TUINBOUW- KLANKEN Uienprijs trok aan Reeds vroeg stagnatie Dure bijensuiker zal tuinbouw zuur opbreken Conference blijft het goed doen DINGEN VAN DE WEEK 15 Net zoals elders ziet de vollegronds-tuinders op THO- LEN met verlangen uit naar verbetering van het win terse voorjaar 1975. Na de mooie start begin maart, is er de laatste maand niets gedaan, dan waar nodig wa ter aflaten. Op veel percelen is de struktuur van de bouwvoor nog hard achteruit gegaan door gevallen re gen- en sneeuwbuien. Het zal nog een grote opgave zijn om straks, als het weer verbeterd, een goed zaai en pootbed te maken. Wat de stand betreft van de over jarige teelten, kan gemeld worden dat die zeer ver schillend is. Winterbloemkool voor de veiling heeft door niet te beste beworteling veel te weinig biad gevormd. Zelfs een ekstra stikstofbemesting kon dit euvel niet verhelpen, terwijl ook het gure maartweer niet meege werkt heeft. De vollegronds-aardbeien zijn door deze reden ook in hun ontwikkeling achterop geraakt, zodat hiervan geen vroege pluk verwacht kan worden. De overjarige bloemzaadsoorten zijn nog wel het best door de winter gekomen, wat echter wel zijn oorzaak kan hebben in het feit dat deze gewassen meest 's-zomers gezaaid worden in vroeg aardappelland, wat dikwijlswvan nature een goed struktuur heeft. De percelen bloemkool voor zaadwinning hebben echter zeer veel te lijden van duivenvraat, en de hergroei verloopt ook hier zeer traag. Een gelukkig feit voor het Thoolse land is wel, dat de belangstelling voor de bloemzaadteelt nog steeds groeit, zowel van de zijde van de telers als van de zaad firma's. Steeds meer blijkt dat de zaadfirma's inzien, en daar ook hun maatregelen naar nemen, dat er in deze streek een zich ieder jaar vergrotend vast teeltareaal te plaatsen is. Ook de vakkennis en animo van de te lers neemt toe, omdat men ervaart dat deze teelt wel past in hun bedrijfstype. Steëds bij voortduring vallen er teelten welke niet meer rendabel zijn af, zodat hier direkt een vervanger voor moet aantreden. Deze dik wijls noodzakelijke teeltversdhuiving kunnen soms wel tot gevolg hebben dat coöperatie's of organisaties in de dienstenverlenende sektor minder rendabel kunnen wer ken, omdat zij investeringen gedaan hebben voor afzet en verwerking van produkten die nu van minder bete kenis zijn geworden. Zij zijn immers ingesteld op een zo mogelijk groeiende omzet en niet op een afnemende. Zo mogelijk zullen alle afzetorganisaties van telersgroe peringen zich ook blijvend dienen aan te passen aan „das Gebot der Stunde". Niet dat dit een eenvoudige vragen: „wat hebben onze bestaande organisatie's ons te bieden, tot meerder rendement van onze bedrijven in zijn tegenwoordigde vorm?" Daartoe zal door iedere be- drijfsgenoot, ieder op zijn geëigende wijze, zijn steentje moeten bijdragen, omdat alle bestaande vormen nu eenmaal aan aangepaste vernieuwingen onderjhevig zijn. Landelijk en dus ook in WALCHEREN is de groente momenteel duur, tot zeer duur. Zo worden momenteel voor de eerste aanvoeren van winterbloemkool hoge prij zen betaald. Geen wonder, want de Italiaans/Franse import komt ook tegen zeer hoge prijzen ons land in. Eén van onze kleine liefhebberijtjes is donderdags in Middelburg of dinsdags, zaterdags als het zo uitkomt in Goes langs de groente- fruit en bloemenstalletjes te lo pen. Jammer dat men dan niet eens meer co.lega's tegen komt! Zowel om de prijs als de kwaliteit te ver gelijken is marktbezoek erg aanbevelenswaardig. Door het geldverkeer via giro en bank komen echter nog slechts weinig tuinders en steeds minder boeren naar de stad, veiling, fabriek of coöperatie, etc. We vinden dit ergens een verarming. Terug naar onze inleiding. De groenten zijn duur, maar dit komt helaas door de mindere aanvoeren. Is er een gebrek aan een produkt, dan trekt dit de andere, dus ook de meer aangevoerde soorten, gelijk mee op in prijs. Dit is de spiraal naar boven. Voor ons in leder ge val prettiger dan de beruchte spiraal neerwaarts! Ook de uien, die de gehele winter zeer slecht in de markt lagen, trekken flink aan in prijs. Zij, die de bekende soorten, met lange houdbaardheid geteld hebben, zoals bijvoorbeeld Dura, zitten beslist beter dan zij die de voorkeur gaven aan soorten die wel meer opbrengst ge ven, maar minder houdbaar zijn! Zijn we goed ingelicht, dan is er wat minder animo voor uitzaai van uien. We vinden dit normaal, want ach ter de markt aanlopen zal ook in 1975 noog steeds een „normaal" verschijnsel zijn. Nu moet men niet over drijven, want uien zijn van oudsher één der meest speculatieve teelten en ze zullen dit ook blijven. De De Nederlandse land- en tuinbouw zou wel eens een scha de van tien miljoen gulden kunnen lijden, doordat de EEG de bijen hun goedkope suiker heeft afgepakt. Deze sombere voorspelling doet waarnemend secretaris C. Pater van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. In het van voorjaar 1974 tot voorjaar 1975 lopende bijen jaar hebben de imkers hun volken nog door winterdagen en sombere zomerdagen heen kunnen helpen met suiker die ze voor negentig cent per kilo konden kopen. Zij dankten dat aan de denaturatiepremie van de EEG. De omslag van over vloed naar schaarste op de wereldsuikermarkt heeft de EEG echter doen beslissen tot afschaffing van die premie, zodat de bijenhouders in 1975/76 tussen 1,50 en 1,70 voor een kilo suiker zullen moeten neerleggen. Voor heel veel imkers zal dat te duur worden. De duur- Op de fruitveilingen in Zeeland blijft het aanbod van Con ference van grote betekenis. Wekelijks worden er grote hoe veelheden aangeboden. Dat gebeurt in hoofdzaak op de voorverkoopveilingen- en dit blijkt bijzonder goed te lopen in dit seizoen met een grote export van deze peren. Door het koude weer zijn er weinig problemen met het klaarma ken en ook de kwaliteit is overwegend goed hoewel het april is geworden en veel telers nog nimme zo laat 'hun Conference hebben bewaard. Nog enkele weken zal deze peer een belangrijke plaats blijven innemen en dan behoort ook dit seizoen weer tot het verleden. Het is uiteindelijk alleszins meegevallen wat de afzet van deze peren betreft, zeker wanneer we bij het begin van het bewaarseizoen zagen dat er drie keer zoveel waren opgeslagen als ooit het geval is geweest in die laatste jaren. Vooral Engeland, de Scandinavische landen, de Cana- rische eilanden en Frankrijk zijn belangrijke afnemers ge weest en zijn dat nog steeds. Op de voorverkoopveiling vorige week vrijdag in Kapelle- Terneuzen, met een aanbod van 80 ton werden de navolgen- geldelijke opbrengst van 12 jaar mag in géén geval doorslaggevend zijn. Toch zien we voor de uien een steeds betere toekomst. Het gebruik neemt geleidelijk toe. Mensen die vroeger geen uien aten of lusten, zijn nu geregelde gebruikers. Toen we als kind rode bietjes op tafel kregen, was de kous af, maar nu staat er een bordje met heerlijk knappende uien naast. Ook in de restaurants neemt het gebruik toe. Al met al, een ar tikel dat zó gewild is, niet alleen in ons land, maar ook elders in de wereld, moet men goed volgen. Het is echter wel een produkt dat grote oppervlakten vereist om tot rendement te komen en grote arealen is niet de sterkste zijde van de tuinbouw. Wat we als levensgroot gevaar zien aankomen, is, dat door de vele regenval (we tapten a.leen in 't weekend weer al ruim 30 mm af!) niemand planten of zaaien kan. De grote plantenkwekers hebben letterlijk al hun materiaal verkocht en die vele, vele tientallen miljoe nen planten staan nog voor 't overgrote deel bij de tuin ders in de kweekbakken in de schuur te wachten op uitplant. Du^ komt dit straks alles in grote hoeveelhe den tegelijk op de veiling. Nu zijn we er niet voor om „au" te bruden voor het pijn doet, maar o.i. zit het er dik in dat er straks catatrofaal grote aanvoeren ko men. Hopen'lijk redt de export veel. We spraken een grote boom- en sierplantkweker. Die zat ook met de handen in 't haar, want geen spade gaat de grond in. En ook voor die handelsbedrijven is het kort dag! Al met al lopen de plannen voor vele bedrijven '.el ijk uit de hand! Pas later zullen we een definitieve balans kunnen opmaken van de tege/ival.ers en naar we hopen ook van de meevallers! dere suiker scheelt hun op z'n minst acht tot tien gulden per bijenvolk en daar komen nog andere kostenstijgingen bij, zoals die van het vervoer van de volken naar land- en tuin bouwgebieden. De ongeveer honderd gulden die men per volk voor de honing kan incasseren (produktie 30 a 35 pond per volk, honingprijs per pond gemiddeld drie gulden) weegt daar niet tegen op. Er moet geld bij en al doen verreweg de meeste imkers het voor hun plezier, de heer Pater vreest toch dat er van de 70 a 80.000 bijenvolken die Nederland nu telt, 40 a 50.000 zullen verdwijnen. Die kunnen dan bij de teelt van fruit, augurken, koolzaad en landbouwzaden niet meer voor het bestuivingswerk zor gen waardoor schade zowel in kilogramopbrengsten als in kwaliteit. De Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt heeft in een telegram aan de minister van landbouw haar zorgen uiteengezet en de bewindsman om hulp gevraagd. de prijzen besteed: I 6570 mm 94 cent; I 6065 mm 84 cent; I 5560 mm 7273 cent; I 5565 mm 76 cent; II 44 55 mm 5054 cent per kg. De prijsontwikkeling van de appelen viel in de week na Pasen wat tegen. Het aanbod was groot en de exportvraag beperkt zioh tot de groene partijen die er wat weinig te koop waren, zeker in ons gebied. Klasse I in de grote maten werd algemeen verkocht voor 75 tot 80 cent per kg en I 6570 mm deed 6570 cent; I 6065 mm werd verkocht voor 55 60 cent per kg. De klasse II was al naar gelang van de kwaliteit 510 cent per kg goedkoper. Klasse II 6065 en 6570 mm werd dikwijls aangeboden voor export naar de DDR. Winston heeft toch ook wat moeite om zich te handhaven en zeker om in prijs aan te trekken. De maat 65—70 mm welke het meest wordt aangeboden deed tussen 75 cent en ƒ1,per kg en voor de grote maten werd al naar gelang van de kwa liteit en de kleur tussen 0,95 en 1,20 per kg betaald. Saint Remy stoofperen werden iets duurder en kwamen op 6070 cent per kg. QP 'de Nederlandse groenteveilingen is men bijzon der teleurgesteld over de ontwikkeling van aan voer en prijzen gedurende de eerste drie maanden van dit jaar. Vrijwel overal zijn aanzienlijk lager omzetten behaald dan het vorig jaar. Vooral de sla speelt in de eerste maanden van het jaar een grote rol en daarmee heeft het zwaar fout gezeten tot en met eind maart. Het bijzonder zachte weer in heel Europa zorgde er voor dat de natuursla uit Zuid-Frankrijk en Italië de markt beheer ste. Een zeldzaam goede kwaliteit werd er vooral uit Zuid- Frankrijk aangeboden en de Nederlnadse kasslatelers moesten het gelag betalen. Tegen eind maart verander de de situatie. De natuursla in het zuiden was op en de aanvoer in ons land en België werd geremd door de koude. Het gevolg was een plotselinge en onverwachte opleving in de slahandel met prijzen die vooral voor de zwaardere kwaliteiten de helft hoger lagen dan het jaar daarvoor. In de week na Pasen zijn de prijzen weer ge daald maar ze bleven toch alleszins redelijk maar het aanbod viel opnieuw tegen door een te trage ontwikke ling in de kassen. Een groep die ook al geruime tijd slecht zit zijn de te lers van kastomaten. De aanvoer lag nog al wat boven het peil van het vorig jaar en de prijzen hebben voort durend aanzienlijk lager gelegen. In de week voor Pasen lag bij de belangrijkste tomatenveilingen de prijs van de A tomaten op 2,65 per kg. Het vorig jaar in dezelfde periode was dat gemiddeld ƒ3,91 per kg! Van grote betekenis voor de afzet is ook weer de bui tenlandse konkurrentie met name op de Westduitse markt waar het merendeel van onze tomaten naar toe gaan. Het zijn de laatste weken de tomaten uit Marokko geweest welke daar hebben gezorgd voor een enorme prijsdruk. Omdat verwacht moet worden dat deze kon kurrentie voorlopig groot zal blijven, zijn de verwachtin gen voor de prijsontwikkeling van de tomaten in de ko mende tijd niet al te best. J^E drie samenwerkende standsorganisaties in het Zuidhollandse glasdistrict hebben vorige week in telegrammen aan het Landbouwschap en aan de Minister van Landbouw en Visserij hun ernstige bezorgdheid uit gesproken over de ontwikkeling op de tomatenmarkt. Ge vraagd is om met directe ingang een effektief werkend referentieprijzensysteem in werking te doen treden om dat het tomaten uit niet E.E.G.-landen zijn welke de zaak binnen de E.E.G. bederven. Een probleem bij het inwer king stellen van het referentieprijzensysteem is, dat het gaat om natuurtomaten uit Marokko en de prijzen hier van moeten met 1,8 worden vermenigvuldigd bij de vast stelling van het interventieprijzenniveau wanneer ze wor den gesteld tegenover Nederlandse kastomaten. Het is duidelijk dat het hier een zeer moeilijke kwestie betreft en dat hierdoor opnieuw wordt bewezen hoezeer de Nederlandse glastuinbouw de dupe kan worden van de sterk gestegen energiekosten. Zeker in een jaar als we thans beleven met abnormale weersomstandigheden blijkt dat de konkurrentie met het natuurprodukt uit het zuiden bijzonder zwaar kan zijn. De tomatentelers onder vinden het dagelijks. Gelukkig zijn er ook nog positieve geluiden uit de kas- sektor naar voren te brengen. Het aanbod van komkom mers op de veilingen is door het koude en zonloze weer de laatste tijd wat achtergebleven bij het vorig jaar maar door de grote vraag, voornamelijk van West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Zweden liggen de prijzen hoog, Gedurende de maand maart werd gemiddeld ongeveer 50 meer betaald voor de komkommers dan het vorig jaar in dezelfde periode. In de week na Pasen trad ook hiervoor een prijsdaling op maar het bleef toch een gun stige ontwikkeling. TENSLOTTE maken we nog melding van de bijzon der gunstige prijsontwikkeling van spinazie, ook weer hoofdzakelijk in de tweede helft van maart. Gedu rende de eerste helft van deze maand waren deze prij zen aanzienlijk lager dan het vorig jaar omstreeks de zelfde tijd en ook lager dan ze zouden moeten zijn om van een rendabele teelt te kunnen spreken. Het was jam mer dat ook in ons gebied in deze periode nog al wat telers moesten ruimen. Vanaf half maart naroen de aan voeren af en de prijzen vlogen naar boven. Zeeuwse telers maakten in de week voor Pasen voor hun spi nazie nog prijzen tot 2,70 per kg. Bij de belangrijkste veilingen van spinazie in ons land was de gemiddelde prijs van dit produkt in die week 2,19 per kg. Het vorig jaar in dezelfde periode was dat 1,10. Wanneer men dan enkele weken daarvoor zijn produkt heeft afgeleverd voor 7090 cent per kg is voorgekomen is dat een ver velende zaak en het bewijst opnieuw hoe weinig men kan zeggen van de prijsvorming en het juiste tijdstip van aan voeren in deze sektor waar we te maken hebben met produkten welke per dag verkocht moeten worden. We lazen eens de uitspraak dat een ons geluk beter is dan een kilo wijsheid! En bij het beschouwen van dé hiervoor genoemde prijzen gaat dat inderdaad op! Bij de veiling te Middelburg is sinds enkele weken de winterbloemkool te koop. De grote kool wordt bijzon der duur betaald. Tijdelijk noteerden ze zelfs tot ƒ3, per stuk of nog iets daarboven. Eind vorige week deden de zessen ook nog rond ƒ2,75. Het is alleen jammer dat het aanbod hiervan zo bijzonder klein is Het totale aanbod is reeds niet groot en zal dat ook niet worden maar werkelijk goede partijen zijn helemaal sporadisch te vinden. Mogelijk kan dat in de komende tijd iets verbeteren maar de verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Het weer heeft tezeer tegen gezeten in de afgelopen maanden. Hele percelen zijn zelfs helemaal verloren gegaan door de regen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15