<2- (§eiuid AKTIVITEITEN AGENDA P.J.G.N.-NIEUWS Evaluatieverslag van de 3 C.I.O. KURSUS KREATIEF LEIDER 23 Redaktie: KEES SCHIPPER WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 2 mei - Alg. Ledenvergadering bij „Chez Rene" te Oostburg. Aanvang 19.30 uur precies! Na de pauze vertoning van de zeer bekende film „Joan- tje", met toelichting door Cor Schijve. FIJNAART 3 mei - Volleybal in „De Witte Roos" omdat er op 9 mei een ledenvergadering gepland is, die om 20.00 uur begint in ,,'t Wapen van Fijnaart". Op verzoek van vele leden wordt dit een „avond zonder programma". Heb je een ideebreng dit dan mee 28 mei - De „André van Duyn, show" in het Hof pleintheater te Rotterdam. Wil je eens even alles ver geten en lekker lachen, ga dan mee en geef je op vóór 30 april a.s. (i.v.m. tijdige reservering van plaatsen) bij Dirk Maris (zie boven). De afdelingskas zal ƒ3,per persoon in de onkosten bijdragen. V^j gaan met eigen vervoer "vanaf de Voorstraat. Vervoersproblemen kun nen altijd in onderling overleg worden opgelost. Hoe laat we dan vertrekken, zal tijdig aan de deelnemers bekend gemaakt worden. THOLEN 3 t/m 8 mei - Ontvangst groep Zwitsers in het kader van een uitwisseling. 30 en 31 mei en 1 juni - Leden weekend voor onze afdelingsleden op vormingscentrum Hedenesse te Cad- zand. Kontakt, ontmoeting, rollenspel, ontspanning, schuurfeest en strandwandeling. Het thema luidt: „Wie bestuurt (en hoe) nu eigenlijk ons land". WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 31 mei - Een vibrerend SCHUURFEEST. GOES/NOORD-BEVELAND 25 mei - Een vistocht op de Schelde met de ons ver trouwde schuit „De Aegir". NOORD-BEVELAND 9 mei - Schuurfeest als o.a. afsluiting van onze dans- kursus en natuurlijk voor alle leden aanhang -f nieuwkomers, enz. Je betaalt 4,als lid en we begin nen om 20.30 uur in de (versierde) schuur van Cees van der Weele, Colijnsplaatseweg 40 in Colijnsplaat. En de band die komt is ook stik-goed. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 't Weekend naar Parijs van vrijdagavond tot zondag avond 13 - 14 - 15 juni 1975. Een reis per bus van „Reis bureau v. Fraassen". Vrijdagavond: vertrek 17.00 uur uit Oostburg, on derweg even stoppen, aankomst Parijs 23.00 uur. Zaterdag: excursie door de stad per bus, vrij winkelen in de stad en 's avonds met z'n allen ergens naar toe! ZondaS: excursie naar Versailles, verder vrije dag, 's avonds 18.00 uur huiswaarts en ong. 23.00 uur thuis. Kosten: ƒ125,p.p. incl. reis, hotel (half pension), verzekering, excursies, verzorging. De kas zal betalen: 7,50 p.p. Opgave en/of inlichtingen bij het bestuur. AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1975 De drie plattelandsjongerenorganisaties en de Stich ting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland or ganiseren dit jaar een tweetal agrarische studiereizen te weten naar Ierland en naar Polen. Inlichtingen en op gaven bij: P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel. 070512541; Stichting Uitwisseling, Eeuwigelaan 1, Ber gen (N.-H.), tel. 02208—6144. Ierland: 5 t/m 12 september. De reis zal gemaakt wor den per vliegtuig. De kosten van deze volledig verzorgde reis zullen 725,bedragen met dien verstande dat er bij C.R.M. een subsidieaanvrage loopt. Wanneer deze subsidie wordt verkregen zullen de kosten beduidend lager zijn. Polen: 16 t/m 27 augustus. Deze ook volledig verzorg de reis zal gemaakt worden per bus. De kosten zullen 675,bedragen. Ook hier geldt echter weer dat bij subsidie van C.R.M. dit bedrag aanzienlijk lager zal zijn. EUROPESE IFYE's NAAR SCHOTLAND EN NOORWEGEN Dit jaar kunnen 2 leden van de P.J.G.N. als Europees IFYE naar Schotland of Noorwegen gaan. Dit houdt in dat je gedurende de zomermaanden voor minimaal 6 we ken en maximaal 12 weken naar Noorwegen of Schot land komt om in verschillende gezinnen te verblijven. De kosten bestaan uit: reiskosten 50,bemidde- lingskosten. Inlichtingen: P.J.G.N.-sekretariaat. ROTONDE Het 3e nummer van dit seizoen is uit. Aan de orde ko men o.a. E.V.T.O.-kursussen. vermogensvorming en be drijfsovername, grondbank; een middel tot grondfinan- ciering, borgstellingsfonds, rentesubsidieregeling en in formatie over het jonge boerenprogramma naar Canada. Hieronder volgt nog even in het kort de inhoud van de voorafgaande nummers: no. 1 (oktober 1974): Rekreatie, over „is er nog ruimte voor de boer?", rekreatie, landinrichting, enz. no. 2 (november 1974): Boer of geen boer, met onder meer: race zonder finish, boerin leeft sterk mee met de toekomst, duizendpoot met enig kapitaal ge vraagd. Het vierde en laatste nummer van Rotonde is uit, althans wat betreft dit seizoen. Dit nummer gaat over zaken waar veel jonge agrariërs mee te maken, zoals huwelijksgoede- renreoht en erfrecht, besloten vennootschap, maatschap tus sen vader en zoon en de belastingen. Uitvoerig wordt inge gaan op zaken als: voor en na delen van een maatschap of firma; gevolgen van bepalingen over erfrecht en huwelijks- goedierenrecht voor de bedrijfsopvolging; juridische en belas- tingaspekten van een B.V. en (belastingbetaling en vermo gensvorming. Daarnaast wordt de werking beschreven van de rijks- groepregeling zelfstandigen. Ook wordt een overzicht gege ven van stukken, rapporten en nota's vanuit landbouwkrin- gen die voor agrarische gespreksgroepen belangrijk kunnen zijn. De adressen waar ze verkregen kunnen worden staan vermeld. KURSUSSEN VOLKSHOGESCHOOL „MERIDON" In de loop van dit jaar worden de volgende kursussen georganiseerd. 30 juni3 augustus; 3x3 3 dagen volkshogeschool, 3 weken werken op het platteland, 3 dagen volkshogeschool. 512 juli: gezin en samenleving 1221 juli: knap ervan op. 2131 juli: 10 jours en France et en frangais. 4 (14 augustus: scheppingsdrang. De kosten per kursus variëren van 250,tot 380.- reiskosten. Inlichtingen: Volkshogeschool Chateau de Meridon - 78460 Chevreuse, France. Welke afdeling heeft belangstelling voor een uit wisseling met een afdeling plattelandsjongeren uit Zwit serland? Het gaat om de landjugendgruppe Wengi, een plaatsje 15 km te noorden van Bern. Er kunnen aan deze uitwisseling 20 tot 25 personen deelnemen. Inlich tingen bij het P.J.G.N.-sekretariaat. De plattelandsjongerenafdeling Hoekse Waard wil graag uitwisselen met een groep uit Brabant. De groep uit de Hoekse Waard bestaat uit 20 jongens en meis jes in de leeftijd van 20 tot 25 jaar. Ze zouden graag in juni naar Brabant komen en daar na in augustus de Brabantse gasten ontvangen. Als je interesse hebt in deze uitwisseling neem dan kontakt op met de sekreta- resse van de Hoekse Waard: Joke Visser, Schenkeldijk 131, Numansdorp, tel. 01866445. Leer Frankrijk kennen. In de zomer zullen 7 beurzen „Connaissance de la France" worden uitgereikt aan werkende jongeren en jeugdlei ders. Dit gaat uit van de Franse ambassade. Bedoeld om Frankrijk goed te leren kennen. Verblijfkosten zijn gra tis, reiskosten worden voor 25 vergoed. Nadere inlich tingen bij het N.K.I.J., Voorburgwal 92, Amsterdam, tel. 020—245277. 3 C.J.O. STUURGROEPVERGADERING 24 APRIL 1975 De landelijke stuurgroep heeft op 24 april blijk r m van haar grote bezorgdheid over de gang van zaken ten u. zien van het landinrichtingsbeleid. Met name vraagt men zich af wat er gaat gebeuren vóórdat de te verwachten wet telijke bepalingen van kraaht zullen worden. Nu al ziet men overal belemmeringen, in de bedrijfsuitvoering' ontstaan door bestemmings- en streekplannen. Met name een aantal op handen zijnde ruilverkavelingen worden daardoor duidelijk opgehouden. De jonge boeren voelen zich hierdoor zeer ge dupeerd. In de vergadering is door de stuurgroep de wens uitgesproken dat waar mogelijk, jonge agrariërs zoveel mo gelijk meedenken en inspraak hebben bij de landiinrichtings- planning. Vooral wat betreft de landschapsparken (proefge bieden) is dit van uitermate groot belang. De stuurgroep zal zich in haar junivergadering met de nota Landschapsparken bezighouden. In die vergadering zal ook aandacht worden ■besteed aan de relatienota. STICHTING „GOED HANDWERK" LANDELIJKE WEEFKOMMISSIE Ook dit jaar organiseert de bovengenoemde stichting weer diverse tentoonstellingen en kursussen. Informatie en opgave bij de Stichting, Vaillantlaan 74, Den Haag, telefoon 070—332802. Soort kursus: kaderkursus (eerste aanzet) op 't gebied van handvaardigheid en dram ekspressie. Organsiatie Kees Schipper, P.J.Z. Deelnemers leden en bestuursleden van P.J.Z., C.P.J. en K.P.J. We begonnen op maandag 18 november om half acht in de Kuiperspoort te Middelburg met 20 deelnemers: 6 jongens en 14 meisjes. De opzet van de kursus was: 10 avonden kreativiteit en 5 avonden dramatische expres sie. Het doel van het eerste deel was: het zodanig bewust proberen te maken van de eigen kreativiteit dat deze op anderen overgedragen kan worden (met inachtne ming van wat in 10 avonden mogelijk is). De kreatieve lessen werden gegeven door Leonard Maas, grafikus van beroep en in dienst van het Zeeuwse Instituut voor Kunstzin \ige Vorming. De eerste vier lessen hielden we ons bezig met klei. We kregen opdrachten zoals: het ma ken van een cilindervormige pot, een groepswerk van holle bollen (welke na het bakken geschuurd werden) en een boekenstandaard. De volgende avonden kwam het tekenen en schilde ren aan de orde. We tekenden met houtskool, potlood, kombinaties van houtskool en verf, inkomplete tekenin gen die een ander af moest maken. Met verf schilderde iedereen een deel van een jas of pantalon; later moest dit tot één geheel gemaak worden. Ook kregen we het mengen van kleuren als opdracht. De twee daarop volgende lessen werden we iets wij zer van het.werken met metaal, hout en papier. Dit was veel theorie, alleen het metaal hebben we in de praktijk uitgeprobeerd, door verschillende voorwerpen aan el kaar te solderen. De tiende avond was een evaluatie in het atelier van Leonard, dat zich in de Koepoort bevindt. Al deze avonden bestonden mees tal, uit een theorie- en een praktijk-gedeelte. Bij de theorie kwamen vooral de materialen en de gereed schappen ter sprake. Maar ook wat je het beste doen kunt met een bepaalde groep en welke opdrachten je geven moet. Er werd evenals van het laatste kursusge-. deelte van elke avond een verslag gemaakt. De laatste 5 lessen, de dramatische expressie, werden gegeven door Gerard Bayens, voorzitter van het N.C.A. afd. Zeeland. Dramatische expressie is het uitdrukken en overbrengen van gevoelens d.m.v. je lichaam, woorden en gebaren. Dit werd zoveel als mogelijk was, in 5 avonden geoefend door o.a.: het spannen en ontspannen van je lichaam, het gebruiken van de zintuigen, het luisteren naar- en observeren van elkaar. Natuurlijk kwamen het toneel- en mimespel ook aan de orde. We kregen opdrachten voor een groepje of in dividueel, zoals b.v. speel met 3 personen een konflikt of hoe reageer je als je alleen door een dicht oerwoud loopt? Of beeld in mime een bepaalde situatie uit waar op een ander kan inspelen. Dit spelend bezig zijn was een erg goeie methode om elkaar beter te leren kennen. Alleen was het ontzettend jammer, dat dit alles niet meer uitgediept kon worden, want daarvoor waren 5 avonden veel te weinig. Maar al met al was het een zeer geslaagde en leerzame kursus. Ik heb alleen maar positieve reakties gehoord, dus is het zeker voor herhaling vatbaar! Wij als ex- kursisten zullen proberen iets van het geleerde op een afdelingsavond aan jullie over te brengen, maar wie er nu al meer over wil weten, kan natuurlijk kontakt op nemen met Corry Francke (C.P.J.) INASLEERLINGEN VAN HUISHOUDSCHOOL „PRINSES JULIANA" ZIERIKZEE IN STAGE De volgende 57 Inas-leerlingen zijn 1 april j.l. in stag.' gegaan. Zierikzee: Johanne Boer, Nelleke den Boei'. Sjaan de Bruyn, Maartje Bouwman. Klaaske Dokter, He- leen Dool, Anja Holm, Adrie v. d. Houten, Jeaninne v. d. Houten Betsie Kloet. Jeannette Kloet. Ellen van Oeve- ren, Jacqueline Ornée, Helma Philippa. Anneke Se ij bel, 7ilma Verkaart. Marian Vink. Brouwershaven: Tea Bo- ..elaar, Dini van Leeuwen. Gerda van Wouwe. Bruinisse: Els Gel"k. Brijdorpe: Liesbeth Kleiwegt. Burgh: Jenny Krijger Marie-José Sonnemans Marereet Stoel Haam stede: Tineke Boot. José van Dicst. Dineko Koek Wil ma Kort, Jeannet de Vrieze Dreischor: Joke Dorst. Niruwer- kerk: Anja den Otter, Benpie v. d. Wielen. Noord go uwe: Janny Flikweert, MicntiKater. Oosterlani: Laura y. d. Have, Marian van 't Hoff, Nelly Hendriks?. EUckKik. Jeannette v. d. Maas, Greta Stouten, MnrHes v W.vf. Renesse: Ina Wandel. ScharendijkeAdrie Smal:. u Schuddebeurs: Annelies de Keijzer. Zonnomairc: Anja v. d. Houten. Colijnsplaat: Ina Bouwense. Marian Hui av Ria d- Pree. Kats: Corine Klaassen, Majan Klaasscn. Anna Jaeobapolder: Coby Verstrate. Goeie Reede: Dinc ke van Dam. Herkingen: Ada v. d. Velde, Hanny v. d. Velde Netty Huizer. Stellendam: Ada van Popcring. De stages werden als volgt ingedeeld: 30 Inas-leerlin gen gaan in ziekenhuis-stage, bij het Zweeds Rod1? Kruis ziekenhuis en Cornelia ziekenhuis te Zierikzee Berg- zicht Goes en Bethesda Vlissingen. Ter Valcke Goes. Ver der gaan 14 leerlingen een Bojaar '.cnhuisstage in Zie rikzee, Bruinisse, Haamstede. Colijnsplaat, 's-Heer Arendskerke, Kortgene, Sommelsdijk en Ouddorp vol gen. Tenslotte gaan 13 Inas-leerlingen in Gezinsstage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23