KORT JAAROVERZICHT EEN WEEKJE OP HET LAND 19 P.J.Z. - NEGENTIENHONDERDVIERENZESTIG LEDEN/AFDELINGEN Wij telden zo'n 700 leden verdeeld over 13 afdelingen. Twee afdelingen werden opgeheven: Alrnkerk (Biesbos) en Walcheren. Wij heten géén Plattelands Jongeren Zeeland, maar lees i.p.v. Zeeland Zuid, daarmee aangevende dat we ook in Brabant afdelingen hebben n.l.: 7 afdelingen in Zee land en 6 verenigingen in Brabant (van Steenbergen tot Bladel). HOOFD- EN DAGELIJKS BESTUUR Weinig veranderingen, regelmatige vergaderingen, geen vakatures. In het h.b. zitten de vertegenwoordigers (hoe ven geen voorzitters te zijn) van de besturen van de 13 afdelingen. Het d.b. bestond uit 5 personen. Kortom alles liep ge woon, alles draaide, geen bijzonderheden, een rustig ver loop, geen moeilijkheden. SEKRETARIAAT 1 maart stapte sekretaris-vormingsleider Herman Har derwijk op, hij promoveerde naar het echte vormings- werk(?)" as het vormingscentrum voor jong volwassenen te Bergen op Zoom. In de periode 1 maart tot 1 juni was het sekretariaat onbezet en werden de lopende en urgente zaken behan deld door het sekretariaat van de ZLM. Op 1 juni trad Kees Schipper in dienst. Overigens een goed tijdstip, want in de zomer gebeurde niet zo veel, dus een ge schikte tijd voor hem om zich in te werken. Voordat het kontakt met de P.J.Z.-bestuursleden (h.b., d.b., afd.bestuur) in de eerste kennismakingsfase was afgerond, werd het intussen september. In 't algemeen kan gezegd worden dat het sekretariaat vanaf juni de bestuurderen wat wakker heeft geschud, de hele zaak wat doorheen gerammeld heeft, achter het idee van: alles draait, dus het is goed werd een vraag teken gezet. Dit shock-effekt ging natuurlijk niet zonder wrijving en irritatie gepaard, maar tegen het einde van het jaar volgde er een wederzijdse akseptatie! VORMING/KADERVORMING 9 P.J.Z.-deelnemers aan de „vierweekse". een (prov.) ledenweekend met als thema: „Sport en Spel". een praktikanten-ekskursie, dat is een stukje service van de P.J.Z. aan stagiares, praktikanten op bedrijven in Zeeland en Brabant. het verschijnen en diep doorspitten van een beleids nota voor het seizoen '74/75 tevens werkplan voor het sekretariaat. het verschijnen van (en het daaropvolgende bewust wordingsproces) een hoofdbestuursnota: over de kloof tussen het h.b. en de afdelingsbesturen en wat daaraan te doen. het verschijnen van een toneelnota, wat, hoe en waar om? En: Kwaliteitsverbetering, de toneeljury op de helling, het systeem, de toneelwedstrijden, het juweel enz. (in 3 C.J.O.-verband) het opzetten vanuit het P.J.Z.- sekretariaat van een kreatief leider kursus (de eerste aanzet tot vorming van kreatief kader), een kulturele dag, een eerste, aarzelend begin voor een (kleine) beurs: kijk-doe-idee dag (handvaardig heid) plus „Het Juweel". Het projekt „Ontwikkelingssamenwerking" is niet van de grond gekomen. agrarische gespreksgroepen zijn evenmin van de grond gekomen. de Algemene Vergadering met als onderwerp: „Wat is jeugd- en jongerenwerk" en „De funktie van een service-buro". ONTSPANNING de sportdag te Roosendaal (juni); de prov. zeskamp (december); in 3 C.J.O.-verband: Qanuari 74) het jaarlijks terug kerende volleybal-toernooi in Oostburg; de P.J.G.N.-dag te Lochem (mei); t.g.v. de oogstmisère zijn er verder weinig aktiviteiten (provinciaal als wel plaatselijk) opgezet. BELANGENBEHARTIGING Werkende/studerende jongeren: geen. Agrarische jongeren: meer en steeds beter. In Zeeland waren er 5 regionale agrarische kommis sies, waarvan er 4 daadwerkelijk in 3 C.J.O.-verband, aan het werk waren. Vertegenwoordigers van deze 3 C.J.O.-v.a.k.'s vorm den de Provinciaal Agrarische Kommissie (3 C.J.O.); het sekretariaat van de P.A.K. werd gevoerd door Arno Fran ken (agr. funkt. K.P.J. - Tilburg). Eind 74 is bij de (Zeeuwse) P.A.K. ook de 2 C.J.O.- v.a.k. Noord-West-Brabant aangesloten. Noord-West- Brabant wilde zich liever bij Zeeland aansluiten dan bij Brabant, t.g.v. mentaliteit, grondsoort en akkerbouw. De P.J.Z. deed zelf dus weinig meer aan agrarisch werk, maar houdt alles in de gaten, signaleert, adviseert en geeft door. Dus een doorgeeffunktie, niet meer en niet minder! 3 CJ.O. (samenwerking tussen P.J.Z., K.P.J. en C.P.J. in Zeeland). Op kultureel en sportgebied was er het 3 C.J.O.-overleg, dat goed loopt: wederzijds respekt en waardering. Op vormingsgebied wilde de C.P.J. niet samenwerken met K.P.J. en P.J.Z. omdat de C.P.J. vindt dat in hun vor mingspakket de C van Christelijk nooit en te nimmer verloren mag gaan of wordt omgezet in algemeen vor mend. Dit werd door de twee andere partners gerespek- teerd. Het sekretariaat werd gevoerd door Theo Lorier, sekr. C.P.J. Op agrarische gebied speelde dit allemaal niet zo mee en ook daar werd de samenwerking steeds hechter (dit begon ook te ontstaan in N.W.-Brabant: K.P.J. en P.J.Z. kwamen meer tot elkaar). PJ.ZUID - GELUID Dat is het officiële orgaan van de P.J.Z. ofwel de (laat ste) jongerenpagina van het ZLM-blad. Elke week op vrij dag verschijnt dit blad. In het h.b. is de afspraak gemaakt, dat om de vier weken een afdeling een groot deel van deze pagina zou vullen. Elke afdeling zou zich dan in het voetlicht stellen om zo het onderlinge kontakt en weten van elkaar te bevorderen. En het werkte ook nog en is niet de mist ingegaan als gevolg van passiviteit van de afdelingen! Al met al mogen we zeggen, dat, na een (te) rustige periode, de P.J.Z. weer in beweging is. En wat is jonge renwerk zonder dynamiek 1 16 mei: P.J.Z. (prov.) Algemene Ledenvergadering om 20.00 uur in hotel „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Ie gedeelte: Algemene vergadering. Pauze. 2e gedeelte: Lezing en diskussie met als onderwerp: „Het reilen en zeilen van de C.P.J. en K.P.J." door Theo Lorier en Geert Korst draaien van enige filmpjes. 5 april: Toneel-Praat/Doe-Middag in het dorpshuis te Rilland-Bath. Programma: 14.30116.00 uur: Praat-gedeelte over: de enquête, het werkplan van de jury, repertoirekeuze, gratis adviseur. Kriteria: waar moet je op letten opzet van een eventuele kur sus (regie, grime, dekor, enz.) 16.0017 30 uur: DOE-gedeelte m.m.v. 2 adviseurs van het N.C.A. (Ad van Noort en Gerard Bayens) bedoeling: door speelse to- neeloefeningen inzicht krijgen in: wat is spelen b.v. flauwvallen slaan, vechten liefdesscènes, enz. Dus een voorproefje van een even tuele kursus. 18.00 uur: Wat eten. 19.3022.15 uur: Voor alle P.J.Z.-leden e.a. het optreden van kabaretgroep: „UT SUMME GRAS". WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 31 maart: K.P.J. P.J.Z.: Kermisbal in Groede. 4 april: K.P.J. P.J.Z.: Voor de laatste maal in dit sei zoen: Schaatsen in Brugge, vertrek om 19.15 uur vanaf Chez-René te Oostburg (auto's). Schaatsen kunnen ter plekke gehuurd worden. 12 april: P.J.Z. -f C.P.J. K.P.J. voetbal-toernooi voor dames en heren in Schoondijke. Véél supporters gevraagd I 5 april. Afd. Oost Zeeuws-Viaanderen gaan we er als een haas vandoor het Axelse bos in voor een enorme leuke, spannende veldcross georganiseerd door de P.J.Z. en de K.P.J. Aanvang: 16.15 uur. Plaats van aankomst: voetbalveld van v.v. Axel, in het bos. Kosten slechts f2,p.p. Afstanden: heren 3 of 5 km, dames 1,5 km Opgaven moesten vóór 29 maart gedaan worden bij- P.J.Z. Greet Dekker. 01155—2639; K.P.J. Adrie van Dorsselaer, 011493803. Vernielingen van bomen, planten, dieren, mensen en din gen worden zeer zwaar bestraftI I Speel sportief, eerlijk duurt het langstI I Kursus voor jongeren op de volkshogeschool Allards- oog te Bakkeveen (Fr.) 49 augustus 1975. Een dagje werken op de boerderij, een dagje een plat telandsdorp verkennen, een dagje in de natuur zoeken naar eetbare planten, een dagje inpraten en een dagje napraten: dat wordt het programma van deze kursus voor jongeren vanaf 17 jaar. In zo'n week zullen we ons vast en zeker bezig gaan houden met vragen als: is kunstmest werkelijk nodig? waarom kunnen we de boeren (niet) missen? wat zijn alternatieve land bouwmethoden? wordt het platteland de speeltuin voor de stedeling? zijn brandnetels echt te (vr)eten? waarom komen de boeren in opstand? is ons platte land echt plat? hoe staat het met de kwaliteit van ons voedsel? Kortom, in deze kur sus zullen we ons ver diepen in de romantiek en de realiteit van het platteland en de land bouw. We zullen dit doen door met gewone boeren te gaan praten, zelf te werken op het biologisch-dynamisch tuinbouwbedrijf Allards- oog, naar films te kij ken en één keer zelf te kokkerellen. De kursus is be doeld voor jonge mensen uit de stad, maar ook van het platteland! Wie daar (nog) bijhoort, moet dat zelf maar bepalen. Prijs: f 140,p.p.; f 100,voor studerenden. Voor nadere inlichtingen over het programma kun je terecht bij volkshogeschool Allardsoog, Bakkeveen (Fr tel. 05169—241. Konsept-programma voor de kursus 49 augustus 75 EEN WEEKJE OP HET LAND Maandag 4 augustus ca. 14.00 uur: aankomst; kennismaking met elkaar en met de staf; bespreking programma; rond wandeling in omgeving (bos en heide). 18.00 uur: warme maaltijd, avond „welk beeld hebben wij van een boer, van het platteland?" in spelvorm. Dinsdag 5 augustus 08.00 uur: ontbijt, daarna worden een aantal mensen verzocht de huishoudelijke staf een hand je te helpen; de overigens werken op net biologisch-dynamisch tuinbouwbedrijf dat naast de volkshogeschool ligt om kennis te maken met een manier van tuinbouw, waarbij geen kunstmest en geen chemi sche bestrijdingsmiddelen gebruikt wor den (hetzelfde programma geldt voor don derdag- en vrijdagmorgen). 10.00 uur: koffie. 10.30 uur: „wat is er gaande op het platteland, wat zijn de problemen in de landbouw, waar om protesteren boeren?" informatie, middag voorbereiding op en ekskursie naar een avond plattelandsdorp; vraaggesprekken met in woners. Woensdag 6 augustus Op deze dag willen we proberen alle deel nemers een dag onder te brengen bij boe rengezinnen in de omgeving van de volks- hogeschool;bedoeling hiervan is om op deze wijze een inzicht te geven in de pro blemen waar een gemiddelde boer zich voor geplaatst ziet; natuurlijk wordt er op deze dag wel van je verwacht dat je een handje helpt op de gastbedrijven. avond we vertonen een aantal films welke te ma ken hebben met de onderwerpen van deze week. Donderdag 7 augustus morgen uitwerken en uitwisselen van ervaringen opgedaan tijdens de voorgaande dagen, middag er wordt wel beweerd dat je in de natuur voldoende eetbare planten kunt vinden om je te voeden; we zullen eens proberen of deze uitspraak klopt, avond vervolg ochtendprogramma. Vrijdag 8 augustus morgen informatie over zgn. alternatieve land bouwmethoden (geen chemische bestrij dingsmiddelen, geen kunstmest), middag voorbereiding avondprogramma, avond op deze avond willen we de mensen uit nodigen uit de omgeving, die we eender deze week bezocht hebben; bedoeling is o.a. dat we verslag uitbrengen van alles wat we ontdekt hebben en wat ons is op gevallen in de afgelopen dagen. Zaterdag 9 augustus morgen nabespreking van de kursus; vertrek om ongeveer 11.00 uur. 11 april. Kaas en wijnavond. Een fantastische avond waarbij je'alles te weten kan komen over kaas en wijn. Mensen die er dagelijks in werken komen er ons een heleboel over vertellen. 7 Dit alles in „De Poort", Terneuzensestraat, Zaamsiag. Aanvang: 20.00 uur. Georganiseerd door P.J.Z. afd. Oost Zeeuws-Vlaande- ren en K.P.J. kring Hulst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19