 10 HOE AARDAPPELOPSLAG NU BESTRIJDEN A FHANKELIJK van het gewas dat na aardappelen wordt geteeld is de aardappelopslag een meer of minder hinderlijk onkruid Vooral in laat gezaaide en langzaam sluitende gewassen is de overlast groot. In een gewas als bieten of mais kan de opslag het hoofd gewas zelfs onderdrukken in zijn beginontwikkeling en ook verder concurrerend blijven. BESTRIJDING IN GRANEN ARDAPPELOPSLAG is in granen nauwelijks te be strijden. Vooral op geploegde percelen, waar de aardappelen grotendeels onderin de bouwvoor zijn te recht gekomen, verschijnt de opslag overwegend zo laat in het seizoen dat een bestrijding met chemische midde len niet meer mogelijk is. Voorzover opslag aanwezig is op het moment dat in granen met groeistoffen of dergelijke middelen wordt gespoten, beperkt het effect zich in het gunstigste ge val tot volledig chemisch maaien. Hergroei vindt echter weer plaats. Daarbij komt dat de opslagplant vaak al knollen heeft gevormd op het moment van spuiten. Een waarschuwing is op zijn plaats voor de opbrengst derving die in het graangewas tengevolge van een zware bespuiting kan optreden. OPSLAGBESTRIJDING IN EEN GRAANSTOPPEL WOORAL in een graanstoppel met een als onder vrucht gezaaide groenbemester komt nogal eens hergroei van aardappelopslag voor. Deze hergroeiplan- ten hebben reeds knollen gevormd. Bestrijding is dan ook slechts zinvol wanneer de nieuw gevormde knollen wor den gedood. Onderzoek hierover is gaande. BESTRIJDING IN BIETEN, MAIS, BONEN EN DERGELIJKE TATANNEER de opslag reeds aanwezig is voordat het volggewas na aardappelen wordt gezaaid of ge poot kan de groei van deze aardappelplanten door che misch maaien itoe te passen op het moment van zaaien of poten aanzienlijk worden vertraagd. Dit chemisch maaien is mogelijk met een middel als diquat, handels naam Reglone. De hergroei van de aardappelopslag verloopt daarna traag waardoor het hoofdgewas een voorsprong van be tekenis kan verkrijgen. Van chemisch maaien is ook sprake bij de toepassing van een tussenrijenbespuiting. Dit kan worden uitgevoerd met een spuitmachine waarop afschermkappen voor de gewasrijen zijn aangebracht. Ook in dit geval kan een middel als diquat worden gebruikt. Andere middelen, met mogelijk een dodende werking op de knol, zijn in het stadium van vergevorderd onder zoek. Aardappelen in suikerbieten. Mechanische bestrijding van opslag kan in gewassen als bieten, uien ook als bestrijdingsmethode worden ge zien. Machinaal schoffelen, met behulp van een schoffel- tuig of met een kultivator is echter aan beperkingen onder hevig. Om schade aan de wortels van het gewas- en daar door groeiremming en opbrengstderving te voorkomen moet de toepassing zich beperken tot zeer kort nadat de rijen van het gewas na opkomst te zien zijn. TOEKOMSTPERSPECTIEF I-IET lijkt niet uitgesloten dat een doeltreffend systeem van tussenrijenbespuiting van aardappelopslag ter beschikking van de akkerbouwer gaat komen. Voorko men is echter nog beter dan genezen. Hiermee wordt bedoeld dat het kwaad eigenlijk bij de bron, dat is de rooimachine, moet worden aangepakt. Zolang dit niet het geval is blijft de zogenaamde niet kerende grondbewer king aanbevolen. Dat wil zeggen dat na de aardappel oogst niet wordt geploegd, maar dat voor de hoofdgrond bewerking een diepcultivator wordt gebruikt. Dit is een vastetandcultivator, geschikt voor het op bouwvoordiep- te bewerken van de grond. Daarbij blijven de knollen boven in de grond. De kans op bevriezing is daar het grootst. Voorzover ze niet bevriezen komen ze eerder in het voorjaar en meer gelijktijdig boven de grond. Dit vergroot de kans op een doeltreffende bestrijding langs andere wegen. Op zand- en dalgronden is geble ken dat de kans op bevriezing vergroot kan worden door na een vorstperiode de grond opnieuw te bewerken en dieper gelegen knollen aan de oppervlakte te bnengen. Met een serie van drie typen kleine landbouwtrekkers heeft International Harvester zijn vorig jaar nieuw ge- introduceerde trekker-lijn dit voorjaar gecompleteerd. Aan de uniform gestyleerde nieuwe generatie van IH- tractoren, die thans de 25 tot 120 pk zonder leemten overbrugt, werden recent de typen 433, 533 en 633 toege voegd; resp. met een vermogen van 35, 45 en 52 pk. Deze z.g. A-serie uit de fabrieken in het Westduitse Neuss, was optimale overdracht van de hoge motorprestaties op de grond. Afzonderlijke kof f erge wichten kunnen zonder (Vervolg; van vorige pag.) Het programma van de Vicon cirkelhooder bestaat uit: een driepuntsmachine die leverbaar is in de werk- breedtes 3.80 en 4.60 mtr. Doordat de machines opge hangen zijn aan de driepunts van de trekker d.m.v. een speciaal pendelend frame, is het volgen achter de trekker ook van de driepuntsmachine nog ongeëven aard. Zodra de machine geheven wordt, wordt het schar nierpunt van de driepuntsbok geblokkeerd, zodat de schudder weer vast achter de trekker hangt een getrokken machine die leverbaar is in de werk- breedtes 3.80 en 4.60 mtr. De diepte-instelling van de tanden wordt gerealiseerd d.m.v. een spindel. Het schudden langs slootkanten is ook bij deze schudder mogelijk omdat alle wielen gestuurd kunnen worden, zodat hij als het ware schuin achter de trekker komt te lopen. Afhankelijk van het model bedraagt de prijs van de goedkoopste uitvoering f 2.675, in 1974 reeds voorafgegaan door een B-serie van 6080 pk en een C-serie van 90120 pk. In Nederland worden de landbouwtrekkers van Inter national Harvester uitgebracht door Boeke-Heesters in Amersfoort voor de noordelijke provincies en door H. Englebert N.V. te Voorschoten voor de zuidelijke pro vincies. Enkele essentiële technische verbeteringen en meer comfort kenmerken de nieuwe generatie IH-tractoren. Ook in de A-serie van kleinere trekkers, die overigens ongewijzigd met de 3 cilinder dieselmotoren zijn uitge rust, is nu een andere versnellingsbak aanwezig, met 8+ 4 óf 16-J-8 versnellingen (gesynchroniseerd in de 633), voorts een wisselstroomdynamo en een drooglucht-filter. De typen 533 en 633 kunnen bovendien met 4-wielaan- drijving worden geleverd. De wielbasis is vergroot en staat mede dankzij een verder verbeterde gewichtsverdeling borg voor een frame rechtstreeks aan het frontgewicht worden gehan gen. De bestuurdersplaats is aanzienlijk royaler bemeten dan voorheen en biedt een beter uitzicht en veel meer bewegingsvrijheid door de grootst mogelijke beenruim te. Alle bedieningsinstrumenten bevinden zich gemak kelijk binnen handbereik van de bestuurderszitplaats die anatomisch is voorgevormd. Desgewenst kan ook de nieuwe A-serie, evenals de grotere typen, worden uitgerust met een moderne geslo ten cabine die rondom goed uitzicht^ biedt en toch ge- luiddicht is en kan worden verwarmd. Alle motoren zijn gewoontegetrouw gemakkelijk in on derhoud door de wegklapbare motorkappen, de toepassing van het nieuwe drooglucht-filter dat een nagenoeg volledige zuivering van de aangezogen lucht garandeert en het weg- werp-oliefilter dat met de olie slechts één maal per 250 uren verwisseld behoeft te worden. Aldus Englebert N.V. ING. L. M. LUMKES, Proefstation voor de Akkerbouw, Lelystad A ARDAPPELOPSLAG is op vele akkerbouwbedrij- ven één van de ergste onkruiden geworden. Tot circa vijftig manuur per hectare wordt er soms besteed aan het wieden van dit hardnekkige onkruid in bijvoor beeld bieten. In 1970 is het onderzoek naar de oorzaken van het op treden van dit onkruid en de bestrijdingsmogelijkheden ervan door verschillende instellingen,^ zoals I.B.S., I.M.A.G., I.B., K.N.M.I., P.A., P.D., op het programma ge zet. Tevens is toen de Werkgroep Aardappelopslagbe- strijding opgericht om het onderzoek te coördineren. In het onderstaande worden resultaten van dit onderzoek besproken. Ondanks het veelzijdig onderzoek is er tot dusver geen afdoende bestrijdingsmethode voor de praktijk voorhan den. Zeker in een jaar als 1975, zal daaraan bijzonder veel behoefte bestaan. Immers mag na de uitzonderlijke slechte oogstomstandigheden van herfst 1974 en de daar na volgende zachte winter erg veel cpslag worden ver wacht. Ook in 1974 bleven soms meer dan 300.000 knollen per hectare als rooiverlies op het veld achter. Groten deels waren dit ondermaatse, dus bijzonder kleine knol- leq, Veelal zijn deze echter wél kiemkrachtig. VERSTIKKING T^OOR de natte herfst en winter zullen veel in de grond achtergebleven aardappelknollen met zuur stofgebrek te kampen hebben gehad. Voor een deel van de knollen kan dit inhouden dat ze gestikt zijn en de kiem- kracht hebben verloren. Dit onberekenbare verschijnsel is ook uit andere jaren bekend, maar zal nu in enkele gebieden wellicht versterkt optreden. Wanneer dit ver schijnsel gepaard gaat met bederf van de structuur van de grond als gevolg van een te grote verdichting, dan kan het storing geven in de wortelgroei van het volgen de gewas, en mogelijk in opbrengstvermindering door werken. persbericht. Deze machine bestaat uit 4 rotors, waaraan weer per rotor 6 armen gemonteerd zitten. Als voordelen van deze machine worden genoemd: goede bodemaanpassing doordat diepteregeling ge realiseerd wordt door teleskopisch opgehangen wie len; dat heeft namelijk het voordeel dat de zij-ele menten niet springen omdat het frame star is. alle rotors zijn voorzien van 6 harkarmen 6 tan den per rotor minimale slijtage aan lagers en assen daar het frame star is. het totale gewicht van de machine rust op de twee middelste wielen, waardoor de machine ook by hoge snelheid niet de neiging heeft om te springen. alle modellen zyn voorzien van een stuurmogelijk- heid om ook het schudden by slootkanten eenvoudig en doeltreffend geen verlies in de sloot) te laten geschieden. doordat da armen van de rotors in elkaar lopen, is het harteffekt bijzonder groot en is dotvormdng uit gesloten. De complete nieuwe serie International Harvester landbouwtrekkers omvat thans 9 typen trekkers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 10