<^Door cle *^Orouw WERKEN IN DE AFDELING VROUW WIL JE VERDER? BIJ de samenstelling van onze programma's moeten wij ons wel steeds afvragen of wij werken in overeen stemming met de doelstelling. Het kan plezierig werken zijn om een programma voor een heel seizoen samen te stellen, men heeft de mogelijkheid er een zekere lijn in te brengen en als alles eenmaal vastligt is dat een hele rust voor het bestuur. Maar... er moet wel ruimte blijven voor bepaalde onverwachte aktiviteiten. Waarom het jaar van de vrouw? 19 onder redakfie van de Redaktiecommfssie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Els Deurloo, Markt 1, Tholen, tel. 01660- 2504 CEN van de vaste punten in het programma van het Provinciaal Bestuur is de kadermiddag voor afdelings besturen, waar onderwerpen besproken worden, die verband houden met het „werken in de afdeling". Dat dit in de hele Bond van belang wordt geacht, blijkt wel hieruit, dat er onlangs op verzoek van het hoofdbestuur een handleiding is samengesteld, waarin zeer uitgebreid en duidelijk alle aspecten van het werken in de afdeling behan deld worden. Er is in de Bond een vrij grote wisseling van bestuurs leden, doordat de zittingsduur drie jaar is. Dit heeft het voordeel, dat er in de loop der jaren een breed kader wordt gevormd, maar het heeft ook tot gevolg, dat er steeds weer nieuwelingen zijn, die het vak moeten leren. Het besturen van een afdeling -is een boeiende taak, die soms als een uitdaging gevoeld kan worden, die meestal veel gezelligheid en pleizierige contacten met zich mee brengt en waaribij men veel ervaring opdoet. Echter vóór alles is het een opgave, die niet zo maar vanzelf gaat, maar waarover gepraat en gedacht moet worden. Van daar deze kaderdagen, waarop men volop gelegenheid heeft met be sturen vain andere afdelingen van gedachten té wisselen over eikaars ervaringen. Aan de hand van bovengenoemde b ochure werden door mevrouw EversPauw en mejuffrouw Van der Leeden de volgende onderwerpen ter discussie gesteld: besturen - pro grammeren - samenwerken - propaganda. BESTUREN |JA de verschillende wijzen van candidaatstelling en die verdeling van taken te hebben besproken, ging me- QE dag werd geopend door mevr. J. C. RemptHey uit Sprang-Capelle, die alle aanwezigen van harte wel kom heette, in het bijzonder de gasten van die dag. Daarna gaf zij het woord aan mevr. Milly Vroon, die in een korte, maar zeer duidelijk geformuleerde inleiding het onderwerp van deze dag nader belichtte. Zij stelde duidelijk, wat zij zelf onder emancipatie verstaat: het onder de sleur uitko men; je zelf durven zijn; beseffen, dat je van waarde kunt zijn voor anderen, maar ook dat anderen dat voor jou kun nen zijn. Belangrijk hierbij is het kunnen opbrengen van een gevoel vam solidariteit. Zij meende, dat het bezig zijn met jezelf geen egoïstische zaak is, omdat je daarbij veel ontdekkingen doet over de rolverdeling in de maatschappij, over verschillen in taak tus sen man en vrouw, al of niet opgedrongen door traditie. Zij drong aan: maak gebruik van je mogelijkheden, op welk terrein die ook liggen, steek je licht niet onder de ko renmaat, maak zelf de keuze, die bij je ipast, of dit nu vrij willigerswerk is, een baan buitenshuis, kreatieve bezigheden of het huishouden, zonder echter voorbij te gaan aan de belangen van anderen. Wij vrouwen hebben het voordeel, dat we veel met andere mensen moeten omgaan, daarom zijn we vaak ook zo ge schikt voor vrijwilligerswerk, omdat we onze eigen ervarin gen erin kunnen verwerken. Een taak voor iedereen is: elkaar te helpen de mogelijk heden tot ontplooiing van je zelf te ontdekken en te ontwik kelen en elkaar in staat te stellen er gebruik van te maken. |^A deze inleiding ontwikkelde zich een diepgaande dis- kussie, waarbij onder meer de vraag werd gesteld of de vrouw wel zo graag geëmancipeerd wil worden. Het lijkt vaak of de meeste vrouwen het wel best vinden zo, lekker veilig in hun huishouden. Kan dit ook voortkomen uit een soort angst niet voldoende ontwikkeld te zijn? Je kunt op vergaderingen, lezingen, studiedagen, enz. veel wetenswaar digs opsteken, wat erg nuttig is in gesprekken met je kin deren (die vaak meer leren, dan je zelf hebt gedaan) maar hoe krijg je veel vrouwen warm om ook eens ergens naar boe te gaan? De vraag werd1 gesteld, of er wel altijd vrouwen zullen blijven, die vrijwiHigerswerk willen doen, nu steeds meer vrouwen buitenshuis gaan werken. Zou dat vrijwilligerswerk dan betaald moeten worden? Een belangrijk punt werd aan de orde gesteld in de vraag, of er voor de vrouw niet een taak ligt te trachten de levens gewoonten in de Westerse maatschappij te versoberen, om daardoor de rest van de wereld een betere kans te geven. Door het voorbeeld van de vrouw aan haar gezin kan mis schien een mentaliteitsverandering te weeg gebracht wor den. We kunnen onze kinderen leren, niet altijd meer te willen hebben. In de pauze was er gelegenheid een ideeënmarkt te be zoeken, die aansloot op het thema van de morgengesprek- ken: zoeken naar mogelijkheden om je zelf te ontplooien. Er waren informatiestands ingericht over de volgende onder werpen of instellingen: het Nederlandse Rode Kruis, Ned. Vereniging voor Drank- en Drugbestrijding, Ouderparticipa tie op scholen, Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, Open Bejaardenwerk, Gewestelijk Arbeids bureau, Peuterspeelplaatsen, Aktie Graag Gedaan en Pplitie- ke Scholing. |^A de pauze werd een forum aan ons voorgesteld, be staande uit mevr. M. Abdulkadir, medewerkster aan het Provinciaal Opbouworgaan; de heer A. Mol, medewerker van de Protestantse Stichting voor Geestelijke Gezondheids zorg en de heer P. Schutte, direkteur van het gewestelijk Kadermiddag van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vrouw Evers wat nader in op de diverse functies binnen het bestuur. „Laat de vice-presidente ook eens de taak van de presidente overnemen, dan groeit zij er alvast in" was haar advies. Zou de secretaresse, „de spil", meestal zo zwaar belast, niet wat taken kunnen delegeren (notuleren, convocaties maken ib.v.)? Een batig saldo is mooi, maar wij moeten niet gaan potten, het is tenslotte geld van de leden, waarmee gewerkt moet worden! „Vergeet ook uw functie als gastvrouw niet, niet alleen tegenover de spreker en eventuele gasten, maar vooral ook tegenover nieuwe leden" vermaande zij en „tracht nooit mensen over te halen om een bestuursfunctie te aanvaarden onder het motto, dat het „zo gezellig is en dat je er niets voor hoeft te doen", want niets is minder waar! PROGRAMMEREN De vraag: „wat willen de leden?" of wel de behoeftepei ling is een van de moeilijkste zaken voor een bestuur. Om dit aan de weet te komen kan men vragenformulieren in laten vullen of een ideeënbus rond laten gaan of briefjes Verslag van de Regionale Bijeen komst te Sprang-Capelle op 25 maart 1975 van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, provincie Noord-Brabant. Onderwerp van deze studiedag: Vrouw, wil je verder? arbeidsbureau in Waalwijk. De leiding was in handen van mevr. A. A. Kantvan Rijswijk. Er werden aan het forum vragen gesteld over de volgende onderwerpen: werkeloosheidsuitkering; kursus voor verloof de paren als voorbereiding pp het huwelijk; wëtswinkels; mogelijkheden voor her-, om-, of bijscholing via de geweste lijke arbeidsbureaus; part-time werken van de gehuwde vrouw; de mogelijkheden die samenlevingsopbouworganen kennen voor de vrouw, die in eigen omgeving vrijwillig werk wil doen, b.v. op het gebied van bejaardenhuizen, milieu groepen of ruimtelijke ordening. Ook de volgende onderwerpen kwamen nog aan de orde: De rolverdeling binnen het gezin moet veranderen, dit kan door overleg en door het voorbeeld aan onze kinderen. Laat het werk buitenshuis geen vlucht zijn uit het huwelijk. Werk ook steeds aan de relaties binnen het huwelijk. Blijf mee werken om de maatschappij leefbaar te houden. Na een woord van dank aan alle medewerkenden werd deze dag, waarop we weer eens aan het denken zijn gezet, besloten. Mevr. M. T. TERGEEST—TER HORST. laten circuleren. „Laten wij wel bedenken, dat het goed is om ook eens de keuze van de minderheid te volgen" gaf mejuffrouw Van der Leeden ter overweging. Een zinnige manier om leden ongedwongen met elkaar in contact te brengen, zijn de koffiemorgens. Ongetwijfeld komt onder de persoonlijke gesprekken door de „Bond" ook wel ter spra ke en dan kunnen er, juist in deze ontspannen sfeer wel eens goede ideeën voor een afdelingsprogramma naar voren ko- SAMENWERKEN! gENDRACHT maakt macht! Dit geldt in de eerste plaats voor de samenwerking in kringverband. Hierdoor kan men vaak betere sprekers vragen, grotere excursies maken en cursussen organiseren. Samenwerking met andere organisaties kan leiden tot allerlei aktiviteiten in de dorpsgemeenschap (peuterspeel- beja;irden'-vrrk\ Een voorbeeld van samenwerking op provinciaal niveau iS c'e 7etVrouwenraad, waarin alle vrouwenverenigin gen, vertegenwoordigd zijn. Zij vormt de spreekbuis naar dfc overheid en organiseert van alles op maatschappelijk ge bied: studiedagen, voorlichting over kankerbestrijding, Zeeuwse collecte, vakantieweken voor gehandicapten en scholingscursussen voor vrouwen. Deze laatste onder de titel „Mijn tweede kans". Toch schuilen er ook wel gevaren in die schaalvergroting. Men moet er voor oppassen, dat de belangstelling en betrok kenheid bij de eigen organisatie niet minder wordt. In dat geval zou het gevaar bestaan, dat het werk in de eigen ver eniging wordt uitgehold. PROPAGANDA yERSGHILLENDE mogelijkheden hiertoe werden be sproken, waaronder ledenwerfacties door huis aan huis convocaties te verspreiden. Zeer tijdrovend, maar wel effectief is het om in nieuwe woonwijken de mensen persoonlijk te gaan bezoeken. Men moet ook de contacten met de pers niet vergeten en steeds een verslag van een bijeenkomst naar de plaatselijke en provinciale krant sturen. De redactiecommissie van uw ZLM-blad houdt zich eveneens gaarne aanbevolen voor ver slagen van bijzondere aktiviteiten in uw afdeling! Aan het einde van deze middag kwam de werkgroep Vrouw", onlangs ingesteld in verband met het Jaar van de Vrouw, aan het woord. Door mevrouw Meeuwse'Dijkman werd verteld hoe zij werkt met het ganzebordspel, samengesteld door de com missie „Mens en Maatschappij" in Noord-Holland. De vra gen, die hierbij horen zijn meer gericht op politiek gebied. Mevrouw De Kup'Bos werkte hierna enthousiast propa ganda voor een ander ganzebord, dat betrekking heeft op „rol en positie" van de vrouw. Om deze onderwerpen te b spreken zijn huiskamerbijeenkomsten ook heel geschikt. Men spreekt zich in kleine kring vaak gemakkelijker uit en het versterkt de onderlinge band. Zo kunnen de Plattelandsvrouwen zich dus op ludieke en toch serieuze wijze met velerlei aktuele onderwerpen en vraagstukken bezig houden! Belangstelling is er in ieder geval, dat bewees de grote opkomst op deze middag. M. KAKEBEEKE—OCHTMAN. Het Nationaal Comité Internationaal Jaar van de Vrouw 1975 geeft een affiche uit waarop ter overdenking 34 stellingen zijn afgedrukt; 34 maal een antwoord op de vraag: Waarom het Jaar van de Vrouw? De tekst luidt: Het Jaar van de Vrouw omdat: ik een vrouw ben ik een man ben bij werkloosheid vrouwen het eerst ontslagen worden de krant een mijnheer is vrouwen van 65 plus geen AOW krijgen als hun man jon ger is dan 65 ik van de leg af ben omdat er 7 vrouwelijke burgemeesters zijn en 768 manne lijke omdat er 34 vrouwelijke hoogleraren zijn en 1718 manne lijke vrouwen alleen thuis deskundig mogen zijn een echte chef toch een man is mannen ook wel eens mogen huilen vrouwen hun naam door het huwelijk verliezen ik mijn zonen getrouwd wil zien ik mijn dochters een kans wil geven 13% van de vrouwen het minimumloon krijgt tegen 1 van de mannen ik meer van jenever hou dan van crème de cacao het huwelijk geen levensverzekering is 2 van de industriearbeidsters geschoold is tegen 44 van de arbeiders pensioenen van vrouwen bij haar overlijden nooit aan de man komen ongetrouwde vrouwen de boot gemist hebben en ongetrouwde mannen de dans ontsprongen zijn er geert weduwnaar-pensioen bestaat omdat 2/a van de werkende jongeren werkende meisjes zijn ik tóch een vakman moet zijn er geen heksen meer verbrand worden de mooiste rol de moederrol is omdat mannen nooit zwanger worden en toch het hoogste en laatste woord over abortus hebben waar broeken zijn rokken niet betalen vrouwen geen verstand hebben van politiek en auto's mannen wel plafonds kunnen schuren maar geen pannen vrouwen een verlengstuk zijn van de positie van de man meer dan de helft van de wereldbevolking vrouw is. Het affiche is te bestellen door overmaking van f 1, per affiche Op het gironummer van het Nat. Comité, 55.5Q.50, adres: J. C. van Markenlaan 3, Rijswijk (Z.-H.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19