een melkkoeltank kopen gaat als volgt: neust rond en kiest voor Etscheid opnieuw maar nu Etscheid rondneuzen, in het programma! Onderzoek naar mogelijkheid voor rampenfonds HET vermogen van de boer, dat hij geïnvesteerd heeft in zijn bedrijf, zo meende ook de minister heeft een totaal andere fiscale betekenis dan het vermogen van bij voorbeeld een ambtenaar met een eigen huis en een aan- delenpakketje. Het vermogen van een boer is voor hem werkkapitaal, instrument waarmee hij zijn inkomen moet verdienen. Vorig jaar heeft het Kabinet dan ook besloten op die gronden zelfstandigen een extra 50.000 gulden aftrek van vermogensbelasting toe te kennen. Evenzo is het inko men van een zelfstandige geen verteerbaar inkomen; hij moet hieruit zijn investeringen kunnen financieren en bij Insekten- en schimmelbestrijding in uien en sjalotten 111 I Cehave nv Veghel 12 „Ik laat op dit moment onderzoeken of het mogelijk is in ons land een rampenfonds in te stellen naar analogie van de voorzieningen op dit gebied in Italië en Frankrijk", aldus minister van landbouw Van der Stee tijdens een discussie in Schagen, na afloop van zijn werkbezoek in de „Kop van Noord-Holland" op uitnodiging van de drie Hollandse Land bouworganisaties. De bewindsman benadrukte dat 1974 voor onze landbouw een rampjaar is geweest. Vrijwel alle denkbare tegenslagen hebben wij te verwerken gekregen. Hij vroeg zich af of wij, met behulp van het markt- en prijsbeleid, uit de voor de boer moeilijke situatie kunnen komen. Vorig jaar bijvoorbeeld waren de graanvoorraden uiterst klein. Het beleid van de Europese Commissie stelde zich hierop in. Op het ogenblik zien wij dat binnen de E..E.G. vier miljoen ton graan over is. Hiervan zijn weliswaar voor een miljoen ton al verplichtin gen aangegaan zoals voedselhulp e.d., maar de prijs blijft laag. Tot in december 1974 echter overwoog de Amerikaanse minister van landbouw de maisexport te beperken. Als dat inderdaad was doorgegaan dan hadden wij nu te maken met een zeer hoge maisprijs en een evenredig hoge tarweprijs. Een ander voorbeeld van de moeilijkheden die het markt en prijsbeleid oplevert is, aldus de minister, de suiker. Wie zou twee jaar geleden gedacht hebben dat nu het suiker-, tekort in de E.E.G. 500.000 ton zou bedragen? Het is duide lijk dat aanvullende maatregelen noodzakelijk zijn bij deze extreme toestanden. De bewindsman zei het initiatief te zullen nemen dergelijke maatregelen in Brussel aan de orde te stellen. Hij dacht bij additionele maatregelen niet direkt aan inkomenstoeslagen, die hij omschreef als „een premie op het slechte boer zijn", maar de boer mag niet compleet aan de grillen van de markt worden overgelaten. een tijd1 van hoge inflatie heeft hij die besparing hard nodig om te kunnen blijven zoals hij is. Prof. Hofstra studeert op dit probleem en in afwachting van de uitkomst daarvan is een tijdelijke zelfstandigen-aftrek ingepast. Enkele maanden geleden is een nieuwe regeling voor par ticulier cultuurtechnische werken ingesteld. Hiervoor blijkt een overweldigende belangstelling te bestaan. Nu reeds zijn er 20.000 aanvragen binnengekomen. Deze vergen samen een subsidiebedrag van 110 miljoen gulden. Er wordt echter verondersteld dat de belangstelling nog zal toenemen, zodat op den duur 30.000 tot 40.000 aanvragen worden verwacht. De minister kondigde verder aan dat er besprekingen gaande zijn over een nieuwe regeling voor bedrijfsbeëindi- ging-op-termijn. Hij verwachtte dat deze besprekingen bin nen 2 a 3 maanden afgerond kunnen worden. Een accentver schuiving in het beleid dat vroeger vooral gericht was op ontwikkelingsbedrijven en op beëindigers. Meer en meer komt nu de nadruk te liggen op het zgn. middenbedrijf. Ook voor jonge agrariërs, die bedrijven over willen nemen, zijn regelingen in voorbereiding. Bepaalde financieringspatronen kunnen dan zo gekozen worden dat de lasten in de eerste jaren na de overname niet zó zwaar zullen zijn, dat overname voor hen een onmogelijke zaak aan het worden is. (Vervolg van pag. 11) De infectiebronnen van deze ziekte zijn de tweede jaars plant-uien en de zaad-uien. De schimmel overwintert in de bol en wordt met de te planten bollen in het veld gebracht. Zieke uien in deze gewassen moet men zo snel mogelijk vernietigen. Om de ziekte zoveel moge lijk te voorkomen moet men geen uien zaaien naast uien die uit plantgoed worden geteeld. Er is echter ook waargenomen dat de schimmel in de grond kan over winteren. Verder kan men om die 7 a 10 dagen eeh voor behoedende bespuiting uitvoeren met een combinatie van maneb en zineb, 3 kg per ha, of met mancozeb eveneens in een hoeveelheid van 3 kg per ha. Om het gewas op tijd te laten afsterven moet men ongeveer 4 weken voor het rooien met de bespuitingen stoppen. BRAND Uiebrand is in Nederland niet van grote betekenis. Wanneer een perceel besmet is, kan de schimmel jaren lang in de grond overblijven. Het is het beste om op deze percelen een zeer ruime vruchtwisseling toe te passen. Planten die door deze schimmel aangetast zijn, vertonen strepen en opzwellingen die worden veroor zaakt door zwarte sporenmassa's in de bladeren. Ge pote uien hebben van deze ziekte geen last omdat de ziekte alleen jonge gezaaide uien aantast. De teelt van sjalotten en tweede jaars plantuien is dus wel mogelijk. Wanneer men toch uien wil zaaien, dan kan men het zaad behandelen met quintozeen in een dosering van 20 g per kg zaad. PAPIER VLEKKENZIEKTE Deze schimmelziekte treedt hier en daar plotseling op. Verspreid over het gehele blad komen witte plekken voor, omgeven door een groene waterachtige rand. Ernstige aangetaste bladeren sterven af. Een afdoende bestrijdingswijze is niet aan te geven. IDoor herhaalde bespuitingen met de combinatie van maneb en zineb, 3 kg/ha, of mancozeb 3 kg/ha, kan uitbreiding worden tegengegaan. PURPERVLEKKENZIEKTE De ziekte begint met witte vlekken op het blad. Later worden deze paars gekleurd. De vlekken zijn om geven door enigszins oranje kleurige ringen. De aange taste bladeren worden geel en vallen spoedig af. Ook hier is geen afdoende bestrijdingswijze bekend. Door herhaalde bespuitingen met een combinatie van maneb en zineb, 3 kg/ha, of mancozeb, 3 kg/ha, kan uitbrei ding wordien tegengegaan. WITROT De schimmel die witrot veroorzaakt, zit in de grond. Wanneer grond met deze schimmel besmet is, treedt wegval van kiemplanten op. Maar ook later in het groeiseizoen kunnen planten wegvallen. De planten worden eerst geel en slap en gaan dan tot rotting over. Bestrijdingsmiddelen zijn onbekend. Men moet een rui me vruchtwisseling toepassen. Het is mogelijk om door middel van grondonderzoek de mate van besmetting te laten vaststellen. MERKEN EN MIDDELEN De merknamen van bestrijdingsmiddelen voor zover deze al niet bij de betreffende ziekte of plaag zijn ge noemd zijn: Carbaryl. AArupsin 50 spuitpoeder, Aseptacarpon, Brabant Carbaryl, Du-Cryl spuitpoeder, Liro-Carbaryl, Luxan Carbaryl 50 spuitpoeder, Tricarnam spuitpoe der. Diazinon. Basudine emulgeerbare oplossing, Basudine spuitpoeder, Brabant Diazinon vl. Endosulfan. Luxan Endosulfan 50 spuitpoeder. Thiodan spuitpoeder Conc. Brabant Endosultan 35 vlb. Thiodan Emulgeerbaar conc. Mancozeb. Duphar iDithane M-45 spuitpoeder. Maneb/zineb. AAzimag, Aseptamazin, Brabant Zineb- Maneb, Du-Mazin spuitpoeder, Liro-Carmazin, Liro Manzeb, Mazimix, Orga Maneb-Zineb, Schering-Maneb/ Zineb, Shell Zimaneb, Triziman. Zineb/maneb. Luxan Zimanaat spuitpoeder. Quintozeen. Brassicol Super Spuitpoeder. Voor een veehouder tank rationele melkvvinning moet de melk- van vandaag beschikken over een melkkoel- van hoge kwaliteit. Een melkkoeltank ook die vele voordelen biedt, laag in prijs is en vooral betrouwbaar. Logisch dat je dan vanzelf bij een Etscheid melkkoeltank terecht komt. Want Etscheid melkkoel- tanks voldoen volledig aan die eisen. Etscheid melkkoeltanks zijn immers uitgerust met een speciaal electroniseh besturingssysteem. Door het ontbreken van bewegende delen is de kans op storingen bovendien minimaal. Etscheid melkkoeltanks hebben ook een ingebouwd, volautomatisch /T\ reinigingssysteem. Ze zijn tevens gemakkelijk te bedienen Door de snelle koeling er. het unieke reinigingssysteem /liiii; vertoont de melk een uitzonderlijk gunstig f| kiemgetal Nu hebt u wel voor Etscheid gekozen, maai- dan bent u er nog niet. Het Etscheid-programma laat u ook nog eens de keus en wel uit niet minder dan 33 melkkoeltanks. Een pro gramma dat u de zekerheid geeft, dat u een koeltank koopt die volledig beantwoordt aan de eisen van uw bedrijf. Etscheid biedt open tanks met een inhoud van 250 tot 6.000 liter; gesloten tanks met een inhoud van 1.250 tot 20.000 liter. Mocht u nog niet overtuigd zijn. léés er dan het NIZO- rapport R97 maar eens op na. Of vraag nadere inlichtingen middels onderstaande bon over de Etscheid l to.pen en gesloten melkkoeltanks. t De bon kunt u opsturen naar Cehave nv. Afd. LTM. a Antwoordnummer 111. Veghel. Naam:_ Ik wil iffifoerige §g§ inlichtingen I ^over uw Etscheid '/f> melkkoeltanks, Straat: Plaats: Tel. 04130-82255 tst. 360

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 12