Op bezoek bij: J. C. P. QUIST IJzend|jke 11 kan worden zonder dat het bedrijf er op achteruit zou gaan. Vandaar dat dit 48 ha groot akker bouwbedrijf nog over een volledige vaste arbeidskracht beschikt en er dus sprake is van een, alhoewel niet volledig, twee- mansbedrijf. Zonder de neveninkomsten uit de on derwijssector zou dit financieel door het bedrijf nauwelijks opgebracht kunnen worden. De droevige cijfers van de ver schillende rapporten betreffende de ak- kerbouwinkomens die de laatste weken op tafel gekomen zijn,wijzen dit overduide lijk uit. Ook al staat de heer Quist voor de klas, voor wat het werk op de boerderij betreft kan hij rekenen op zijn medewer ker de heer J. van Espen die deze maand alweer 25 jaar op het bedrijf werkzaam zal zijn en dus de klappen van de zweep kent. Nog meer dan anders het geval zou zijn moet je in mijn situatie voor 100% kunnen vertrouwen op je medewerker, die staat voor zijn werk ook als je er zelf niet bent, zo zegt de heer Quist. Het werk moet rondkomen en blijven renderen. Het een mag niet van het andere te lijden heb ben en zowel het lesgeven als de boer derij moeten beiden zo goed mogelijk ge beuren. Wel wordt mijn vrouw automa tisch nog meer dan anders het geval zou zijn bij het bedrijfsgebeuren betrokken,, krijgt er een gedeelte van mijn taak bij en heeft het zwaarder dan normaliter het ge val zou zijn. De opzet van het akkerbouwbedrijf is binnen de beschikbare mogelijkheden ge baseerd op een goede en juiste benutting van de beschikbare arbeid. De grondsoort 30 afslibbaar, goed bewerkbaar en niet droogtegevoelig. Goede drainage is echter voor deze gronden bijzonder be langrijk. Dat is dit najaar nog eens over duidelijk gebleken. De drainage die er in de dertiger jaren is gelegd vertoont te kortkomingen en is nodig aan vernieu wing toe. Daarbij komt dat de eisen die heden ten dage aan de drainage gesteld moet worden hoger zijn dan vroeger het geval was. De ligging is veelal te ondiep en niet berekend op de veel zwaardere werktuigen en transportmiddelen die de laatste jaren in gebruik genomen zijn. Een situatie die overigens niet alleen voor dit bedrijf in West Zeeuws-Vlaande- ren geldt, zo is de mening van de heer Quist. Ook elders zou het een en ander DIJDEND van Schoondijke naar IJzen- dijke ligt, zo ongeveer halverwege daartussen aan de linkerkant het akker bouwbedrijf van de familie Quistden Ha mer. Een pachtbedrijf van ca. 48 ha dat sinds 1964 door de nu 36 jaar oude ir. Quist wordt beboerd. Een normaal akker bouwbedrijf met een normaal bouwplan met ca. 25 bieten, 25 tarwe, 20 aardappelen en de rest, afhankelijk van de wisselende omstandigheden, met gerst, erwten, bruine bonen, tarwe en soms vlas. Anders dan bij andere gelijksoortige be drijven is het echter wel dat de heer Quist naast zijn bedrijf nog een baan bij het onderwijs vervult en bij wijze van spre ken „parttime boer" is. Vandaar dat we er over gedacht hebben als aanhef van deze reportaga te gebruiken: Op bezoek bij „parttime" boer Quist. We hebben ons ook in dit geval maar aan de gebruikelijke „kop" gehouden en laten het aan de le zer over om zelf zijn keuze te doen. derwijskrachten. Vandaar dat het aantal lesuren zowel te Schoondijke als te Oost burg jaarlijks kan variëren en aangepast wordt aan de omstandigheden opdat in de eerste plaats de vaste leerkrachten hun normaal aantal lesuren kunnen bereiken. Bij de roosterindeling van de lessen wordt wel zoveel mogelijk er rekening mee ge houden dat de lesuren aaneensluitend worden gepland. Maar in de praktijk blijkt dit niet altijd realiseerbaar te zijn. In dat geval, vooral als er veel werk wacht, moet even op en neer gereden worden om te kijken of op het bedrijf alles goed reilt en zeilt dan wel om bij te springen. Een voor deel is dat de lesuren van te voren vast staan en op basis daarvan een verant woorde werkindeling gemaakt kan wor den. Boeren en lesgeven laat zich vrij goed combineren wat niet van alle neven- funkties gezegd kan worden zo zegt de heer Quist. De Wageningse opleiding bood natuur lijk de mogelijkheid om les te geven bij het landbouwonderwijs. De bevoegdheid voor lesgeven aan scholen van het H.A.V.O.-V.W.O. type was echter pas te verwerven na aanvullende studie. Daar bij de, voor wat het agrarisch bedrijfs leven betreft, toch vele vakantieperioden en de lange zomervakanties waardoor juist in drukke tijden de aandacht aan het bedrijfsgebeuren geschonken kan wor den. CEN van de konsekwenties van het niet-vaste dienstverband en het niet zeker zijn van het aantal lesuren is echter dat de inkomsten van deze baan kunnen wisselen. Dit terwijl de arbeidsbezetting op het akkerbouwbedrijf toch zodanig is gepland, dat de onderwijstaak vervuld MA afgestudeerd te zijn in Wagenin- gen en het bedrijf van zijn schoon moeder overgenomen te hebben is ir. Quist op bescheiden schaal begonnen met 4 uur les te geven aan een scholenge meenschap te Oostburg. In de loop 'der jaren is deze leraarstaak uitgegroeid tot 17 lesuren per week aan zowel de Mid delbare Landbouwschool te Schoondijke als een scholengemeenschap te Oost burg. Met het voorbereiden van de lessen, het tijdverlies van de niet altijd aansluiten de lesuren, het op- en neer rijden enz. is het aantal uren dat aan deze taak besteed De bedrijfsgebouwen met links verscholen achter takken, het woonhuis. De schuur met links de werktuigenberging terwijl het midden, behalve voor de Rollen draineermateriaal op het erf wijzen op het door de buitengewone water opslag van stro ook gebruikt wordt voor de tijdelijke opslag van aardappelen. overlast najaar 1974 niet gereedgekomen draineervernieuwingsplannen. moet worden natuurlijk veel groter. De verdeling van de 17 lesuren is momenteel 13 scheikunde-lesuren aan de scholenge meenschap te Oostburg en slechts 4 bio logische lessen aan de Landbouwschool te Schoondijke. Maar het is ook anders om geweest, toen het leeuwendeel van het aantal lesuren te Schoondijke lag. Met het geven van de vakken planteteelt en bodemkunde was er een goede aan sluiting tussen theorie en de eigen prak tijk. ,,En de onderwezen leerstof stimu leerde mij weer", aldus de heer Quist om dit op eigen bedrijf te proberen. Deze ja ren zijn daardoor eigenlijk de plezierigste tijd uit mijn lerarenloopbaan geweest. Jammergenoeg is het landbouwonderwijs de laatste jaren sterk in beweging. Door het afnemend leerlingental werden agra rische scholen samengevoegd met als ge volg dat het aantal leerkrachten moest worden teruggebracht. En leerkrachten die, zoals de heer Quist, geen vaste aanstelling hebben moeten dan wijken voor de benoemde on- aan de drainage verbeterd moeten wor den. De gebreken zijn tijdens de water overlast gebleken. Een jaar of 4 geleden is hij systematisch begonnen met herdrai- neren, waar het bouwplan daartoe de ge- legenseid bood. Daar waar dit reeds ge beurd was heeft dit najaar de vruchten daarvan afgeworpen, de resultaten eryan waren bepaald gunstig. Wel was het gevolg dat door de over vloedige nattigheid dit najaar het draineer- programma niet uitgevoerd kon worden. De rollen draineermateriaal die op het erf liggen wijzen op dit, door de buiten gewone omstandigheden, niet gereedge komen werk. De afvoer van de polder was, de omstandigheden in aanmerking nemen de redelijk, maar had naar de mening van de heer Quist nog beter kunnen zijn als het waterbeheersingsplan voor de streek geheel gereed was geweest. In elk geval was de situatie beter dan in 1960! (Zie verder pag. 13) Het stro lag nu nog opgeslagen maar zou binnenkort afgehaald worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11