KLANKEN Wie ziet brood in grondprijs van bijna f22.000? Nog veel onzekerheden in deze wereld Nog steeds veel peren Nogmaals „de teelt van winterwortelen" DINGEN VAN DE WEEK 29 Wanneer deze THOOLSE tuinbouwklanken geschre ven worden, is het voor de telers nog steeds rustig wachten op aanhoudend drogend weer. Het is wel een teleurstelling dat na de redelijk droge maand februari er de laatste halve maand van maart geen gelegen heid meer is geweest om het zaaien en poten voortgang te doen vinden. Door de gevallen regen is óók de kleine struktuurverbeterirng van de grond verloren gegaan zo dat, zodra het mogelijk zal zijn, met weinig optimisme de grond zaaiklaar gemaakt zal worden. Men zal zich heilig voor moeten nemen om de grond niet dieper te bewerken dan nodig is, hetgeen ook geldt voor het zaaien als poten. Verder zal het voor een groot deel afhangen hoe of, in het zaai- en groeiseizoen, het weer is. Wat in de eerste week van maart gezaaid of gepoot is, was uiteraard in goed gelegen lichte grond, zodat hierin nog niet direkt aan schade voor opkomst gedacht hoeft te worden. Vanzelfsprekend gaat het kiemingspro- ces met dit weertype niet zo bijster vlug, ofschoon de grondtemperatuur op de eerste lentedag nog 5 graden aanwees. Een gunstig feit is wel, dat de prijs voor de bosradijs en witlof uit de koude kuil, zich op een alle- zins bevredigend peil bevinden. Merkwaardig dat deze twee teelten die tien jaar geleden bijna worden afge schreven, als niet meer lonend met zijn groot aantal werkuren óók nog in 1975 goed zitten. Hierin zien wij weer hoe het anders kan lopen dan men soms ver wacht en moet hiermede toch ook wel rekening worden gehouden. Zo lazen wij vorige week nog in een tuin bouwblad, dat steeds verder doorgevoerde veilingfusies lang niet altijd winst voor de teler van het produkt is. Zoals het er letterlijk stond, zijn de veilingen als zo danig géén hoeveelheidsaanpassers. De prijs komt al léén aan de vraagzijde tot stand, en de prijszetting ver loopt praktisch geheel buiten de telers om. Behalve dan misschien de fruittelers, ziet geen enkel veilinglid meer enig voordeel in de deelname van het Centraal Bureau middels participatie in diverse handelshuizen. Het is een harde waarheid, maar de kostenca culatie begint bij onze produkten pas als deze de veilingklok gepasseerd zijn. Bij een gecentraliseerde veiling, moet door de teler terdege rekening gehouden worden dat ekstra vervoers kosten over soms tientallen km'ers voor rekening van de telers zijn. Uiteindelijk zal het altijd moeten gaan wat of de teler netto overhoudt en niet precies altijd of één of andere veiling een half procent minder provi- cie in rekening kan brengen. Hiermee is geenszins ge zegd, dat de afzet niet aangepast dient te worden om bij de tijd te blijven, maar, tot in het oneindige door- Hoewel de kleinfruitteelt in WALCHEREN nooit goed van de grond gekomen is, zijn er toch nog genoeg klein- fruittelers, meestens als neventak in het grotere geheel, die het echt op prijs stellen om jaarlijks het „kleinfruit- teeltadviezen"boekje te ontvangen. Ook wij hebben met genoegen dit voorlichtingsblaadje doorgenomen. Terecht begint men daarin te wijzen op de vroege ontwikkeling der gewassen. Gelukkig is er de laatste weken vrij veel koude noorden- en oostenwind geweest, die nogal voor een fikse stilstand in de groei heeft gezorgd. Ook over de natte voeten voor de fram bozen wordt ernstig gewaarschuwd. Nu is attenderen iets makkelijker dan verhelpen!! Vooral ook nu we dit schrijven heeft het afgelopen week veel te veel gere gend. We tapten in 7 dagen meer dan 40 mm! Hopelijk is dit plaatselijk, maar we waren in Holland en Brabant en daar stonden vele vele akkers met het water in de ploegvoren, zodat we wel aannemen dat het landelijk een zeer nat en laat voorjaar wordt. Ook aan de chemische onkruidbestrijding is weer rui me aandadht geschonken. Persoonlijk zitten we wat in ons maag met het tijdstip van toepassing. Is men erg vroeg en krijgt men te veel regenval, hoe zal dan de gevoerde fusies zullen niet altijd het alleenzaligmakende zijn. In dit ondermaanse kan niets tot in de sterren groeien, en zelfs Rome ging in zijn eigen grootheid ten onder! Stuk voor stuk zal iedere samenwerkingsvorm die dikwijls toch nodig zal zijn, door wel zéér wijze mannen uitgedokterd moeten worden. Ook over deze materie moeten wij tot de konklusie komen, dat nog steeds veel onzeker in deze were.d blijft! In het artikel, dat vorige week in dit blad gepubli ceerd is, wordt als zaadhoeveelheid opgegeven: 22/z kg per hja. Dit vereist echter enige aanvulling. Deze hoeveelheid is juist als het gaat op de teelt voor verse consumptie. Er wordt dan gestreefd naar een niet te grove, middelmatige wortel. Bij de teelt voor de industrie wil men echter een gro ve sortering bereiken. Het minimum gewicht is daarvoor 100 gram per stuk. Dit kan men bereiken door een klei- Op de fruitveilingen in Zeeland blijven de peren nog steeds een belangrijke plaats innemen. Een voorrecht is dat de Conference naar zovele landen van de wereld verladen kan worden. Bijna dagelijks gaan er vanuit Zeeland zendingen Conferenceperen naar Engeland, Scandinavië en verder ook geregeld naar Frankrijk en de Canarische eilanden. De prijsontwikkeling blijft alleszins gunstig en is be ter dan wie dan ook bij het begin van het bewaarseizoen had durven verwachten. In Goes-Krabbendijke werden vorige week dinsdag op de voorverkoopveiling de na volgende prijzen besteed: I 6570 mm 94 ct; I 6065 mm ƒ85,10; I 5560 mm 67,4067,90; II 4555 mm ƒ54,10ƒ55,40. Op de voorverkoopveiling van vrijdag in Kapelle-Terneuzen voor levering deze week dinsdag werden de volgende prijzen betaald: I 6570 mm 88 90; I 60—65 mm 80—83; I 55—60 mm 70—71; II 45—55 mm 5355; I 5565 mm 7273 cent per kg. Bij de appels gaat het nu op de fruitveilingen in feite enkel nog maar om Golden Delicious en Winston. Win- lange-duur-werking worden beïnvloed? Wacht men tè lang, zodat er te weinig indringing in de grond is, dan is men er ook naast. We willen maar stellen dat ook de gevolgen van dit natte weer één der niet te voorziene bedrijfsrisico's is. In Walcheren werd de eerste spinazie uit de volle grond reeds aangevoerd, juist op de eerste lentedag 21 maart. Ons dunkt, deze teler moet wel een gebenedijd stukje hoge vroege grond hebben om in dit natte voor jaar reeds van de vollegrond aan te kunnen voeren. Overigens valt het op dat de prijzen van de groenten sterk opgelopen zijn. We hebben reeds in januari voor speld, dat er door de zachte winter wel eens een hiaat in levering op zou kunnen treden door de vroege afloop der normale wintergroenten. En ondanks de hoge winter- temperaturen zullen o.i. de voliegrondsgroenten niet vroeger zijn dan normaal. Als we het tenminste nog halen! Onlangs werd in Gapinge een kleine 7 ha bouw- en weiland verkocht in 3 kavels, die later in combinatie werden verkocht. De prijs werd bijna 22.000 per ha. Reken daar de onkosten, ca 10 bij dan vinden we dit wel erg hoog. Nu wordt wel immer beweerd dat een en ander voor belegging is. Maar bij verpachten brengt zo'n perceel, na aftrek lasten, nog niet 1 netto rende ment op. En om grond, gebonden aan pachtnormen, te kopen voor belegging dan met men toch wel héél erg idealistisch ingesteld zijn dan wel verwachtingen om trent toekomstige mogelijkheden hebben. We zijn -be nieuwd als er weer eens een grondverkoop plaats vindt hoe de prijs dan zal zijn. Want om te boeren is het toch ook wel erg duur. En als grond te duur is voor de boer, oninteressant als belegging hoe is het dan mogelijk dat zulke prijzen worden betaald? ner plantaandeel aan te houden, dus door minder zaad te gebruiken. De zaadhoeveelheid is dan o,81 kg per ha. Het is te begrijpen, dat bij deze vrij kleine hoeveel heid een goede verdeling van het zaad zeer belangrijk is. Het gebruik van een precisiezaaimachine is daarvoor feitelijk het enige aangewezen middel. F. VADER Cons. v. d. Tuinbouw Goes ston moet in hoofdzaak op de binnenlandse markt wor den afgezet. De prijzen van de grote maten klasse I kwa liteit trokken aan tot 1,10 a 1,25 per kg. Voor de klas se I 6570 mm werd tussen 0,85 en 1,05 per kg be taald en de I 6065 mm deed 6575 cent per kg. Een goede exportvraag blijft bestaan naar Golden De licious. Voora] de wat groenere partijen doen het best en dan in het bijzonder de kleine maten. Naar verhou ding worden deze duurder betaald dan de grote maten. Klasse I 6065 mm deed vorige week rond 60 cent per kg en de I 6570 mm werd verkocht voor gemiddeld rond 65 cent per kg. I 7080 mm met een groene kleur deden tot 80 cent per kg. Gele partijen waren iets goed koper. Klasse II was gemiddeld ook maar enkele centen per kg goedkoper dan de klasse I kwaiiteit, zeker wan neer de kleur aan de groene kant was. Er is een belangrijke export van Golden Delicious naar Engeland, de Canarische eilanden en Scandinavië. Voor de komende tijd wordt een verdere vergroting van de exportvraag voor deze landen verwacht. Het zal er alleen om gaan een voldoende groen produkt te leveren, want daar is vooral in het buitenland de meeste vraag naar. TAfIE er tijdens de komende dagen op uit wil en daar- bij niet de behoefte heeft om dicht bij huis te blij ven, kan wanneer hij in Limburg terecht komt heel goed het nuttige met het aangename verenigen door een be zoek te brengen aan de grote bloemententoonstelling welke vanaf zaterdag 29 maart tot en met 2e paasdag wordt gehouden in de hallen van de CW te Grubbenvorst bij Venlo. Deze veiling behoort tot de grootste van ons land. We kennen haar in tuinbouwkringen als de CW en wanneer men het daarover heeft weet men dat het gaat om de veiling met de grootste omzet. Deze veiling bestaat binnenkort 60 jaar en dit gebeuren wordt ge vierd met een tentoonstelling. Een bezoek aan het geweldige gebouwencomplex van de CW dat enkele jaren geleden is klaar gekomen, is een belevenis op zich. Men komt geweldig onder de indruk van wat er bereikt kan worden door een goede samenwerking tussen tuinders! De C.V.V. te Grubbenvorst had het afgelopen jaar een omzet van bijna 119 miljoen gulden aan groenten en fruit en nam daarmee 8V2 van de totale Nederlandse vei- lingomzet voor haar rekening. Verder wordt er voor ruim 11 miljoen gulden aan bloemen geveild. De bloementeelt is ook in Limburg in opkomst. De nieuwe veiling te Grubbenvorst is gebouwd op een terrein dat 61 ha groot is. Ze ligt bijzonder gunstig op een kruispunt van autowegen in Limburg. Er staan enorme hallen maar er is ook nog veel ruimte en wat in de eer ste plaats opvalt bij een bezoek aan deze veiling is de grote mate van orde en netheid welke er heerst. De leden van deze veiling wonen soms ver van de veiling af maar zijn georganiseerd in afdelingen en heb ben soms hun eigen aanvoerpunten. Er staan 5300 leder, ingeschreven bij de C.V.V. en door de grote concen tratie van aanbod op één punt komt de prijsvorming bij zonder goed tot haar recht. Een ^ndere prettige omstan digheid die zeker niet verwaarloosd mag worden is het feit dat men hier kan veilen voor 3,2 Wanneer men ziet onder welke omstandigheden dat gebeurt, is dat in feite een onbegrijpelijke zaak maar het is ook weer eer gevolg van een voldoende grote samenwerking. We meenden er goed aan te doen hier op te wijzen. Het kan een nuttige besteding zijn van een tweede paas dag waneer men een keer gaat kijken waartoe collega's in andere delen van het land in staat zijn en zeker is het nuttig om te bekijken waartoe een voldoende grote sa menwerking van tuinders kan leiden! De tentoonstelling in de C.V.V.-gebouwen is tot en met 2e paasdag geopend van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. £~WER de steeds opnieuw teleurstellende weersom- standigheden behoeven we niet uitvoerig te schrij ven. Velen hebben er reeds genoeg narigheid van onder vonden. De vele regen van de vorige week heeft de pro blemen om in de boomgaarden te rijden opnieuw groter gemaakt. Zelden zijn we met een zo slechte toestand van de rijpaden het seizoen ingegaan als dit jaar. Het is geen eenvoudige zaak om te voorkomen dat er al te diepe sporen worden gereden wanneer men met de trek ker in de boomgaard moet komen. Toch zullen we daar zoveel mogelijk naar toe moeten werken. Een andere zaak waar we de fruittelers nog eens op willen wijzen is die van de kwaliteit en vooral de kleur van de Golden Delicious. Reeds enkele jaren weten we dat Golden Delicious groen van kleur dient te zijn om de afzetkansen in het buitenland te benutten. Ze mogen ook niet te groot zijn. Dit jaar komt dat bijzonder duidelijk naar voren. Er is een goede exportvraag naar Golden Delicious maar ze mogen niet geel zijn. Verder gaat de belangstelling ook in hoofdzaak uit naar de maat 6575 mm. De prijs van de maat 6575 mm is vrijwel op een gelijk niveau ge komen als van de grotere maten. Bij het telen van Gol den Delicious zullen we deze toegenomen vraag naar groene appels en een wat kleinere vrucht goed in het oog moeten houden. Wij hopen daar in de loop van de komende maanden regelmatig op terug te komen, maar we willen het nu toch reeds als een feit constateren en aanraden om er rekening mee te houden bij de cultuur- zorgen van de komende tijd. \A/E hebben op het ogenblik wat de Golden Delicious klasse I betreft een produkt dat mee kan in het buitenland maar het is alleen jammer dat er zoveel klas se II is. Nu er steeds mepr partijen uit de koelhuizen komen blijkt hoezeer sommige partijen mishandeld zijn tijdens de pluk onder barre weersomstandigheden. Er moet zeer veel als klasse II kwaliteit worden aangebo den. Daarvoor is ook een markt, op het ogenblik met name op de Canarische eilanden en de DDR. De prijs ligt niet eens zo erg veel beneden het niveau van de klasse 1 kwaliteit, maar het is wel een teken aan de wand. De beste kwaliteiten komen van de jongere be drijven. Een voortdurende vernieuwing en verjonging van de aanplant is voor de fruitteler een dringende vereiste. Daarom is ook het protest van de fruittelers uit Kapelle- Wemeldinge tegen de trage gang van de ruilverkaveling, waarover vorige week in deze rubriek melding werd ge maakt, zo begrijpelijk. Wanneer men fruitteler wil blijven moet men voortdurend kunnen rooien en planten. Aan de andere kant levert een blik op de veilingen ook het bewijs, dat er nog bijzonder veel fruit wordt geteeld waarbij een normale oogst geen markt voor is. Daarvoor zou de rooiregeling zeer gunstig kunnen werken. Ook de blijvers hebben er alle belang bij! Hopelijk zullen poli tieke factoren niet verhinderen dat de EEG een besluit neemt tot deze regeling om de fruitteelt weer gezond te maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 29