Rond de S< helde Protestvergadering in Kruiningen - Grimmige bittere stemming Vele vraagtekens bij de L.E.I. cijfers voorcalculatie 75/76 Maart roert zjjn staart De geladen stemming is terecht! 5 't Is te hopen en toch ook wel een beetje aan te nemen dat de drie leden van de Tweede Kamer die op de vergadering in Kruiningen op ZUID-BEVELAND zijn geweest nu hebben begrepen dat de landbouwers niet meer tevreden zijn mc het beetje dat ze nu toebedeeld krijgen. IDe stemming was af en toe wat grimmig en bitter. In ieder geval hebben ze wel voldoende punten meegekregen waaraan ze aandacht moeten besteden en waar verder over gediscussieerd moet worden. Dan komt echter naar voren, laten zich op bepaalde punten zich gunstige ontwikkelingen voordoen, wanneer valt dan hierop de beslissing en wanneer hebben wij als boeren daar wat aam. Het uitstellen van beslissingen alleen al, kan soms rampzalig zijn. Even leek het er op dat we zo het voorjaar in zouden gaan. Nu hebben we weer enkele weken te pakken met af en toe wat regen en zelfs maandagmorgen 17 maart de eer ste sneeuw van deze winter. Hoe lang zal het nog duren voor we aan het veldwerk kunnen beginnen. Er zijn nog wat pro blemen, waar we nu na slechts kleine buitjes ai direkt water op het land zien komen. Na ruwe schatting is dn totaal 35 k 40 wintertarwe ge zaaid ten opzichte van 1973/1974. Ondanks deze kleine op pervlakte hebben we nog nooit zoveel gebreken gezien aan de tarwepercelen. Op een aantal percelen zal bij- of door zaaien noodzakelijk zijn. Steeds zitten er nog aardappelen in de grond. Het rooien is de laatste 14 dagen slecht gevorderd'. Velen wachten nu maar zo lang totdat de grond voldoende droog en zeefbaar is om voor het volgende gewas de grond niet te veel te ver knoeien. Of we een zelfde oppervlakte aardappelen in het aan staande jaar te zien zullen krijgen wordt steeds meer be twijfelen. Het pootgoed is toch wel een beetje erg duur ge worden. Van diegenen diie niet tijdig gekocht hebben laten het verschillenden 'het nu afweten en gaan kiezen voor an dere gewassen. Het idee is dat bij: de bietenteelt veelvuldig Temik zal worden toegepast. 69 kg per ha moet als voldoende ge zien worden tegen de voorjaarsinsecten en de bladluizen. Als aaltjesbestrijdiing is 25 a 30 kg nodig. Toch lijkt in het alge meen de animo om Temik toe te passen toch wel een beetje erg geforceerd. Door de open winter is er op geen enkele wijze gereageerd dat er zoveel houtduiven zouden zijn. Echter nu er op en kele percelen erwten zijn gezaaid blijkt dat de houtduiven goed zijn overwinterd en nu in grote aantallen te vinden zijn op deze erwtenpercelen. Het zal toch noodzakelijk zijn dat de bestrijding weer flink ter hand- zal worden genomen. „Oe mó me noe?" vraagt men zich op Noord-Beveland af, „wie of wat is er fout is de vraag die de Zuid-Bevelandse boer zich stelt, nadat er door commissies van praktische boeren aangevuld met bedrijfsvoorlichters van het C.A.R. is gestudeerd op de kosten en prijsontwikkeling in de akker bouw. Hoewel men op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND dat niet op deze cijfermatige manier heeft gedaan is de vraagstelling hier bepaald niet veel anders! Het is gewoon een duidelijke zaak er iedere boer voelt dit dagelijks aan zijn portemonnaie dat het zo niet veel jaren vol te houden is. Bij de gegarandeerde produkten komt er te weinig bij om de kostenstijgingen op te vangen. Bovendien werkt het marktmechanisme zodanig diat nauwelijks de drempe'.prijs gemaakt kan worden (behalve dan misschien van suiker) en verder laten de vrije produkten ails aardappelen, uien en anderen het ook heel erg af weten. Naast de vrij sterk ge stegen mest- en bestrijdingsmiddelenprijzen blijkt nu ook nog het zaaizaad en pootgoed (vooral dit laatste) sterk in prijs opgelopen te zijn. Ja en als we dan na de rapporten van de beide Bevelanden te hebben bestudeerd de voorcalculatie 1975/76 van het L.E.I. onder ogen krijgen, dan zijn we door stomheid gesla gen. - Want wat zijn economen toch knap! Zij n.l. toveren voor het oogstjaar 1975/76 in het Zuid Westelijk kleigebied nog een winst voor de dag op een 42 ha bedrijf van 49.200, Dat is tenminste betere koek dan die van de Bevelanders! Maar... wij vragen ons toch in alle oprechtheid af, of we Een oud gezegde, maar ook voor ons in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN wel een lastig feit in een Voorjaar als nu waarbij de grond er veelal allesbehalve goed bij ligt. Op de percelen waar al gezaaid is zien we momenteel hier en daar waterplassen staan. Vaak ook heeft men bij de grondbewer king en het zaaien kleine gedeelten overgeslaan omdat het te nat was. Als je in het voorjaar trekker ziet vastzitten, dan mankeert er wel het een en ander aan. De 2e helft van februari en de eerste week van maart boden ons de kans met de voorjaarswerkzaamheden aan te vangen; zij het vaak onder minder goede bodemomstandig heden. Er werden zelfs bieten gezaaid. Het overgrote deel van het overigens te verwachten grotere areaal moet nog worden gezaaid. Intussen worden de granulaatstrooiers die nodig zijn voor het gebruik van Temik 10G afgeleverd en opgebouwd. Zo te horen zal meer dan de helft in ons gewest met dit nematicide worden behandeld. We hebben hier reeds veel over kunnen horen en lezen. Het is op het eerste ge zicht een duur produkt. Doch het werkt goed tegen de mees. te belagers vanuit de grond, tegen thrips, bietenvlieg en vroege luizen. Zodoende geloven wij ook dat deze kosten ruimschoots verantwoord zijn. Wat benauwd zijn de wel aangaande de toepassing. Het is een zeer giftig produkt. Bij ondeskundig gebruik en nonchalance zouden er beslist ongelukken kunnen gebeuren. Zo te horen zal het areaal aardappelen inkrimpen. Er zijn zelfs aardappeltelers die nu voor het eerst sinds jaren dit gewas niet gaan verbouwen. De schrik van vorig jaar zit er nog in. Het gewas vraagt hoge kosten en er zijn op veel bedrijven weinig liquide middelen. Onlangs hoorden wij een schatting aangaande de Rijks Groepsregeling Zelfstandigen aanvragen- Van de boeren die voor deze regeling in aanmer king hadden kunnen komen, heeft maar ongeveer 25 a 30 deze koek wel op het brood zullen krijgen? De consumptieaardappelen moeten dan wel 18,per 100 kg veldgewas gaan opbrengen, terwijl de loonkosten per uur niet verdier mogen oplopen dan 12,50 per uur alles in begrepen, om nu maar eens een paar belangrijke uitgangs punten van het L.E.I.-rapport te noemen. Of we die 18, voor de aardappels zullen halen weet niemand, maar wij zijn er toch wel zeker van dat als het L.E.I. onze aardappelen voor deze prijs wil kontrakteren voor 1975 zij bepaald niet bang behoeft te zijn dat ze er te weinig zal krijgen! Dat de uurloonkosten (all in) van 12,50 te laag zijn weten we nu al zeker. Zo zijn er een groot aantal verschilpunten aan te halen. Het zal een goede zaak zijn als men alle rapporten nu eens naast elkaar legt, om dan eens na te gaan wie er nu gelijk heeft! Helaas vrezen wij dat onze Bevelandse collega's het dichtst bij de waarheid zitten. Daar komt jammer genoeg nog bij, dat de vooruitzichten voor een goede opbrengst in 1975 bepaaldi niet gunstig zijn. De wintertarwe is laat gezaaid en op vele percelen zien we verdronken plekken. Ook op de gezaaide zomertarwe zien we al weer piasvorming, terwijl nog lang niet alle tarwe gezaaid is momenteel. De laatgerooide aardappel, bieten, uien, gladiolen en snijmaispercelen liggen er slecht bij, terwijl de zachte winter nauwelijks de vele achtergebleven aardappels en bietenkoppen heeft opgeruimd, met alle na delige gevolgen van dien! Het ziet er somber uit voor de boerenstand. Als er geen nationale maatregelen komen dan zullen er veel collega's hun hand moeten ophouden voor C.R.M. Een medicijn die bitter smaakt en die niet veel genezing zal brengen! aangevraagd! Bij de aanvragers is over het algemeen grote tevredenheid over de wijze waarop zij over het toegekende geld kunnen beschikken. In een paar gevallen duurt echter de afhandeling veel te lang voor de betrokkenen zelf. Tot nu toe is er in de maand maart praktisch geen ge legenheid geweest voorjaarswerkzaamheden op het land te verrichten. Wianneer we momenteel vanuit SCHOUWEN- DUIVELAND een beeld geven van de situatie t.a.v. de stand van het kleine areaal wintertarwe, het geringe aantal inge zaaide (gepote) percelen en de ligging van sommige perce len (structuur), dan kunnen we niet optimistisch zijn. De wintertarwe vertoont op vele percelen verzopen plekken. Reeds ingezaaide percelen zijn veelal verzadigd met vocht. Verder nog steeds ongeploegde, kapotgereden percelen en nog percelen met ongerooide aardappelen. Allerlei proble men dus, die aanleiding kunnen geven tot geen hoge ver wachting t.a.v. de kg-opbrengst. Andere factoren vanwege de zachte winter zoals o.a. de te verwachten aardappel- opslag, vroege vlucht perzikbladluis kunnen ook voor grote problemen zorgen. Aij met al niet veel goeds, zonder nog de te verwaohten prijzen te noemen, maar daarbij wel wetende van de verhoogde kosten. Konden we nu maar 't voorjaarsprogramma voor die akker afwerken, maar ook dat zit momenteel tegen. „Maart roert zijn staart" of te wel hagel- en sneeuwbuien. Stagnatie op haast alle fronten. Te recht hoort hierbij een gepast protest. De door vele in dui delijke bewoordingen geuite geladen, stemming is terecht. Verbetering van de sociale omstandigheden van hen, die in de landbouw hun bestaan vinden en versterking van de eco nomische struktuur van de landbouw zo staat het ook nog in de Memorie van Toelichting op de begroting voor het dienstjaar 1974 behoren de resultaten tot een redelijke inkomensontwikkeling. De agrariërs hebben hier recht op. Laten we hopen dat dit recht ook eens in Den Haag beseft wordt en zal leiden tot verbetering. Ondanks al dit pessimisme, blijven we er toch nog steeds op hopen dat het getij ten goede zal keren en we spoedig in gunstige omstandigheden de noodzakelijke werkzaamheden kunnen verrichten. Niettegenstaande het te verwachten slechte jaar en daarbij, hopelijk tijdelijk, de ongunstige voor uitzichten, moeten we niet het moede hoofd in de schoot leggen maar blijven vechten voor onze gerechtvaardigde eisen! Wij hebben goede hoop dat er nu meer begrip is ontstaan voor de slechte financiële positie van de agrarische bedrij ven. Misschien kunnen mensen die bij de procedure betrok ken zijn ons een beetje helpen in onze strijd via onze orga nisaties voor een redelijk bestaan. Dat de kosten zo sterk stijgen ligt niet aan ons. Maar dan moeten ook de prijzen meer omhoog gaan. Niet alleen op papier, maar zo, dat we er werkelijk iets van merken. Maar ook al zou dat voor de gegarandeerde produkten kunnen worden verwezenlijkt, dan noch lopen vele collega's met hun „vrije" produkten risico's, waardoor dan toch weer een te laag inkomen uit de bus rolt. En dan komt ook nog de afhankelijkheid van het weer. Nee het is echt geen lolletje boer te wezen in deze sterk veranderende maatschappij! (Zie verder pag. 6) Wanneer we het Landbouwblad van de vorige week open slaan, dan zien we, dat de agenda voor de nog te houden vergaderingen ten eindie loopt. Vanwege de natte herfst en de vele hierdoor verlate werkzaamheden is het vergader seizoen laat op gang gekomen. Toch is er in slechts enkele weken nog heel wat op vele goed bezochte afdelingsverga deringen gediscussieerd). Nu het zogenaamde beursbezoek steeds minder wordt kunnen we aan de afdelingsvergade ringen beslist nog meer «waarde toe gaan kennen dan voor heen, want bepaaldle zaken onze bedrijven betreffende zijn belangrijk genoeg om gezamenlijk te behandelen. Door een aktuele probleemstelling en het ontwikkelen van diverse aktiviteiten kunnen we de afdelingen bepaald nieuw leven inblazen en ongetwijfeld zal dan ook de belangstelling onder de leden meer gaan groeien. Ook in kringverband is er in een kort 'bestek heel wat te doen geweest. Drie rapporten zijn uitgebreid in discussie geweest en via het Landbouwblad hebben ook de leden hier van kennis kunnen nemen. Opvallend in d!eze is de groeien de samenwerking tussen de drie standsorganisaties en de verenigingen voor 'bedrijfsvoorlichting. Gezamenlijk wordt er gesleuteld aan een góed beleg van de boerenboterham. Dat dit geen eenvoudige aaak is hebben we ervaren in de marathonzitting; te Kruiningen. Op de vragen of de boer aan zijn trekken komt en wie of wat er fout is, konden ook de drie leden van de vaste kamercommissie van landbouw geen afdoend antwoord geven. 'Wel werden we er met de L.E.I.- tijfers rond de oren geslagen. Dit instituut waarin ook de georganiseerde landbouw enkele jaren geleden nog partici peerden blijkt nog steeds de sleutel te zijn voor overleg met hogere instanties. Aanpassing van de cijfers aan de huidige toestand is daarom dringend gewenst. Het rapport van Oost Zuid-Beveland was geheel gericht op het heden en de cijfers waarmede de geachte parlementariërs schermden waren ge put uit het korte verleden. Dat scheelt juist vandaag de dag een hele slok op een borrel. Verder hebben we het begrip winst heel de avond niet meer horen noemen en slechts daarmee zullen we reserves kunnen opbouwen voor de con tinuïteit van onze bedrijven. Alleen met goede prijzen kun nen we winst maken en door te produceren beneden de kostprijs raken we steeds verder in het slop. De landbouw moet m.odern blijven en in die geest is er deze,winter ook gerekend. Deze cijfers zijn uitvoerig in discussie geweest en daarom hebben we het vertrouwen, dat hogere instanties er zich verder in zullen gaan verdiepen, want de landbouw van vandaag is niet meer de landbouw van vroeger! We zitten weer te springen om te gaan zaaien en poten, maar het «is en blijft nog steeds «te nat. Het zal vreemd zijn als we straks weer eens droge grond) onder de voeten zullen voelen, want sinds half september is het steeds maar te nat geweest. Voor sommige percelen zullen we heel veel geduld moeten hebben, want anders maken we de structuur daarop nog veel slechter. Vorige herfst waren we er bijna aan ge wend geraakt dat we met de werktuigen vast raakten op het land, maar ook nu nog zijn er genoeg plekken aan te wijzen waar we met de trekkers en de machines voorlopig nog niet overheen zullen kunnen. Gelukkig begint de winter tarwe hard te groeien maar ook het onkruid is er weer in aanwezig. Zo liggen we weer op d4 loer om straks onze che mische beschermingsslag te slaan. Het is nog steeds zo, dat een klein onkruidje rich gemakkelijker laat bestrijden dan een grotere. De kleine onkruidjes moeten we zelf opzoeken en de grote onkruiden wijzen de buren elkaar wel aan!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5