<*Uoor de ^^Orouw Bloesemrit 1975 PROVINCIALE AKTIVITEITEN AGENDA P.J.G.N.-NIEUWS HEBT U EEN BROODBELEID? Plattelandsvrouwen in Den Haag 23 16 mei: Openbare H.B.-vergadering Algemene Ledenvergadering met o.a.: lopende h.b.-zaken financieel jaarverslag 1974 begroting 1975 nieuws uit de afdelingen verkiezing P.J.Z.-voorzitter: Izaak Haartsen treedt af en is herkiesbaar: tegen-kandidaten moeten vóór 5 mei, ondersteund door 3 afdelingen, ingediend worden bij het sekretariaat, Grote Markt 28, Goes. Daarna: Theo Lorier (sekretaris van de C.P.J.) houdt inleiding en diskussie over: „Wat is de C.P.J." Aanvang: 19.45 uur in de Korenbeurs te Bergen op Zoom. 24 mei: P.J.G.N.-Landelijke dag in Zeist. Tholen (volleybal dames), Fijnaart (volleybal heren, Schouwen (voetbal) en Oost Zeeuws-Vlaanderen (kabaret) gaan de P.J.Z.-titel verdedigen op landelijk nivo. Ga eens mee als supporter en leer mensen kennen van andere P.J.G.N.-provincies (misschien zit er een uitwisseling in). Na afloop: een knetter-feest met de „Mustangs" (tot 2.00 uur 's nachts). Toegangsprijs voor dit festijn: ƒ5,p.p. Ook voor teams! geldt de toegangsprijsl Voor informatie: zie P.J.Zuid - Geluid van 3 weken gele'den. 10 juni t/m 3 juli: Agrarische Studiereis naar Amerika. 7 juni: Onze, fameus geworden, P.J.Z.-sportdag op het Red-Band sportterrein in Roosendaal. De afdelingsbe sturen van de afdelingen hebben reeds de aanmeldingsformulieren in bezit. Wil je meesporten, geef je dan op bij de sekretaris van je afdeling. 24 augustus: Een dagje (zondag) uit met alle bestuursleden van alle afdelingen aanhang. Of wel: een BESTUURS-EKSKURSIE-DAG om de afdelingen dichter tot elkaar te brengen. Eind augustus: Start van een 6 tot 8 avonden durende TONEEL-KURSUS in Goes èn in Bergen op Zoom (tege lijkertijd). September: 10, 11 en 12 oktober: P.J.Z.-algemeen-LEDENWEEKEND, waarschijnlijk in Hoogerheide. SCHUURFEESTEN Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 26 april: 's Middags: voetbaltoernooi 's Avonds: een SCHUURFEEST bij de familie De Feyter, Liniedijk 5 bij Axel. We beginnen om 20.00 uur (tot in de vroege uurtjes) m.m.v. diskotheek „Butterfly". Toegangsprijs 3 p.p. Afd. Goes Noord-Beveland 9 mei: een SCHUURFEEST in de schuur van familie Van der Weele, Colijnsplaatseweg 40 in Colijnsplaat. Met een heuse, echte band, die van alles speelt: top-40 muziek. Kun je de schuur niet vinden, volg dan de P.J.Z.-borden of zoiets. Neem reedsveel kennissen mee om het een te gek feest te laten worden. Komt allendus 't kost: ƒ4,voor leden: ƒ3,— voor leden danskursus; ƒ5,voor niet-leden. Een brief van M.A.C. „De Bevelanden" over de bloe semrit aan de P.J.Z. (Individuele belangstelling bellen naar de heer Amperge, tel. 011006940). Zoals reeds vele jaren gebruikelijk, organiseert Mac „De Bevelanden" ook dit jaar weer de traditionele „Bloe semrit" en wel op 3 mei a.s. Deze keer in samenwerking met de Personeelsvereniging AKF GOES, die voor een fijne prijzentafel zal zorgen. Als u reeds eerder met een dergelijk evenement heeft meegedaan dan weet u dat het voor uw medewerkers, leden, een bij voorbaat geslaagd evenement mag worden genoemd. Heeft u nog nooit meegedaan, dan is dit een mooie gelegenheid om er mee te beginnen. Het schept buiten het wedstrijdelement om, onder uw en personeel van andere bedrijven en instellingen, een band waar je eigenlijk niet omheen kunt. Voor de kosten hoeft u het niet te laten. U of uw mensen betalen per equipe het lut tele bedrag van ƒ3,50. U kunt inschrijven door formulieren aan te vragen bij H. Amperse, van Hallstraat 49, Goes. Overdag telefonisch te bereiken onder no. 011006940 toestel 126. U kunt ook op 3 mei a.s. vanaf 12.00 uur inschrijven aan de AKF waar tevens de start is, terwijl de finish bij Amicitia te Kloetinge is. De eerste équipe start om 13.01 uur, de laatste om 14.30 uur. Hoger wij u en uw medewerkers onder de deelnemers rekenen Dan wensen wij u alvast een prettige rit, een fijne middag en Good Luck Met vriendelijke groeten namens „De Bevelanden" en Personeelsvereniging AKF Goes. De nationale ploegwedstrijden zullen in 1975 gehou den worden op 15 en 16 oktober in de Flevöpolder. De kategorieën waarin geploegd zal worden zullen zijn: rondgaand, heen en weergaand tweescharig en heen en weergaand eenscharig. Ook dit jaar worden aan deze wedstrijden weer een demonstratie gekoppeld. Het nationaal ploegkomitee waarin o.a. vertegenwoor digd de plattelandsjongerenorganisaties heeft besloten om de leeftijdsgrens voor deelname aan deze wedstrij den van 30 naar 35 te brengen. Momenteel is het komi- tee bezig een overzicht te maken van de diverse regio nale en provinciale wedstrijden. Het is de bedoeling da" men zich in de toekomst in het hele land via deze wed strijden kwalificeert voor de landelijke wedstrijden. Uiteraard is hiervoor een goede provinciale coördi natie noodzakelijk. Het komitee denkt hiervoor aan vrij willigers die in de diverse provincies de wedstrijden zouden kunnen begeleiden (b.v. t.a.v. reglementen en spelregels). Nu al is de organisatie van de wereldploegmanifesta- tie 1977, die in Nederland gehouden zal worden, in volk gang. Naast de wedstrijden op zich zal tijdens deze week een symposium worden georganiseerd. Ook zal een dag besteed worden aan aktiviteiten van de plattelandsjonge renorganisaties. Hierover zullen nog nadere mededelin gen volgen. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Els Deurloo, Markt 1, Tholen, tel. 01660- 2504 HEBT U EEN BROODBELEID? Bruin brood, een bruine bol met tarwekorrels, een bruin boerenbrood, misschien betaalt u er verschillende bedragen voor. Het kan echter al.emaal hetzelfde brood zijn, waarbij alleen het model en de versiering variëren. Wat er zoal op broodgebied te koop is hebben we bij elkaar gezocht en ingedeeld naar wettelijke aanduiding, vorm en versiering, maar ook naar voedingswaarde. De prijzen zijn voor een groot deel afhanke.ijk van het werk dat de bakker aan het brood moet besteden. Een goed overzicht krijgt u, als u zelf de prijzen die uw bakker rekent achter de verschillende soorten zet. ONS BROOD EN DE WET De Warenwet kent maar enkele aanduidingen: wittebrood, hierin zijn met het blote oog geen zeme len waarneembaar; dit brood mag ook heten: gebuild brood, gebuild tarwebrood of stoet. volkorenbrood wordt gemaakt'van meel van de hele graankorrel. Behalve van tarwe kan ook volkoren brood worden gemaakt van rogge en gerst óf van combinaties van tarwe, rogge en gerst. De volkoren broodsoorten Loverendale en Lima, zijn gemaakt van biologisch gekweekt graan met toevoeging van o.a. honing. Ze worden voornamelijk in reformhuizen ver kocht. in bruinbrood zijn de zemelen met het blote oog te zien, d.w.z. dat alle variaties tussen witte- en volko renbrood onder de naam bruinbrood kunnen worden verkocht. Andere toegestane namen voor bruinbrood zijn o.a.: ongebuild brood, tarwebrood, kropbrood, grofbrood of doorstoken brood. roggebrood wordt gemaakt van gemalen of gebroken rogge en heeft de speciale roggebroodvorm. in melkbrood moet een minimum hoeveelheid melk of melkbestanddelen voorkomen; er bestaat zowel wit ais bruin melkbrood. roombrood, boterbrood, of brood met een andere naam waarin het woord room of boter voorkomt, is brood waarin een minimum hoeveelheid melkwit is verwerkt. moutbrood bevat mout of moutextract. Mout ver- ontleend aan gegevens Voorlichtingsbureau vooi de Voeding Den Haag. krijgt men door graan te laten kiemen. Bekend mout brood is Tarvo en Juweel Moutbruin. krentenbrood moet tenmiste 20 krenten, rozijnen en/of sucade bevatten. In de praktijk zit er dikwijls meer in. De zogenaamde krentenwegges bevatten zelfs veel meer. U kunt wit en bruin krenten- of rozijnenbrood kopen en ook roggebrood met rozijnen, suikerbrood moet tenminste 30 suiker bevatten, zoutarm brood is bestemd voor patiënten met een natriumbeperkt (zoutarm) dieet. Er mag geen keu4 kenzout bij de bereiding worden toegevoegd. In de wet worden maximum waarden aangegeven voor na trium-, kalium, ammonium- en chloorgelialte. KIEZEN NAAR PRIJS EN VOEDINGSWAARDE Weet u niet goed wat u moet kiezen? Bedenk dan, dat het dagelijks brood uw gezondheid kan beïn vloeden. Laat uw keus daarom niet aileen afhangen van uw smaak, maar ook van de voedingswaarden en de prijs. Brood kan een belangrijke bron zijn van eiwit, ijzer en vitamine BI. De meeste volwassenen hebben dage lijks ongeveer 65 g eiwit, '10 mg ijzer en 1,0 mg vit BI nodig. In het volgende overzicht ziet u het verschil tus sen witte- en bruinbrood wat betreft voedingswaarde. eiwit ijzer vitamine BI g g mg mg 6 sneden wittebrood 200 16 25 2.0 20 0.20 20 6 sneden bruinbrood 200 16 25 3.0 30 0.30 30 4 sneden wittebrood 140 10 1.4 0.14 2 sneden roggebrood 80 4 2.4 0.04 6 sneden totaal 220 14 22 3.8 38 0.18 18 is percentage van de aanbevolen hoeveelheid per dag voor een volwassene. Bruinbrood heeft een wat hogere voedingswaarde dan wittebrood. Een combinatie van wittebrood en rog gebrood heeft een hoger ijzer gehalte dan alleen witte- Onderstaande brief kregen wij toegezonden van mevr Greep, die op een ons inziens erg humoristische wijze verslag doet van de reis met de plattelandsvrouwen naar Den Haag enige tijd geleden. Ï\AAR ik nog maar korte tijd lid ben van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen (Zeeland) was ons reisje naar Den Haag mijn eerste uit stapje en 't was voor mij als nieuweling erg interessant om onze Kamerleden ook eens in levende lijve te zien en te horen. Een uur lang. Nu was het wei wat je noemt een „Grootuur" omdat het erg lang „.duurde". Dit kwam namelijk door de ongemakkelijke houding waarin wc dicht op elkaar gepakt in het gelid stonden achter drie rijen zittende mannen. Op een gegeven moment keek premier Den Uyl naar boven, bleef aandachtig onze ri: langs kijken, boog zich daarop naar minister Boersms die naast hem zat en zei iets tegen hem. Meteen keek deze ook naar boven en zei toen iets terug en dit intri geerde me verschrikkelijk. Ook later. Eenmaal thuisge komen dacht ik maar wat zouden ze toch gezegd heb ben? Het liet me maar niet los. Maar nu weet ik het want 's nachts droomde ik dat ik weer daar boven stond en weer boog Den Uyl zrch naar Boersma na aan dachtig naar boven te hebben gekeken en duidelijk hoor de ik hem zeggen: „Nou zeg. dat is ook geen gezicht, al die staande vrouwen achter die zittende mannen". Er nog duidelijker hoorde ik Boersma zeggen: „Ja wat wi) je, deze geëmancipeerde vrouwen zouden beslist niel willen dat mannen voor hen opstonden". Maar ondanks de nogal vermoeiende houding had ik het niet graag willen missen, evenmin als het bezoek aan het Haagse museum en het museum Boymans. HET hoogtepunt van de dag was het diner in eer prachtig restaurant in Wouw. En smulpaap die ik ben, ik geniet daar dan ook schandelijk van! Vroeger was ik erg kritisch met eten. „Zou dit wel gezond zijn?' of „Zouden daar' wel genoeg vitaminen inzitten?" Dal is een voordeel voor A.O.W.-gerechtigden, die nog ge zond zijn! „Eet wat je lekker vindt, want het hapt ze heerlijk weg!" Nu zijn er mensen die zeggen als ze dit lezen: „Dat mens is gek" en dan hebben ze nog gelijk ook! Want als je al die eigentijdse ziekten wil ontlo pen dan ben je gedoemd de hongerdood te sterven! Rest mij nog te zeggen dat we een fantastische chauf feur hadden, die ons heel galant hielp met in- en uit stappen. Alles samenvattend een fijne dag met fijne mensen en fijne dingen! Mevr. C. GREEP. brood. Behalve dat de donkere broodsoorten rijker zijn aan ijzer en vitamine BI, bevatten ze ook veel ruwe ve zel, nodig voor een regelmatige en gemakkelijke stoel gang. Te weinig ruwe vezel in de voeding geeft obstipa tie en kan op den duur darmziekten veroorzaken. Uit voedingsoogpunt bekeken verdienen de donkere brood soorten dus de voorkeur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23