De maand maart op het zuid-westelijk landbouwbedrijf VEEHOUDERIJ C.A.R, Goes februari 1975 (Vervolg van pag. 7) gaan. Bij de vraag wat er dan nu nog dient te gebeuren is ons inziens thans vooral belangrijk of men te maken heeft met duist en in de tweede plaats of men gras denkt in te zaaien. Op duistpercelen is men aangewezen op een bodem-* herbicide en als men dan nagaat dat er zeker 6 weken moet verlopen aleer men gras in kan zaaien dan voelt men wel aan dat duistbestrijding en de tèelt van een (gras)groenbemeser zich slecht laten combineren. Maar goed" als men dan toch duist moet bestrijden in reeds eerder gezaaide wintertarwe dan zal in de daarvoor ge schikte rasser, waaronder Clement, in eerste instantie Dosanex daarvoor het meest geschikte middel zijn. Ook Dicuran en Tribunil zou men, wanneer het gaat om heel kleine duist in dit verband kunnen noemen. Maar Do sanex heeft het voordeel dat het naast duist ook kleef kruid bestrijdt en bovendien is Dosanex wat sneller uit de grond verdwenen zodat met het oog op inzaai van de grasgroenbemester zeker na half maart Dosanex toch wel aantrekkelijk is. Wat groeizaam weer bevor dert de (contact)werking van dit middel. Wat hier over duist gezegd wordt geldt in grote trekken ook voor wind- halm, meestal pluimgras genoemd. De drie genoemde bodemherbiciden hebben wat de zaadonkruiden betreft en dat zéker op de laatst gezaaide percelen wintertarwe, een dusdanige brede wérking dat muur, kamille enz. niet meer afzonderlijk bestreden hoeven te worden. Op tarwepercelen waar geen duist of windhalm voorkomt kan men volstaan met contact herbiciden zoals DNOC, dinoterb, en wat later in het seizoen: ioxnil, broomoxy- nil, Faneron en Basagran P. Inzaai van gras 1 a 2 weken na de toepassing, vormt bij geen van deze middelen een bezwaar. DNOC en dinoterb (Herbogil - Super) lenen zich voor een algemene toepassing tegen zaadonkruiden in een zo jong mogelijk stadium. Spuiten is soms als begin maar mogelijk, lage temperatuur levert als regel geen moeilijkheden op. bij nachtvorst kan men als regel met wat minder middel toe. Het onkruid is voor deze midde len echter spoedig te groot. Ondanks de bezwaren van giftigheid en geelkleuring zullen deze middelen het dit voorjaar op het, over het algemene kleine, onkruid wel goed doen. Veilig voor gewas en in te zaaien ondervrucht zowel gras als klaver. ZOMERTARWE/ZOMERGERST EN HAVER AOK bij zomertarwe dient men wat de onkruidbestrij- ding betreft onderscheid te maken tussen duistper celen en de overige percelen. In die gevallen dat men ondanks het vergevorderde seizoen toch nog duist ver wacht kan men in alle rassen TOK-Ultra toepassen. In Kaspar, Toro en Orca kan zowel bij de zaai als na opkomst ook Dosanex gebruikt worden. Bij deze bodem- herbiciden zal men meestal niet meer in de gelegenheid zijn nog gras in te zaaien. Op percelen waar duist géén rol speelt heeft men even als bij wintertarwe een ruime keuze wat betreft de mid delen als DNOC en dinoterb uitstekend op hun plaats. Op duistpercelen kan men in zomergerst eventueel ge bruik maken van Avadex BW die ook wilde haver be strijdt. In haver kan Avadex BW niet gebruikt worden. ERWTEN voederwinning voor a.s. winter. Zodra het geschikt is om het grasland te berijden kan kunstmest gestrooid worden. Voor de hoogste opbrengst van het grasland is naast een goed bemestingsplan ook een beweiding- en voederwinningsplan nodig. Voor de voorjaarsbeweiding is 20 are per g.v.e. (groot vee eenheid) nodig. De rest van het grasland dient bemest te worden voor voederwinning. Voor beweiding is 60 kg zuivere N per ha en voor maaien 100115 kg zuivere N per ha nodig. Door vroeg de N te strooien is het mogelijk dat vroeg gemaaid kan worden met een hogere voederwaarde. Uit gewasonder- zoek is gebleken dat de kwaliteit van het ruwvoer mede afhankelijk is van de bemesting, en tijdstip van maaien. Indien nog gier of mengmest op het grasland aangewend moet worden, dan geeft men dit bij voorkeur op perce len die bestemd zijn om te maaien; en liefst niet te grote hoeveelheden ineens. Indien het vee kan beschikken over goed ruwvoer, kan men óp het krachtvoer aanzienlijk besparen. Tracht daar om zoveel mogelijk ruwvoer van goede kwaliteit te win nen. VERZORGING VAN HET GRASLAND IVOOR het natte weer van het afgelopen najaar zijn er vele graslanden stuk getrapt. Om de zode weer wat te herstellen kan het grasland zodra het voldoende droog is gerold worden met een cambridgerol. Ook be weiden met schapen kan éen zeer gunstig effect geven aan de kwaliteit van de graszode. Op verschillende percelen grasland komt veel muur voor. Muur is een sterke concurrent voor hef gras. Bij een zware muurbezetting zal dan ook het gras verstik ken. De muur kan bestreden worden door een bespui ting met 3—4 1 M.C.P.P. per ha. Bij koud weer verdient een bespuiting met 1»1,5 1 2,4,5-TP per ha de voorkeur. INZAAL VAN NIEUW GRASLAND UANWEGE de slechte weersomstandigheden van af gelopen najaar kondgp verschillende percelen gras land niet meer ingezaaid worden. Diegenen die nog gras land in moeten zaaien, kunnen zodra de grond geschikt is dit doen met een B.G. 5 of met een B.G. 11 mengsel. Voor het zaaien van het graszaad is een fosfaatbemes ting noodzakelijk. U dient na te gaan of U grasland voldoende hebt voor voederwinning voor a.s. winter. Als blijkt dat U te wei nig grasland hebt kunt U op Uw bouwland nu Italiaans raaigras inzaaien. Bij een goede bemesting is het mo gelijk hiervan 3 a 4 sneden te maaien voor voordroog- kuil en hooi. Verder is na te gaan hoeveel snijmais en/of voeder bieten U dient te verbouwen om verzekerd te zijn van een goede voederwinnin£. Ondanks de slechte oogster- varingen van vorig jaar verwacht men dat de opper vlakte snijmais eerder zal uitbreiden, inplaats van in krimpen. Raadpleeg de rassenlijst voor de rassenkeuze en bestel tijdig Uw zaaizaad! KUILVOER IIET kuilvoer blijft extra aandacht vragen. Zodra het warmer begint te worden nemén de broeikansen toe. Kontroleer regelmatig Uw voordroog- en snijmais- kuilen, of deze nog steeds luchtdicht afgesloten zijn. Zo dra U een gaatje in het plastic konstateert, plak dan on middellijk het plastic dicht met plakband! Van verschillende kuilen is het NH.3-( ammoniak) ge halte erg hoog. Kuilvoer van dergelijke kuilen is gevaar lijk'' voor het optreden van slepende melkziekte. Neem tijdig voorzorgmaatregelen om slepende melkziekte te voorkomen door te zorgen dat er in voldoende mate ge makkelijk opneembare koolhydraten verstrekt worden. Met toepassing van rantsoenberekening steunend op de resultaten van het ruwvoederonderzoek zal men de sle pende- en/of sluimerende melkziekte kunnen voorko men of tot een minimum beperken. Koeien die zeer ge voelig zijn voor slepende melkziekte dient men de eer ste maanden van de produktie 1 kg anti-melkziektekoek bij te voeren. LONGWORM longwormziekte komt vrij veel voor. Deze ziekte is de enige wormaandoening waartegen men een entstof heeft kunnen ontwikkelen. Bij tijdig en op de juis te wijze de kalveren te laten inenten kan v»eel narigheid voorkomen worden. De enting kan worden uitgevoerd bij kalveren die 6 weken en ouder zijn. Na vier weken moet de enting nog eens herhaald worden. Na de twee de enting dienen de kalveren nog veertien dagen bin nen gehouden te worden. Om de oudere kalveren tijdig in de wei te kunnen doen dient eind maart al begonnen te worden met enten. VOOR de chemische onkruidbestrijding in de erwten waar geen ondervrucht in gezaaid wordt zijn er een groot aantal mogelijkheden als simazin, Camparol, Tri bunil, Topogard en Bladex. In conservenerwten zou even wel mede door de korte nawerking Alifix in aanmerking komen. Wanneer karwij wordt ingezaaid lijkt Campa- gard het meest geschikt. Bij plannen voor graszaadinzaai kan met DNOC kort vóór of bij de opkomst, eventueel met Ivosit kort na op komst onder wat vochtige omstandigheden, gespoten worden. Een tweede bespuiting kan dan in een beter tijd stip uitgevoerd worden met Ivosit of dinoseb. ANDERE GEWASSEN Vlas. In vele gevallen wordt vlas gebruikt als dek- vrucht voor een aantal gewassen als gras, luzerne of karwij. Zonder ondervruchten kunnen bodemherbiciden gebruikt worden. Bij gras als ondervrucht beter geen bo demherbiciden maar na opkomst Extar Sandoz, Ioxynil of Basagran, al of niet met toevoeging van wat MCPA. Bij luzerne als onderteelt is Venzar, bij inzaai1,van kar wij linuron het meest geschikt. Blauwmaanzaad. Als chemische onkruidbestrijding is er alleen het middel Asulox tegen 7% liter per ha. Het kan zowel vóór als na de opkomst gebruikt worden en is na de opkomst ook voor een tweede maal te gebrui ken. Als men bij voorbaat er van uitgaat tweemaal te moeten spuiten, b.v. op vuile percelen kan men het bes te en het veiligst beide keren 6 liter gebruiken. Bij on- derzaai van karwij en bij aanwezigheid van duist moet Asulox tijdig vóór de opkomst van het gewas gespoten worden. Graszaad. In de graszaadpercelen kan ook nu nog in' bepaalde gevallen een chemische onkruidbestrijding noodzakelijk zijn. Pleeg hiervoor overleg met Uw advi seur van de graszaadfirma. Suikerbieten. Hiervoor mag wat de onkruidbestrij ding betreft verwezen worden naar het verslag over het onderdeel Gewasbescherming van de bietenstudiedag te St. Maartensdijk dat enige weken geleden werd gepubli ceerd. Hierin kwam ook de aaltjes- en insectenbestrij- ding in het voorjaar aan de orde. ||YE maand maart is voor de ondernemer op de ge- mengde bedrijven een zeer drukke maand. Naast de veeverzorging die de volle aandacht verdient om de hoogste produktie te kunnen behalen is er ook veel tijd en aandacht nodig voor de bemesting, het zaaiklaarma- ken en zaaien van het bouwland. De veehouder dient nu al rekening te houden met de INSEKTEN_/_ AALTJESBESTRIJDING_IN_BIETEN LINDAAN - Ritnaalden 5 gr./kg zaad op vele percelen voldoende waar veel schade verwacht wprdt: grondbehandeling 3,5 liter/kg lindaan 21% of 1 liter lindaan 80% - Springs taarten 10 gr/kg zaad meestal afdoende - Bietekevertje 10 gr/kg zaad op een perceel bieten na/naast bieten de meest bereigde strook behandelen me t 5 ltr Lindaan/grondbehandeling of 1 ltr Lindaan/zaaivoorbehandeling of 10 kg Temik MESUROL - Bietekevertje 10 gr/kg zaad - Springs taarten 10 gr/kg zaad waarschijnlijk gelijk aan Lindaan TEMIK lOg - Bietekevertje - Springs taarten 6-10 kg/ha meestal afdoende - Bietencysten- aaltje incl thrips (en vroege luis 15-25 kg/ha alleen op percelen waar schade door het B.C.Aaltje verwacht wordt, effect afhankelijk van het jaar. Kosten aan middel - zaadbehandeling Lindaan/Mesurol 1 gld/ha zaaivoorbehande1ing met 1 ltr. Lindaan 21% 15 gld/ha grondbehandeling met 5 ltr. Lindaan 21% 75 gld/ha Temik lOg - insecten 6 - 10 kg 120 200 gld/ha - aaltjes 15 - 25 kg 300 500 gld/ha N.B. Voor een goede aanvangswerking tegen de verge1ingsziekte zal als regel 6 kg Temik voldoende zijn. Daarnaast kan dan tegen ritnaalden 5 gram Lindaan per kg zaad gebruikt worden wat betekent dat de inhoud van een zakje Lindaan- zaadbehandelingsmiddel voldoende is voor twee pakken zaad. De aanwijzingen op de zakjes Lindaan dat de inhoud bestemd is vpor één pak bietenzaad heeft betrekking op die gevallen waar bietekevertjes of springs taarten bestreden moeten worden zonder dat er een andere behandeling van grond of zaaivoor plaats vindt. Zaad en middel goed mengen in draaitrommel of schudbus. Vooral nipt nvprHn- seren - kans op KIEMBESCHADIGING.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15