Redelijk zaaibed geeft veel problemen UIT DE PRAKTIJK En de boer ploetert voort! De oogvlekkenziekte- bestrjjding wintertarwe in 1975 Bijzonder slechte structuur! Valt er met goed rekenen geld te verdienen 6 't Is in de WESTHOEK een drukte van belang. De kontrasten zijn heel sterk. Terwijl men hier en daar nog met de aardappelrooier in het land zat, waren anderen aan het aardappelen poten. De grond was zoals te ver wachten bar slecht. Bovenop gaat het nog een beetje, maar zodra men wat dieper moet zijn, is het niet best. Voor sommige gewassen kun je echter niet met 'n opper vlakkige bewerking volstaan en dan komen de moeilijk heden. De zware grond is 'evenals a'lijd nog moeilijker bewerkbaar. Knoeien heeft nog zelden goede resultaten opgeleverd, maar waar moet je op deze tijd van het jaar nog op wachten? Wanneer de grond eerst eens goed zou uitdrogen en daarna wat regen erop, dan wil het tussen mal en dwaas nog wel eens lukken. Met de mankemen ten aan de vroeg gezaaide gewassen valt het op de mees te plaatsen nog wel wat mee. Hier en daar is er wel een verzopen plekje, maar in oppervlakte valt dat nogal mee. Uitzonderingen zijn er natuurlijk ook hier wel! De kar- wij staat er niet rooskleurig voor. Op deze tijd van het jaar moet de karwij veel verder zijn en hoewel karwij een watervrucht genoemd wordt, hebben we nu de in druk dat er toch een beetje teveel vochtigheid naar deze plant is gekomen. Aan sommige percelen is er ook nogal schade toegebracht door de wilde ganzen. Het graszaad begint beter te ontwikkelen, hoewel ook hier duidelijk een achterstand is. Hetzelfde geldt trou wens ook voor onze weiden. He vee gaat laat in het land en dat is voor de veeboer altijd een tegenvarier. Zo gaat het leventje op onze boerderij voort, 't Is druk voor de boer en z'n geziin. Terwijl anderen genieten van de mooie natuur die zich in onze polders begint te ontwikkelen, moet de boer zorgen dat zijn spulletjes in de grond ko men. Natuurlijk geniet' ook hij en de zijnen mee. Vooral wanneer het voorjaar laat is, is de spanning echter ook groter. Iedere dag later zaaien betekent bijna zeker min der ki'ogrammen en daar moet het toch nog komen. Zo ploetert de boer voort en hij wacht wat de oogst van zijn nu gezaaid produkt op zal leveren. Hij kan daar niet zo veel meer aan doen en het is afwachten wat de wasdom voor 1975 ons zal brengen. Proefstation voor de Akkerbouw Instituut Planteziektekundiig Onderzoek De afgelopen jaren is de aandacht gevestigd op de moge lijkheid tot bestrijding van oogvlekkenziekte in wintertarwe met systemische fungiciden. Het algemene bestrijdingsadvies luidt dat bestrijding in de eerste helft van mei moet worden uitgevoerd als op 15 of meer van de halmen of spruiten een oogvlek zichtbaar is. Gezien de bijzondere omstandig heden in het afgelopen najaar is veel wintertarwe pas zeer laat gezaaid. Daardoor is het bestrijdingsadvies voor 1975 enigszins aangepast, en wel als volgt: 1) Voor op normale tijd (oktober/november) gezaaide win tertarwe geldt overeenkomstig het advies dat bestrijding in de eerste helft van mei uitgevoerd dient te worden en pas zinvol is wanneer meer dan 15 van de halmen of spruiten een duidelijke oogvlek vertoont. 2) De wintertarwe die eind december is gezaaid, is pas de 2e helft van januari opgekomen. De kans van een aan tasting van oogvlekkenziekte tot een schadelijk niveau is in dit soort percelen gering. Door de lange incubatie tijd voor de schimmel en de kortere groeiperiode in de winter zullen in deze gewassen begin mei nog geen of zeer weinig symptomen te vinden zijn. Komen echter toch op krap 10 van de spruiten oogvlekken voor, dan SCHOUWEN-DUIVELAND, we schrijven 26 april. Ein delijk is het er dan toch van gekomen. Door gunstiger weersomstandigheden is er op Schouwen-Duiveland in de afgelopen week zeer veel werk verricht. De omstan digheden waren wel zodanig, dat het op lichte grond mo gelijk was een rederijk zaai-/pootbed te maken. Doch ook hier gaf het plaatselijk nog moeilijkheden door aan wezige natte plekken. Op de zwaardere grond was het praktisch onmogelijk een redelijk zaaibed te verkrijgen. Verschillende lichte bewerkingen gaven' wel wat mul, maar goed was het niet te krijgen. De struktuur laat dit jaar zeer te wensen over. Wanneer wel? Bij droog blij vend weer zal/moet men toch beginnen. We zitten zo in mei. De toch al late zaai zal evenwei kilo's kosten. Op verschillende percelen moeten nog aardappelen gerooid worden. Laatste week april anno 1975, aardappelen rooi en en poten vlak bij elkaar, zal ons hopenlijk lang heu gen. Ook moeten er nog verschillende percelen geploegd worden! Vooral na een jaar als '74, maar ook wel andere jaren, is het midden van Schouwen qua struktuur het ongunstigste. Duiveland heeft ook nu weer veel voor. De werkzaamheden zijn er verder gevorderd dan in Schou wen. Normaliter was hier op Schouwen-Duiveland meer dan 3000 ha wintertarwe. Momenteel ligt er 1000 ha, waarvan vele percelen met mankementen. Er zijn maar Wanneer we deze regels schrijven op één van de laat ste dagen van april heeft er op vee, WALCHERSE be drijven nog geen voorjaarsinzaai plaats gevonden. Op de kalkrijke jongere gronden kon ai wel veel worden ge daan en zal men mogelijk bijna klaar zijn wanneer u deze regels leest. Dit geldt met name voor de gebieden van Nieuw en St Joosland en Vrouwenpolder. Op de oudere, minder kalkrijke grond is de struktuur in de ondergrond nog zodanig dat het in veie gevallen niet mogelijk is een redelijk zaaibed te maken. Het on derste gedeelte van de bouw voor lijkt veelal meer op stopverf. Dit is niet direkt de ideale standplaats en het milieu dat we voor de planten wensen. De verwachtin gen t.a.v. de groei van de gewassen zijn dan ook niet erg hoog gespannen. Vooral de slechte struktuur baart de meeste zorgen. Alleen bijzonder gunstige weersom standigheden kunnen onder de huidige omstandigheden nog bijdragen tot de groei van een redelijk gewas. Ver der hebben we noj steeds te maken met uitzonderlijke omstandigheden. Op sommige bedrijven moeten nog eerst aardappelen worden gerooid alvorens men een nieuw gewas in kan zaaien. Er zijn ook percelen waar een aanzienlijke hergroei van uien voorkomt, vooral op de percelen die gespit zijn. Voor deze hergroei hoeven we niet zo beducht te zijn dan van aardappeiopslag. Uien zijn zeer gevoelig voor groeistoffen. Ze zijn dan in gra nen zeker goed te bestrijden met een chemisch middel. Ook zullen ze na éénmaal schoffelen niet meer groeien. Het lijkt er op, dat op de gespitte percelen de struktuur iets beter is dan op de geploegde. Bij beide zijn er uizon- deringen. We zul.en dit jaar wel in de gelegenheid zijn beide grondbewerkingen in de praktijk te vergelijken. Naar we hebben vernomen zullen de bedrijfsvoorlich- ters van het C.A.R. weer spoedig beginnen met het doen van waarnemingen in de bieten, het tellen van bladlui zen. Dit in verband met de bestrijding van de verge- lingszieikte. Zodra er luizen worden waargenomen zal duidt dit erop dat de ziektedruk op zo'n veld bijzonder hoog is en kan een bestrijding zinvol zijn. Vanwege de groeiachterstand van deze gewassen kan met een bestrij ding gewacht worden tot uiterlijk 20 mei. Na die tijd zul len ook deze gewassen zover ontwikkeld zijn, dat het middel niet meer onderin het gewas komt en de behande ling minder effectief wordt. 3) In januari gezaaide wintertarwe en vroeg gezaaide zo mergranen zullen in het algemeen geen schade door oog vlekkenziekte ondervinden zodat een bestrijding daarin niet zinvol is. Middelen ter bestrijding van oogvlekkenziekte zijn: Ben- late 0,5 kg/ha. Bavistin 0,5 kg/ha, Bavistin M 4 kg/ha, Top- sin M 1 kg/ha en Derosal kg/ha. Speciaal op zand- en dalgronden komt naast de oogvlek- kenz:ekte ook de scherpe oogvleggenziekte (Rhizoctonia sp.) voor. Deze sdrmmel heeft ongeveer gelijke symptomen, maar kan niet met de genoemde middelen worden bestreden. weinig goede percelen. Hoofdzakelijk zal genoemd ver schil in areaal ten goede komen aan de zomergerst. Was dit areaal andere jaren zo'n 1300 ha, nu zou het we^ eens tussen de 35004000 ha kunnen komen. Mede door iets minder ha's aardappelen, peulvruchten en uien zal het niet veel afwijken van dat van vorig jaar. Hoofdzakelijk het ras Monohil en zeer veel toepassing van Temik. Momenteel zullen haver en zomergerst voor een kwart gezaaid zijn. De suikerbieten voor zo'n 40 aardappe len (late) voor ±10%. Peulvruchten voor 15-% en uien voor 20 Er moet dus nog al wat gebeuren. Het aardappelen poten op zware grond zai niet probleemloos zijn, evenmin de daarna noodzakelijke rugopbouw. Zo moeilijk het was en is om een redelijk zaai-pootbed te verkrijgen, zo gunstig was het eigenlijk met het kunst- meststrooien, n.l. geen problemen t.a.v. de wind. Dit laat ste geldt ook t.a.v het spuiten, zowel vloeibare kunst mest als bestrijdingsmiddelen Toepassing van vloeibare kunstmest is hier in vergelijking met vorig jaar vermoe delijk ongeveer gelijk gebleven. Laten we hopen, dat het weer nu verder geen spelbre ker meer zal worden en dat het werk achterelkaar vol tooid kan worden. Bovendien geen belemmering meer in en bij de groei, we hebben al genoeg achterstand! een bestrijding nodig zijn, tenzij Temik is gebruikt. We hebben het idee dat de collega's wel wat meer aandacht aan de waarschuwingen zullen besteden dan voorgaande jaren! Een gewaarschuwd man geldt voor twee! Het blijkt dat de kwaliteit van de bruine bonen voor de zaai maar zeer, zeer matig is. De kiemkracht en kiemenerfjie laten veei te wensen over. Indien men van eigen teelt zaait is het nemen van een kiemproef noodza kelijk. De komende weken zal er weer veel worden ge spoten met diverse middelen, overwegend voor onkruid- bestrijding. Het komt voor dat door een onvoldoende aanduiding op een verkeerd perceel wordt gespoten. De narigheid is dan soms niet te overzien. Een goede per ceelsaanduiding, vooral in twijfelgevallen, is dan de op lossing. INGEZONDEN Schrijver van voornoemde artikel in het ZLM-blad van 21 maart j.l. begint met: Indien een boer of een loonwerker een werktuig aanschaft, zal hij moeten bekij ken of de investering die hij doet bijdraagt tot het ren dabeler maken van zijn bedrijf?" Maar de praktijk eist van een loonwerker dat hij soms investeringen moet doen waarvan hij blij mag zijn dat hij er uitspringt, laat staan dat zijn bedrijf hierdoor ren dabeler kan worden. Neem nu enkele jaren geleden een zwardmaaier voor het maaien van koolzaad. Er was grote vraag naar der gelijke apparatuur en men kon contracten afsluiten. Maar als er met de teelt iets mis gaat, kan men de landbouwer hier moeilijk voor aansprakelijk stellen en de contracten wel in de prullemand deponeren. Zo zijn er nog meer ge wassen, denk maar aan mais en vlas. AFLOSSINGSTERMIJNEN ZEER BELANGRIJK Dat dit punt zeer belangrijk is, dacht ik dat elke loon werker voldoende bekend is. Maar het is mij ook bekend dat vun o.e tijd af dat ondergetekende loonwerker is, hij er v.og nimmer in geslaagd is een werktuigen financie ring te verkrijgen bij de geëigende banken, die langer heeft gelopen dan drie jaar. Wel was het mogelijk om in 1974, op verzoek, een werk- tuhjenfinanciering rond te krijgen van f 50.000,- - op basis van eigendomsoverdracht voor vier jaar mei inperking van 25 per jaar, maar moet daar een machine ter waar de van '125.000,tegenoverstellen. METEN MET TWEE MATEN? Dat ondergetekende na 't lezen van het bouvenvermel- de artikel zich afvraagt of er bij het bankwezen met twee maten gemeten wordt, is begrijpelijk. Wanneer men snel over en financiering wil beschikken is men dikwijls ge noodzaakt naar een financieringsmaatschappij uit te zien, omdat het bankwezen schijnbaar is aangesloten bij de ambtelijke molens, en is een wachttijd van drie a vier weken op de uitslag heel normaal. Dat door het langzaam werken van de geëigende ban ken en het daardoor overstappen op een financierings maatschappij minder plezierige gevolgen kan hebben, is juist. Voorbeeld: Een persoon zag zich door de weers omstandigheden van vorig jaar, geplaatst voor een grote investering, welke door de- machinehandelaar binnen 24 uur werd ondergebracht bij een financieringsmaatschap pij met de vermelding: „Ten allen tijde aflosbaar". Per 1 april kon hij de financiering afkopen voor f 82.509, (kosten en rente per zes maanden f 7.509,Na recla meren, en de mededeling dat deze cijfers mogelijk ge- vubliceerd zouden worden, werd de dag daarna de af koopsom gereduceerd tot f 79.202, Hopende dat deze reaktie op het artikel Valt er met goed rekenen geld te verdienen?" voor velen verhelde rend zal werken, teken ik. Hoogachtend, Loonbedrijf HAAK-DIELEMAN Hoek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6