z 'Gamma-Col' 00 De betekenis van Temik 10 G voor de suikerbietenteelt ff CD CD CD GAMMA-COL 12 Het ploegwerk is eindelijk klaar gekomen. Dit jaar was het een harde strijd om alles geregeld te krijgen. Maar nu is het gelukkig weer achter de rug. Van de week, op een middag, kwamen ineens alle trekkers ver sierd met takken groen bij ons het erf oprijden. Ik be greep er eerst niets van. Maar toen ze riepen: „Tumema- liza kulima mashamba yote" (We zijn klaar met ploe gen) was het duidelijk genoeg. Waar ze dat kunstje van die versierde trekkers hadden afgekeken weet ik niet, maar 't was wel goed voor een biertje voor de mannen. En het bleek al vlug genoeg dat ze er al meer op had den. In een van de boerendorpen heeft een kikuyu een winkeltje van sinkel, waar hij ook bier verkoopt. De mannen hadden allemaal nog redelijk wat geld op zak, en ze hadden er daar alvast een paar genomen. Trou wens dat was al te zien toen ze bij mij weggingen en Joseph Meshoge zich verkeek op de trekker die voor hem reed. Het kostte een radiator en blikschade. Maar ik deed maar net of ik het niet zag. Ofschoon er een aan tal moslim chauffeurs bij zijn, waarvan je zou aanne men dat ze geen alcohol tot zich nemen, blijkt dat toch een grote misrekening te zijn. Ashumani Ali, die al eens in de gevangenis heeft ge zeten, omdat hij diesel met een slangetje uit de trek kers tapte en dat in het dorp verkocht, zat een paar da gen geleden 's nachts met zijn trekker diep in een sloot. Inplaats van te gaan slapen overdag om dan 's nachts lekker fit te kunnen werken, was hij in het dorp lokale drang gaan genieten. Zijn gang was niet al te vast toen hij op de werkplaats kwam, maar we dachten dat het er nog wel mee door kon. Pas later kregen we door wat er verder gebeurde. In de zeildoeken waterzakken die de chauffeurs hebben, zat geen water, maar boordevol lo kale drank. En bijna na iedere omgang zal hij wel een flinke teut er uit hebben genomen. Toen we 's nachts om een of twee de ronde deden, konden we nergens zijn lichten vinden. De andere chauffeurs die elders in het scheme bezig waren, wisten ook van niets. Ten einde raad zijn we toen met een zaklicht het veld langs gaan lopen. De trekker zat half in het water, en Ashumani zat nog in het zadel, maar sliep als een os. Hij heeft weer beterschap beloofd, maar of we het moeten geloven? Maar zoiets kan ik toch nog beter verdragen dan het echte lijntrekken met allerlei smoesjes. We hebben een knaap, die is zo slim dat hij tijdens het ploegseizoen al tijd weet te ontsnappen. Nu is hij bijna twee maanden weggeweest. Hij woont helemaal aan de andere kant van Kenya bij het Victoriameer. Dus kontrole is niet gemak kelijk. Wel had hij een keurig briefje van een dokter bij, dat hij ziek was geweest en voorlopig nog niet mocht werken. Hij ziet er zo gezond uit als een vis. Maar hij (Vervolg van pag 11) NEVENWERKINGEN Na de oogst werden in bietenwortel en -blad bij een dose ring van 25 kg per ha in de zaaivoor maximale residu's van respectievelijk 0,03 en 1,0 ppm gevonden. Voor de produk- tie van suiker en pulp zijn deze van geen betekenis. Een der gelijk residu heeft eveneens geen betekenis, wanneer koppen en blad aan vee worden vervoederd. In de grond wordt aldicarb vrij snel afgebroken door microörganismen waarbij de halfwaardetijd, afhankelijk van het bodemtype, twee tot vijf weken bedraagt. Onder voch tige omstandigheden en bij hoge bodemtemperaturen liggen deze waarden lager. Derhalve is er dan ook geen sprake van accumulatie in bodemorganisimen (zoals bij gechloreer de koolwaterstoffen het geval is) en kunnen geen biologisch actieve metabolieten in watergangen terecht komen, tenzij Temik 10G daar direct in wordt geloosd. In dat laatste geval zal aanzienlijke vissterfte optreden. Men dient daarom, uiterst voorzichtig met aangebroken pakken en losse restjes granu- oat om te gaan- Een zaaivoorbehandeling met Temik 10G veroorzaakt slechts tijdelijk een reductie in de populaties van bladluisvijanden zoals lieveheersbeestjes, gaasvliegen en zweefvlieglarven. Er bestaat waarschijnlijk geen gevaar voor andere nuttige insecten zoals honingbijen. In vogels en kleine zoogdieren kunnen sublethale doses aldicarb vrij snel worden afgebroken en uitgescheiden. Bij de toepassing van 25 kg per ha in de zaaivoor bleef echter voor ons de vraag bestaan in hoeverre vogels, die van be handelde jonge bietenplanten eten, bloot zouden staan aan d»e risico's van een acute vergiftiging, omdat wij in kasproe- ven hadden gevonden dat de jonge plantjes in zo'n geval zeer grote hoeveelheden van dit middel en de biologisch actieve metabolieten kunnen bevatten. Een proef, waarbij gekooide fazanten werden geplaatst op veldjes suikerbieten behandeld met verschillende doseringen Temik 10G in ver gelijking tot onbehandeld, leerde ons dat er vrijwel geen risico's voor doorvergiftiging via de plant waren. Wanneer echter granules op de grond tereoht komen, kunnen deze vooral onder droge omstandigheden door vogels worden op genomen, waarna deze vrij snel aan de gevolgen hiervan kunnen sterven. In dit opzicht biedt zeer waarschijnlijk de in Engeland algemeen gebruikte coalformulering voordelen boven de corncob grid, aangezien de eerste veel minder gemakkelijk door vogels wordt opgenomen. Het lijkt de moeite waard te onderzoeken of door impreg- nering met vogelafweermiddelen opname van het granulaat kan worden voorkomen. heeft zijn handjes niet vuil gemaakt en dat vriendje in het ziekenhuis die hem dat mooie briefje heeft gegeven, die zal er wel een aantal biertjes voor hebben gekregen. Dan heb je Mwangi, die krijgt tijdens het ploegseizoen altijd steenpuisten op zijn zitvlak. Hoe hij dat presteert, ik weet het niet. Ik heb die steenpuisten ook nooit zelf rnet eigen ogen gezien. Ik heb er ook geen zin in om die te zien. Maar werken in de hete zon dat doet hij nooit. Maar toch willen ze allemaal meedoen aan de ploeg- wedstrijd die we binnenkort gaan houden. Een en twin tig deelnemers. Daar kunnen we niet mee klaar komen in één dag, want we hebben maar zeven ploegen. Maar nu doen we het in drie étappes. Iedere dag zeven deel nemers. Daaruit kiezen we de twee besten, en tot slot nog een er bij die het ook goedheeft gedaan. Waarna we dan de finale wedstrijddag hebben, waaruit dan de ploegkampioen Hola te voorschijn zal komen. Nu moet ik bij de Arabische winkeliers nog een aantal prijzen zien los te schooien. Want een wedstrijd zonder prijzen is niets waard. De chauffeurs hebben al jaren gepro beerd om bij het einde van het ploegseizoen een feestje te krijgen van de management. Maar die heeft „geen tijd". Nu, dit jaar zullen ze eens laten zien dat ze lak hebben aan die management. Alle chauffeurs hebben tien shilling bijgedragen. Daar kopen ze een schaap, rijst en alcohol van. En ze hebben Rodgers, de werk plaatsvoorman, en mij uitgenodigd om mee te feesten. Nee, we mogen 'geen bijdrage geven. De manager is niet uitgenodigd. Wel kwam een delegatie van de chauffeurs vragen of het feestje bij ons in de tuin mocht worden ge houden. Want dan zaten ze tenminste privé. Als we het ergens anders doen, zei Anania Isaac, dan komt iedereen mee-eten. Nou, daar hadden we geen bezwaar tegen. Maar na tuurlijk moeten we het wel een beetje in de hand hou den. 't Zal niet de eerste keer zijn dat ze na een fles of vier palmwijn elkaar met de fietspomp te lijf gaan. 't Is wel een goed idee om zo'n ploegseizoen, dat toch een dik ke drie maanden heeft geduurd, een beetje feestelijk te besluiten. Ploegen in de winterkoude is piet altijd een lolletje, maar met een jasje rond de trekker vang je toch nog wel wat warmte op. Maar ploegen, vier graden onder de evenaar, in een semi woestijnachtig gebied, 's middags om drie uur, met stofwolken achter je ploeg, en een zon die onbarmhartig in je nek brandt, dat is toch nog wat anders, 't Is iets om te vieren. We doen graag mee, want het lijkt er sterk op dat dit ons laatste grote ploegseizoen was. Waarschijnlijk de laatste lange hete zomer in een plaats genaamd Hola. SCHRIJFKOUTER Wij leveren een complete serie Vicon landbouw werktuigen. Dus ook het volledige programma pendelstrooiers met strooibreedtes tot 14 meter. De Vicon precisie-zaaimachines voor bieten, maïs en andere zaden. De Vicon hooibouwwerktuigen en al die andere voortreffelijke Vicon produkten. Wilt u meer weten over Vicon? Bel: Boeke-Heesters bv Haaren (bij Oisterwijk), Driehoeken 26, tel. (04117) 4 41 Beugen, Dorpsstraat 46, tel. (0b_ 4 41 Erp, Hoogstraat 19. tel. (04135) 7 33 Vessem, Kuilenhurk 20, tel. (04979) 4 44 Goes, M. A. de Ruyterlaan 37, tel. (01100) 51 35 8 3 Bodeminsekten in gladiolen Nu heptachloor niet meer gebruikt mag worden is 'GAMMA-COL' de oplossing voor bestrijding van ritnaalden, aardrupsen, emelten en engerlingen. 'GAMMA-COL' is een hooggekoncentreerde formulering, die 800 gram lindaan per liter bevat. De dosering is 1 tot 1.75 liter per ha, afhankelijk van de te bestrijden insekten. 'GAMMA-COL' kost slechts f 50.- per liter en is gemakkelijk te gebruiken. Nadere inlichtingen bij: ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010)14 01 22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 12