RATTEN Ruim ze op! Van slachtkuiken naar parelhoen 12 F. EDZERS Consulentschap voor Varkens en Pluimveehouderij Zeeland-Brabant te Tilburg. Het is bekend, dat ratten vernie lingen kunnen aanrichten, dat ratten ziektes kunnen overbrengen en dat de ratten een gedeelte van onze winst kunnen opknabbelen. Ratten- schade komt meer voor dan u denkt en helaas ook op onze pluimveebe- drijven. Ratten, heeft u ze weieens gezien? Of denkt u dat uw bedrijf „ratvrij" is? Waarschijnlijk zijn er op uw bedrijf ook ratten. Bestrijdt ze, dit kan en het kost weinig moeite! |N de pluimveehouderij kunnen zich allerlei mogelijk heden en combinaties van mogelijkheden voordoen, waardoor de financiële resultaten slecht of minder goed zijn. Er zijn voldoende voorbeelden: slechte kippen, hoge voeder- prijzen, lage eierprijzen, ziektes enz. Wij proberen hennen van een goede kwaliteit te kopen, goed en goedkoop voer aan te kopen en de eieren tegen de hoogste prijs af te zet ten. Wij doen ons best, maar toch blijven wij mede van ande re personen en het marktgebeuren afhankelijk. Als pluim veehouder kunnen wij weinig invloed op genoemde facetten uitoefenen. Wij kunnen alleen proberen de omstandigheden, zoals huisvesting, verzorging en organisatie zo optimaal mogelijk te doen zijn. In onze bedrijfstak kunnen kleine be dragen van grote betékenis zijn. Het is daarom jammer, dat vaak grotere bedragen aan ons voorbij gaan, zonder dat dit door ons wordt opgemerkt. De schade veroorzaakt door de ratten is daar een voorbeeld van. IS RATTENSCHADE TE VOORKOMEN? Vele pluimveehouders (maar niet alleen pluimveehouders!) zijn van mening, dat op hun bedrijf geen ratten voorkomen. Dit kan juist zijn, want er zijn in Nederland inderdaad een aantal bedrijven rat vrij. Maar als door u geen ratten op uw bedrijf worden waargenomen is daarmee het bewijs nog niet geleverd, dat er ooit geen ratten zijn! Zodra u de aanwezig heid van ratten opmerkt kan de schade reeds groot zijn. Deze schade is zowel van direkte als van indirekte betekenis. In onze bedrijfstak heerst nog steeds de mening, dat ratten- schade als een normaal bedrijfsrisico moet worden ingekal- kuleerd. Er wordt gesteld, dat er geen enkel pluimveebedrijf ratvrij te krijgen is. In de praktijk is echter gebleken, dat deze stelling niet juiist is. Daarbij konstateren wij, dat de bedrijven, waar geen of weinig rommel rond de hokken wordt aangetroffen, gemakkelijk en sneller ratvrij te krijgen zijn. Want uit onderzoekingen is komen vast te staan, dat cp meer dan 90 van de bedrijven ratten in meer of min dere mate voorkomen. Om ratten goed te kunnen bestrijden moet men eerst het levenspatroon van de ratten bestuderen en de gedragingen van de dieren nagaan. Inmiddels is gebleken, dat door een juiste hokltenbouw en enkele andere voorzieningen ratten minder gemakkelijk binnen kunnen komen. zoveel mogelijk worden bemoeilijkt. Bij de bouw van een nieuw hok kan hiermee rekening worden gehouden. Als aan de buitenkant van de fundering op 20 cm diepte een beton nen plaat van 50 cm breedte wordt aangebracht, zullen de ratten niet gemakkelijk onder de betonvloer van het hok kunnen komen. Van ratten is bekend, dat zij zo dicht mo gelijk langs de gebouwen lopen om vandaar uit binnen te komen en met zo weinig mogelijk moeite en inspanning trachten dit doel te bereiken. Zo probeert de rat o.a. langs de muren omhoog te klauteren; hierbij zijn vooral die hoe ken van gebouwen bij de rat erg in trek. De nat probeert onder andere langs de muren omhoog te klauteren waarbij de hoeken van gebouwen erg in trek zijn. Indien er dakgoten aanwezig zijn moet in de regenpijp een bolrooster worden geplaatst, zodat de rat niet via een open verbinding door de regenpijp het dak kan bereiken. Om te voorkomen dat de rat langs de buitenkant van de regenpijp omhoog klautert, is het aanbrengen van een coni sche ratweringskraag gewenst. Ook de openingen langs de dakrand van golfplaten moeten worden afgesloten, evenais de luchtinlaatopeningen, die van gaas moeten zijn voorzien. De ventilatieopeningen tussen rechtopstaande gemetselde stenen mogen niet breder dan 0,5 cm zijn. WAAR KOMEN RATTEN VOOR? j^E ratten treft men op plaatsen aan waar voedsel jen water aanwezig is en zo mogelijk een behagelijke temperatuur heerst. Deze combinatie van gunstige faktoren De rattenverdelger geeft aan waar en hoe het vergif moet worden uitgelegd. MAAK HET HOK RATDICHT Als buiten onvoldoende voedsel aanwezig is probeer de rat de gebouwen binnen te komen. Dit binnenkomen moet Als op de hoeken uit steeksels worden aangebracht wordt dit door de rat als een hindernis ondervonden. Wanneer bij nieuwbouw een spouwconstruktie wordt toegepast is het van belang de spouw aan de boven- en onderkant dicht te metselen. De ratten kunnen dan niet via de spouw tussen de dakbedekking en het dakbeschot komen. wordt o.m. in onze pluimveehokken aangetroffen. Vooral op de (bedrijven waar droge mest wordt gewonnen voelt de rat rich thuis. De moderne deep-pit-hokken zijn voor de rat een eldorado; maar niet alleen in deep-pit-hokken, ook in andere pluimveehokken kunnen ratten voorkomen. Het is niet ge makkelijk in de hokken de omstandigheden voor de ratten (Vervolg van vorige pag.) beidsbezetting is hoog. Voor de verzorging van 3000 moe- derdieren en 1000 hanen zijn 2 personen werkzaam; hier bij is inbegrepen spermaname (melken) en het toepas sen van kunstmatige inseminatie. Op dit bedrijf zijn to taal 7000 vermeerderingsdieren in produktie. KUNSTMATIGE INSEMINATIE Het toepassen van kunstmatige inseminatie bij parel hoenders is zeer gespecialiseerd werk. Zowel de heer als mevrouw Koetsenruyter, hebben hiervoor in Frankrijk een goede opleiding genoten. Men rekent één haan voor 3 hennen. Een keer per week worden de hanen gemolken en één keer per week heeft de inseminatie plaats. De gemiddelde zaadproduk- tie van de haan is 0,03 cm3. Het sperma wordt één op één met dilavia verdund en moet binnen 20 minuten bij de hennen zijn geïnsemineerd. De hoeveelheid sperma per inseminatie is 0,015 cm3. HET BROEDEN Tot 1956 waren parelhoenders alleen in de natuurlijke broedperiode van april tot september verkrijg baar. Door seizoengebondenheid, was het niet mogelijk de parelhoenders op een industrieële basis te gaan opzet ten. Door de toepassing van kunstmatige inseminatie werd het mogelijk het gehele jaar door parelhoenkuikens te leveren. Vanaf 41 gram worden de eieren als broedei gebruikt. Dit eigewicht is op 35 weken leeftijd bereikt. Over de gehele legperiode bedraagt het gemiddelde eigewicht 44 gram. Het gewicht van de ééndagskuikens kan op 27 gram worden gesteld. De vóórbroedperiode duurt 24 da gen. Het totale broedproces bedraagt 26% dag. De broed- uitkomst is maximaal 85 van de ingelegde eieren. Het bevruchtingspercentage ligt in het begin van de leg periode op 90 en aan het einde van de legperiode op 70 Op het bedrijf van de heer Koetsenruyter worden elke week 800010000 kuikens gebroed. Dit aantal wordt in het begin van 1975 tot 15000 per week opgevoerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 12