BELANGENBEHARTIGING KONTRAKTTEELT fx h van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant maatschappij tot bevordering ONS COMMENTAAR QNGEVEER een jaar geleden werd besloten de werk zaamheden van de Nederlandse Kontrakttelers- vereniging voor onbepaalde tijd stop te zetten. Gebrek aan financiële middelen, mede doordat het ledenbestand een teleurstellend verloop te zien gaf, was één van de belangrijkste redenen. Reeds toen was evenwel duidelijk dat voortzetting van de begeleiding van de kontraktteelt in de akkerbouw in een of andere vorm onontbeerlijk zou zijn. Immers het areaal akkerbouwprodukten dat via allerlei vormen van kontrakten en andersoortige afzetbindingen zijn weg naar de afzetmarkten vindt, neemt nog steeds toe. Niet alleen op het gebied van conservenerwten, zaadgewassen e.d., maar ook steeds meer op het gebied van aardappelen, uien en handelsgewassen. Het deed voor de buitenstaan der dan ook zonder twijfel wat vreemd aan dat, juist nu de begeleiding van de kontraktteelt meer en meer nood zakelijk werd, de N.K.T.V. ten grave werd gedragen. Zeker ook waar in de veehouderijsektor juist een ont wikkeling waar te nemen was en is naar een intensievere begeleiding van de daar plaatsvindende kontraktproduk- tie. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat het ter ziele gaan van de N.K.T.V. niet een gevolg was van een ver minderde behoefte aan begeleiding, maar meer van het niet bevredigend funktioneren van het kader waarbinnen deze begeleiding plaatsvindt. Met name het gebrek aan daadwerkelijke samenwerking tussen N.K.T.V. en 3 C.L.O.'s is daar ongetwijfeld één van de oorzaken van geweest. De basis was daardoor in feite voortdurend te smal, zowel qua achterban als financieel. NIEUWE OPZET URVAN uitgaande dat ook na het verdwijnen van de N.K.T.V. de belangenbehartiging ten aanzien van de kontraktteelt in één of andere vorm moet doorgaan, is begin 1974 intensief overleg gepleegd over de vraag hoe het nu verder moest. Vrij vlot is daarvoor in landelijk verband de oplossing gevonden door een drietal produktencommissie's resor- terend onder de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap met de landelijke begeleiding en coördina tie op het gebied van de kontraktteelt te belasten. Dat werden de produktencommissies voor respektie- velijk peulvruchten, zaaigranen en graszaden, aardappe len en uien. Daarnaast bleef er evenwel ook op regionaal gebied een leemte over, die tot nu toe deels door de regionale kringen der N.K.T.V., deels door de geweste lijke landbouworganisaties werd opgevuld. Ook hier gold weer dat de samenwerking tussen kontrakttelersvereni- gingen en C.L.O.'s zeker niet altijd optimaal was. Bij het zoeken naar een oplossing voor Brabant en Zeeland stond dan ook voorop dat op een of andere manier een nauwe betrokkenheid der C.L.O.'s bij de kontraktteeltbegelei- ding mogelijk gemaakt moest worden. Twee mogelijkheden stonden daarbij open. Ofwel het instellen van een kontraktteeltbegeleidingscommissie der 3 Z.W. Landbouworganisaties, ofwel handhaving van een afzonderlijke regionale kontrakttelersvereniging met ster ke binding met de 3 gewestelijke C.L.O.'s. Na rijp be raad is uiteindelijk voor de laatste opzet gekozen. Zij het, dat van de zijde der C.L.O.'s is gesteld dat indien na verloop van een paar jaar mocht blijken dat een apar te vereniging op basis van individueel lidmaatschap geen levensvatbaarheid zou blijken te bezitten, alsnog tot in stelling van een kontrakttelersbegeleidingscommissie, rechtstreeks onder de 3-C.L.O.'s resorterend, gekomen zal worden. KONTRAKTTELERSVERENIGING BRABANT—ZEELAND 70 kon, na verkregen instemming van de besturen der 3 gewestelijke C.L.O.'s en de algemene verga dering der oude N.K.T.V.-kring Zuid-West, de kontrakt telersvereniging BrabantZeeland in nieuwe opzet be gin dit jaar van start gaan. Die nieuwe opzet hield in feite twee essentiële wijzi gingen in. In de eerste plaats een nauwe binding met de 3 gewestelijke landbouworganisaties CBTB, NCB en In dit nummer o.m.: Valt er met goed rekenen geld te verdienen? Pagina 3 De bietenprijzen 1974 Pagina 4 Chemische onkruidbestrijding in bieten en granen Pagina 7 Insekten- en schimmelbestrijding in uien en sjalotten Pagina 10/11 De teelt van winterwortelen Pagina 13 Deining in de bloembollenwereld en de gasprijzen Pagina 15 ZLM. Dit komt tot uiting doordat een gedeelte van het nieuwe bestuur (3 leden) door de C.L.O's zal worden aangewezen, terwijl voorts de secretariaten der 3 C.L.O's elk nog een adviseur mogen aanwijzen. Voorts zal zowel het secretariaat van de kontrakttelersvereniging zelf als van de te formeren werkgroepen bij de C.L.O.'s komen te berusten. Tenslotte zullen de C.L.O.'s een gedeelte van de kosten voor hun rekening nemen, zodat de kon- tributie zo laag mogelijk gehouden kan worden. In de tweede plaats is in de nieuwe opzet gekozen voor een produktgerichte opstelling, die aansluit bij de produktencommissies van het Landbouwschap. Ingesteld zijn werkgroepen voor: Peulvruchten Zaaigranen en graszaden Aardappelen en uien. Het ligt in de bedoeling dat elk van de 3 C.L.O.'s het secretariaat van een werkgroep op zich neemt en dan tevens de voorzitter uit het N.K.T.V.-bestuur voordraagt. zal de C.B.T.B. de werkgroep peulvruchten voor haar rekening nemen, de N.C.B. de werkgroep zaaigranen en graszaden en de ZLM de werkgroep aardappelen en uien. De werkgroepen kunnen dan verder worden gefor meerd uit vertegenwoordigers van de bestaande of nog op te richten vertrouwenscommissies, telersgroeperin gen e.d. in de betreffende produktiesektor. In feite zal veel van het werk op het gebied van de kontraktteelt- begeleiding dus in de praktijk via de werkgroepen en met name de voorzitters van deze werkgroepen lopen. NOG VEEL WERK "LIET verst gevorderd is ongetwijfeld de begeleiding in de conservenpeulvruchtensektor, waar ook de werkgroep deze winter al daadwerkelijk heeft gefunktio- neerd. De beide andere werkgroepen zullen op korte ter mijn worden rondgezet. Wanneer we zien wat er zoal op het gebied van kontrakten, poolovereenkomsten, produ centengroeperingen e.d. de laatste jaren tot ontwikke ling is gekomen voor bijvoorbeeld graszaad, aardappelen en uien, dan valt er voor de werkgroepen nog heel wat te doen. Zo zijn vorig jaar ondermeer op Tholen en St. Philips- land de eerste aanzetten gegeven om wat meer inzicht te krijgen in de verschillen in opbrengstmogelijkheden, prijsvorming, teeltrisico's e.d. die de zeer vele op kon- trakt geteelde graszaadrassen te zien jgeven. Voor wat de aardappelen en de uien betreft is een inventarisatie van allerlei vormen van afzetbinding zeker gewenst, waar na enige uniformering in voorwaarden ongetwijfeld geen overbodige luxe zou zijn! Nog wat verder ziende zal voorts in de toekomst naar onze mening het zeer zeker gewenst ^ijn om als georga niseerde landbouw te gaan meepraten over de prijscom ponent in meerjarige prijskontrakten. Wij dachten immers dat ook voor „vrije produkten" als aardappelen en uien de tijd zo langzamerhand voorbij is om slechts in lijd zaamheid te konstateren dat de prijs slecht (of goed) is. Bij de enorme kosten die vandaag de dag bijvoor beeld de hele aardappelkolom, van teler tot verwerken de industrie, zich moet getroosten om een goed produkt op de markt te brengen is meer zekerheid aan de kant van de opbrengstprijzen zeker gewenst. Het gat wat nu gekonstateerd kon worden tussen de kostprijs enerzijds en de prijs waarop in sommige geval len op meerjarige basis zaken wordt gedaan anderzijds, zal zo snel mogelijk op een of andere wijze overbrugd dienen te worden. Niet alleen voor de afzetorganisaties, maar zeker ook voor de georganiseerde landbouw, samen met een kontrakttelersorganisatie, ligt hier nog een om vangrijk werkterrein braak! LUTEIJN. land- VRIJDAG 21 MAART 1975 63e Jaargang - No. 3273 /WjWCIALE zlm Vooral op de gemengde bedrijven zullen bij gunstiger weersomstandigheden dan nu het geval is de komende weken een bijzonder drukke tijd zijn. Dan zal naast de verzorging van het vee, veel aandacht nodig zijn voor het bouwland voor de nieuwe oogst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1