Twintig jaar geleden op 12 hektare boterham te verdienen nu nog en L. M. van Bloois in de Noordoostpolder Toen in 1956 de heer L. M. van Bloois in Espel in de Noordoostpolder een bedrijf van 12 hektare kreeg toegewezen, leek hem dat nieuwe mogelijkheden voor de toekomst te bieden; een bedrijf waarop vlot een boterham was te verdienen. Na bijna 20 jaar is het bedrijf nog 12 ha en de heer Van Bloois is van mening dat daarop ook op dit moment nog een goede boterham is te verdienen. Om dat te bereiken heeft het bedrijf in de loop van de jaren verschillende aanpassingen moeten ondergaan. De familie Van Bloois is afkomstig van Schouwen-Duiveland in Zeeland. Toen daar na de watersnoodramp de verkaveling weer op gang kwam trokken zij naar de Noordoost polder naar een gemengd bedrijf dat (vanwege de éénzesde graslandverplichting) be stond uit 2,5 ha grasland en 9,5 ha bouwland, met een stal voor 6 melkkoeien en 2 pin ken. Later werd het grasland uitgebreid tot 3,20 ha, waarop 16 koeien werden gehouden, een zware veebezetting van 6,25 grootvee per ha. Dat was mogelijk door het voeren van akkerbouwprodukten zoals bietenkoppen en aardappelen. Aldus W. Dijkstra in het Fries Landbouwblad van 28 maart j.l. waaraan wij het volgende ontlenen. De heer Van Bloois samen met zijn zoon bezig met het strooien van de kunstmest. INTENSIEVE TEELTEN Vooral ook door het toepassen van intepsieve teelten werden de mogelijkheden van het bedrijf uitgebreid. Zo werden zes jaar geleden de tulpen aangegrepen om tot een beter resultaat te komen. Deze namen de plaats in van het vlas. Daarnaast worden suikerbieten, aardappe len en uien verbouwd. Het nieuwste gewas is de was- peen, terwijl spruiten dit jaar in het bouwplan worden opgenomen. Het zijn de grove groenten die bedrijven van deze omvang nog kansen bieden, aldus de heer Van Bloois, die overigens niet van plan is er een echt tuin bouwbedrijf van te maken. De intensivering van het bedrijf werd vooral mogelijk doordat de heer Van Bloois zes jaar geleden samen met veertien andere boeren in Espel de BV De Tulp opricht te. Op de afzonderlijke bedrijven werden geen investe ringen voor de tulpenteelt gedaan, wel verscheen er voor gezamenlijke rekening een grote loods voor de opslag en verwerking van de bollen. Ook de overige investerin gen werden voor gezamenlijke rekening gedaan. Een sa menwerking die de heer Van Bloois bijzonder goed vol doet en die steeds verder wordt uitgebouwd. Dat de tulpen op het bedrijf van de heer Van Bloois verschenen, kwam mee omdat zijn zoon (nu 21 jaar) boer wilde worden. De samenwerking met de andere boeren kwam hun daarbij bijzonder goed van pas. De tulpen vroegen veel werk en de zoon kon een deel van zijn uren inbrengen in de BV De Tulp, waar in het drukke seizoen een 140 werkkrachten worden ingezet. De samenwerking is zo ver gegaan dat de vijftien boeren elkaar ook bij de andere werkzaamheden helpen. Ook de waspeen gaat via de loods van de BV De Tulp. BV DE TULP De bedoeling van de oprichting van de BV De Tulp was om gezamenlijk de tulp rechtstreeks aan een expor teur te leveren. Dat ging de eerste jaren goed, maar later begon de exporteur zelf met de tulpenteelt, waardoor de tulpen van de samenwerkingsgroep een beetje in de ver drukking kwamen. Na drie jaar werd toen kontakt gezocht met broeiers van tulpen in het westen van het land. De bollen van de BV De Tulp waren bijzonder in trek omdat het grote homogene partijen waren. ,,We waren bijvoor beeld in staat om 300.000 bollen Apeldoorn uit een partij te leveren", zo vertelt de heer Van Bloois. De situatie werd echter moeilijker toen de direkteur kwam te overlijden. Het bleek niet gemakkelijk een nieuwe te vinden omdat deze zowel verstand van de teelt, als van de bollen en de handel moest hebben en boven dien nog góed met mensen moest kunnen omgaan. Ook zou dit een grote financiële verplichting gaan betekenen. Toen kwam er een gesprek tot stand tussen de BV De Tulp en de heren Bekiüs en Souverein van de ZPC met als resultaat een aansluiting bij de ZPC. Daarbij zullen de kontakten met de broeiers in het westen blijven be staan, zij het dat deze de tulpen nu via de ZPC krijgen. ,,Een samenwerking die zowel in het belang is van onze BV als van de ZPC", zo verzekert de heer Van Bloois. OPNIEUW VERANDERING Op dit moment staat het bedrijf van de heer Van Bloois opnieuw voor een grote verandering. De melkkoeien zul len het veld gaan ruimen voor slachtvee of drachtige pin ken. De reden is in de eerste plaats de intensivering nog verder door te zetten, maar ook omdat de melk niet meer in bussen wordt opgehaald. De noodzaak van het over- Het bedrijf van de heer Van Bloois, met nu nog de melkbussen aan de weg. stappen naar een melkkoeltank, was voor de heer Van Bloois reden om dan maar gelijk de hele melkveestapel weg te doen. Dat zal deze herfst gebeuren als de koeien in de beste omstandigheden zijn om te verkopen. Helemaal afstand doen van het grasland wil de heer Van Bloois echter niet. De grote ontmenging welke zich in de Noordoostpolder heeft voorgedaan en nog voor doet, ziet hij met enige zorg tegemoet. ,,Wat op deze slempgevoelige grond in jaren aan struktuurverbetering is opgebouwd, kan in nog kortere tijd worden afgebro ken", aldus de heer Van Bloois. .Vooral de teelt van alleen rooivruchten is daarvoor bijzonder gevaarlijk". De bedoeling is om op dit bedrijf de tulpengrond als gras land te houden. Als in september het grasland wordt ge freesd voor de tulpen zijn de percelen waar de tulpen in het begin van de zomer zijn gerooid alweer groen. VEEL SAMENGEVOEGD De laatste jaren zijn er in de Noordoostpolder vele bedrijven van 12 ha samengevoegd. Bij de uitgifte waren er 233 bedrijven van deze oppervlakte, terwijl er nu nog maar 131 over zijn. Op het ogenblik staat deze ontwik keling stil, vooral omdat, ook in de Noordoostpolder, de sanering niet meer in trek is, terwijl er bovendien veel boerenzoons die studeerden of elders werk hadden, weer terug komen op het ouderlijk bedrijf. En als er grond vrij komt, moet die meestal worden bestemd voor boeren die door uitbreiding van Emmeloord hun bedrijf moeten ver plaatsen. De heer Van Bloois had zijn bedrijf wel willen vergro ten, maar de mogelijkheid daartoe ontbrak. En de kans daarop is door de overstap naar erfpacht in 1968 kleiner geworden. De heer Van Bloois is steeds tegen erfpacht van bedrijven in de Noordoostpolder geweest. Zijn be zwaar is dat de kleine boer het dan bij uitbreiding op moet nemen tegen de grotere, door de hoge prijzen van de grond. ,,Het werkt de schaalvergroting wel in de hand, maar niet op het kleine bedrijf", aldus de heer Van Bloois, die daarbij voorbeelden geeft van schrikbarend hoge grondprijzen. Ondertussen is zoon Dick van Bloois thuis gekomen van z'n werk bij de BV De Tulp. ,,Dat is het grote voor deel van de samenwerking tussen de vijftien boeren", zo zegt de heer Van Bloois. Wanneer we het op ons eigen bedrijf niet druk hebben kan hij zijn tijd toch goed be steden". Op dit moment werkt Van Bloois jr. 1400 tot 1500 uren bij de BV De Tulp, maar mocht dat nodig zijn, dan kan dat ook 2500 uren worden. Voor alle werkzaamheden die door de leden van het samenwerkingsverband wor den ingebracht zijn tarieven vastgesteld. Iedere maand wordt er afgerekend. Ook Dick van Bloois is bijzonder ingenomen met de samenwerking. Hij ziet nog wel gebeuren en daar wordt door de zoons van de 15 boeren regelmatig over gesproken dat de bedrijven volledig worden samen gevoegd. Nu al wordt er bij de aanschaf van werktui gen en machines samen overlegd, maar een overinves- tering is nog niet geheel te voorkomen. Een samenwer king van akkerbouwers ziet de groep gemakkelijker te realiseren dan van veehouders. Door deze 15 boeren is al eens gesproken over het stichten van een gezamenlijk groot veehouderijbedrijf. Hoewel de plannen al vrij con creet waren stuitte dit toch op te veel bezwaren. Zo ziet de heer Van Bloois kans om op 12 ha grond een redelijk inkomen te verdienen. Aspiraties om er rijk van te worden heeft hij echter niet, want zo zegt hij: Ik ben boer uit liefhebberij en niet voor de centen. Ik heb de instelling wanneer we goed kunnen leven van f 25.000^inkomen dan hoef ik niet meer te verdie nen. Misschien is dat fout, maar ik ben daar gelukkig mee". Naast het boer zijn is de heer Van Bloois ook bijzonder aktief in het bedrijfsleven. Zo is hij HB-lid van de landbouwmaatschappij IJsselmeerpolders en vervult veel daaruit voortvloeiende funkties. ,,Ook dat is een liefhebberij van mij, ik zet me graag in voor maatschap pelijke ontwikkelingen", aldus de heer Van Bloois. W. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 9