Werktuigendagen Liempde 14-15 mei 1975 LIEMPDE 11 TAiTOENSDAG 14 en donderdag 15 mei worden weer de bekende werktuigdagen te Liempde gehouden. Normaliter zouden wij in ons volgend nummer van 9 mei daar aandacht aan besteed heb ben. In verband met het feit dat in dat nummer het jaarverslag 1974 van onze O.V.M. verzekering wordt gepubliceerd komt het beter uit reeds in dit nummer enige bijzonderheden over deze werktui gendagen te geven. Eerst enkele gegeven: Beide Werktuigendagen zijn voor de bezoekers opengesteld van^f 8.30 uur 's morgens tot 5 uur namiddag. De officiële opening is op 14 mei om 9.30 uur en geschiedt-door de ccmmissaris der Ko ningin in Noord-Brcbant de heer J. D. van der Har ten. De toegangsprijs bedraagt 7,50 per persoon, voor groepen ƒ5,per persoon en voor scholie ren 3,50. T IEMPDE 1975" heeft als motto meegekregen: ,,Niet steeds meer, maar wel beter" Ir. A. H. Crijns H.I.D. van de Prov. Dir. voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant en ir. J. Crucq, consulent Landbouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen lichtten de achtergronden van deze slagzin als volgt toe: De situatie in de landbouw vertoont bepaald geen opwekkend beeld. Er zijn vele onzekerheden en weinig lichtpunten. De landbouw in Brabant maar ook elders staat duidelijk op een tweesprong. De groeiexplosie van 1960 tot 1975 in de veehouderij en veredelingssektor die vooral in Brabant zeer spectaculair is geweest begint weg te ebben en komt in een rustiger vaarwater terecht. Voor T)e- drijfsontwikkeling komen dan ook nieuwe kernpun ten naar voren als konsolidatie van grote bedrijven, kwalitatieve bedrijfsontwikkelingen, selektieve groei van de middengroep en aanpassing van be drijven. Zaken als mestverwerking en milieu vra gen thans meer aandacht. v TEGEN deze achtergrond moet „Liempde 1975 niet steeds meer maar wel beter" worden be keken. Juist voor de aanpassing der bedrijven heeft Liempde veel te bieden. Kernproblemen in de land bouw zijn de snel stijgende kosten en het feit dat vele bedrijfstakken kapitaalsintensief zijn gewor den maar tevens arbeidsintensief zijn gebleven. Dit betekent dat gemaakte kosten het hoogste rende ment moeten geven en energie- en arbeidsbespa rende technieken moeten worden toegepast. Kon solidatie betekent dus geen stilstand, maar het op bouwen van een optimale bedrijfsvoering, meer een aanpassings- dan een vergrotingsproces! T*)AT boer en tuinder hiervoor grote belangstel- ling hebben voor deze zaken bewijst het groot aantal aanvragen voor de subsidie-regelingen Partikuliere Kultuurtechnische werken en Verbete ring Agrarische Bedrijfsgebouwen. Met voortgaan de aangepaste investeringen zullen de produktie- faktoren kapitaal en arbeid beter moeten gaan be heersen. Liempde geeft een beeld van de voortschrijden de technieken en toepassingsmogelijkheden voor de bedrijven, juist wat betreft de aanpassingsmoge lijkheden en het toepassen van arbeidsbesparende technieken. Liempde geeft juist op deze onderde len voorlichting en niet op grote investeringen. IET steeds meer, wel steeds beter" is echter ook van toepassing op de mechanisatie, want ook aan de sterke toeneming van het aantal trek kers en machines is een einde gekomen. De ver koop is geleidelijk wat afgenomen en een belang rijk deel van de trekkers en machines die worden gekocht dient ter vervanging van oude. Dat wil niet zeggen dat de mechanisatie van de landbouw min of meer is afgesloten. Er doen zich telkens weer nieuwe ontwikkelingen en andere mogelijkheden voor. Daardoor bieden de Werktui gendagen in Liempde, die om het jaar worden ge houden, ook elke keer nieuws op mechanisatiege- bied. Meer comfort, meer veiligheid, gemakkelijker be diening, het zijn allemaal zaken die geld kosten zonder dat ze de produktie veel doen stijgen. Dat is een probleem, want de kosten gaan toch al snel ler omhoog dan de opbrengsten. De landbouw moet echter in de gelegenheid zijn ze toe te pas sen, wil men nog spreken van een menswaardig bestaan voor de werkers in de landbouw! Het L.E.I. zal er in zijn calculaties mee rekening moeten hou den! Eens in de twee jaar beschikt het oer-Brabantse dorpje Liempde met zijn kleine 4000 inwoners over een echt NS-station. Dat mag dan ook wel, want dui zenden bezoeken uit aile sektoren van het boerenbedrijf willen dan in Liempde ter hoogte van het landgoed Velder uitstappen. Daar staan twee dagen lang en breed de mechanische snufjes op landbouwgebied te kijk en te koop. Dan freest, ploegt, strooit, trekt, heft, laadt, lost en maai de mechanisatie in de vredige bossen van Liempde. Dan ziet u vanuit de trein tussen Boxtel en Best duizenden auto's blikkeren in het meizonnetje. Twee dagen lang is Liempde een belangrijke naam in ontelbare agenda's. Daarna razen de Intercity's de vlon ders van het station Floraweg weer voorbij en ver dringt de eerlijke geur van naaldhout en mest de min der eerlijke van benzine, diezelolie, frietsaus en bier. EEN DORP OM TE ZOEKEN Als het landgoed Velder zichzelf weer is een oase van rust, waar je uren kunt ronddwalen en zelfs ver dwalen is het alsof de wereld Liempde niet kent en Liempde de wereld niet. Dan is Liempde weer een dorp om te zoeken. Gelukkig maar. Wanneer u ongeveer 5 km beneden Boxtel aan de fanatieke verkeersstroom op de snelweg EindhovenDen Bosch weet te ontsnap pen en rechtsaf slaat, passeert u de tijdgrens en be.andt in een soort Ot en Sien-wereld je. U rijdt eerst een poos je tussen een paar duizend populieren, oude boerderijen, gerestaureerde burgerhoeder ij en, dan een bocht en in eens rijdt u in de straten van Liempde. Stop. Daar rechts achter het gemeentehuis ligt een mooi parkeerterrein, stille wenk van en voor mensen die van stilte kunnen genieten. Liempde moet u te voet doen, anders mist u alle gear, kleur en rust, die in en voorai om dit bur- gersboeren- en buitenluidrop hangt. PLOEGEN TUSSEN CANADASSEN De ploeg neemt in het gemeentewapen een belang rijke plaats in. En tijdens de luidruchtige karnavalsda- gen heten alle Liempdenaren ploegers. Op de dorpsstra ten liggen leemklonten, weggeslingerd door de wielen van karren en trekkers. Liempde! Het klinkt als leem! Klopt ook wei. Vroeger was het Leymde en dat is geen toeval. De grond van Liempde, eeuwenlang door vee en Dommelwater vetgemest, jaagt de populieren de hoogte in. Al zo'n vierhonderd jaar levert het canadassenwoud van Liempde het hout voor een ander belangrijk mid del van bestaan: klompen maken. U komt ze tegen, de kleine klompenmakerijen. Ze liggen in de schaduw van hun eigen levende houtvoorraden. Ook de echte hand werkers van dit gilde wonen nog in Liempde, maar ma chines doen nu hun werk, duizend keer vlugger, maar met minder liefde. In de souvenierwinkeltjes van de wereldsteden liggen klompjes uit Liempde en boeren van alle nationa.iteiten lopen en werken op klompen uit dit dorp in de Dommelvallei. Alles aan Liempde is klein maar dapper. De dorpskerk. De huizen. De stra ten. De verenigingen. De feesten. Het raadhuisplein. De vuurput. De politieke partijen. Eens per jaar knetteren de houtblokken in de vuurput om de nieuwe gemeente naren welkom te heten en uit te nodigen om gezellig onder ons een bijdraige te leveren aan de gemeenschaps zin en om wensen, klachten en suggesties te laten ho ren. Klein maar dapper. Behalve de boerderijen en de andere natuurmonumenten. Die zijn groot. En blijven dapper overeind! ZOVER HET OOG REIKT Als u de oude tijd he'.emaal wilt proeven, moet u tus sen de weLanden en akkers door naar het Duifhuis lo pen. Richtingwijzer Casteren volgen, de Dommel over steken en het ingeslapen spoorlijntje, dat nooit iemand brengt en nooit iemand haalt, links laten liggen. Geen doorzonhuis in de buurt. Wel bomen, gras, sloten, vo gels, akkers weilanden koeien en een riviertje. Naast een adembenemend mooie grote boefenhofstee staat een duiventoren drie verdiepingen hoog en afgesloten met een schaliedak. Die toren werd gebouwd ten tijde van Jeroen Bosch, verwisselde ve.e keren van wereldlijke en geestelijke eigenaar, heeft nog altijd erg veel sfeer en zal dat over honderd jaar nog hebben, want hij krijgt een grondige restauratie. ZELFPORTRET Liempde klein maar dapper! Met zijn boerenmèrt op de laatste zondag van maart. Een feest, zonder publici teit, extra treinen of fotograferende toerisen. Zo onge veer moeten de jaarmarkten van vroeger ook geweest zijn. Een feest in klederdracht. Oud boerengereedschap en handwerk van de smid worden uitgestald. Er zijn konijnen, schapen, geiten en kippen te koop. Er iigt brood met zult in de kramen. En klompen, manden en andere her-ontdekte ambachtsprodukten worden er ter plaatse gemaakt. Een spullebaas brengt zijn waren aan de man en een draaiorgel overstemt het geroezemoes van boeren, burgers en buitenlui. Die boerenmèrt is het zelfportret van Liempde. Het geen niet zeggen wil dat agrarisch Liempde geen problemen kent. Het handha ven van het oude brengt met zich mee dat de bedrijfs voering niet aangepast kan worden aan de aan de gang- zijnde ontwikkelingen. En welke kant moet het dan uit? Geven beheersovereenkomsten of partime boeren een oplossing? Ook Liempde kent de bezwaren die kle ven aan steeds meer inspraak en het optreden van aktie- groepen, enz. En dan niet van de kant van de oor spronkelijke bevolking, maar van de kant van de im port, die destijds graag in het rustige dorpje is neerge streken! Konsekwenties ook voor wat betraft de nieuw bouw, waar mondjesmaat vergunningen voor worden afgegeven, om het dorpskarakter niet te veel aan te tas ten. Gevolg is dat voor de eigen (agrarische) jongeren onvoldoende huisvesting beschikbaar komt en daardoor genoodzaakt zijn elders hun heil te zoeken! Ook voor het gemeentebestuur problemen die niet zo eenvoudig op te lossen zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11