De vierweekse hoe lang duurt die? Aktiviteiten Agenda 19 EEN stukje schrijven over de vierweekse waar ik aan meegedaan heb is toch wel moeilijk want wat moet je daar nou inzetten voor mensen die misschien nog nooit van de vierweekse gehoord hebben? Het programma van de vierweekse cursus of anders: hoe je zo vier weken lang dagelijks samen leven, samen praten, samen denken over allerlei onderwerpen met leeftijdgenoten beleeft. Het laatste is zondermeer het belangrijkste maar ook wel het moeilijkste te beschrijven. Daarom begin ik maar met het programma wat langs te lopen waarschijnlijk volgt daar uit automatisch het tweede. Allereerst wat is de vierweekse: Een vier weken durende cursus voor jongeren (vooral van het platteland) waar in je je eens bezighoud met andere problemen in de wereld dan die je elke dag bezighouden (de landbouw komt ove rigens ook ruimschoots aan bod), een cursus waarin je er eens vier weken uit bent, een cursus waarin je jezelf kunt zijn, een cursus waarin je samenleeft met leeftijdgenoten, een cur sus waar niets moet maar waarin je het toch enorm druk hebt HIT jaar werd door cursistengebrek de cursus alleen op de Volkshogeschool „Allardsoog" in Bakkeveen gegeven. Zes januari was de aanvangsdatum, we werden 's middags ontvangen en onder het genot van een kop koffie maakte je kennis met de langzaam binnendruppe lende jongens en meisjes en vergat de namen weer di- rekt. Dat werd de volgende uren al beter tijdens het kamers indelen en de maaltijd. Daarna werden door mid del van spelletjes en een klein verhaaltje over jezelf de namen wat bekender, 's Avonds in de rekreatiezaal werd je al wat bekender met enkelen. Bij het naar bed gaan leken de vier weken al niet zo lang meer dan toen je die morgen opstond. De tweede dag werd je wat bekender gemaakt met „Allardsoog" en de werkwijze tijdens de vierweekse. Zo werkte een gedeelte van de groep 's morgens in de huis houding anderen werkten aan de reparatie van de trim baan terwijl er nog een groepje werkte aan de krant, een orgaantje waarin iedereen zijn beschouwingen over het programma van die dagen, zijn grieven en wensen of zomaar een stukje kwijt kon. Deze lichte lichamelijke inspanning werd als ontspannend ervaren en er werd EEN VERHAAL OVER DE VIERWEEKSE DOOR JAAP FLIKWEERT, KURSIST EN P.J.Z.-ER veel bij gelachen maar ook wel eens een serieus gesprek gevoerd. Verder werd die eerste dagen veel aandacht besteed aan het vergroten van de teamgeest door sport en een samenwerkingsspel. IYE woensdag werd een eerste aanzet tot de echte cur- sus gemaakt met een rollenspel (je inleven in een bepaald standpunt en dat verdedigen) waarin doör mid del van de video je gedragingen werden geregistreerd en later bekeken (erg leerzaam). Verder werd een aan zet gemaakt tot een „hoofdschotel" een gesprek met Tseard Visser die bepaald andere gedachten over onze gezins- en samenlevingsvorm heeft. Dit hield de gemoe deren enkele dagen danig in beroering. Bepaalde moei lijkheden werden echter goed door de groep of eventueel door de cursusleiders opgevangen. Dit vooral door ge sprekken die veel gebeurden tijdens de cursus. Zo ook bijvoorbeeld de volgende dag-toen over het landbouw beleid werd gesproken met o.a. een paar jonge aktieve boeren uit Drente. De gesprekken, waarin bepaalde cur sisten het niet geheel konden volgen door de moeilijke termen, verliepen goed. Die moeilijke termen werden door de cursisten later uitgelegd. De zaterdag werd wat ontspannender doorgebracht met o.a. een middagje vrij waarin je de mede-cursisten weer van een andere kant leerde kennen, 's Avonds werd de film „Easy Rider" ver toond die overigens weer behoorlijk wat gespreksstof op leverde! 70NDAG 12 januari deden we het ook rustig aan ter- wijl we 's avonds door middel van een spel tracht ten te weten te komen hoe iedereen de eerste week vond. Zoiets kan tot heftige discussies leiden we.ke later de band in de groep alleen maar versterkt bleken te heb ben. En je leert er veel personen en ook jezelf beter door kennen! Tijdens een gezamenlijke bespreking werd het verdere programma bekeken en eventueel aangepast. Maandagavond hadden we een gesprek met een archi tect waar we het beslist niet altijd mee eens waren maar dat gaf zeer goede mogelijkheden om je eigen mening goed te formuleren en naar voren te brengen in het ge sprek iets wat veel gebeurt in de vierweekse en waar je voor de cursus misschien sterk tegen opziet en wat later mee blijkt te vallen. In het programma staan ook „Werken met materialen", „Dramatische expressie" en „Sport en Spel" waar velen een vooroordeel over hebben. Daar pas leer je iets van deze dingen kennen en achteraf hoor je dan mensen zeggen: 't Was wel leuk"; „dat is leuk, daar wil ik meer van weten" of ,Nu weet ik tenminste wat het is maar het hoeft voor mij niet meer". Waarschijnlijk zijn voor deze laatsten de lessen het belangrijkst geweest omdat je leert je vooroordelen van je af te zetten, ook later. |VE dinsdag kregen we wat meer inzicht in de gemeen tepolitiek wat nodig was vanwege een excursie naar Termunten, een plattelandsgemeente aan de Dollard. We werden daar o.a. ontvangen door de burgemeester, in een bejaardentehuis, in een psychiatrische inrichting en later voerden we ook nog afzonderlijk gesprekjes met dorpsbewoners thuis. Hierin ging het vooral om het fel in de discussie staande Dollardkanaal. Donderdags werd o.a. de verhouding arm-rijk in de wereld bekeken door middel van een soort handel waar in het vooral ging om het onderhandelen terwijl je „aan de lijve voelde" hoe weinig een arm land in de wereld kan. De diskussietechniek kwam ook vrijdag nog aan bod. De avond en de zaterdag deden we het kalmer aan ter wijl we zondagmiddag een kleine theatergroep ontvin gen. Maandag 20 januari werd evenals de woensdagmorgen besteed om er met behulp van een bepaalde techniek ach ter te komen hoe je bij de groep overkwam. Iets wat niet zonder problemen verliep maar die meesterlijk wer den opgevangen door en in de groep en waar je voor jezelf wel eens bepaalde conclusies uit kunt trekken. Zo iets bleek helemaal niet eng te zijn al waren we daar eerst toch wel bang voor. De dinsdag splitste de groep in tweeën. Eén gedeelte bestudeerde de biologisch dynamische landbouw en de overigen de economische en sociale landbouwproblema tiek. Hiertoe werden o.a. een vergadering en enkele hearings bezocht met e.a. vertegenwoordigers van stands organisaties en politici. Het geheel werd afgerond met een soort vergadering waarin iedere groep zijn conclu sies naar voren bracht. De donderdag hebben we allen handwerk gedaan waarmee je weer eens wat minder moest praten al kon het wel natuurlijk. In het weekend werd wat gerust en de onderwerpen van de 3e week afgerond terwijl ook de volgende week tersprake kwam. De zaterdagavond hield Aafje Top, een voordrachts kunsten es, een zeer gewaardeerde voorstelling. Zon dag werd een film vertoond over de onderdrukking van mijnwerkers in Bolivia die veel indruk maakte. DN zo waren we ongemerkt al aan de laatste week be- zig! Maandag en dinsdag hebben we aan landspoli- tiek gedaan in een denkbeeldig land waarin een rege ring gevormd moest worden, dit bleek niet eenvoudig met al die verschillende partij opstellingen. Woensdag maakten we een reisje naar Schiermonnikoog waar de kameraadschappelijke band in de groep nog werd ver sterkt vooral met lachen! Donderdag en vrijdag werden besteed aan een soort nabeschouwing waaraan iedereen voor zichzelf mocht werken. Later konden deze worden verteld of bijvoor beeld in de krant gepubliceerd. Dit gaf jezelf een duide lijk beeld van de eventuele veranderingen in je denken, je opstelling in de maatschappij van jezelf en de ande ren die gedurende de vierweekse plaatsvónden. Vrijdag avond werd een geweldig slotfeest gegeven. En dan de zaterdag het afscheid van je vrienden en vriendinnen waarbij je je realiseert dat je geen van al die mensen vier weken geleden kende en je je ook af vraagt is de vierweekse nu echt voorbij? Als je je later herinnert dat die mensen toch veranderd waren tijdens die vierweekse, andere plannen hadden een adere op stelling en de felheid waarmee over een reünie werd gepraat en als je thuis nog eens iets hoort van de vier weekse eigenlijk niet voorbij is maar juist begonnen! MOCHT je ooit. eens de kans krijgen (of die kans zelf maken) om naar de vierweekse te gaan doe het dan! Voor de prijs waarvoor je dus eigenlijk veel meer krijgt dan alleen vier weken kost en inwoning en de cur sus hoef je het beslist niet te laten. (Ooit vier weken er echt uit geweest, ooit een fietstocht op Schiermonnik oog gemaakt met een groep vrienden, ooit 's nachts om 3 uur daar een verslagje over geschreven, ooit dieper ingegaan op wereldproblemen, ooit een gezellige tijd ge had met jongeren, ooit 's nachts na een feest een bos wandeling met jeugd uit heel Nederland gemaakt, ooit je zelf goed leren kennen, ooit mekaar nat gegooid bij de af was, nee?Nou dan ligt hier je kans.) Tijdens zo'n vierweekse blijkt heel duidelijk dat platte landsjongeren geen boerenpummels zijn die alleen over de boerderij kunnen praten maarmensen Breskens JAAP FLIKWEERT. Verdere inlichtingen: Volkshogeschool „Allardsoog" Bakkeveen. PJ.Z.-PROVINCIAAL INFO Het provinciaal pro gramma tot en met juli: 22 maart: Kijk-doe-Mid- dag Juweel Bal te Roosendaal 5 april: Middag - eva luatie doe-mid- dag Toneel, voor regisseurs, toneel spelers, jury, be langstellenden, o.l.v. Kees Schipper en N.C.A.-adviseur Gerard Bayens te Rilland-Bath. Avond: Optreden van een bekende kabaret-groep: 't Slimme Gras. 3 mei (i.p.v. de traditionele bloesemrit)Nacht- 7oriëntatie-rit (ralley) in Brabant. 16 mei Algemene Ledenvergadering iets erbij. 24 mei: Landelijke Kulturele Selektie (P.J.G.N.) te Zeist. 10 juni t m 3 juli: V.S.-reis. 7 juni of 5 juli of P.J.Z.-Sportdag. Nog in petto (wanneer??): Ledenweekend en Bestuurs- ekskursie-dag. 22 maart: Kijk-Doe-Middag: in het Gildehuys, Damstraat 48, Roosendaal. Aanvang: 13.00 - Toegang: gratis. Onderdelen: batikken volksdansen affiches maken verven, klodderen, zelf dia's maken kollages bewegingsekspressie film emailleren video makramé Avond: zelfde plaats: Het Juweel (het winnende to neelstuk) en bal na m.m.v. de ons bekende band. Aanvang: 19.30 uur - einde: 01.30 uur. Toegangs prijs: leden ƒ2,50; niet-leden ƒ3,50. 5 april: „Dorpshuis" Rilland-Bath. Middag (voor toneel techneuten) 14.30 uur: praat-evaluatie gedeelte; 16.00 uur: doe-gedeelte o-l.v. N.C.A.-adviseur Gerard Bayens (aan toneel doen). Avond: (voor alle P.J.Z.-leden) 19.30: Optreden van kabaretgroep „Het Slimme Gras". 22.30 uur: Einde (iedereen kan dus de boot halen). Toegang: ƒ3,per persoon. 21 maart: P.J.Z.-afdeling Sprang-Capelle: Voor alle le den DROPPING. Start vanaf de Mico-Bar om 20.00 uur. Vrijdag 28 maart: P.J.Z,-afdeling Sprang-Capelle. Nieuwe Algemene Vergadering 20.00 uur in de Mico- Bar). Gezocht: 2 nieuwe, aktieve bestuursleden die onze afdeling mede met de drie huidige bestuurs leden De Bie, Craayo en Ophorst een opzaneker naar boven geven. ZATERDAGAVOND 22 MAART ROOSENDAAL UITSLAG VAN HET JUWEEL In de vorige nummers hebben jullie één en ander kun nen lezen over het toneel (enkele en werkplan). Het hoofdbestuur en ik zijn bezig om wat meer lijn te krij gen in het toneelspelen. Deze zaken gaan eigenlijk meer over het beleid, de vraag hoe en waarom toneel?, sleutelen aan jury, spelers, regisseurs, kwaliteit, enz. Maar intussen is er natuur lijk ook toneel gespééld. En wel door 9 afdelingen (1 af deling. Schouwen, deed niet mee binnen het JUWEEL. En er is gespeeld, dat de stukken ervan af sprongen. Overal en bij iedereen is de inzet enorm geweest. Izaak Haartsen en ik zijn bijna alle toneel-avonden langs ge weest, dus wij kunnen het we ten. En dan is 't zover, 22 maart, nu zaterdag speelt het win nende stuk. En wie heeft er dan wel gewonnen Wel: afdelig Fijnaart, met het stuk „De Computer bruid". Dus a.s. zaterdag-avond in het Gildehuys kan d^ hele P.J.Z. genieten van het toneelstuk. Zo zie je maar weer, een afdeling die vindt dat je kwalitatief toneel moet brengen, en dus een TONEEL-ADVIj SEUR inschakelt, gooit hoge ogen Uitslag Juweel door de P.J.Z.-toneeljury: dat wordt zaterdagavond door onze voorzitter bekend gemaakt in het Gildehuys te Roosendaal, dus allemaal komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19