V erzekeringsplicht meewerkende inwonende kinderen Hoofdbestuur 9(e2*t) vergaderde 4 Ontleend aan A.S.F.-circulaire d.d. 19-2-1975 WOOR meewerkende inwonende kinderen wordt door de Agrarisch Sociale Fondsen sinds 1 januari 1974 ver zekeringsplicht voor de sociale verzekering aangenomen in dien een inwonend minderjarig kind een vast overeenge komen loon van tenminste 35,per week geniet. Betreft het een inwonend meerderjarig kind dan is dit 70,per week. Voor de beoordeling van de verzekeringsplicht speelt alleen het vast overeengekomen loon in geld, voor zover dit ter beschikking van het kind komt, een rol. Indien dit b.v. 30,— per week bedraagt of 1.500,per1 jaar valt het kind niet onder de verplichte sociale verzeke ring. Als het kind 30,per week ontvangt en aan het ent- de van het jaar nog 1.000,— en dit is vooraf overeenge komen, is het kind verplicht verzekerd, indien het tenminste een minderjarige betreft, want het vast overeengekomen loon is meer dan 35,— per week. Dit kind is echter niet verzekerd, indien het meerderjarig zou zijn, want het vast overeengekomen loon blijft beneden de 70,per week. Indien is overeengekomen 30,per week en aan het einde van het jaar nog een 'bedrag afhankelijk van de be drijfsresultaten, is geen verzekeringsplicht aanwezig, want een bedrag dat afhankelijk is van de bedrijfsresultaten wordt niet tot het vast overeengekomen loon gerekend. Ook indien bijv. is overeengekomen 30,per week, als mede ƒ2.000,per jaar, hetwelk jn het bedrijf zal worden tegoedgeschreven, is geen verzekeringsplicht aanwezig, want het vast overeengekomen loon in geld, hetwelk ter beschik king van het kind komt, bedraagt niet tenminste 35,res pectievelijk 70,per week, want ook het loon, dat in het bedrijf blijft, wordt n.L geacht niet ter beschikking van het kind te zijn gesteld. WAAROVER WORDT DE PREMIE BEREKEND? Indien verzekeringsplicht aanwezig is, wordt door het A.S.F. premie berekend over: a. het vast overeengekomen loon, hetwelk ter beschikking van het kind wordt gesteld; b. de kost en inwoning en kleding; c. het niet vast overeengekomen loon, voorzover dit ter be- beschikking van het kind wordt gesteld. Geen premie wordt dus berekend over het bedrag dat niet ter beschikking van het kind komt, men in het bedrijf blijft, ongeacht de vraag of het hier een vast overeengekomen be drag betreft danwel of dit bedrag afhankelijk is van de be drijfsresultaten. ENKELE VOORBEELDEN TER TOELICHTING I. Minderjarig inwonend kind a. ontvangt wekelijks naast kost en inwoning 35, Premieberekening: 35,54,95 voor kost en in woning en kleding 89,95 netto 115,82 bruto per week. Per jaar 6.022,64. Verschuldigde premie 25,3 1523,72. b. ontvangt wekelijks naast kost en inwoning 35, alsmede aan het einde van het jaar 1040,die wor den uitbetaald dan wel op een spaarbankboekje gezet. Premieberekening 35,54,95 voor kost, inwo ning en kleding en 20,per week 1040,52) 109,95 netto per week of 147,92 bruto. Per jaar 7.691,84. Verschuldigde premie 25,3 1.946,03. II. Meerderjarig inwonend kind a. ontvangt wekelijks naast kost en inwoning 70, Premieberekening 70,54,95 kost en inwoning 124,95 netto of wel 172,06 bruto per week. Per jaar 8.947,12. Verschuldigde premie 25,3 2.263,62 338,premie. Bedrijfspensioenfonds ƒ2.601,62. b. ontvangt wekelijks naast kost en inwoning 70, alsmede aan het einde van het jaar 1560,die wor den uitbetaald dan wel op een spaarbankboekje gezet. Premieberekening 70,54,95 (kost en inwo ning) -F 30,— 1560,— 12) 154,95 netto of wel ƒ223,26 bruto per week. Per jaar 11.609,52. Verschuldigde premie: 25,3 2.937,20 338, premie bedrijfspensioenfonds. Totaal 3.275,50. WELKE UITKERINGEN WORDEN VERSTREKT? a. bij arbeidsongeschiktheid voor zijn werk per dag (5-daag. se werkweek): 86,5 van het dagloon, hetwelk bedraagt dn het geval onder Ia 115,82 5 23,17 per dag. In het geval genoemd onder Ib dus 86,5 van 147,92 5 enz. Deze uitkering krachtens de Ziektewet wordt ge geven gedurende maximaal 52 weken. b. Na de 52e week wordt een uitkering verstrekt krachtens de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering afhanke lijk van de mate der arbeidsongeschiktheid!. Bij volledige arbeidsongeschiktheid bedraagt de uitkering per dag 80 van minimaal 70,(minimum-dagloon) voor de genen die 23 jaar of ouder zijn. Ook hier wordt uitkering verleend over 5 dagen per week. In alle gevallen als onder I en II bedoeld wordt het dag loon bepaald op het geldende minimum-dagloon. Voor 23-jarigen en ouderen bedraagt dit thans 70,Voor degenen, die die leeftijd nog niet bereikt hebben, wordt voor elk jaar, dat zij jonger zijn dan 23 jaar, genoemd bedrag met 10 verminderd. Indien het loon hoger zou zijn dan het minimum-dagloon, wordt een hoger dagloon voor da uitkering bepaald. Bovendien is het kind volledig verzekerd krachtens de Ziekenfondswet NOG ENKELE OPMERKINGEN: 1. Indien een vader zijn zoon een schenking doet b.v. 2.000,dan is dit bedrag niet als loon aan te merken. Hierover wordt dus geen premie berekend, ongeacht of dit 'bedrag wordt uitgekeerd, dan wel in het bedrijf blijft. 'Bovendien speelt dit bedrag geen rol bij de beoordeling of al dan niet verzekeringsplicht aanwezig is, want het kan niet tot het vast overeengekomen loon worden gere kend. 2. Het sluiten van een particuliere verzekering naast de wettelijke verzekering is 'zonder meer mogelijk. Aftrek van de uitkering krachtens de particuliere verzekering, bij eventuele arbeidsongeschiktheid, op de wettelijke uit kering vindt niet plaats. VRIJWILLIGE VERZEKERINGEN Zodra het kind een zelfstandig beroep of bedrijf gaat uit oefenen (bijvoorbeeld het bedrijf van zijn vader overneemt) komt de verplichte verzekering te vervallen. De betrokken zelfstandig geworden zoon kan dan (indien hij althans aan de overige terzake geldende 'bepalingen voldoet): a. Een vrijwillige verzekering krachtens de Ziekenfondswet sluiten bij een algemeen ziekenfonds, indien zijn jaarin komen (exclusief kinderbijslag en na aftrek van premie AOW/AWW/AKW/AWBZ) blijft beneden de 27.550,— en bij een particuliere ziektekostenverzekeraar, indien zijn inkomen hoger is dan 27.550, b. Een vrijwillige verzekering krachtens de Ziektewet slui ten bij de Bedrijfsvereniging, waaronder het bedrijf/be roep ressorteert, hetwelk hij gaat uitoefenen. Hij kan zijn eigen dagloon kiezen (wat het minimum- en het maxi mumbedrag van dat dagloon betreft zijn bepaalde regels gesteld; het absolute maximumbedrag is gesteld op 164,Bij de bepaling van het diagloon dient te wor den gelet op het inkomen, hetwelk hij kan verdienen. c. Een vrijwillige verzekering krachtens de Wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering sluiten. Het is ook mogelijk izowel een vrijwillige verzekering krachtens de Z.W. als de W.A.O. te sluiten of alleen een Z.W.-verzekering of alleen een W.A.O.-verzekering. Het dagloon waarvoor de verzekering wordt afgesloten is niet welvaartsvast. Wel zal de verzekerde dit steeds kunnen herzien, bijvoorbeeld wegens aanpassing aan het gestegen inkomenspeill. De uitkeringen, welke krachtens de W.A.O. worden ver- strëkt, zijn echter wel welvaartsvast. Vanaf het moment, dat uitkering wordt verleend krach tens de Z.W. en W.A.O. naar welk percentage arbeids ongeschiktheid dan ook, is geen premie verschuldigd. <L Een vrijwillige verzekering krachtens de Werkloosheids wet is niet mogelijk. e. De verzekering krachtens het B.P.L. kan gedurende 26 weken vrijwillig worden voortgezet (onder bepaalde voorwaarden ook gedurende een langere periode). Indien bijvoorbeeld een vrijwillige verzekering wordt af gesloten op basis van een dagloon van 60,300,per week; 15.600 per jaar), dan bedraagt de premie respektie- velijk de uitkering; Ziektewet Premie: 5,9 van 15.600,— is 920,40. Uitkering: 100 van 60,per dag is 300,per week, gedurende maximaal 52 weken. W.A.O. Premie: 9,2 van 15.600,— is 1.435,20. Uitkering: Bij volledige arbeidsongeschiktheid: 80 van 60,per dag 48,per dag is 240,per week of 12.480,per jaar. Wat de prijzen betreft deelde de heer Doeleman mee dat de consumptie-aardappelen wat aantrekken en dat de voeraardappelen op een redelijk niveau blijven. De prijzen zijn voor de tijd van het jaar echter niet kosten1 dekkend. Vraag blijft wat er met de nog te rooien aard appels moet gebeuren. De stemming op de peulvruchtenmarkt blijft onvermin derd flauw en op de graszaadmarkt dalen de prijzen als gevolg van het grote aanbod. De toekomst voor de gras zaden-markt wordt beïnvloed door de sterke uitbreiding in deze sektor in Denemarken. Wat de zaaigranen betreft wees de heer Doeleman op de onderhandelingen tussen" de Kwekersbond en de telers over de modelvoorwaarden voor de kontraktteelt. De knelpunten die daarbij naar voren komen zijn in de eerste plaats de aansprakelijkheid voor de kwaliteit van de kw.ekersprodukten en in de tweede plaats de mini mumprijs in verband met extra kosten, zaaizaadkeuring en zorgvuldiger oogsten. TARWE De markt voor de consumptietarwe is nog verslechterd. Verwacht wordt dat aan het eind van het seizoen 300.000 ton ter interventie zal worden aangeboden. Brussel over weegt de B-interventie te verlengen tot volgend seizoen, zodat ook de komende oogst de voorraden boven de markt kunnen blijven hangen. Een probleem daarbij is of er wel genoeg opslagruimte is voor de nieuwe oogst. Het Landbouwschap blijft aandringen op denaturatie, wat niet meer kost dan interventie. Brussel blijft echter streven naar voorraadvorming, nu ten koste van de boer, straks ten koste van de gemeenschap. VEEHOUDERIJ De veehouderij heeft, blijkens het verslag van de heer J. M. van Heijst, te kampen met een voedertekort, ver oorzaakt door het slechte weer, dat lange opstalling tot gevolg heeft. De prijzen van het slachtvee trekken aan. Het gebruiks- vee is gevraagd en duur, zodat menigeen zich afvraagt of het wel verantwoord is om aan te kopen. In dit ver band is het bijzonder jammer dat men niet weet of de overheid bereid is de slachtpremie na 1 mei aan te pas sen. De premie is nu minimaal vastgesteld op 28 RE of 95,76, omdat de interventieprijs minder is verhoogd dan de oriëntatieprijs. Door de late bekendmaking is het voor de veehouder uiterst moeilijk een juiste keuze te doen. De prijzen van nuchtere kalveren trekken iets aan maar zijn vergelijkenderwijs laag. Hetzelfde geldt voor de var kens. De grote biggensterfte door de virusziekte TGE heeft de prijs flink opgejaagd. In Brabant en Limburg heeft de biggensterfte enorme afmetingen aangenomen met alle gevolgen van dien. Bestrijding is vooralsnog niet moge lijk. ZUIVEL Op de zuivelmarkt baart de melkpoederprijs grote zor gen als gevolg van de grote voorraden. Ook de afzet van condens is bijzonder moeilijk. De kaasafzet is de af gelopen jaren goed geweest met als gevolg investerin gen in deze sektor, wat nu een verzadigde markt op levert. Gelukkig heeft men elkaar hier kunnen vinden in vrijwillige produktiebeperking tot 1 mei. Vraag is ten slotte hoe de boterprijzen zich zullen houden nu de mar- garineprijzen sterk dalen. TUINBOUW De heer M. J. Goud gaf zijn gebruikelijk overzicht van de tuinbouw. De verwachting is dat het aanbod van kas- sla de komende weken zal toenemen, hetgeen de prijzen wel zal drukken. Het tomatenseizoen is slecht begon nen. De oorzaak moet gezocht worden in de sterk ge stegen aanvoer van Marokkaanse tomaten op de West- duitse markt. Door de minder gunstige resultaten van de groente teelt vindt een verschuiving plaats en vooral omschake ling naar de bloemensektor. De komkommerprijzen zijn na de aantrekkelijke prijzen van voor de paasdagen nu weer gezakt. Nu de grote aanvoer voor de deur staat zijn de fraaie prijzerv voorlopig wel voorbij. Er zijn overi gens aanwijzingen dat in verband met de hoge stook kosten de teelt opzettelijk verlaat wordt met als gevolg aanbod ophoping. De vraag op de appelmarkt is goed met als absolute topper Golden Delicious, die voor 7075 mm 75 77 cent doet. De noteringen van de peren handhaven zich door exportvraag uitstekend, bij ruim aanbod, vooral Con ference. In het algemeen kan gesteld worden dat de afzet van fruit gunstig is, maar men moet voorzichtig blijven in verband met de sterk gestegen kosten, vooral de explo sieve ontwikkeling van het moment. BENOEMINGEN Het Hoofdbestuur herbenoemde juffrouw A. v. d. Lee- den als lid van de Provinciale Commissie voor Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland. In de plaats van de heer L. Moermond werd in de Cen trale Melkwinningscommissie voor de provincie Zeeland benoemd de heer A. J. Rotte te Kerkwerve. De heer Moer mond bedankte in verband met zijn benoeming tot bur gemeester van Westkapelle.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4