V ERZEKERINGSINSTELLINGF.N VAN DE ZI.M LEEF PRIJSBEWUST Wat doet een makelaar in onroerende goederen 20 PI OOK WAT UW VERZEKERINGEN BETREFT HAGELSCHADE-VERZEKERING "LJOEWEL de voorjaarswerkzaamheden zeer stroef verlopen zal toch binnen niet al te lange tijd het zaai- en pootgoed aan moeder aarde zijn toevertrouwd. Dit betekent dan, dat u toch spoedig moet gaan be slissen of u de oogst tegen het risiko van hagelschade zult verzekeren en zo ja, waar? Uiteraard hebben een groot aantal landbouwers dit ri siko al jaren verzekerd. De Noordbevelanders hebben in dat opzicht hun Onderlinge, de Walchenaars idem dito, in Tholen en St. Philipsland is er ook een Onderlinge en in Oost en West Zeeuws-Vlaanderen eveneens. Al deze Onderlingen werken districtsgewijze en voeren ver schillende voorwaarden en premies. Waar wij nu de aandacht op willen vestigen is de On derlinge Zuidelijke Hagelverzekering, gevestigd op de Landbouwhuizen te Zevenbergen en Goes. Deze Onder linge is, naast voornoemde onderlingen, werkzaam in het totale werkgebied van de ZLN/T, heeft derhalve een gro ter spreidingsgebied en presteerde het om over 1974 een restitutie op de voorschotpremie te verlenen van 30 Van deze Onderlinge willen wij hieronder voor de be langrijkste landbouwgewassen de premies 1975 noemen: Tarwe/gerst 21000 verzekerde waarde Consumptie-aardappelen 3/ Graszaden 4/ Suiker- en voederbieten 5/ Pootaardappelen 5/ Bruine- en witte bonen 5/ Raaigrassen 6/ Blauwmaanzaad 6/ Erwten 8/ Vlas, karwij en koolzaad 10/ Uien 14/ Op de premielijst komen nog veel meer gewassen voor, maar met bovenstaande lijstje hebt u ongetwijfeld vol doende inzicht wat een hagelverzekering voor uw be drijf gaat kosten. Bovendien, en dat bedoelen wij met leef prijsbewust, kunt u aan de hand van deze premie- lijst een vergelijking maken met de premie, die u elders moet betalen. Want er zijn nog een aantal landbouwers partikulier verzekerd waar zij een veel hogere premie moeten betalen. Die leden adviseren wij dringend prijs bewust te worden. Zoals gemeld werd over 1974 door de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering maar liefst 30 premierestitutie verleend. Overigens geen garan tie, dat zulks over 1975 weer zal plaatsvinden! Wel is het voor u tijd om een juiste beslissing te nemen. Wij wachten uw aanvragen af. FRUITHAGELVERZEKERING TS een hagelrisikodekking in de landbouw belang rijk, voor een fruitteler is deze risikodekking een vereiste. Niettemin nemen een aantal fruittelers dit risiko voor eigen rekening omdat zij de premielasten te hoog vinden. Het kan er niet af daarom het risiko maar zelf dragen. Mocht mijn bedrijf dan toch verhagelen dan maar een jaar eerder naar de bijstand. Een fatalistisch gedrags patroon, dat tegenwoordig wel meer te beluisteren valt. Voor die fruittelers, die zover nog niet zijn dan toch maar het advies hun fruitoogst wel degelijk tegen hagelrisiko te verzekeren. Er is voor 1975 de mogelijkheid gecreëerd om tegen hagelrisiko te verzekeren met een eigen risiko van 30 per ras. Eigenlijk is dit een soort rampenverzekering met het oogmerk de premiedruk aanzienlijk te verlichten. Enthousiast over deze 30% regeling zijn wij niet. Wij zullen de laatste zijn om tegen te spreken, dat de hagel- premie in de fruitteelt hoog is. Dat ze zo hoog is is ech ter gevolg van het feit, dat jaarlijks zeer grote sommen aan schade moeten worden uitgekeerd. Daaruit valt maar één konklusie te trekken n.l. dat deze risikodekking voor de fruitteler absolute noodzaak is. Nu kan wel getracht worden de premiedruk te verlichten door het eigen risiko voor het individu te vergroten maar ergens is dit het paard achter de wagen spannen. Wij blijven dus adviseren aan alle fruittelers zich in ieder geval tegen hagelrisico te verzekeren en dan op de normale voorwaarden. De basispremie is 31/2 voor schot met de mogelijkheid van naheffing tot maximaal 5y2 Deze premie varieert naar gelang er schade is geclaimd. Alle gewenste inlichtingen zijn verkrijgbaar op het Landbouwhuis te Goes, tel. 011005010. RIJDT PRIJSBEWUST TATIJ kunnen niet nalaten in dit artikel nog even te wij zen op het schadeverloop bij de motorvoertuigen verzekering. U weet het in 1974 liep het zij mooi. We waren toen diep onder de indruk van de oliecrisis en hadden zelfs een korte benzinedistributie. Iedere autobestuurder volgde nauwgezet de regerings adviezen op. Kalm rijden bespaart benzine en derhalve kosten. Samen naar het werk of vergaderingen rijden bespaart eveneens benzine en kosten. Grote afstanden per trein is voordeliger etc. Gevolg was, dat 1974 een zeer gunstige schadefrequentie te zien gaf. Voor u als verzekerde zeer belangrijk want dat betekende geen premieverhoging in 1975. Nu hadden wij hoop, dat de verzekerden dit vol zou den houden. Immers niemand rijdt zich graag in de ver nieling en de wijze adviezen van 1974 zouden derhalve de les voor 1975 moeten zijn. Rijdt prijsbewust", In dat opzicht zijn we dan bedrogen uitgekomen. Men rijdt er weer op los. De benzineprijs is wel hoog maar er is voldoende. Derhalve komt men met 4 man in 4 auto's ter protestvergadering etc. Over grotere afstanden wordt niet meer gepoold, althans minder. De gevolgen blijven niet uit. Over januari, februari en maart ontvingen wij gemiddeld 100 schadegevallen per maand meer! Dat worden, als het zo doorgaat, 1200 schadegevallen ekstra in 1975. Stellen we het gemiddel de per schadegeval op 1.500,dan komen we aan een stijging van schadekosten van 1.800.000,Dat zal al weer uit de lengte of de breedte moeten komen. Wat u daartegen kunt doen? Heel eenvoudig: blijven rijden zo als in eind 1974 en niet in het oude en veel te hoge aan tal schadegevallen terug vallen. Het is in uw eigen be lang, u moet prijsbewuster rijden DE L. OET lijkt ons van belang, om het begrip makelaar, waarover in den lande vrij veel misverstand be staat, eens nader toe te lichten. Het beroep makelaar in z'n algemeenheid is bij sommigen bekend als een of andere persoon, die ,,in huizen of in grond doet". Ook wordt hij wel geplaatst in een groot herenhuis achter een te groot bureau of wordt hij gezocht in het rijtjè der no tabelen van de goegemeente. Niets is echter minder waar. Van belang lijkt het om het beroep makelaar eens te plaatsen in het kader van zijn funktie in het maatschap pelijk leven. HOE WAS HET VROEGER? AMSTREEKS de helft van de 16e eeuw werden in de zo geheten „keuren", verschillende regelen voor de makelaardij opgenomen. Als bemiddelaars in de handel, waarbij ook gedacht moet worden aan granen en spece rijen e.d. waren zij reeds onder de naam makelaar be kend. Vanwege het gevaar, dat verschillende bemidde laars voor eigen rekening zouden gaan werken t.w. ko pen en verkopen, werd in het jaar 1578 een makelaars- gilde opgericht,dat de leden de handel „voor eigen reke ning" verbood. De verschillende branches waarin de ma kelaar zijn beroep uitoefende moet zijn oorsprong heb ben gevonden in deze periode, of in de periode die hier op direct is gevolgd. We onderscheiden derhalve makelaars in roerende en onroerende goederen. Tot de eerste groep behoort de makelaar in handelsgoederen, evenals hij die zich be zighoudt met assurantiën, meubilair, kunstwerken ook wel antiquiteiten genoemd. Tot op heden treffen we dergelijke tussenpersonen of bemiddelaars aan op o.a. veilingen en beurzen. Tot de groep van diegenen die in onroerende goederen werkzaam zijn, wilien we ons be palen. WAT IS EEN MAKELAAR EIGENLIJK EN WIE MAG ZICH ZO NOEMEN? MEN mag zich pas makelaar noemen als beëdiging door de rechtbank heeft plaatsgevonden. Dit onder zoek behelst: vakbekwaamheid van de betrokkene, d.w.z. hij/zij moet in het bezit zijn van het N.F.M. diploma (Ne derlandse Federatie van Makelaars). het nagaan van de betrouwbaarheid; betrokkene mag niet voor een vergrijp met de justitie in aanraking zijn geweest. aanvrager moet onafhankelijk zijn en dus niet in loondienst zijn bij een organisatie of onderneming. De arrondissementsrechtbank vraagt advies bij de Ka mer van Koophandel en deze gaat de hiervoor vermelde (Zie verder pag. 26)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 20