Belangrijke O.- en S.-besluiten nu van kracht! of ouder krijgen geen vergoeding op basis van de be drijfsomvang, doch een geïndexeerde uitkering die thans 243;bedraagt. AFBRAAKPREMIE GLAS WORDT 10,— PER M2 CPECIAAL voor de glastuinbouw zijn enkele beslui ten genomen die zeer gunstig zijn: De afbraakpremie voor staand glas is verhoogd van 8,tot 10,per m2. Deze afbraakpremie wordt tijde lijk ook verleend zonder dat sprake behoeft te zijn van algehele bedrijfsbeëindiging. In dat geval is de verlening DEGIN december 1974 nam het bestuur van het O.- en S.-fonds een aantal belangrijke besluiten, die echter eerst nog door „Brussel" moeten worden goed gekeurd. Die goedkeuring bleef lang uit, doch is nu ein delijk verkregen! De volgende besluiten zijn blijkens pu blicatie in de Staatscourant per 3 april 1975 definitief van kracht geworden. Aanvragen voor een bijdrage in het kader van deze maatregelen moeten worden ingediend bij de districts bureauhouder. Bijdragen op lopende aanvragen voor een beëindigingsvergoeding en een glasafbraakpremie, waar van de datum van de voorlopige overeenkomst dan wel de datum van de opleveringsverklaring op of na 3 april 1975 is gelegen, zullen uitbetaald worden op basis van deze definitieve bepalingen. UITKERINGEN BIJ BEDRIJFSBEËINDIGING 20 HOGER a. De vergoeding voor de vrijgemaakte cultuurgrond wordt als volgt: 1.200,per ha bouw- en grasland (was 1.000,-) ƒ4.800,per ha bloembollen, boomkwekerij (was ƒ4.000,en voor glastuinbouw (was ƒ3.000, 3.600,per ha voor de overige cultuurgrond. b. De vergoeding ineens op basis van de bedrijfsomvang wordt eveneens verhoogd en is thans: 6.000,bij een omvang van 2500 tot 3000 pun ten (was ƒ5.000, ƒ1.200,voor elke volgende schijf van 500 pun ten (was 1.000, 24.000,als maximum van de vergoeding ineens (was 20.000,—). In 't algemeen kan worden gesteld dat de vergoedin gen bij bedrijfsbeëindiging voor personen beneden de 50 jaar met 20 worden verhoogd. Personen van 50 jaar De afbraakpremie voor staand glas is verhoogd van ƒ8, tot f 10,per m2 en kan nu worden verleend zonder dat het gehele bedrijf wordt beëindigd. van de afbraakpremie gebonden aan de volgende voor waarden: afbraak dient betrekking te hebben op het totale tot het bedrijf behorende glasareaal; de aanvrage voor deze afbraakpremie dient te zijn in gediend vóór 1 januari 1977; de ondernemer dient zich in dat geval te verplichten voor een periode van zes jaar geen teelt onder glas van tuinbouwprodukten meer uit te oefenen, alsmede geen glasopstanden op zijn bedrijf op te richten. Deze regeling geldt ook voor rechtspersonen. WIE OF WAT IS ER FOUT TERUGBLIK OP KRUININGEN Aan de Hoofdbestuursleden van de ZLM werd tijdens de maandag gehouden bestuursvergadering een verslag uitgereikt waarin een samenvatting wordt gegeven van de vergadering der gezamenlijke kringen dan wel afde lingen van ZLM, CBTB en NCB in Zuid-Beveland in sa menwerking met de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting aldaar die op 11 maart te Kruiningen werd gehouden. Het onder werp was „Komen de boeren aan hun trekken" en „Wie of wat is er fout?" naar aanleiding van het desbetreffen de rapport waaraan reeds uitvoerige aandacht in ons blad is besteed. Wij kunnen niet uitgebreid ingaan op het geen, tijdens deze druk bezochte vergadering, door de verschillende inleiders naar voren werd gebracht, en moeten volstaan met de eindconclusie die de rapporteurs K. van Nieuwenhuyzen en E. van Hootegem naar aanlei ding van het gesprokene hebben menen te moeten trek ken: „Het rekord aantal bezoekers was zeker niet alleen naar „Kruiningen gekomen om van de Kamerleden een verlos- „send antwoord te krijgen op de beklemmende vragen. „Een concreet antwoord was nauwelijks te verwachten. „Het gehalte en het gedrag van de bijna 1000 bezoekers „hebben alom duidelijk indruk gemaakt; hopelijk ook bij „de overheid. Voor insiders staat het vast dat deze be- „langstelling gezien moet worden als een duidelijke ad- „haesie-betuiging voor het genomen initiatief: van onder „af met duidelijke cijfers aantonen dat het beleid fout is. „Bijval met het feit dat van onder af inbreng wordt gele gerd aan standpuntbepalingen en belangenbehartiging. „De top zal uit het verloop van de vergadering de con clusie moeten trekken dat de boeren nog steeds tot „overleg bereid zijn; een overleg dat voor de boer be- »»9rÜpelijk is, met inbreng van feiten en argumenten uit „de praktijk. De boer neemt geen genoegen meer met „politiek pokerspel, waarbij d.m.v. onverstaanbare vol zinnen nog wat informatie gegeven wordt aan de achter- „ban. Het moet nu toch wel duidelijk zijn dat de boeren „stellingname eisen op een wijze die eerlijk is, met een „helder onderscheid tussen hoofd- en bijzaken". Aldus de rapporteurs. Tijdelijk wordt een extra beëindigingsvergoeding in het kader van het Beëindigingsvergoedingsbesluit verleend. Deze extra-beëindigingsvergoeding zal worden verleend indien: de beëindiging samengaat met afbraak van het volle dige aanwezige glasareaal; de aanvrage is ingediend voor 1 januari 1977. Het normbedrag per ha grond in gebruik voor de glas tuinbouw dat geldt voor de vaststelling van de uitkering ineens op basis van de in het kader van het Beëindi- gingsbesiuit vrijgemaakte cultuurgrond wordt verhoogd van 3.000,— tot 4.800,—. Voorbeeld: Tuinder, leeftijd jonger dan 50 jaar, met 4000 m2 staand onverwarmd glas en 10 are overige grond die ten dienste van de kas worden gebruikt (bassin, pa den, enz.) wil zijn bedrijf beëindigen middels het O.- en S.-fonds. Als besloten wordt de kas op te ruimen komt hij voor de volgende vergoedingen in aanmerking: Afbraakpremie 4000 x 10,40.000, Extra beëindigingsvergoeding op basis be drijfsomvang ƒ1,per punt 6.000, Beëindigingsvergoeding op basis bedrijfs omvang (6000 punten 2,40) 14.400, Vergoeding op basis vrijgemaakte cultuur grond (tuingrond) 50 are x ƒ4.800,2.400, 62.800,— Een tuinder met eenzelfde bedrijf, doch ouder dan 50 jaar krijgt niet de vergoeding van ƒ14.400,op basis bedrijfsomvang, doch ontvangt daarvoor in de plaats een periodieke uitkering van 243,per maand. Daarnaast kan ieder die een oude kas heeft deze nu met ƒ10,afbraakpremie opruimen, zonder het gehele bedrijf te moeten beëindigen. BEDRIJFSVERKLEINING VIA S.B.L. TN 't algemeen komt men niet voor beëindiging via het O.- en S.-fonds in aanmerking als het bedrijf gedurende de laatste 5 jaar met meer dan 15% is ver kleind, behalve als die verkleining een gevolg is van onteigening. Thans is besloten dat verkoop aan de S.B.L. niet meer aangemerkt zal worden als een ontoelaatbare bedrijfsverkleining. TULPEN 15ESLOTEN is een bijdrage te verlenen in de vernie tiging van het totaalbezit aan tulpen (tulpenkraam) van een kweker. Om voor die bijdrage in aanmerking te komen dient: de aanvrage voor een bijdrage te worden ingediend vóór 1 november 1975; de gehele kraam van tulpenbollen voor 1 januari 1976 op een nader te bepalen wijze te worden vernietigd; het bedrijf, waartoe de kraam van tulpebollen behoort, binnen één jaar na datum van aanvrage op een der volgende wijzen te worden beëindigd door de grond, waarop de aanvrager op het tijdstip van aanvrage zijn bedrijf uitoefent: in eigendom over te dragen, voor de wettelijke termijn te verpachten, met een zakelijk gebruiksrecht te bezwaren, zelf in gebruik te nemen voor niet-agrarische doel einden. De bijdrage is vastgesteld op ƒ1,50 per kg werkelijk vernietigde tulpenkraam, met dien verstande dat het aan tal kilogrammen waarvoor een bijdrage wordt verleend nooit groter kan zijn dan het gemiddelde aantal vierkante meters dat de laatste drie jaren met tulpen is beteeld. T~ïE Tweede Kamer heeft zich in de week van 18 tot 20 maart beziggehouden met de begroting van het mi nisterie van Financiën voor 1975. Het woord begroting doet u misschien denken dat dan in de Tweede Kamer heel veel cijfers ter tafel komen en dat daarover wordt gedebateerd. Dat is echtér niet het geval. Het gaat om het beleid, dat door de minister wordt gevoerd en zal wor den gevoerd. Er wordt dan gepraat over de werking van het internationale geldwezen, over de politiek van het Rijksinkoopbureau en b.v. ook over de vraag of we be halve het papieren tientje ook een nikkelen tientje zul len krijgen en of de cent kan worden afgeschaft. Daar naast ook vele andere zaken grote en kleine. Onder die andere zaken hoort uiteraard ook de belas- tingpolitiek in engere zin. Er wordt gesproken over het fiscale winstbegrip in verband met de nog steeds voort 1' hollende inflatie. Dat is een van de onderwerpen waar mee de Commissie Hofstra zich kortgeleden is' gaan be zighouden. Deze commissie heeft enkele jaren nodig om allerlei zaken die hiermee verband houden te bestude ren en zo nodig met voorstellen te komen. Dat is begrij pelijk. Als er hier en daar iemand isl die denkt dat derge lijke ingewikkelde problemen in een handomdraai kun nen worden opgelost dan is dat een misvatting! Probeert men het wel dan leidt dit alleen maar tot slecht, soms verkeerd werkende regelingen. Daar weten we op belastinggebied, b.v. wat de aftrekbaarheid van kosten van eigen woningen die tot het bedrijf behoren, van mee te praten! de Tweede Kamer is er nu aangedrongen niet te wachten tot de gehele studie van de commissie Hof stra is afgerond als er over een deelgebied al resultaten van de studie bekend zijn. Dan moet, zo is gezegd, op dat betreffende onderdeel de bestaande regeling worden aan gepast aan de gewijzigde situatie en de nieuwere inzich ten. De minister en staatssecretaris hebben weer eens ge zegd dat de regering daartoe bereid is. Dat betekent na tuurlijk niet dat er van de ene dag op de andere iets ge beurt. Wèl zal het dan zó zijn dat er minder lang gewacht moet worden dan wanneer men pas' werkelijk aan iets begint als een veelomvattende en moeilijke studie (moei lijk ook voor deskundigen) is klaargekomen. Men moet er namelijk rekening mee houden dat voor het totstandbrengen van wetswijzigingen, die van enige omvang zijn ook al gauw een paar jaar nodig is. DEHALVE over het fiscale winstbegrip is uitvoerig gesproken over het weer invoeren van de aftrek- mogelijkheid van onderhoudskosten van de eigen woning. Over dit punt urns door een aantal leden een motie inge diend. Daarin werd aan de regering gevraagd de kwestie van het weer in aftrek brengen van deze onderhoudskos ten alsnog in studie te nemen en voor het einde van het jaar de Kamer over haar bevindingen in te lichten. Door de regering is uitvoerig betoogd dat het niet ge wenst was de genoemde aftrek weer in te voeren. De des betreffende motie is door de Kamer verworpen. Het is een zaak die de gemoederen zal blijven bezighouden, want de huidige regeling is voor de belastingplichtige niet be vredigend. Een ander punt dat wij nog willen vermelden betreft de middeling van de inkomens. Over de regeling op zich wordt niet geklaagd. Alleen over een onderdeel ervan. Een zeer belangrijk onderdeel overigens, n.l over de grens* van 5 dus over het belastingverschil dat steeds blijft bestaan tussen de oorspronkelijk betaalde en de her rekende belasting over de middelingsperiode. Dat is dus over de 3 jaar dat de winsten en lonen zijn herrekend. m f\OOR Kamerleden werd gevraagd dit percentage in ieder geval te verlagen. De regering bleek hier niet bereid. Voor de afwijzing worden twee ar9w™ente" gevoerd. Het eerste is van principiële aard. Men stelt dat het systeem van de inkomstenbelasting is het ^"^n per jaar te bepalen en dat dit systeem alleen in geval van sterJc svrekende onbillijkheid verbroken mag worden. Bij verschillen van minder dan 5 acht men die niet aan- Weplet tweede argument is van praktische van de grens zou zoveel werk meebrengen dat ze onu - voerbaar zou worden. Geen van deze ons aan! Dat helpt overigens metelHet blyft was! Natuurlijk voorzover op aarde en op belastinggeDi a iets blijvend is! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 3