Bijvoeren van melkkoeien in de weideperiode BIJ, deze methode van wedde met aanvulling van 1 kg krachtvoer kan de volgende melkproduktie verkregen worden: UIT proeven is gebleken dat bij een goed gras'and ge bruik, ongeveer 1,5 kg krachtvoer per ko3 extra ver strekt moet worden om dezelfde melkproduktie te beha'en als bij koeien die dag en nacht worden geweid. Bij deze methode van weiden wordt dus met 2,5 kg krachtvoer die zelfde hoeveelheid melk geproduceerd zoals vermeld staat in de bovenstaande tabel. Ook bij deze methode de dieren met hogere melkproduktie extra krachtvoer verstrekken. B'J beweiden kan eiwitarm krachtvoer verstrekt worden b.v. energiebrok, droge; pulp of weidebrok. Kalender voor de schapenhouder! Ondoorzichtigheid varkensmarkt opnieuw in discussie 10 CjR A. - Tilburg J. J. BOGERS In de weideperiode wordt op vele bedrijven te veel krachtvoer verstrekt. De hoeveelheid krachtvoer is af hankelijk van het graslandgebruik. Het inscharen in kort en smakelijk gras is gewenst. Wordt intensief geweid en wei nig van het grasland gemaaid, dan is bloten na 2 maal beweiden nodig. Snijmais blijkt geen goede vervanger te zijn voor weidegras. Snijmaiskuil dan ook alleen voe ren in periode van grastekort en aan het eind van de weideperiode! DAG EN NACHT WEIDEN kg melk kg melk mei - juni 25 september 15 juli - augustus 20 oktober 10 Koeien met een hogere melkproduktie moeten meer krachtvoer hebben. In de maand oktober komt maar zeer weinig melk uit het weidegras; dit is de periode waarin de standaardproduktie soms sterk terugvalt. Het bijvoeren van ruwvoer b.v snijmaiskuil is dan aantrekkelijk wanneer de koeien 's nachts opgestald kunnen worden. Vooral koeien die in de weideperiode afkalven, moet men voldoende kracht voer verstrekken. Op bedrijven met een niet te zware vee bezetting, komt dag en nacht weiden het eer9t in aanmer king. De krachtvoergiften zijn laag, terwijl bij deze methode minder van het grasland gemaaid behoeft te worden. KOEIEN 'S NACHTS OPSTALLEN, OVERDAG 8—9 UUR BEWEIDING In de maandl oktober is het nodig om ruwvoer te verstrek ken omdat dan weinig melk uit het gras geproduceerd kan worden. Op sommige bedrijven wordt bij deze methode van weiden te veel krachtvoer verstrekt. Dit te veel verstrekt krachtvoer geeft wel grasbesparing, zodat meer gemaaid kan worden, toch is dit gewonnen ruwvoer dan veel te duur. Bovendien is uit proeven gebleken dat bij hogere krachtvoer- gift dan hier is aangegeven, de krachtvoerkosten niet be taald werden door de iets hogere melkgift. SOORT KRACHTVOER BEWEIDING BIJVOEREN VAN SNIJMAISKUIL |N de zomer van 1972 en 1973 werden op de proefboer- derij in Heino dag- en nachtweiden vergeleken met 6 uur beweiding in 1972 en 8,5 uur 'beweiding in 1973 en bij voeding van snijmais. De groepen met 6 en 8,5 uur beweiding werden 's nachts op stal bijgevoerd met gemiddeld 4,9 kg droge stof uit snij mais. In beide jaren was de melkproduktie van de snijmaisgroeo 1,5 kg melk per koe per dag lager dan bij dag- en nachtwei den. De veebezetting was bij dag- en nachtweiden 2,4 koe per ha grasland en biji de proefgroep ruim 5 koeien. Bij de eerste groep werd ca. 150 gemaaid en werd ca. 50 gebloot bij de tweede groep was dit 90 en 100 Gezien de resultaten van beide proeven is het bijvoeren van snijmais niet aantrek kelijk in de weideperiode. Alleen bij een zeer dichte veebe zetting is dit van toepassing. Op andere bedrijven die snijmais beschikbaar hebben voor de weideperiode, moeten deze snijmais benutten in de maand oktober en eventueel een gedeelte van de maand september en alleen de eerste 8 dagen van de weideperiode. BIJVOEREN, VAN BIERBOSTEL glERBOSTEL is een eiwitrijk produkt dat niet past naast het eiwitrijke weidegras en is bovendien veel te duur om in de weideperiode bij te voeren. VOORKOM KOPZIEKTE IJOOR de natte weersomstandigheden zijn bepaalde per celen (hogere) zwaar bemest met drijfmest. Bij voor beur deze percelen de eerste keer maaien. Moeten deze per celen toch beweid worden dan magnesiumhoudende koek of brok bijvoeren of voor het inscharen gebrande magnesiet over het gras strooien, 30 kg per ha. VA de veelal drukke tijd rond de geboorten is nu een wat rustiger periode aangebroken. Het spreekt van zelf dat de aandacht voor de dieren ook in deze over gangsperiode niet mag verslappen. Vooral de beweiding moeten we goed in de gaten houden, anders zou de groei van de dieren wel eens kunnen afnemen met als gevolg verlies van kleur en een fikse daling van, de han delswaarde. Met het op peil houden van de voedselvoor ziening kunnen we dit echter voorkomen. Op rundvee/ schapenbedrijven gebeurt het nog wel eens, dat het beste gras wordt bestemd voor de melkkoeien, terwijl dan bo vendien nog een aantal percelen voor hooi- en kuilvoer- winning wordt afgezonderd. Dit heeft dan tot gevolg, dat de schapen gras van een mindere kwaliteit tot zich moeten nemen. DE VOEDING we te maken hebberrinet een laat inzettend voor jaar zullen er problemen ontstaan voor de voeding, doordat de grasgroei is vertraagd. De melkgift van de ooien neemt na de derde week af. Vanaf die tijd zullen DE BEWEIDING TOT het afwennen (spenen) van de lammeren kun- nen we, afhankelijk van het bedrijfstype, als volgt te werk gaan: de ooien met hun lammeren ruim weiden, tussen de koeien in of er achteraan; de ooien met hun lammeren op aparte percelen om- weiden. Per hectare kunnen 16 ooien met hun lam meren worden geweid. (Let er vooral op, dat het gras niet te lang wordt); de ooien met hun lammeren op een standweide hou den en de lammeren met korrels of graan in speciale lammerbakken bijvoeren; 1 de ooien met hun lammeren bij voorkeur niet wei den op percelen waar de vorige herfst veel lamme ren hebben gelopen. Dit in verband met een over winterde wormbesmetting in het weiland. de lammeren hierdoor in toenemende mate ander voer moeten gaan opnemen. In een normaal voorjaar is er voor het 5 a 6 weken oude lam voldoende jong eiwitrijk, gras. Het lam heeft hier meestal wel genoeg aan. Is dit niet het geval, dan is het noodzakelijk om krachtvoer bij te voeren. Het is on juist te denken, dat we met krachtig bijvoeren van de ooien het teruglopen van de melkgift kunnen voorko men. Alleen de eerste twee weken na de geboorte kun nen we de melkgift beïnvloeden, doch na deze tijd zal bijvoeren slechts de ooien zelf ten goede komen. Het ver dient daarom aanbeveling het krachtvoer de lammeren rechtstreeks te geven. Op bedrijven met ruimtegebrek is het beter de lam meren tijdig te verkopen. Op de voorjaarslammermarkt is de vraag naar weidelammeren groot. Lammeren, die goed ontwikkeld zijn, een gewicht hebben tussen de 25 en 30 kg en tevens een mooie, gesloten vacht en een ge zonde kleur hebben, zullen in de meeste gevallen een goede prijs opbrengen. In de openbare bestuursvergadering van het Produkt- schap voor Vee en Viees is de doorzichtigheid van de varkensmarkt opnieuw onderwerp van uitvoerige discus sie geweest. Hoewel vrij algemeen naar voren kwam dat de doorzichtigheid van de varkensmarkt veel te wensen overliet, heeft een suggesie van voorzitter Meyer om tot een werkgroep te komen, die deze kwestie nader bestu deren zal niet gevolgd. Aanleiding tot de discussie was een opmerking van de heer H. H. G. Stroomberg over de prijsverschillen van varkens in Oost en West Neder land die, naar algemeen erkend werd, de laatste tijd nogal aanzienlijk zijn. Een oorzaak daarvan is de toe-passing van art. 8 van de Vleeskeuringswet, die het opleggen van z.g. invoerkeur- lonen toestaat, die kunnen oplopen tot 15 cent per kg volgens de heer J. G. M. Loefs en tot 22 cent per kg vol gens de heer H. Griffioen. De heer Loefs was van mening dat men bij de beoor deling van de prijsverschillen niet af moet gaan op een momentopname, doch dat een lagere periode nodig is om tot werkelijke vaststelling van prijsverschillen te komen. Daarbij komt dan nog dat de prijzen van alle kopers niet zonder meer vergelijkbaar zijn. De veelheid van inkoop condities maakt het moeilijk om tot een juist inzicht te komen. De heer S. Homburg was van mening, dat als men gaat rekenen men tot een prijsverschil komt dat de 5 cent niet te boven gaat. Hij vond dit een alleszins acceptabel verschil, gezien het verschil in kosten dat de verschil lende kopers moeten maken. De heer A. P. Goossens was de ondoorzichtigheid van de markt ook een doorn in het oog. Hij zag daarin voor al de oorzaak van de onjuiste vaststelling van de z.g. referentieprijs. Het vaststellen van de juiste prijzen is een moeilijke zaak. De prijs die b.v. in januari betaald wordt, kan eerst juist berekend worden in februari van het jaar daarop. Dit in verband met de verschillende condities, waarbij bonussen, nabetalingen, kwpntumtoeslagen e.d. een rol spelen, die uiterst belangrijk kan zijn. Ir Y. Kroes was zelfs van mening dat indien men wer kelijk tot een onderzoek zou komen, de ingewikkelheid van de prijsvorming nog meer verwondering zou wekken dan nu reeds het geval was. Zelfs per week zijn er ver schillende prijzen. MARKTSITUATIE De varkensprijzen hebben zich in de afgelopen week uiteenlopend ontwikkeld, aldus secretaris F. Bikker bij de bespreking van de marktsituatie. Dat is het geval met levende en geslachte varkens en ook varkensvlees. De varkensmarkt is moeilijk, ook in de partnerlanden van de Gemeenschap. In Frankrijk zou nogal wat con currentie zijn van de import uit Oostbloklanden. Daar bij komt dat de uitvoer van vleeswaren en vleesconser ven naar de Ver. Staten zich weinig gunstig blijft ont wikkelen. Het verloop van de dekkingscijfers toont aan dat de animo voor de fokkerij is verminderd. SLACHTRUNDEREN De gemeenschappelijke marktprijs voor slachtrunde- ren in de Gemeenschap ligt rond 88 van de oriëntatie prijs, de gemiddelde marktprijs in Nederland ligt rond de 80 Het aanbod in slachtvee is groot. In maart was de aanvoer aan de 9 grote veemarkten ongeveer 14 groter; in de eerste twee weken van april was de aan voer kleiner dan vorig jaar, doch in de derde week was de aanvoer al weer rond 27 groter. Dit houdt mede verband met de invloed van het seizoen. Er werden slechts weinig dieren bii de interventie aan geboden. Per 23 mei zal de bestaande experimentele re geling voor de verwerking van interventievlees tot con serven worden opgeschort. PREMIEREGELING VOLWASSEN SLACHTRUNDEREN Het bestuur stelde vast een wijziging van de Verorde ning premieregeling volwassen slachtrunderen 1974. De wijziging betekent een aanpassing voor het tijdvak 1 mei 1975 tot en met 29 februari 1976. vdw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 10