een melkkoeltank kopen je eisen i\een rijtje daarna een eis je vanzelf Etscheid Het erucazuurgehalte in koolzaad «vervolg van pagina 4> Waar moet het allemaal van betaald worden Cehave nv Veghel 23 WIJZIGING EEG-REGELING VOOR OLIEHOUDENDE ZADEN IN HET VERSCHIET! W\E Europese Commissie heeft bij het Wetenschappelijk Comité voer de menselijke voeding advies ingewon nen inzake de schadelijkheid van erucazuur in raapolie voor menselijke consumptie. Uit dit advies blijkt dat raapolie met een hoog gehalte aan vetzuren met een lange keten (o.a. erucazuur) groeistoornissen kan veroorzaken bij een aantal diersoorten. De studies en onderzoekingen die tot nu toe met betrekking tot de mens werden verricht hebben geen enkel bewijs van nadelige effecten opgeleverd. Desalniette min adviseert dit Comité voorzichtigheidshalve de voorkeur te geven aan raapolie met een laag erucazuurgehalte. Van daar dat de Commissie in een vergadering van de werkgroep oliën en vetten stelde dat, mede gelet op het wetenschappe lijk advies, het wenselijk is de prodruktie van erucazuur-arm raapzaad te stimuleren en de teelt van ander zaad, af te rem men. Aangezien de omschakeling niet vanzelf zal gaan (lagere ha-opbrengst) acht de Commissie een bepaling in de wet geving gewenst ter beperking van het gebruik van eruca- zuur-rijke olie in de voeding, hetgeen gecompleteerd zou moeten worden door een wijziging in het interventiebeleid. Bij de vaststelling van de landbouwprijzen voor het sei zoen 1975/'76 is dit punt ook in de ministerraad ter sprake gekomen. De Raad verzocht de Commissie na te gaan of het wenselijk is de marktordening oliën en vetten te wijzi gen, ten einde de producenten aan te sporen variëteiten mst een laag erucazuurgehalte te gebruiken en vóór 1 juli 1975 de nodige voorstellen te doen. Het is niet uitgesloten, dat met ingang van een nader te bepalen datum interventie van koolzaad met een hoog gehalte aan erucazuur niet meer mogelijk zal zijn. In Nederland wordt tot nu toe uitsluitend koolzaad verbouwd met een hoog erucazuurgehalte. De telers dienen zich er bij de uitzaai in augustus a.s. op te bezinnen of het wenselijk en mogelijk is, in verband met het ontbreken van een bodem in de markt (interventieprijs) van de oude rassen over te gaan tot het gebruik van nieuwe rassen. In dit verband wordt overigens opgemerkt, dat in de Ge meenschap nog altijd een behoefte van 200.000 ton be staat aan koolzaad met een hoog gehalte aan erucazuur. MARKTVERLOOP EN BEURSPRIJZEN PEULVRUCHTEN EN ZADEN JANUARI/FEBRUARI 1975 I QP de beurs te Rotterdam werden in het stadium van de groothandel in januari en februari 1975 voor de hier na te noemen produkten de daarachter vermelde prijzen ge noteerd. in gld. per 100 kg. produkt 6.1.75 20.1.75 10.2.75 24.2.75 groene erwten 6 schokkers 5 kapucijners bruine bonen voererwten karwijzaad blauwmaanzaad koolzaad lijnzaad (slag) Noteringen levering franko Rotterdam. De noteringen voor peulvruchten gingen door vrijwel het geheel ontbreken van consumptie-^vraag in het binnenlandi en een uitermate geringe vraag voor uitvoer gevoelig ach teruit. Bij de afzet van schokkers op de wereldmarkt werd concurrentie ondervonden van aanbod van Engelse zijde. Overeenkomstig met de andere eiwithoudende veevoeder grondstoffen vertoonden de prijzen van voedererwten een dalende tendens. Ook de aktiviteiten op de zadenmarkt waren geringd het geen voor de zaden prijsdaling tot gevolg had,. 112,50 90,— 80, 74,— 95,— 82,50 72,50 75.— 95,— 82,50 72,50 70,— 142,50 125,— 120,— 112,50 40,— 38,— 36,— 34,— 177,50 180,— 167,50 160,— 390,— 382,50 325,— 305,— 120,— 115, 105,— 100,— 90,— 85, 75,— 60,— Onder de titel. „Wat komt in en gaat uit in bedrijf en gezin?", is er gedurende zes maal door ongeveer 21 dames en heren, via een inlei der (ster) gedacht en gesproken over diverse onderwerpen, die met de financiële en sociale aspecten van het agrarisch ondernemerschap te maken hebben. Deze cursus, dlie op initiatief van de afdeling Kou- dekerke van de Bond van Platte landsvrouwen en met medewerking van de afdeling Koudekerke der ZLM is gehouden, was dan ook zeer succesvoL De opkomst per avond was groot. De onderwerpen praktisch en waardevol. Bovendien kwam1 men via de discussies tot een gesprek dat tot zinvolle openheid en begrip leiden t.a.z. van het on derwerp. De gevarieerde onderwerpen om vatten o.a. begrippen als bedrijfs- inkomen, verteerbaar inkomen. Wat is er nodig aan verteerbaar inko men en hoe besteden we dat? Ver der subsidies en studiebeurzen van opgroeiende kinderen. Wat kan, moet en mag in de boekhouding verwerkt worden? Ook verzekerin gen voor bedrijf en gezin. En ten slotte het huwenlijks goederenrecht en erfrecht. Een hele verscheiden heid aan onderwerpen die door de deelnemende dames en heren met aandacht zijn gevolgd en doorge sproken. Een cursus die de deelne mers (sters) meermalen tot de con clusie bracht dat het boerengezin het in deze tijd zeer moeilijk heeft. Bij elk onderwerp was er een on dertoon van: „Waar moet het alle maal van betaald worden?" Waar moet de boer de financiën vandaan halen voor de benodigde afschrijvin gen en investeringen? Waarmee moet de boerin haar gezin van on derhouden zoals het behoort? Wat en hoe moet men zijn kinderen aan zakgeld en studiegeld geven dat het nog financieel mogelijk is? Moet men zijn gTond en goederen opeten of testamentair binden voor eventuele opvolging? Allemaal pro blemen die opgelost zouden zijn als de Landbouw sociaal en politiek gezien die aandacht kreeg die ze meer dan verdient! De agrarische stand zit economisch en sociaal in een positie die alleen maar op te lossen is door via krachtig en ge documenteerd als één man op te treden. Laten we dan ons o.a. via gesprekken en studie's inleven in onze eigen situaties en die conclu sies in de openbaarheid brengen. Liefst democratisch!, maar als het niet anders kan, via harde akties! Een dergelijke cursus geeft u de mogelijkheid de werkelijke situatie te doorgronden. Daarom: bedankt medewerkers aan deze cursus en ook dank aan de organisaties die de cursus organiseerden! Ook uw afdeling kan en moet zo'n cursus as. winter organiseren! Koudekerke J. ROELSE Op het melkveebedrijf van vandaag is de melkopslag een belangrijk bedrijfsonderdeel. Belangrijk vooral uit een oogpunt van rentabiliteit en hygiëne. Het kiezen van een melkkoeltank is dan ook een zaak, waarbij je niet over ijs van één nacht gaat. Een melkkoeltank aanschaffen betekent dan ook, dat je voor jezelf nagaat waaraan zo'n tank in uw speciale geval moet voldoen. Zo'n melkkoeltank moet van hoge kwaliteit zijn, laag in prijs en vooral betrouwbaar. Zo'n tank moet gemakkelijk te bedienen zijn, als het even kan een volautomatisch reinigingssysteem hebben en de melk snel koelen. U moet ook een tank hebben, die qua inhoud is afgestemd op de grootte van uw bedrijf of de groei daarvan. Als je die eisen op een rijtje hebt gezet, dan eis je al gauw een Etscheid melkkoeltank. Want Etscheid melkkoeltanks voldoen volledig aan die eisen. Sla er maar eens het NIZO-rapport R97 op na. Etscheid biedt u de keus uit maar liefst 33 melkkoeltanks; open tanks met een inhoud van 250 tot 6.000 liter. Gesloten tanks met een inhoud van 1.250 tot 20.000 liter. Als u een Etscheid koopt, weet u dus zeker, dat u een melkkoeltank koopt die vol ledig beantwoordt aan de eisen, die uw bedrijf stelt. Vraag eens nadere inlichtingen middels onderstaande bon over de Etscheid open en gesloten melkkoeltanks. De bon kunt u opsturen aan Cehave nv. afd. LTM. Antwoordnummer 111, Veghel. «r Tel. 04130-82255 tst. 360

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23