Wat doet een makelaar in onroerend goed U zit niet aan uw eerste aangifte voor de inkomsten belasting vast Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland vergaderde ontdtekt. Wel wordt bij zo'n vrijwillige verbetering de boete beperkt tot 10 Ga dus nooit voor de grap drie miljoen te weinig aange ven! BEROEP Tegen een uitspraak op een bezwaar of tegen een navor deringsaanslag kan men in beroep gaan bij bet gerechtshof. Gratis en zonder advokaat of prokureur, zo u wilt. Ook daar kunt u bij de schriftelijke en mondelinge behandeling nog met niet eerder genoemde feiten en theorieën komen aan dragen. Ook voor de inspekteur geldt dat. Wanneer u er geen goede reden voor had dce nieuwe mededelingen tot dan toe achter te houden, dan zal het hof daar natuurlijk niet dankbaar voor zijn en de tegenpartij zonodig gelegenheid geven tot nader overleg of onderzoek, doch het hof moet met die nieuwe feiten wel rekening houden bij de uitspraak. Dit late noemen van feiten komt overigens nogal eens voor, doordat men pas later in de gaten krijgt wat er alle maal van belang is. Het hof is daaraan gewend en men be hoeft dus niet te gauw benauwd te zijn. Tegen de uitspraak van een hof kunt u nog bij de Hoge Raad beroep aantekenen, doch daarbij wordt aan de door het hof vastgestelde feiten niets meer veranderd, toegevoegd of afgedaan. Zelfs al zouden de door het hof vastgestelde feiten onvolledig of verkeerd zijn. U ziet dus, dat in het wettelijk systeem in zo ruim mogelijke mate gelegenheid is gelaten om onvolledigheden of misverstanden in de feiten te achterhalen en zo tot een zo juist mogelijke aanslag te komen. Tct dit laatste is echter ook vereist, dat een ieder ziin rol goed speelt en dus gebruik maakt van al die mogelijk heden .Een gewone brief is voldoende! bedrijf sverzorgingsdiensten die daartoe uitgenodigd, merendeels door voorzitter en sekretaris vertegenwoor digd waren was, dat deze plannen positief moeten wor den benaderd omdat op financieel aantrekkelijke wijze een behoorlijke dekking bij de arbeidsongeschiktheid in het eerste jaar kan worden verkregen. Mocht evenwel het ziektebeeld ongunstig afsteken te gen het landelijke, dan achtte de vergadering tegenover de getroffen bond een binnen bepaalde grenzen te stel len overheidsgarantie redelijk. Indien langdurige ziekte aanleiding mocht vormen tot medische kontrole dan zouden de kosten hiervan door de overheid gedragen behoren te worden. Hoewel enerzijds de wenselijkheid om in wijder ver band te werken bij een kleine omvang van de diensten als in Zeeland (5 diensten met 348 leden) in beginsel werd onderschreven, bleek de vergadering anderzijds niet gerust op de extra kosten, die daarmede door de geografische ligging van Zeeland, gepaard zouden kun nen gaan. BORGSTELLINGSFONDS- EN ONTWIKKELINGSAANGELEGENHEDEN VOOR de bijdrageregeling omschakeling melkvee op mestvee werd 1 aanvraag behandeld en goedge keurd. Eveneens werd goedkeuring verleend aan een klein ontwikkelingsprojekt in de tuinbouwsektor tot een bedrag van 1833, DEEL II |N het eerste deel bespraken we wat men vroeger onder de makelaardij verstond en hebben we ook behandeld aan welke voorwaarden er voldaan moet worden om als makelaar beëdigd te kunnen worden. In deze bijdrage een overzicht van de taak en de werkzaamheden van een make laar. ADVISEREN EN BEMIDDELEN Hij adviseert en bemiddelt bij koop en verkoop, taxeert, verhuurt en huurt voor derden en treedt op als beheerder van onroerende goederen, zoals een rentmeester dat voor een landbouwbedrijf doet. In principe koopt en verkoopt hij niet zelf maar verleent zuiver als bemiddelaar zijn diensten. Ook dient hij bekend te zijn met de ruimtelijke ordening in zijn gebied en de wetgeving hieromtrent en met onteigening terwijl ook pachtzaken veelal tot zijn werkterrein behoren. Wel mag hierbij de aantekening worden gemaakt, dat met name voor onteigening en pachtzaken zeer specifieke vak kennis is vereist. De agrarische beroepsbevolking in onze regio kan hiervoor terecht bij een Stichting van de eigen organisaties t.w. „Gropatax" dat zich op dit terrein in de loop der jaren heeft gespecialiseerd. Trouwens ook elders in den lande hebben zich verschillende „deskundige bureaus" gevestigd, die veelal niets anders doen dan bemiddelen bij onteigeningen, hetzij voor de ene partij (de zakelijk recht hebbende van onroerend goed) hetzij voor de andere partij (de overheid). Wat de makelaar nog meer pleegt te doen is het afsluiten van verzekeringen, meestal alleen op het terrein van de on roerend goed sector. Daarnaast kan hij een bemiddelende rol spelen bij het verzorgen van hypotheken en onderzoeken of er andere financieringsmogelijkheden open staan. Een des kundig oordeel of een potentiële koper bijvoorbeeld zijn toe komstige financiële verpliohtingen wel of niet zal kunnen opbrengen, is van eminent belang. Enkele gespecialiseerde makelaarskantoren houden zich voornamelijk bezig met projekt-ontwikkeling, d.w.z. dat ze (Vervolg van pag. 3) HET BEZWAARSCHRIFT Bij bezwaarschrift, tijdig of niet tijdig, kunt u nog alles stellen wat u wilt, zelfs in volkomen tegenspraak met wat u vroeger had gesteld. Ook kunt u nog op alle meningen die u vroeger hebt gehad, terugkomen. Alleen wanneer u met de inspekteur over een bepaalde kwestie hebt onderhandeld en een afspraak hebt gemaakt, dan zal de rechter beide par tijen in principe aan die afspraak houden, tenzij er duidelijk misverstanden in het spel zijn. Zou u er b.v. genoegen in scheppen uw vrienden en ken nissen een aangiftebiljet te tonen, waarop u wordt aange slagen naar een inkomen van drie miljoen, dan is dit zomder enig risiko te verwezenlijken. U vult op uw aangiftebiljet een bijverdienste of zo in tot dat bedrag en de fiskus zendt u gratis een aanslagbiljet waaraan het vermoeden is te ont lenen, dat u zoveel hebt verdiend. Misschien zal men u nog opbellen met de vraag of u zich niet vergist heeft, doch als u volhoudt, stellende dat u veel sukses gehad hebt bij het produktief maken van de vrije zaterdagen, zult u uw zin wel krijgen. Bij bezwaarschrift dient u dan wel uw flauwe grap te bekennen, maar dan zal toch wel de aanslag worden verlaagd tot het juiste bedrag, zelfs al was dat bezwaar te laat ingediend. Had u echter nog een spaarbainkrente van 1500,die u niet had aangegeven en voorts recht op aftrek van ziekte kosten, die u had vergeten, dan kunt u ook daar alsnog mee voor de dag komen. Deze worden dan meteen vérdiskonteerdi. Uiteraard is het. voorbeeld wat ver gezocht, maar het geeft wel de werkelijke gang van zaken weer. Zij het dat de fiskus waarschijnlijk, als het een plaag zou worden, zich wel zou trachten te beroe pen op de strafbaarheid van onjuiste aangiften, ook al waren die te hoog. NAVORDERING Is een aanslag te laag, dan kan de fiskus een navorde ringsaanslag opleggen, indien hem een „nieuw feit" bekend is geworden. Dat is een feit, dat de inspekteur niet uit dë aangifte kon weten of op andere wijze redelijkerwijze moest kennen. Kon hij dit laatste wel, dan is er geen nieuw feit, doch heeft hij een „ambtelijk verzuim begaan" (mooi hè?) en kan hij niet navorderen. Is er wel een nieuw feit en is er opzet of grove onacht zaamheid van de belastingplichtige in het spel, dan volgt er een navorderingsaanslag met een verhoging van 25—100 al naar de ernst van de zaak. Dat geldt zelfs, wanneer de belastingplichtige zijn aangifte, waar wat aan ontbrak, zelf later (na het ontvangen van de aanslag) vrijwillig heeft aan gevuld en de inspekteur zijn nieuwe feit niet eens zelf heeft DIJ het begin van de 81e vergadering van de Prov. Raad herdacht voorzitter, ir. D. Luteijn de overle den hoofdingenieur-direkteur van de Landinrichting, ir. I. D. Sepers. De heer Luteijn memoreerde de belangstel ling van de overleden H.I.D. voor de Raad door zijn veel vuldige aanwezigheid bij de vergaderingen en zijn deel nemen aan de besprekingen. Dat ook de problematiek van de bedrijven zijn interesse had toonde zijn tegen woordigheid bij de ekskursies van de Raad. De vergade ring nam vervolgens staande enige ogenblikken stilte in acht. Tevens sprak de voorzitter zijn erkentelijkheid uit je gens leiding en medewerkers van de gewestelijke St. U. L.M. voor de snelle en accurate behandeling van de tal rijke schademeldingen in het kader van de „Toeslag be schikking wateroverlast 1975" van de minister van land bouw en visserij. In verband met de beperkte geldigheidsduur van de mandaten n.l. 30 april 1975 zal enkele weken vóór het verstrijken hiervan in de landbouwpers de aandacht gevestigd wordt op de noodzaak van een tijdige verzilve ring bij een Rabobankvestiging. RECENTE ONTWIKKELINGEN OP HET TERREIN VAN DE BEDRIJFSVERZORGING IN zijn toelichting vestigt de heer ir. J. H. Egberink, sekretaris Bedrijfsontwikkeling van het Land bouwschap, er de aandacht op, dat de in I960 uit buren hulp bij ziekte ontstane bedrijfsverzorgingsdiensten, al lengs een breder werkterrein kregen. Nadat deze diens ten zich aanvankelijk eveneens op vervanging bij ziek te richten, traden de bedrijfsverzorgers al spoedig ook op bij vakantie en in weekends. Meer recent is de hulp verlening in de vorm van part-time personeelsvoorzie ning met zéér positieve resultaten. Volop in diskussie zijn thans de plannen, waarbij met een additionele over heidsbijdrage de bedrijfsverzorgingsdiensten voorzien in de gevolgen van arbeidsongeschiktheid in het eerste jaar met een eigen risico voor de boer. Bij de Wettelijke Ar beidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) wordt name lijk het eerste jaar uitgesloten. Het oordeel van de Raad en de gezamenlijke Zeeuwse zich (bezig houden met de voorbereiding en/of de uitvoering van grote projekten als bijvoorbeeld een winkelcentrum. Als laatste zouden we willen noemen de aktiviteiten op het gebied van de taxatie van onroerende goederea De ma kelaar is veelal degene die van een bepaald objekt de markt waarde kan noemen en dat kan verwerken in een taxatie rapport. Overigens dienen we nog een onderscheid te maken in: specifieke agrarische objekten, „burgerlijke" objekten en industriële objekten. Alleen een goed opgestelde advertentie, die voldoende infor matie geeft, brengt de gemaakte kosen op. Geef duidelijk aan u aanbiedt of zoekt! WAT DOET HIJ ECHTER NOG MEER? Voorts mogen we van hem verwachten, dat hij de cliënt informaties kan verstrekken over: de bouw en de staat van onderhoud van een gebouw. Hiervoor is bouwkundig inzicht en materialenkennis no dig. de kadastrale gegevens en eventuele bezwarende bepa lingen als bijv. erfdienstbaarheden, hypotheken, vrucht- gebruiksrechten e.d. vooral van belang voor de burgersector, de mogelijk heden van huisvesting en plaatselijke omstandigheden. onteigenings-, sanerings- en bestemmingsplannen van de plaatselijke overheid. de reële verkoopwaarde (taxatie), rekening houdende met de verschillende hiervoor genoemde omstandigheden. bouwvoorschriften en voorschriften betreffende gemeen telijke en provinciale verordeningen van allerlei aard, milieuwetgeving (Hinderwet) e.d. fiscale konsekwenties van de koop en de mogelijkheid tot financiering. In deze gecompliceerde maatschappij met een nog steeds toenemend aantal verordeningen en formaliteiten moet hij voor de oliënt een betrouwbaar adviseur zijn waarbij zijn eigen finanoieel belang bij een transactie ondergeschikt zou moeten zijn aan het belang van de opdrachtgever. PRAKTISCHE HULP BIJ DE VERKOOP VAN GROND EN/OF GEBOUWEN In wezen is de makelaar de persoon, die vraag en aanbod van onroerend goed op gepaste wijze bij elkaar tracht te brengen. Veelal werkt hij alleen met opdrachten, hij laat met name de verkoper een opdracht voor de verkoop van het bewuste objekt ondertekenen, zodat niet het risico be staat, dat twee tussenpersonen bijv. met eenzelfde objekt ad verteren. Als iemand bijvoorbeeld een woning wil kopen en hij daarvoor een makelaar in de arm neemt, dan wordt eerst nagegaan: wat zoekt de opdrachtgever kan het gezochte verantwoord gefinancierd! worden. Stel dat dit laatste haalbaar is, dan gaat de makelaar na of hij in die prijsklasse ook aanbod heeft. Zo nodig wordt bij de collega's geïnformeerd of zij iets aan te bieden heb ben. Indien blijkt, dat er inderdaad zo'n woning te koop wordt aangeboden, dan worden er door de makelaar afspra ken gemaakt ter bezichtiging. Hierop volgt de onderhande lingsfase over de condities en met name over de prijs. Als de makelaar zowel voor de verkoper als voor de koper be middelt, dan zal hij de partijen tot elkaar trachten te bren gen. Bij overeenstemming zal hij op de daarvoor geëigende papieren de overeenkomst vastleggen. Men noemt dit de voorlopige koopakte, alhoewel de naam „voorlopig" in feite vertaald moet worden in definitief. Overigens wordt, naar we menen, de term „voorlopig" tegenwoordig weinig meer gebruikt. Als er eenmaal getekend is kan zowel de koper als de verkoper niet meer terug, behoudens als bijv. is opgenomen, dat bij het niet kunnen financieren van de woning door de koper, de koop geacht wordt „ongedaan" te zijn gemaakt. Erg belangrijk is, dat de overeengekomen voorwaarden zo als bijv. opleveringstermijn, boetebepalingen, regeling be treffende in gebrekestelling, mede ondertekening door de echtgenote van de verkoper, kadastrale gegevens, definitieve afrekening, regeling van de betaling van die kosten e.d. goed vastgelegd wordt. Daarna regelt hij de zaak bij de notaris en spreekt een datum af, waarop partijen de transportakte ondertekenen. Uiteraard wordt de financiering ook ver zorgd hetzij via de bank dan wel via de makelaar. Pas na het ondertekenen van de transportakte en eventueel van de hypotheekakte is de koper juridisch eigenaar van het pand. In ons derdie en laatste artikel vertellen we meer over de kosten, taxeren, e.d. Ing. A. M. VERBRUGGE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4