Prijsvergelijking rundveevoeders Nieuwe koemapjes voor de veehouders Alle koe-gegevens bij elkaar Nedato positief resultaat boekjaar 1973-1974 KORTE WENKEN Specialist voedervoorziening, P. VAN NES, C.A.R. - Rarendrecht Hooi Stro Erwtenstro Gedorst hooi Granen e.d. 345,per 1.000 kg. 185,— tot 190,— per 1.000 kg. ƒ200,— per 1.000 kg. 200,— tot 240,— per 1.000 kg. y IT de op 11 februari berekende voederwaardeprijs bleek dat de zetmeelwaarde 58 cent en de toeslag voor 1 kg vre 24, cent) bedroeg. Ten opzichte van de maand januari is er niet veel veranderd, doch met bovengenoemde eiwitprijzen zijn we de laatste tijd niet verwend. Ruwvoeders Markt- Verliezen Marktprijs Voeder- Marktprijs incl. Max. prijs prijs per 100 kg bij bewaren incl. ver liezen waarde- prijs pi l 00 kg verliezen in tv. d. voeder waardeprijs t.a.v. aard appelen Aardappelen 9,— 5% 9,50 10,55 90 9 Bierbostel 9,50 15 11,50 9,45 118 7,25 Mix (incl. pulp) 9,— 15 10,60 9,40 113 7,15 Spruitenstokken 7,— 5 7,40 7,60 97 6,50 Witlofwortelen 6,50 5 6,85 6,30 109 5,35 Fruit 2,25 15 2,65 4,05 65 3,10 Kool 3,— 10 3,35 4,35 77 3,50 Péen 6,— 10 6,65 5,20 128 4,20 Appelpulp 3,— 20 3,75 4,05 93 2,90 Marktprijs Voederwaardeprijs Marktprijs in van de per 100 kg per 100 kg voederwaardeprijs Maïs 44,— 48,05 92 Gerst 46,- 42,85 107 Haver 45,— 39,50 114 Tarwe 48,— 47,55 101 Bietenpulp 35,— 39,55 88 Citruspulp 34,— 39,35 86 Bietenpulp wordt veel geïmporteerd Deze pulp heeft nogal eens een hoger suiker en asgehalte en daardoor een lagere zetmeelwaarde. Gerst, haver en tarwe zijn vrij dure zetmeelwaarde-rijke produkten. Eiwitrijke grondstoffen Marktprijs Voederwaardeprijs Marktprijs in van de per 100 kg per 100 kg voederwaardepri j s Lijnschilfers 56.- 46,85 120 Sojaschroot 44,— 50,— 88 Maisglutenvoermeel 42, 41,80 101 Kokosschilfers 52,— 49,10 86 Erwten 49,— 44,65 110 Luzerne 36,— 24,75 145 Uit bovenstaande tabel blijkt dat diverse ruwvoeders per voederwaarde-eeriheid duurder zijn dan krachtyoeders zonder dat nog rekening is gehouden met de extra arbeid bij het voeren. Fruit is het goedkoopste ruwvoer, doch hoe is het met de kwaliteit? (rijpheid). Witlofwortelen (kleine aanvoer) mogen niet verontreinigd zijn met pesticiden. In de laatste kolom is de waarde van de ruwvoeders aangegeven bij een aardappelprijs van 9,per 100 kg. De voederwaardeprijs van aardappelvezels is ƒ56,per 1.000 kg. De marktprijs moet vermenigvuldigd worden met 100/80 in verband met de verliezen die bij de be waring optreden. Bij de eiwitrijke grondstoffen is qua prijs niet veel keus. Kokosschilfers (geen ko- kosschroot) en de goede sojaschroot zijn goedkope prodiukten. Mengvoeders Het voederwaardeprijsverschil tussen krachtvoeders en mengvoeders mag gezien de extra bewerkingen 2,50 per 100 kg bedragen. Voorbeeld A-brok Eiwitrijke brok N.B. Prijzen excl. B.T.W. gzw gvre voederwaardeprijs mengvoeder 660 120 43,65 650 180 44,55 De vee-administratie op de rundveehouderij-bedrijven is in de praktijk vaak moeilijk overzichtelijk en samenhangend te houden. De veehouder heeft te maken met tal van for mulieren, zoals schetsen, proefmelk- en uitslagformulieren, melklijsten en andere. De behoefte aan een overzichtelijke opberging wordt steeds groter, vooral voor een goede be drijfsvoering in het groeiende veehouderijbedrijf. Voortbouwende op ontwikkelingen en proefnemingen door het) rundveehouderij-consulentschap van Z.O. Friesland, brengt de Stichting G.I.R. (Gemeenschappelijke Informatie verwerking voor de Rundveehouderij) te Arnhem thans een nieuw vee-administratiemapje op de markt dat aan deze behoefte aan ordelijke opberging tegemoet komt. In dit 'kartonnen mapje, kortweg „koemapje" genoemd, kunnen alle formulieren van één diier bij elkaar overzichte lijk opgeborgen worden, als in een open enveloppe. Voor- en achterkant van het mapje zijn voorgedrukt, zodat daarop diverse gegevens van het dier genoteerd kunnen worden. Zo is aan de voorzijde ruimte gereserveerd voor onder andere: de naam, stal- en schetsnummer van het dier, exterieur- en melkbaarheidsgegevens en gegevens over de geboren af stammelingen. De achterzijde is bestemd) voor de ziekte- registratie. Hierop kan de dierenarts of de boer zelf gege vens bijhouden over zaken als voortplantingsstoornissen, beengebreken en uiergebreken. De veehouder kan de mapjes bestellen bij de controleur van zijn fok/cc trolevereniging, voor de stuksprijs van 35 ct, inclusief B.T.W. Eventueel bijkomende zaken, zoals gekleurde ruitertjes, opbergbakken e.d. worden niet door de G.LR. geleverd. Der. gelijke attributen kan men verkrijgen bij de plaatselijke kan toorboekhandel en de hierin gespecialiseerde zaken. Degene die nog nadere informatie wenst kan daarvoor terecht bij de bedrijfsvoorlichter of de controleur. G.I.R. Op 6 februari 1975 vond in OudnBeijerland onder leiding van Drs. K. C. van Kempen, president-commissaris, de jaar lijkse algemene aandeelhoudersvergadering van Nediato plaats. Deze besteedde in zijn openingswoord aandacht aan de moeilijkheden waarmede de landbouw in het algemeen en de akkerbouw in het bijzonder zich geconfronteerd zien. Daarnaast bestaat er dan nog de moeilijke en zeer com plexe economische situatie in Nederland) en elders in de Westerse wereld. De voorzitter sprak de hoop uit, dat bij het zoeken naar overlevingskansen, het polariseren van eikaars denkbeelden plaats zal maken voor een meer ge zamenlijk tegemoettreden van de vele problemen. Van veel belang, ook voor ondernemingen als Nedato, zal het daarbij zijn of men zal gaan inzien dat de vrije onder nemingsvorm met zijn regulering van vraag en (aanbod door middel van de prijsvorming, nog niet de kwaadste is van de ter beschikking staandq systemen. Na de openingswoorden van de voorzitter werd het jaar verslag over het seizoen 1973-1974 door de directeur, de heer P. K. van de Heuvel, aan de vergadering aangeboden. Uit dit verslag en de daarbij gegeven toelichting blijkt ondier meer dat de klimatologische omstandigheden in de zomermaanden van 1973 voor een groot deel de kwaliteit van de aardappelen bepaald hebben, waarmede gedurende het verslagjaar moest worden gewerkt. Het afzetjaar kon dan ook niet de hoge kwalificatie krijgen van het jaar 1972. De gepubliceerde cijfers geven verder aan, dat het in het verslagjaar mogelijk bleek de begrote omzet en produktie te realiseren, waarbij het aandeel van de centrale sorteer- afdeling in het totaal gesorteerde kwantum aardappelen verder kon worden vergroot. De vergadering besloot, op voorstel van commissarissen en directie, uit het per balansdatum bereikte resultaat en het overblijvende deel van de winst aan die Algemene Reserve toe te voegen. In zijn betoog schetste de heer Van de Heuvel de pijlers waarop de intensieve aardappelteelt in Nederland is gefun deerd en noemde als één van de belangrijkste, het voort brengen van een kwaliteitsprodukt. Hij bepleitte daarbij de noodzakelijkheid van het voeren van een kwaliteitsbeleid en brak een lans voor liet op vrij willige basis landelijk invoeren van kwaliteitsklassen, als basis voor het uitbetalen naar kwaliteit aan de telers van aardappelen. In dit verband zag hij als een [belangrijk punt, de teeltbe geleiding, een begrip dat zijns inziens meer inhoud zou moe ten krijgen. Hij vroeg zich dan ook af, of de afzetorganisa ties, overigens in nauwe samenwerking met teelttechnische en bedrijfseconomische voorlichtingsinstituten, hun taken op dit terrein niet verder zouden moeten gaan uitbreiden. DE PREMIEREGELING SLACHTRUNDEREN VOOR MAART EN APRIL 19/5 GELDIGHEIDSDUUR VERLENGD TOT 25 DAGEN De minister van landbouw heeft, aldus een bekendmaking van het Produktschap voor Vee en Vlees, besloten bij slach ting van vaarzen, ossen en stieren in maart en april 1975 de premie vast te stellen op resp. 222,23 en 153,85 per dier indien daarvoor een aanvraag is ontvangen bij het Pro duktschap voor Vee en Vlees. Teneinde de opgetreden prijsdaling door overmatig aan bod van deze categorieën slachtvee tegen te gaan, is beslo ten alle premieformulieren, die de districtsbureauhouders in het tijdvak 17 t/m 28 februari a.s. afgeven, een geldig heidsduur te verlenen van 25 i.p.v. 15 dagen. Dit biedt rundveehouders de mogelijkheid de verkoop van premiewaardige runderen uit te stellen tot maart, waarin de marktprijzen mogelijk op een peil zullen liggen, waarop de lagere premie ruimschoots wordt goedgemaakt. EMELTEN IN GRASLAND Op diverse percelen grasland, met name in het Zuid- Westen blijken dit voorjaar de aantallen emelten bijzon der groot te zijn. Als gevolg van vreterij aan de wortels van het gras, kunnen grote aantallen emelten de zode ernstig beschadigen. Ook is waargenomen dat vogels de grasmat kapot maken bij het eten van emelten. In deze gevallen zal het op dit tijdstip nog wenselijk zijn een be strijding van de emelten uit te voeren. Gezien, de nog lage temperaturen mag van het uit strooien van emeltenkorrels nog niet veei verwacht wor den. Het verdient aanbeveling in deze gevallen een be spuiting met parathiou uit te voeren. Hiervoor is 2 1 of 2 kg parathion 25 per ha nodig en is het gewenst veel water te gebruiken. Zo mogelijk meer dan 500 1 per ha. Regen na de bespuiting is gunstig. Het is goed uitvoerbaar zelf te bepalen hoeveel emel ten in hiet grasland voorkomen. Men moet hiervoor en kele stukjes zode van 1 dm2 in zoutwater leggen. De emelten komen dan boven drijven en kunnen geteld worden. Voor de zoutoplossing is 1 kg zout op 15 1 water nodig. Wanneer meer dan 100 emelten per m2 voorko men kan reeds schade verwacht worden. Dit houdt in dat wanneer per stukje zode één of meer emelten worden gevonden een bestrijding aan te bevelen is. Consulentschap in algemene dienst voor plantenziekten en onkruidbest rijding in de landbouw Ir M. KEUVER C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW HET OVERBEMESTEN MET STIKSTOF heeft bij de meeste grassen voor de zaadteelt meer nadelen dan voor delen, zodat het aanbeveling verdient de voorjaarsgift zo nauwkeurig mogelijk vast te stellen en ineens te geven. De volgende grassoorten vragen een zelfde N-bemesting als wintertarwe: Italiaans raaigras, beemdlangbloem- en gevyoon rood zwenkgras. Het uitlopersvormend rood zwenkgras legert gemakkelijk en moet daardoor 30 kg N minder ontvangen. Veidbeemd krijgt 30 kg en Engels raai gras 50 kg N meer dan wintertarwe. MET BEHULP VAN STANDAARDBEDRIJFSEEN- HEDEN (s.b.e.) is het mogelijk een globaal inzicht te krijgen in de bedrijfsomvang per arbeidskracht. Komen er op een bedrijf 115 of meer s.b.e.-s per arbeidskracht voor, dan is de bedrijfsomvang per arbeidskracht vol doende groot. Op veel vader-zoon bedrijven en sommige bedrijven met betaald personeel ligt het aantal s.b.e.'s per arbeidskracht te laag. IN KARWIJ IS DUIST, STRAATGRAS EN MUUR te bestrijden door in februari - maart te spuiten met 7 liter per ha Legurame vloeibaar. Niet later spuiten dan tot het uitlopen van de karwij. OP VEEL WINTERTARWEPERCELEN komen slemp- plekken voor, waar geen of te weinig tarwe staat Door zaaien met zomertarwe geeft meestal teleurstellende re sultaten. Beter is het om zo'n te dun staand tarwegras uit te rijden b.v. door ondiep te ploegen, liefst over de vorst" en hierna zomergraan te zaaien. VOOR HET BEREKENEN van het aantal standaard- bedrijf seenheden per arbeidskracht worden per ha de vol gende normen gebruikt: Graan en korrelmais 3 poot- aardappelen en vroege aardappelen 9 consumptieaard appelen 5,5 suikerbieten 6,5 peulvruchten 4,5 uien 14. In 1970/71 bedroeg dit voor het zuidwestelijk zeeklei gebied per vaste arbeidskracht gemiddeld 108. Bereken dit ook eens voor uw eigen bedrijf. Wie boven de 120 komt zit goed. RUNDVEEHOUDERIJ ALS U EEN ERFVERHARDING MAAKT met een ge sloten dek, breng dan tussen de afzonderlijke gebouwen een plastic buis onder de grond aan. Door deze pijp kun nen dan kabels of buizen worden gelegd. De verharding behoeft dan bij aanleg van nieuwe kabels of buizen niet te worden opgebroken. DOOR HET GUNSTIGE WEER groeit muur in gras land sterk. Spuiten met 1 a 1,5 liter 2,4,5 T.p. kan momen teel een goede bestrijding geven. Spuit alleen als u geen vorst verwacht. VEEL VEEHOUDERS laten regelmatig hun grond on derzoeken. Gebruik de uitkomsten van dit onderzoek om een goed bemestingsplan op te stellen. Houd rekening met de stalmestgiften die worden verstrekt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6