't is de hoogste tijd voor de eerste stikstofgift op uw grasland MECHANISATIE EN ANDER NIEUWS Zelfrjjdende 2-rijige Stoll bietenrooiers Landsberg zaadbedkombinatie met vorenpakker Vicon sprintmaster Nieuwe extra smalle Ford-trekker De Vicon pendelstrooier met strooihoeveelheid-controlesysteem Landbouwkundig Bureau der Nederlandse Stikstofmeststoffen Industrie Thorbeckelaan 360 - Den Haag - Telefoon (070) 254000 ARBEIDSKOSTEN VOOR BEDRIJF Omdat van het totaal effektieve uren nog een aantal uren als direkt toe te rekenen kosten aan de gewassen moet worden doorberekend, komt aan de hand van de daar toe opgestelde arbeidsbegroting bij een oppervlakte van 40 ha, 624 uur in aanmerking als niet toegerekende vaste kosten. Deze 624 uur worden als volgt verantwoord: 150 uur In- en verkoop en oriëntatie 150 uur Administratie en boekhouding 130 uur Onderhoudt machines 80 uur Onderhoud <gebouwen, erf, kavelwegen, sloten enz. 40 uur Controle drainage en afwatering 74 uur Loonwerkafspraken en gewassencontrole 624 uur Niet toegerekende vaste loonkosten 624 x 17 Bedrijfsverzorgingsdienst contributie 75, 6 verplichte dagen k f 140 840, Niet toegerekend loonwerk 15 per ha Totaal niet toegerekende loonkosten (zie samenvatting) 10.608,— 915,- 600,— 12.123,— VI ONDERNEMERSKOSTEN Bij de toelichting van de arbeidskosten is gebleken diat de totale post van 37.600 die de zelfstandige moet verdienen om eenzelfde netto-privé te besteden inkomen te behalen als een werknemer, voor het bedrijf 6570 duurder is als de kosten van een werknemer in loondienst. Deze post wordt als ondernemerskosten opgevoerd. VII ALGEMENE KOSTEN Bedrijfskosten gas, water, electriciteit, telefoon Administratiekosten, inclusief eigen bureaukosten Bedrijfskosten auto Landbouwschap en organisaties Abonnementen WA rechtsbijstandverzekering bedrijf 1.200,- 2.000,- 1.500,- 500,- 250,- 280,- Totaal 6-570,— 5.730,— (Aan het rapport is als bijlage toegevoegd een arbeidsbegroting op basis van half maandelijkse perioden. Daarin wordt aangegeven het aantal velduren dat per periode per gewas wordt be&teed en aan dat gewas wordt toegerekend. Het totaal beloopt over 10 maanden de reeds eerder vermelde 1200 uren.) Hoegen Dijkhof Handelmij B.V., importeur van de be kende Stoll bietenrooiers, heeft dit seizoen de eerste vijf zelf rijdende 2-rijige Stoll bietenrooiers geïntroduceert en deze machines zijn, aldus Hoegen Dijkhof in Friesland, Drente en Zeeland met zeer goed resultaat werkzaam ge weest. Deze 0 serie is een afronding van een ontwikkeling die via de tekentafel, inzet in Duitsland en vele proeven in o.a. Zeeland, heeft plaatsgevonden in nauwe samenwerking tussen Stoll en Hoegen Dijkhof. De zelfrijdende rooimachine heeft een traploze hydrosta tische aandrijving. De bunkerinhoud is 5 ton. Rijbreedte in stelbaar van 4550 cm. Een dagcapaciteit tot 4 ha is met 1 bedieningsman te realiseren. Het blad kan op dwarszwa- den worden geoogst of gehakseld over 'het veld verspreid. Ook onder de zeer moeilijke omstandigheden afgelopen na jaar hebben de machines zeer succesvolle prestaties gele verd. Vicon Verkoop Nederland BV introduceert ook een nieuw hooibouwwerktuig de „Sprintmaster'. Een getrokken 6-bor- dige hark voor gras, stro, hooi, klaver enz. De harkbordop- stelling is in 2 groepen van drie die onafhankelijk van elkaar aan het hoofdiframe bevestigd zijn. De harkborden rijn vlak. Door middel van een hydraulische cilinder worden via de kipperaansluiting op de trekker, de borden in- en uitgescha keld. Een verstelling bij de voorste bordgroep maakt het mo. gelijk de bordendruk van beide bordgroepen gelijk te maken. Door de voorste groep omhoog te plaatsen kan met die ach terste groep een wiers gekeerd worden. De twee grote loop wielen (700 x 14) staan tussen de bordgroepen, zodat de Sprinmaster volledig in balans is. Beide wielen rijn verstel baar en bepalen de werkbreedte. 'Daarnaast is de trekboom verstelbaar zodat de gewenste stand van de Sprintmaster t.o.v. de trekker in te stellen is. Voordelen van een getrok ken hark zijn: het goed volgen van de trekker, met name langs obstakels waardoor een gave losse wiers zonder dot ten. Daarbij blijft de borddiepte steeds gehandhaafd als ge volg van de loopwielen, is nauwkeurig afstellen mogelijk en wordt geen grond in de wiers geharkt. De wiersen rijn goed van vorm, hoog en smal waardoor eèn goede verwerking met laadwagen of pers mogelijk is. De Vicon Sprintmaster is een snel hooier, met slechts 8 draaipunten, waarbij nauwelijks het probleem van tandi- breuk voorkomt, en die alleen maar draait als er gereden wordt. Vicon stelt bijv., dat uitgaande van 25 ha en viermaal bewerken met de Sprintmaster, waarbij 5 tanden vervangen dienen te worden, bij, een tandprijs van 1,35 de kosten per ha 7 cent zouden bedragen. Landsberg landbouwwerktuigen, vertegenwoordigt door Louis Nagel te Arnhem heeft het programma van zaadbed- kombinaties uitgebreid met de kombinatie met vast raam eri tussen het raam en de verkruimelrollen een vorenpakker, type LP 260. Vooral op lichte zand- en zware kleigronden is vaak een vorenpakker nodig om de 'bodemaansluiting rond de wor tels te garanderen. Int Nederland is de belangstelling voor de vorenpakker sterk toegenomen met de opkomst van snij- mais. Om nog lang mest uit te kunnen rijden wordt laat ge ploegd. Om toch een lange groeiperiode te verkrijgen wil men dan zo snel mogelijk zaaien. Met de vorenpakker kan eerder worden gezaaid, omdat de vorenpakker zorgt voor een zgn. kunstmatige bezakking van de grond, door het aan drukken van de ondergrond. Het basiswerktuig, een stabiel draagraam van profielbuis heeft in standaarduitvoering reeds alle koppelpunten voor uitbreiding met een vorenpak ker en een enkele getande verkruimelrol. De triltandegge- velden of velden met verende eggetanden verkruimelen de grond, maken hem los en mengen hem dooreen tot op de gewenste diepte. In basisuitvoering rijn steunwielen nood zakelijk. De vorenpakker drukt lichte gronden aan en zorgt voor de noodzakelijke bodemaansluiting. De kluiten en brok. ken zware klei- en leemgrond worden volkomen fijngedrukt. De druk is via veren regelbaar. Irt niet belaste toestand blijft alleen een verkruimelende werking van de vorenpakker over. De grondbewerkingskombinatie steunt op een enkele getande verkruimelrol. Deze laatste zorgt ervoor, dat de grond geëgaliseerd, verkruimeld en aangedrukt. De ver kruimelrol is vanaf de trekkerzitting met een spindel regel baar, waardoor de gewenste werkdiepte traploos kan wor den ingesteld. Na één wenkgang ontstaat zo een prima zaad- bed, ook bij. een slechte bodemstruktuur. De prijs van de Landsberg zaadbedkombinatie met voren- pakker - type LP 260 bedraagt 3.730,exclusief B.T.W. Ford Nederland N.V. Amsterdam introduceert een nieuw type tractor de Ford 3055 Extra Smal, speciaal ontwikkeld! om aan de toenemende vraag naar meer vermogen in o.m. de tuinbouw er fruittee't te voldoen. Met rijn 54 pk motor vermogen en rijn smalste breedte van 1,10 m is deze trek ker overal op zijn plaats waar een minimale breedte gecom bineerd met een groter vermogen vereist is. Enkele technische gegevens van de Ford 3055 Extra Smal zijn: De motor is een Ford diesel 3 cilinder met een til. inhoud van 3000 cc. Het vermogen (DIN) is 54 pk bij 2200 omw./ min. De aftakas is doordraaiend) met een max. vermogen van 48,1 pk bij; 677 amw./min. en 42,3 pk bij 540 om./min. bij 1800 motortoeren. ,4 De bandenmaat vóór is 550 x 16 en achter 12.4/H x 28, met een spoorbreedte vóór 94 tot 132 cm en achter 81 tot 132 om. De wielbasis is 193 cm en de totale breedte op smalste stand is 110 cm. Het gewicht bedraagt 1770 kg. In een tijd van kunstmestschaarste en hoge meststofprij- zen is het meer dan ooit noodzakelijk een goede strooier te bezitten en deze nauwkeurig af te kunnen stellen. Veel be drijven rijn dan ook overgestapt naar een strooier die een voudig af te stellen is, zoals de Vicon Pendelstrooier. De reden is bekend, een kwaliteitsstrooier, een symme trisch strooipatroon en een nauwkeurige afstelling. Overigens, secuur zonder meer wil nog geen garantie geven voor de juiste hoeveelheid per hectare. Daar heeft Vicon een exclusief systeem voor om de strooi- hoeveelheid vooraf nauwkeurig te kontroleren d.m.v. de af- draaiproef. De strooitabellen die per soort meststof, voor graan en graszaad, rijn samengesteld via de computer, verschaffen de volgende gegevens: soort meststof uitvoering van die strooier: pijpnummer, gebruik van de roerder pijphoogte en a.t.a. toerental i rijsnelheid in km/uur uitstroomhoeveelheid in kg/minuut stand van het regelhandle kilogrammen per hectare rijbreedte Iedere gebruiker kan met behulp van deze gegevens die geheel op de praktijk afgestemd rijn, een afdraaiproef ma ken. f Met afgeschroefde pijp moet de strooier 1 minuut draaien bij de gewenste handlestand, waarbij de uitgestroomde hoe veelheid overéén moet komen met de aangegeven hoeveel heid in de tabel. Voor zover bekend, is dit bij geen enkele andere strooier toe te passen. Het is wel bekend bij zaaimachines en daarom zal het de gebruiker bijzonder aanspreken, dat de Vicon Pendelstrooier deze mogelijkheid biedlt. Geef daarom nu voor het strooiseizoen begint ruim aandacht aan deze unieke mogelijkheid. Aldus Vicon ver koop Nederland BV te Lelystad in een perscommuniqué. IC

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 10