FRUITTEELTVARIA Flinke exportvraag naar Golden Delicious DINGEN VAN DE WEEK 15 GEEN ROOIPREMIE AA/AT zich rond de E.E.G.-rooipremie voor fruitbomen afspeelt, gaat steeds meer op een klucht lijken. Helaas is er ook een grote kans dat het in een drama eindigt. Er is te veel fruit in de E.E.G. en daarom zijn de prijzen aanhoudend te laag. Het aanbod moet dus verkleind wor den en dat kan alleen via rooien. Vandaar dat aangedron gen wordt van telerszijde op een rooipremie om vooral het opruimen van verouderde boomgaarden te bespoedi gen. Vorige zomer leken de kansen voor een rooipremie erg gunstig. E.E.G.-landbouwkommissaris Lardinois zou hiertoe een voorstel indienen. In principe was alles in kannen en kruiken. Vorig najaar veranderde hij echter plotseling van mening. De rooipremie werd van zijn pro gramma geschrapt, die was te duur, had te weinig effect en nog een heleboel meer. Een paar maanden geleden kwam er echter weer een hoopvol geluid. De heer Lardi nois zou opnieuw zijn standpunt hebben gewijzigd, met gevolg dat de kansen voor een rooipremie weer gunstig leken. Maar waarschijnlijk begrijpt U intussen het vervolg al. Kortgeleden is bekend geworden dat E.E.G.-landbouw kommissaris Lardinois toch weer maar geen voorstel voor een rooipremie zal indienen. Het schijnt dat hij nu het milieu zwaar laat wegen. Voor het a.s. najaar de tijd van rooien is aangebroken kan zijn standpunt nog enkele keren veranderen. Mis schien telt hij.de knoopjes van zijn overhemd daarbij af. We hopen dan dat het laatste knoopje een positieve be slissing voor de rooipremie zal opleveren! BESNEEUWDE FRUITBLOESEM CR is nu al twee maanden perebloesem te zien en nog is er geen sprake van vplle bloei. De ontwik keling verloopt dus zeer traag. Dat is gelukkig, want van fruitbloesem in februari-maart is weinig te verwachten. De open bloemen en ook de nog gesloten knoppen van de peren en pruimen maken echter wel veel narigheid mee. Doorlopend koude regenbuien, herhaaldelijk nacht vorst en zelfs sneeuw. Wat er zo van terecht moet ko men is voor iedereen een raadsel. Voorlopig ziet het er somber uit. Toch hebben we de indruk dat o.a. het aan tal bevroren bloemen en knoppen nog binnen de perken is gebleven. Bij een weersomslag naar zachter, zonnig weer zou het misschien nog mee kunnen vallen. Het zal dan echter vlug moeten gebeuren, anders is 't niet best. In het oostelijk deel van ons land schijnt het hier en daar nogal flink gevroren te hebben; daar zal dus waar schijnlijk meer nachtvorstschade zijn. Hei is een voorjaar om niet licht te vergeten. De vraag is hoe het elders in Europa is gesteld. Op de weerkaart te zien was het niet alleen in Nederland bar en boos wat het weer betreft. De appels hebben, voorzover dat te bekijken valt, nog betrekkelijk weinig geleden. Wel kwam de gewasbe scherming in de knel door de natte grond. Het was moei lijk om de schurftinfecties op te vangen. Vaak te moei lijk als men de boel niet in puin wou rijden. Daarbij was er trouwens de hoop dat het met het koude weer zo'n vaart niet zou lopen met de groei" van de schurft. Op lage plekken hebben de bomen soms wekenlang in 't water gestaan. Hoe zal dat aflopen? De bomen zul len niet doodgaan, maar hebben wel een flinke tik te pak ken door kwijnende wortels. Bij een aantal frambozepercelen zijn de gevolgen van de natte voeten" al te zien, doordat de stengels niet uit lopen of .na een eerste aanzet alsnog doodgaan. Bij de wortelhals ziet de grond dan blauw en bij doorsnijden is de stengel daar ook verkleurd. Al met al geen best begin van het nieuwe seizoen. DE AFZET VAN HET BEWAARFRUIT pEN troost bij dit alles is, dat als gevolg van de kleine fruitoogst in de E.E.G. vorig jaar, de prijzen van het bewaarfruit gunstig zijn. Belangrijk is daarbij vooral, dat ook de Golden Delicious ons flink is aange trokken, waardoor moeten de meeste telers het toch van hebben. Dat aantrekken van de Golden-prijs was voor speld, maar het duurde wat langer dan tevoren was ver wacht. De redenatie was dat eerst de Goudreinette en Cox's opgeruimd moesten zijn. Omdat die rassen een vrij kleine oogst hadden gegeven en stevige prijzen op brachten, werd verwacht dat ze vroeg op zouden zijn. Vooral de Goudreinette heeft toch nog wat langer ge duurd dan verwacht was. De vooruitzichten voor de verdere afzet van de Gol den worden zonder meer gunstig beoordeeld, mits de kwaliteit goed blijft. Voor de beste sorteringen lijkt de gulden per kg zelfs haalbaar. Dit is dan vooral te dan ken aan het kleine aanbod van andere rassen, want in een overvloedig fruitjaar blijft de positie van de Golden toch wel zwak. Opmerkelijk goed verloopt de afzet van de enorme hoeveelheden gekoelde Conference. Voor dit ras is blijk baar eén zeer ruime markt. De zachte ^winter was daarbij uitermate gunstig, want bij strenge vorst is de vraag naar peren meestal klein. Maar overigens lijkt de positie van de Conference voor lopig ijzersterk. Waarbij aangetekend kan worden dat het ras het in Nederland bijzonder goed doet. Wat de Gol den is voor Frankrijk is de Conference voor ons land. „OPEN DAG" VOOR SORTERENDE HUISVROUWEN T^E vrouwen van de fruittelers helpen vaak mee bij het sorteren van het fruit. De baas brengt het daarna naar de veiling en daarmee is het verder aan het oog onttrokken. Aldus het mededelingenblaadje van de veiling Krabbendijke. Omdat een aantal echtgenotes van de telers toch wel interesse hebben voor hetgeen er verder met het door hen gesorteerde fruit gebeurt, is be sloten tot het houden van een ,,open dag" op dinsdag 15 april a.s. Van de zijde van het bestuur en de directie zal er begeleiding zijn om het hele bedrijf te bezichtigen, b.v. de verkoop in het afmijnlokaal, het aangevoerde fruit in de neerzethal, de administratieve verwerking, enz. On getwijfeld een goed idee, want de vrouw is nauw betrok ken bij het bedrijf en dus ook bij de afzet. A. v. O. Er is de laatste weken een goede vraag naar Neder landse Golden Delicious. Op de binnenlandse markt kun nen er veel worden verkocht maar ook in het buitenland kunnen we op het ogenblik goed meekomen. Zowel naar Engeland als de Scandinavische landen worden er bijna dagelijks verladen maar ook West-Duitsland is geregeld aan de markt. Duidelijk blijkt hoe belangrijk het is dat het aanbod niet te groot is. Het prijspeil van de laatste weken is zodanig dat het voor de teler een lonende zaak is geworden en het is heel wat jaren geleden dat dit ook het geval was. Voor Engeland en de Scandinavische landen is de maat 65—75 mm het meest gevraagd. Eind vorige week werd voor de klasse I groen in deze maat tussen 75 en 80 cent per kg betaald. Boven 75 mm kan goed op de binnen landse markt en in West-Duitsland worden verkocht te gen prijzen van 80 cent per kg en iets daarboven. Klasse II in de kleine maten gaat over het hele land in grote hoeveelheden naar de D.D.R. op de C.B. 2' transaktie. De prijs van de maat 6065 mm is 60 cent per kg en voor de maat 6570 mm klasse II betaalt C.B. 2 in april 68 cent per kg. Naast de Golden Delicious blijft in ons gebied de Win ston nog steeds een grote plaats innemen. Het nadeel van deze appel is dat ze op de binnenlandse markt moet blijven. Het buitenland toont er weinig belangstelling voor. De prijs leek zich aanvankelijk wat te herstellen van de inzinking van begin maart maar in de tweede helft van de vorige week viel de prijs toch opnieuw te gen vooral voor de maat 6570 mm welke het meest wordt aangevoerd. Hiervoor werd tussen 85 en 95 cent per kg betaald. Op zich is dat geen slechte prijs maar gezien tegenover wat in februari werd betaald valt het nu tegen. Heel wat beter loopt het met de restanten van de Goudreinette waarvoor prijzen worden betaald van 1,60 tot 1,80 per kg. Deze appel neemt overigens in ons gebied geen plaats van betekenis meer in bij de aanvoeren. E enruim aanbod is er nog steeds van Conference-pe ren. Ook hiervoor blijft een goede exportvraag bestaan. Tijdens de paasdagen liep het wat moeilijker met de af zet en was er een ogenblik sprake van een prijsdaling. De B/C maat kwam van 75 cent op 71 cent per kg. De grote maat deed rond en iets boven 90 cent per kg. De afzet van Conference heeft een zeer vlot verloop maar toch is opmerkelijk dat er gedurende de maand maart vrijwel geen prijsstijging is geweest. In feite stem de dat wat teleur. Saint Remy stoofperen zijn er nog steeds veel en ble ven moeilijk in de markt üggen op prijzen van rond en soms nog iets beneden 50 cent per kg. De markt voor dit ras is zeer beperkt.. We wisten het reeds lang maar het komt dit jaar sterk naar voren. I T)E Nederlandse fruittelers, zoals ze zijn verenigd in de N.F.O., zijn boos op de overheid. Boos omdat deze overheid kennelijk met twee maten meet wanneer het gaat om tegemoetkomingen aan ondernemers in de land- en tuinbouw welke getroffen zijn door bijzondere weersomstandigheden. Het gaat om het feit dat de fruittelers $elke dit jaar geen oogst hebben gehad omdat door nachtvorst hun produktie werd vernietigd, worden verwezen naar de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen terwijl hun collega's akkerbouwers die werden getroffen door wateroverlast voor een viertal belangrijke gewassen een bijdrage per ha hebben ontvangen zonder dat daarbij werd gevraagd naar de vermogenspositie en het gemiddeld inkomen. In ,,De Fruitteelt" van de vorige week geeft de N.F.O. een bitter commentaar op deze aangelegenheid, zulks naar aanleiding van het antwoord van de staatssecretaris van C.R.M., mede namens de minister van Landbouw en Vis serij op vragen van Tweede Kamerleden. De N.F.O. zegt dat het natuurlijk graag de akkerbou wers gunt dat ze een tegemoetkoming krijgen in hun schade, maar de overheid zal dienen te begrijpen dat de door nachtvorst getroffen fruittelers zich in de steek ge laten voelen als zij geen enkele uitkering ontvangen. Het wordt door de N.F.O. de Minister van Landbouw en Visserij bijzonder kwalijk genomen dat hij helemaal voorbij is gegaan aan het feit dat uit een boomgaard welke is bevroren, een heel jaar niets meer komt, ter wijl veel akkerbouwers welke schade hadden door de regen, andere gewassen hebben geoogst welke hun geld op brachten. De N.F.O. besluit een bitter commentaar op de hou ding van de overheid met de opmerking Al vormen de fruittelers een veel kleinere groep dan de akkerbouwers, zij zijn evenzeer staatsburgers die recht hebben op een gelijke behandeling". QVERIGENS is opmerkelijk hoeveel onvrede en span- ning er is binnen tal van bedrijfstakken. Iedere dag opnieuw lezen we er over in de kranten en de vak bladen staan er vol van. In het buitenland is de situatie niet beter. In het Financiële Dagblad lazen we een artikel over de spanningen in de Franse Landbouworganisaties waar jonge boeren steeds meer invloed krijgen. Velen van hen zijn sterk links georiënteerd en eisen min of meer vaste inkomens welke door de overheid gegaran deerd moeten worden. Indien als tegenhanger daarvan de staat eigenaar van de grond zou worden beschouwen ze dat als een goede stap in de richting van een socialistische of communis tische samenleving. Sociale tegenstelling spelen een grote rol binnen de Franse landbouworganisaties. Op het ogenblik gaat het b.v. over de verdeling van ca. 2,3 miljard gulden welke in de vorm van rechtstreekse toeslagen aan de boeren zullen worden uitgekeerd. Er is een plan om in Frankrijk aan alle landbouwers 675, per bedrijf uit te keren. Dat mag echter weer niet ge beuren aan allen, want in Brussel is vastgelegd dat der gelijke nationale uitkeringen een sociaal karakter moe ten hebben en daarom krijgen de rijke boeren de uitke ring niet. Daarom is er de heftige discussie waar de grens moet liggen voor wat men zou kunnen noemen rijke boe ren. We noemen deze aangelegenheid om aan te geven dat het niet alleen in ons land bijzonder moeilijk ligt wat de land- en tuinbouw betreft. We kunnen ons echter heel goed indenken dat de N.F.O. een commentaar als hier boven genoemd heeft gegeven want het is een onbe grijpelijke zaak dat een overheid een dergelijk beleid voert. TENSLOTTE willen we deze week melding maken van de jaarvergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen welke de vorige week werd gehouden in Den Haag en met name over de rede welke voorzitter Mr. Huys van deze landelijke veilingorganisa tie daar heeft gehouden. Door de voorzitter werd uitvoe rig aandacht besteed aan de spanning welke er is tussen kosten en opbrengsten in de tuinbouw als gevolg van de inflatie. Deze spanning dreigt de bestaansbasis van veel telers aan te tasten. Door de inflatie stijgen de kos ten van de ondernemer in de tuinbouw in ernstige mate en aan de kant van de opbrengsten is er geen of onvol doende stijging. Mr. Huyts gaf van deze problemen een uitstekende analyse. Met name speelt bij alle problemen dienaangaande een rol het feit dat door de veranderin gen in de valutaverhoudingen de konkurrentiepositie van Nederland is verzwakt. Door de sterke Nederlandse gul den ontvangen we bij export naar vele landen minder guldens dan voorheen terwijl voor de buitenlandse te lers een pond een pond blijft en een franc een franc. Over het verloop van vraag en aanbod zei de C.B. voorzitter dat de vergroting van het aanbod nog steeds de overheersende tendens is. Vooral in de takken van tuinbouw waarin men enige jaren geleden nog perspek- tief zag, komen nu de vergrote produkties lös. Over de vollegrondsgroentesektor zei Mr. Huyts dat hier reeds vele jaren geen groeiverwachtingen meer zijn. Daar heeft men thans de minste last. In de fruitteelt is de produktie-explosie het eerst catastrofaal geworden. De produktie lijkt thans tenminste binnen de EEG niet meer toe te nemen. De teelt van kleinfruit is in ons land op de regelmatige terugtocht. Elders in Oost- en Zuid-Europa vinden nog zeer grote uitbreidingen plaats waardoor het prijspeil onder druk blijft. De kasgroentensektor geeft in diverse Europese lan den nog toenemende oogsten onder glas en plastic te zien, waardoor ook in deze hoek het prijspeil de inflatie niet volgt terwijl juist in deze sektor de grote extra kos tenstijging van de brandstof gedekt moet worden. Tenslotte is in de champignonsektor de produktie in enkele teeltcentra elders zo opgevoerd, dat een ernstige prijsval ontstond. Het zou interessant zijn nog veel meer weer te geven uit de rede van de C.B. voorzitter maar we moeten het bij deze enkele en zeer algemene opmerking laten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15