Ratweringsmaatregelen 13 ongunstig te maken. In de moderne hokken is het voedsel in de vorm van meel, eieren en water konstant aanwezig. Wij moeten dus steeds waakzaam blijven dat de ratten met binnen de gebouwen komen. Voor iedere pluimveehouder, die de bestrijding serieus wil toepassen, kan een ratvrij be drijf worden gegarandeerd. De kosten, die hiervoor moeten worden gemaakt, zijn gering en bestaan in hoofdzaak uit arbeidskosten n.l. het op de juiiste plaatsen uitleggen van vergif. Alleen het uitleggen van vergif is niet voldoende; ook het regelmatig controleren van de gif plaatsen is nood zakelijk. Misschien laat u de rattenbestrijding door een particuliere firma uitvoeren en betaalt u daarvoor een hoog bedrag per jaar. Ook kunt u de gemeente inschakelen, die voor u de rattenbestrijding uitvoert. De ervaringen, die wij met enkele Zeeuwse gemeenten hebben opgedaan, zijn minder gunstig. Dit heeft tot gevolg gehad, dat er kontakt met de Rijksdienst ratten- en muizenbestrijding te Wageningen is opgenomen. Deze rijksdienst heeft in alle provincies kontaktpersonen, die door Wageningen worden geïnstrueerd en de ratten- en muizenbestrijding op een zeer deskundige wijze uitvoeren. En.de daaraan verbonden kosten zijn nihil want deze service is geheel gratis! ENKELE BEKENDE RASSEN [TR zijn 19 rattenrassen bekend. De meest bekende zijn: zwarte rat - bruine rat - muskusrat - woelrat en beverrat. De zwarte rat komt nog sporadisch in Zuid-Neder land voor en in enkele streken in het noorden en oosten van ons land, doch 'veel in havensteden. Deze zwarte rat leeft bij voorkeur op zolders en onder dakbesohuttingen, klimt uitstekend, graaft niet en komt zelden buiten. Voor ons is de bruine rat van het meeste belang, die ook wel riool rat of waterrat wordt genoemd. In het voorgaande is reeds gesteld, dat voor een goede bestrijding van de rat ten eerst een goede biologische kennis noodzakelijk is. Wij moeten weten hoe de rat leeft, wat hij doet en wat hij niet doet. Van de bruine rat is bekend, dat hij gangen graaft, goed zwemt ,maar niet graag klimt. Hij is tijdens de winter maanden graag binnenshuis en zo mogelijk onder de vloe- De bruine rat eet 10 kg per jaar. ren van gebouwen. Hij komt in het gehele land voor, maar het liefst in een waterrijke omgeving. Verder is bekend, dat bruine ratten ziektekiemendragers kunnen zijn, waardoor ook de mens en huisdieren besmet kunnen worden. Wij noemen de ziekte van Weil en para- J^EN rat gaat daar wonen waar voor hem de leef omstandigheden gunstig zijn. Dit betekent, dat hij gaat nestelen op plaatsen waar een rustig ver blijf verzekerd is en voldoende voedsel aanwezig is. Het rattennest behoeft men niet altijd op die plaatsen aan te treffen, waar ook de voedselvoor raden zijn. Er zijn gevallen bekend, dat de rat 1 km van de voedselbron vandaan woont. Rattenbestrij ding betekent' de leefomstandigheden voor de rat ongunstig of onmogelijk maken. Wij kunnen daar zelf veel aandoen maar in dé praktijk worden nog te weinig ratweringsmaatregelen genomen. Als men merkt, dat er op het bedrijf ratten voorkomen, wordt er in het gunstigste geval vergif uitgelegd. Vaak moeten wij echter constateren dat er eerst meer ratten moeten komen voordat er groot alarm wordt.geslagen. Het gaat dan echter merkbaar geld kosten en dus moet de rattenverdelger worden in geschakeld. Deze vaak zeer kundige mensen gaan eerst de omgeving van de rattenbron verkennen en maken studie van het gebouw, waarin de ratten voorkomen. De rattenverdelger geeft u advies wel ke ratweringsmaatregelen er op uw bedrijf geno men kunnen worden. Het heeft n.l. weinig zin de ratten te bestrijden, als niet de bron van het kwaad wordt aangepakt. F vele gevallen kan een ratteninvasie met wei nig moeite worden voorkomen. Als aan de juiste huisvestingsvoorwaarden wordt voldaan is de bestrijding van de aanwezige ratten vrij simpel. De rattenverdelger geeft aan waar en hoe het vergif moet worden uitgelegd. Nu is het een kwestie van uw eigen werklust om de bestrijding juist te laten verlopen. De vergifplaatsen moeten regelmatig worden gecontroleerd en zonodig worden bijgevuld. Deze controle moet zolang worden herhaald tot het vergiftigde voedsel blijft liggen. Dan pas kunt u er van verzekerd zijn, dat de laatste rat is verdwenen. Wanneer wij op de juiste manier met de rattenver delger samenwerken, is het bedrijf binnen 4 weken ratvrij. Als het moment is aangebroken, dat de laat ste rat verdwenen is, zijn wij tevreden en geven een zucht van verlichting. Dat hebben de mannen uit Wageningen netjes opgelost. Inderdaad, maar wees niet te blij; het bedrijf van uw buurman is misschien nog niet ratvrij. Trouwens ook van grotere afstanr den kunnen de ratten u opnieuw met een bezoek vereren. Rattenbestrijding is een uitstekend idee, maar doe het goed; doe het in samenwerking met uw buur man. Denk aan de ratweringsmaatregelen en blijf daaraan denken, maar laat het niet bij denken al leen. Blijf vergif uitleggen, vernieuw het elke week, ook als er volgens u geen ratten zijn. Een ad vies dat weinig kost, gemakkelijk is uit te voerenden een hoog rendement geeft. de rat van de ene stal naar de andere worden overgebracht. Op deze manier kunnen veeziekten worden verspreid: vogel pest - varkenspest - mond- en klauwzeer enz. DE SCHADE, DIE DE BRUINE RAT VEROORZAAKT ||OEWEL de directe schade het meest aanspreekt, moe ten wij wel bedenken, dat de indirekte schade zeer groot kan zijn. Denk maar eens aan het doorknagen van lodenwaterleidingen en ldahtleidingen. Het wegslepen van voedselvoorraden is ook niet direkt waarneembaar, maar kan veel geld kosten. Ook het doden en wegslepen van kui kens, kippen, konijnen en zelfs biggen behoren tot de nach telijke werkzaamheden van de bruine rat. De bruine rat vreet 10 kg voedsel per jaar. Als dit voedsel voor de helft uit kippevoer zou bestaan betekent dit een direkt verlies van 2,50 per aanwezige rat. En u weet dat niet alleen bij kippen miaar ook bij ratten de vermenigvuldigingsfaktor groot kan zijn. Het is moeilijk de totale schade per rat per jaar in geld uit te drukken. Maac het staat wel vast, dat één rat per jaar meer schade veroorzaakt dan twee kippen kun nen verdienen. DE VOORTPLANTING £EN rattenpaar gaat zich in een omgeving nestelen, waar geen andere ratten voorkomen. De voortplanting gaat zeer snel. Een wijfje kan 5 tot 18 levende jongen per keer ter wereld brengen, maar grotere aantallen komen ook voor. In zachte winters kan men ook buiten nesten met jonge rat ten aantreffen. Na drie maanden is de jonge rat reeds vruchtbaar. Dit betekent dat één rattenpaar voor 300 nakomelingen per jaar kan zorgdragen. HOE WORDT DE BESTRIJDING UITGEVOERD? ^iLS de ratten in de bedrijfsgebouwen zijn doorgedron gen, moet een snelle behandeling plaatsvinden. Hier voor kunt u rechtstreeks kontakt met de ratten- en muizen- bedrijfsvoorlichter inschakelen, die voor een verdere afwik keling zorgt. De bestrijding van ratten dient op intelligente wijze te worden uitgevoerd; ratten zijn erg slim! De bestrijding langs mechanische weg is moeilijk en vraagt veel geduld en in zicht van de rattenvanger. Zoals reed's opgemerkt verplaat sen ratten zich zodicht mogelijk langs gebouwen, muren of andere vaste obstakels. Wanneer de bestrijding met een rat- tenklem wordt uitgevoerd, dan moet deze klem eerst in ongespannen toestand met voedsel op het rattenpad worden gezet. Als het voedsel wordt weggenomen en het onbekend objekt kennelijk is geaccepteerd, kan de klem worden ge spannen. De uren van de rat zijn dan snel geteld. Hoewel op deze wijze ratten gevangen kunnen worden is het leggen van vergif eenvoudiger en effektiever. Als vergif wordt cu marine gebruikt, gemengd met haver of zonnepitten. Di vergif heeft een antibloedstollend effekt, waardoor de dood zeer geleidelijk intreedt. Wanneer de ratten maar één- o! tweemaal van dit vergif vreten heeft dit echter niet de dood tot gevolg. Het is noodzakelijk dat de ratten elke dag van dit vergiftigde voedsel vreten, waardoor na 5 a 10 dagen de dood intreedt. De ratten, die dit vergif binnen krijgen, voe len zich prettig, ze gaan vermageren, worden trager en gaan zonder pijn te hebben geleden dood. Omdat de rat zich prettig blijft voelen gaat er van hem geen waarschuwing uit maar zijn of haar familieleden. 'Bij het gebruik van andere vergiften worden de overige familieleden wel gewaarschuwd, hetgeen betekent, dat van het vergiftigde voedsel niet meer wordt gevreten. tyfus. Ook kunnen smetstoffen over grote afstanden door bestrijding in Wageningen opnemen. Maar u kunt ook uw Door de trage werking van cumarine moet de be strijding op regelmatige tijden worden herhaald. Als dit niet gebeurt dan kan men zelfs door het zo nu en dan verstrekken van dit vergiftigde voedsel de ratten voeren, zonder dat er sterfte optreedt. Waarschuwing: Cumarine is niet alleen een vergif voor ratten maar is ook gevaarlijk voor mens en huisdieren. Het kant en klaar aangekochte cuma rine kan te oud zijn, waardoor het zijn werking ver liest. Het is daarom gewenst, dat de rattenbestrij ding door een deskundige wordt begeleid. HET AFMESTEN VAN PARELHOENDERS De parelhoenders worden als ééndagskuiken naar het afmestbedrijf getransporteerd. De kuikens zijn sterk, maar wel schrikachtig. Het is daarom raadzaam het af- mesten in donkerhokken te doen plaatsvinden. Omdat de dieren erg zenuwachtig zijn geeft het afmesten op de batterij teveel beschadiging. Als voorzorgsmaatregel te gen opschrikken en paniek is het gewenst de groepen niet te groot te nemen. In de praktijk blijken éénheden van 500 kuikens goed te voldoen. De temperatuur onder de kunstmoeder moet de eerste dagen 38° C bedragen met een afloop op 3 weken leeftijd naar 35° C. Op een leeftijd van 3 weken mag de bezetting niet meer dan 14 dieren per m2 bedragen. Tijdens de eerste 10 levenswe ken is de haaii zwaarder dan de hen, daarna is de hen zwaarder. In het algemeen zijn parelhoenders weinig gevoelig voor ziekten. Op een leeftijd van 10 a 12 dagen en 5 we ken wordt tegen vogelpest geënt. GEWICHTEN/VOEDERCONVERSIE EN KOSTPRIJS OP 10 WEKEN LEEFTIJD Gew. haan hen voederc. gem. voederverbr. haan 4- hen 1050 gram 3,00 3150 gram Om de gedachten te bepalen kan de kostprijs van het parelhoen (bij genoemde resultaten) op ƒ3,60 per kg worden gesteld. De gemiddelde opbrengst is ƒ4,50 per kg levendgewicht. Bij de poelier kost. een parelhoen 10.00 per kg geslacht produkt. Wanneer de kostprijs van het parelhoen met die van slachtkuikens wordt vergeleken komt het parelhoen on gunstig te voorschijn. Het inslachtingspercentage van het parelhoen is veel lager dan het inslachtingspercentage bij slachtkuikens. Bij het levend gewicht heeft een parel hoen 51 vlees, terwijl het vleespercentage bij het slachtkuiken 46 is. Hierdoor is het prijsverschil min der groot dan het op het eerste gezicht lijkt. DE AFZETMOGELIJKHEDEN De consumptie van parelhoenders in Frankrijk was 10 jaar geleden 200 gram per hoofd van de bevolking; thans is de consumptie 1 kg per hoofd van de bevolking. T>e produktie van parelhoenders bedraagt in Frankrijk meer dan 10 c/r van de totale produktie aan gevogelte. Het pa relhoen is 4 jaar geleden vanuit Frankrijk naar België overgebracht en heeft daar de volle belangstelling. In Nederland is het verloop nog schoorvoetend. Er zijn nog weinig slachterijen waar parelhoenders worden geslacht. Het bedrijf in Koewacht levert de kui kens voor 80 9r naar België. Volgens de heer Koetsen- ruyter neemt ook in Nederland de belangstelling voor de parelhoenders snel toe. De vraag is momenteel zodanig, dat er meerdere afmestbedrijven moeten worden .ge zocht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13