Hoe wij ervoor zorgen dat u zonder hulp toch meer koeien kunt melken Cehave nv Veghel Het zaaien van groenbemestingsgewassen in het voorjaar D Rundveehouderij-onderzoek waarbij bedrijf centraal staat 30 C.A.R. Goes J. KODDE Bij de huidige bedrijfsvoering heeft de grond vaak veel te lijden. De natuur kan weer veel herstel len. maar diegene bij wie dit her stel het minst nodig is heeft toch de beste kansen. De teelt van groenbemestingsge wassen vergroot de weerstand van de grond tegen berijden en ongun stige weersomstandigheden en ver hoogt het opbrengstniveau van de gewassen. Soort, zaaitijd e.d. moe ten zorgvuldig in bouwplan en ar beidsorganisatie worden opgeno men. Het gebruik van goed, on- kruidvrij zaaizaad is gewenst. pel in combinatie met de onderdrukking door een gras- groenbemester de beste resultaten. In zomergerst en haver is de teelt van rode klaver i.v.m. het te hoog opgroeien vrij riskant. Mits vroeg en ondiep gezaaid kan ook witte klaver gebruikt worden. Witte klaver groeit minder hoog op, maar verdraagt be spuitingen minder goed dan rode klaver. Ook onder vlas is witte klaver (goed geschikt. De teelt van hopperups is vrijwel verdwenen. Onder erwten wordt soms kort voor het gewas de grond volledig bedekt nog Italiaans raai gras ingezaaid. Bij stam- of zwaddorsen van de erwten is inzaai van het gewas niet gewenst. ,E onderstaande tabel geeft een samenvatting van de gegevens over zaaitijd, N-bemesting, kosten e.d. Soort Dekvrucht Zaaitijd Kg zaaizaad Kosten N-bemesting Kosten zaaizaad per ha zaaizaad/ha in kg N/ha N-bemesting Engels raaigras zomergraan gemengd met graan 15 40 h 45 50 a 60 100 wintertarwe le helft april 15 40 a 45 50 a 60 100 Italiaans raaigras wintertarwe 2e helft april 25—30 75 h 85 50 a 60 140 zomergraan mei 25 75 50 h 60 135 erwten juni 25 75 40 h 50 125 Rode klaver wintertarwe le helft april 12 50 a 55 50 a 55 Witte klaver zomergerst/baver 26 blad stadium 7 60 a 70 - 60 a 70 vlas maart/april 7 60 70 60 a 70 (Vervolg van pagina 26) HET struktuurherstel van onze gronden, dat een „ouderwetse" strenge winter had moeten brengen is uitgebleven. De kans is dan ook groot dat de gevolgen van het oogstseizoen 1974 ook dit jaar nog in de gewas sen te zien zuilen zijn. Eén van de methoden om de grond meer weerstand te geven tegen ongunstige weers- en oogstomstandigheden is extra toevoer van organisch materiaal. De teelt van groenbemesters is over het alge meen de goedkoopste manier om de voorraad organische stof in de grond op peil te houden of te brengen. Op langjarige proeven in de Noord-Oostpolder brachten aardappelen geteeld na een groenbemestingsgewas ge middeld ruim 3000 kg per ha meer op dan de objekten waar geen groenbemester was gegroeid! De teelt van groenbemester vraagt ech ter veel aandacht. Faktoren als soortkeu ze, zaaitijd, onkruidbestrijding in de dek- vrucht zijn in dit verband van belang. WELKE GROENBEMESTER? BU de keuze van een groenbemester heeft zich de laatste 10 jaar een verschuiving voorgedaan van de vlinder bloemige zoals klavers en hopperups naar de raaigrassen. Dit is vooral veroorzaakt door de grotere slagingskans van de gras sen. Grassen zijn beter bestand tegen che mische onkruidbestrijdingsmiddelen, een zware dekvrucht en tegen berijden. Toch heeft ook de teelt van klaver aan trekkelijke kanten. De opbrengst verho ging van het volgende gewas is na klaver, mede door de regelmatige N-nalevering, als regel groter dan van grassen. Verder is de teelt van klaver wat goedkoper en heeft men minder problemen met na- groei, bij onvoldoende onderploegen. Hoe wel een geslaagde grasgroenbemester uiteraard beter is dan een mislukte kla ver is enige toename van de belangstel ling voor klaver toch wel op zijn plaats. Ook in de vruchtwisseling met groenbe mesters is enige variatie altijd gunstig. Klaver vraagt een tijdige zaai en stelt ho ge eisen aan het zaaibed. RAAIGRASSEN DIJ de grassen komen Engels- en Ita- liaans raaigras het meest in aan merking. Engels raai vormt belangrijk minder bovengrondse massa. De bewor- teling is vaak wel even intensief als van Italiaans raaigras. Wil men b.v. ook nog een snede groenvoer winnen dan is En gels raaigras minder geschikt. Ook de on kruidonderdrukking van b.v. klein hoef blad zal wat minder zijn. Eei erg aan trekkelijk aspect van de wat trage bo vengrondse ontwikkeling van Engels raai is dat dit gras, zonder gevaar van te hoog groeien, met het zomergraan gemengd kan worden uitgezaaid. Dit vraagt dus geen extra werkgang meer, terwijl de kans van slagen zeer groot is. Bij de teelt van een grasgroenbemester onder zomergraan komt Engels raaigras, zeker nu de zaai- zaadprijzen vrij laag zijn, dan ook het meest in aanmerking. Door de geringe bovengrondse massa zijn de problemen met onderploegen bij Engels raai gerin ger dan bij Italiaans. VOOR- EN NADELEN DU inzaai onder dekvrucht van win- tertarwe is toch een aparte werk gang nodig, vandaar dat hier Italiaans raai of rode klaver weer meer belang stelling hebben. Rode klaver moet vroeg (liefst vóór half april) gezaaid worden. Voorwaarde is ook een vrij regelmatige stand van de dekvrucht. In holle plekken kan rode klaver door te hoog opgroeien problemen geven bij het oogsten van de dekvrucht. Wat dat betreft zijn de om standigheden dit jaar niet zo gunstig. Ro de klaver verdraagt vrij goed een MCPA- bespuiting, maar is niet bestand tegen be spuitingen met 2-4^D of groeistoffencom- binaties tegen klein hoefblad, grote muur, kamille e.d. Zijn dergelijke be spuitingen nodig dan is inzaai van een grasgroenbemester op zijn plaats. Vooral bij de bestrijding van klein hoefblad ge ven bespuitingen in het gewas en de stop- Toenemende konfrontatie met eisen op het gebied van landschapsinrichting, natuurbeheer, reaktie en alterna tieve landbouwmethoden. Bescheiden toename van bedrijven met gespecialiseerde jongvee-opfok. Vergroting van de eenheden in de stierenvleesproduktie, doch weinig gespecialiseerde vleesveebedrijven. Toenemend aantal schapen per bedrijf. MCG VEEL BELANGRIJK WERK VOOR DE TOEKOMST Behalve dat ten aanzien van verschillende punten reeds begonnen onderzoek dient te worden voortgezet, worden de volgende onderwerpen als urgent aangewezen voor een ver dere aanpak. a. Optimalisering van graslandgebruikssystemen in bedrijfs verband. b. Optimale inpassing van grasland en snijmais in verschil lende bedrijfssituaties. c. Gezondheidsaspekten van de veestapel in relatie tot mo derne systemen van huisvesting, voedering en melken. d. Perspektieven van een spreiding in het afkalfpatroon, zowel vanuit bedrijfsoogpunt als vanuit het oogpunt van de totale produktie, verwerking en afzet van melk. Onderwerpen, die verder voor nieuw of voortgezet onder zoek van belang geacht worden, zijn o.a. veerassen en fok- richtingen voor de produktie van melk en vrees, verbeterde systemen van bedrijfsbeheer met behulp van de computer, arbeidsorganisatie en de fysieke en psychische belasting van de uitvoerende personen, bedrijfseconomische perspek tieven van alternatieve landbouwmethoden, gespecialiseerde jongvee-opfokbedrijven, rundvleesproduktie met stieren, be drijfseconomische perspektieven van rundvleesproduktie met vaarzen die twee keer afkalven in een gesloten bedrijfs systemen (dus zonder aankoop van kalveren), gespeciali seerde schapenbedrijven, voortzetting van te kleine bedrij ven met bijvoorbeeld ruwvoederleverantie (als nevenberoep) aan grotere bedrijven, computersystemen voor alternatieve bedri j f sbegrotingen. WEG De moderne boer is een ondernemer. Hij streeft naar het hoogste rendement van zijn geïnvesteerde geld. En de Cehave nv helpt hem daarbij. Met automatische afname-appara- tuur bijvoorbeeld. De melker sluit het melkstel aan en het apparaat zorgt ervoor dat het stel auto matisch afgenomen wordt op het juiste moment. Hij kan daardoor niet alleen gemakkelijker, maar ook rustiger en meer ontspannen zijn werk doen. En de koe reageert zeer positief. Simpel en doelmatig van constructie waardoor de bediening makkelijk is en u nauwelijks gebruik hoeft te maken van de unieke 24-uur-service van de Cehave nv. Al met al zou het goed zijn eens contact op te nemen met de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie, tel. 04130-82255, toestel 466 en 451. ZEGT DE CEHAVE NV

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 30